Журналісти у відкритому доступі знайшли турецькі куртки дешевше, ніж купило Міноборони

|
Версия для печатиВерсия для печати

Журналісти знаходять підтвердження того, що зимові куртки для військовослужбовців у Туреччині можна купити значно дешевше, ніж Міністерство оборони придбало у 2022 році у турецької компанії "Vector avia", одним із власників якої був Олександр Касай – племінник нардепа від "Слуги народу" Геннадія Касая.

Про це повідомляють "Наші гроші", голова правління "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін, народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.

"Попри спроби Міністерства оборони України подати історію з закупівлею турецьких курток як щось близьке до ринкових реалій – це не так. Ось кілька прикладів того, що ціна 86 доларів за куртку – це супермаржинальна оборудка ціною в $30 мільйонів. Ось куртка за 68 доларів у перерахунку з турецьких лір (курс – одна ліра коштує 3,8 цента). Ось куртка за 67 доларів. Ось куртка і штани за 55 доларів. Ось куртка за 39 доларів" - повідомляють "Наші гроші".

Це все роздрібні ціни у Туреччині зараз.

У турецькому інвойсі придбані Міністерством оборони торік куртки також були оцінені у 29 доларів, але в документах Міноборони значиться ціна $86 за штуку, наголошує видання.

"Наші гроші" також зауважили, що в Україні куртки з турецької поставки вже "викидали у продаж" на OLX по ціні 1000 гривень або 27 доларів за куртку. Нині куртки вже продано.

За даними "Наших грошей", з усієї поставки розміром 30 мільйонів доларів, куртки щонайменше на 9 мільйонів мали вагу меншу від 1,5 кілограма. Саме таку вагу називав нормальною для зимових курток заступник міністра оборони Денис Шарапов на засіданні антикорупційного комітету Верховної Ради.

"Можливо, у тому числі є і ті 50 тисяч курточок, які, за словами Шарапова, так і залишились лежати на складах, бо з якоїсь причини Міноборони не передало їх бійцям на фронт.

Можливо, якість цих курточок і відповідає ціні 27 доларів за штуку – риб’яче хутро, не призначене для української зими.

Можливо, ця якість відповідає висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який встановив, що "поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням" - пишуть "Наші гроші".

Шабунін, посилаючись на "Наші гроші", пише, що "якби (міністр оборони Олексій) Резніков пошукав турецькі куртки тупо через інтернет, то купив би їх значно дешевше: не за 86$ за штуку, а за, наприклад, 50$". 

"Натомість Міноборони саме знайшло компанію племінника депутата від "Слуги народу" (з оборонного комітету ВРУ) і купило в нього куртки вдвічі дорожче. Таким чином Резніков переплатив на цьому контракті мінімум 6,5 мільйонів доларів бюджетних коштів", – пише Шабунін.

На його думку, на ці гроші можна було купити 2 тисячі "Мавіків", але "Резніков подарував ці 6,5 мільйонів доларів компанії племінника народного депутата від влади (ще й з оборонного комітету ВРУ, який не побачив проблем у цій закупівлі)".

"Хтось вкрав на куртках, а хтось помре на полі бою (через відсутність "очей")", – обурюється керівник ЦПК.

Нардеп Ярослав Железняк додав, що в наведених Шабуніним цінах у роздріб закладений ПДВ, а на експорт його немає, "тому на експорт можна сміливо віднімати -18% від ціни в сторону зменшення". Железняк натякнув, що гуртом було б ще дешевше: "Фактор опту не коментую".

Нагадаємо: 10 серпня видання "Дзеркало тижня" опублікувало розслідування про те, що в 2022 році турецька компанія "Vector avia" продала літні куртки для ЗСУ під виглядом зимових.У супровідних документах на одну з партій 4900 "камуфляжних" курток вартістю 142 тисяч доларів перетворилися на 4900 "зимових повітрозахисних" курток за 421 тисячу доларів, а кожна куртка здорожчала з 29 до 86 доларів.

На засіданні антикорупційного комітету при Верховній Раді України розповіли, що при скандальній закупці курток і штанів для ЗСУ була задіяна схема поламаного інвойса, а фірма-постачальник, імовірно, була створена спеціально під цю поставку.

"Українська правда" з'ясувала, що одним із власників турецької компанії "Vector avia", яка поставила Міноборони форму на $30 млн, був Олександр Касай, племінник нардепа від партії "Слуга народу" та члена комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Геннадія Касая.

Резніков цинічно запропонував парі журналісту "Української правди" Михайлу Ткачу і нардепці Анастасії Радіній, але не прокоментував те, що співвласником турецької компанії "Vector avia" є племінник нардепа Касая, як і не зміг пояснити, "чому в якихось турецьких документах значиться ціна зимової куртки 29 доларів".

За словами Резнікова, у ситуації розбирається Громадська антикорупційна рада при Міноборони.

ВГОРІ: ТУРЕЦЬКА КАМУФЛЯЖНА КУРТКА, ФОТО З BORATAKTIK.COM VIA NASHIGROSHI.ORG

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]