Громадські організації закликають КСУ не приводити до присяги призначених Зеленським суддів

|
Версия для печатиВерсия для печати

26 листопада Президент підписав укази № 596/2021 “Про призначення О. Грищук суддею Конституційного Суду України” та № 597/2021 “Про призначення О. Петришина суддею Конституційного Суду України” за відсутності відповідних вакансій у КСУ за квотою Президента.  

Громадські організації раніше вже звертали увагу на те, що Указ Президента від 27 березня 2021 року № 124/2021 “Про деякі питання забезпечення національної безпеки України”, відповідно до якого глава держави скасував “скасував призначення” суддів Конституційного Суду Тупицького і Касмініна, є неконституційним.

Відповідно до Конституції, звільнити суддю Конституційного Суду з посади може виключно сам Конституційний Суд. Також суддя КСУ не може бути звільнений через скасування указу Президента про його призначення, оскільки набуття повноважень судді КСУ пов’язане зі складенням ним присяги на спеціальному пленарному засіданні Суду, а не з ухваленням такого указу. Тому скасування такого акта не породжує будь-яких юридичних наслідків. Хоча до суддів Тупицького і Касмініна в суспільства є серйозні питання, вони залишаються суддями Конституційного Суду, доки не закінчаться строки їхніх повноважень (травень та вересень 2022 року відповідно) або поки їх не звільнить з посад сам Конституційний Суд.

Призначення нових суддів КСУ за відсутності відповідних вакансій у КСУ за квотою Президента підриває легітимність Конституційного Суду. Як відомо, частина членів конкурсної комісії з відбору суддів КСУ попереджала, що не можна призначати суддів КСУ, доки в КСУ не з’являться вакансії. 

Призначені Президентом особи поки не набули повноважень суддів Конституційного Суду, адже мають ще скласти присягу на спеціальному засіданні КСУ. Таким чином, тепер легітимність Конституційного Суду залежить виключно від самих суддів КСУ. Конституційний Суд сам може запобігти поглибленню кризи й утриматися від приведення до присяги новопризначених суддів, поки не виникнуть відповідні вакансії.

З огляду на це громадські організації закликають Конституційний Суд відтермінувати приведення до  присяги новопризначених суддів КСУ за квотою Президента України, поки вакансії не з’являться відповідно до Конституції.

Центр політико-правових реформ

Фундація DEJURE

Антикорупційний штаб

Центр прав людини ZMINA

Рух ЧЕСНО

Центр протидії корупції

ВО “Автомайдан”

StateWatch

Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC)

Інститут “Республіка”

Центр громадського моніторингу та досліджень

Джерело: Центр інформації про права людини


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]