Знищення крейсера «Москва» має символічне, дипломатичне й військове значення - NYT

|
Версия для печатиВерсия для печати

Крейсер «Москва» був гордістю Чорноморського флоту Росії, символом домінування країни в регіоні й могутності її військової машини. З його борту запускали крилаті ракети по цілях в Україні.

Попри твердження Росії, що на «Москві» спалахнула пожежа, США все ж пізніше підтвердили, що дві українські ракети «Нептун» вдарили по російському судну, вбивши невідому кількість матросів і відправивши його разом з арсеналом на дно Чорного моря. Знищення «Москви» стало великим ударом для російського флоту і ознакою початку нової ери військової справи, в якій ракети з берега знищують найбільш грізні й потужні кораблі. Про це пише New York Times.

Також це була найбільша бойова втрата на морі з 1982 року, коли ВПС Аргентини потопили британський ескадрений міноносець й інші судна під час Фолклендської війни.

Російські крилаті ракети знищували житлові будинки в українських містах. Також гармати «Москви» обстріляли український острів Зміїний. Тепер найбільш потужну ракетну платформу Кремля буде неможливо замінити. Американські відставні військові називають удар ЗСУ по «Москві» дуже вагомою контратакою.

«Колись я був дуже вражений цим судном. З пусковими установками для ракет класу «земля-земля» корабель здавався дуже небезпечним. Однак, як виявилося, він був не здатен тримати удар», - сказав адмірал у відставці Семюел Кокс.

New York Times пише, що знищення «Москви» має символічне, дипломатичне і військове значення. Російські війська вже були відведені подалі від українського узбережжя, що підтверджують чиновники США. Чорноморський флот все ще здатен завдавати ракетні удари по Україні. Однак, він не може забезпечити будь-які десантні наступальні операції на узбережжі. Аналітики роками говорили про те, що нове покоління протикорабельних ракет зможе поставити під загрозу великі й дуже важливі судна на зразок «Москви» або авіаносців ВМС США. Успіх ЗСУ свідчить, що це майбутнє вже настало.

Сама «Москва» була розроблена як «вбивця кораблів». Її будівництво розпочалося в 1976 році. Судно поставили на озброєння в 1983-му. Його завданням було топити американські авіаносці. А ракетне озброєння на борту дозволяло «Москві» знищувати літаки, кораблі й субмарини. За останні роки її багато разів модернізували. Тож теоретично вона повинна була мати системи захисту від ракет на зразок тих, які запустил ЗСУ. Корабель був озброєний ракетними системами класу «земля-повітря» з радіусом дії 7 миль, а також інші ракети, призначені знищувати цілі на відстані 50 миль. Теоретично така зброя повинна була захистити «Москву» від ракет «Нептун». Але весь цей арсенал не спрацював.

«Війна - жорстока річ. Потрібно багато інвестувати в таку зброю, яка б змогла нейтралізувати все, що ворог кине проти вас», - сказав адмірал Гаррі Роухед.

Втрата «Москви» символічно болюча для Росії. Однак, подія має й цілком практичний вплив на нинішню війну. Ракети, якими російська армія збиралася обстрілювати міста України, тепер на дні Чорного моря. І це підриває російські плани. «Москва» грала б ключову роль у разі будь-якої десантної операції поблизу «Одеси». Вона повинна була б прикривати десантні кораблі, які б доставляли на узбережжя солдатів і техніку. Тепер, за словами адмірала Кокса, будь-яка десантна атака з моря проти України буде надто небезпечною для Росії. Адже її кораблі будуть дуже уразливими до українських атак.

Чим далі російський флот від узбережжя, тим більш обмежені його можливості в підтримці наземного наступу на українські міста. Відстань робить удари з моря більш складними. Однак, найбільш потужні ракети Росії все ще здатні бити по українській території. Деякі крилаті ракети, які є на озброєнні російського флоту, здатні долати 2,5 тисячі кілометрів. В цей час, українські ракети «Нептун» знищують ціль на відстані 300 кілометрів. За словами неназваного чиновника з Пентагону, до удару по «Москві» російський Чорноморський флот діяв відносно безкарно.

«Вони там думали, що можуть пересуватися в Чорному морі й заходити, куди заманеться. Але виявилося, що це не так», - сказав адмірал Джеймс Фогго.

Попередження атаки проти Одеси було пріоритетом української армії, яка впродовж останніх тижнів просила США і союзників надати додаткові протикорабельні ракети й інше озброєння берегової оборони. Один з українських чиновників сказав Пентагону, що протикорабельні ракети потрібні для відкриття нового фронту й відбиття російського наступу. Удар по «Москві» довів, що український запит був «дуже далекоглядним», - сказав New York Times представник Міноборони США на умовах анонімності.

Адмірал Фогго пояснив, що, міцна берегова оборона дасть Україні змогу протистояти російському Чорноморському флоту навіть без власних потужних кораблів. Ракети, розумні міни й інші оборонні засоби допоможуть відігнати російські судна.

«Не обов’язково мати бойові кораблі, щоб захистити узбережжя України. Набагато простіше стріляти з берега. Легше оборонятися, ніж атакувати. Тож тепер у росіян серйозні проблеми», - пояснив адмірал Фогго.

США відреагували на запити України, додавши в пакет військової допомоги на 800 мільйонів доларів засоби берегової оборони. Високі посадовці Пентагону також попросили американських військових підрядників на зустрічі в середу розробити пропозиції щодо додаткових протикорабельних ракет, які Сполучені Штати могли б надати Україні. Деякі американські чиновники були здивовані тим, що Росія продовжувала заперечувати факт знищення «Москви» саме ракетами «Нептун». Вони повторювали, що судно затонуло через аварію на борту. Уряд РФ все ще намагається применшити українські успіхи перед російською публікою.

«Втрата флагмана Чорноморського флоту - це як втрата головної перлини в короні, великий удар по престижу, який, як мені здається, зачепив самого Путіна, зважаючи на його зусилля у поверненні Росії статусу військово-морської сили», - сказала професор норвезького Інституту оборонних досліджень в Осло Катажина Зиск.

Американські чиновники також зауважують, що знищення «Москви» також продемонструвало стратегічну важливість для України перенести бій з міст в Чорне море, де російський флот досить довго домінував. Адмірал Фогго також вказав на те, що український удар виявив глибокі проблеми в російській армії. Добре підготовлені моряки змогли б зупинити потік води через пробоїну, погасити пожежу й врятувати корабель. Але цього не сталося.

Зазначимо, що саме ракетний крейсер «Москва» погрожував захисникам острову Зміїний, після чого був посланий у тому напрямку, куди російську армію вже 49 діб відправляють наші ЗСУ.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
19:07
Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
18:44
"Довічне" отримав фронтовик, який підірвав корумпованих "колег"-депутатів у сільраді на Закарпатті
18:05
Єгор Фірсов: Настав час попрощатись із дядьками-генералами
16:09
Вʼячеслав Курбанов: Як нам суттєво та швидко зміцнити оборону
14:05
Андрій Білецький: Зараз найскладніша ситуація за всі роки війни
13:11
Гліб Бітюков: Фатальна безсилість і неспроможність української влади
12:07
Суди двох інстанцій скасували незаконний штраф НБУ щодо ТОВ «Укрфінстандарт», незважаючи на тиск з боку зам голови НБУ Дмитра Олійника
12:02
Навіщо Зеленський/Єрмак викинули з оборонки Федорова
11:44
Там де влада з головою: Німеччина вже готується до можливого нападу рф на НАТО

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]