ЄСПЛ присудив по 5 тисяч євро суддям Верховного суду України, які втратили посади через реформу
Європейський суд з прав людини визнав порушення при звільненні суддів колишнього Верховного суду України, яким було заборонено виконувати свої функції внаслідок судової реформи та законодавчих змін у 2016 році.
Про це повідомляє «Судовий репортер» на рішення, яке суд ухвалив 22 липня.
Євросуд брав до уваги позицію Конституційного Суду України, який 18 лютого 2020-го визнав неконституційною ліквідацію Верховного суду за реформою 2016 року.
Конституційний суд вважав, що реформа не порушувала наступності інституту і фактично відбулося перейменування «Верховного Суду України» на «Верховний суд». Перейменування судового органу не могло відбутися без переведення суддів ВСУ в кабінети суддів нового Верховного суду, оскільки не було різниці між правовим статусом судді ВСУ та суддею ВС. Вилучення слова «Україна» із назви «Верховний Суд України» не могло бути підставою для звільнення всіх суддів ВСУ або переведення їх до іншого суду, тим більше до нижчого суду. Також Конституційний суд визнав неконституційним конкурс на посади суддів у новому Верховному суді.
Принцип незмінюваності суддів, згідно з практикою ЄСПЛ та міжнародними документами і документами Ради Європи, є ключовим елементом для підтримання незалежності суддів та довіри громадськості до судової влади.
ЄСПЛ визнав порушення статті 8 Європейської Конвенції захисту прав людини та основних свобод – права на повагу до приватного життя. Суд зробив висновок, що втручання держави у життя заявників, зокрема, перешкоджання виконанню її суддівських функцій не було виправданим.
Скаржників до ЄСПЛ було восьмеро — виконувач обов’язків голови ВСУ Василь Гуменюк, а також судді ліквідованого суду — Галина Канигіна, Людмила Охрімчук, Богдан Пошва, Віктор Школяров, Олександр Волков, Антолій Ємець і Тетяна Жайворонок.
Судді хотіли відшкодування заробітної плати за період, протягом якого вони не могли виконувати свої обов’язки як судді Верховного Суду. Крім того, вимагали по 10 тисяч євро моральної компенсації.
Уряд України стверджував, що вимоги про відшкодування матеріальної шкоди необґрунтовані, оскільки ліквідаційна комісія суду пропонувала заявникам виплату заробітної плати, але вони не з’явилися та не забрали гроші.
Суд відхилив позов про відшкодування матеріальної шкоди і стягнув тільки моральну компенсацію — 5 тисяч євро для кожного заявника.
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 18:02
- "Якщо настане криза чи війна" - ось справжній план стійкості
- 16:08
- На Рівненщині та Одещині три громади перейшли до ПЦУ
- 14:05
- Браковані міни: Міноборони проігнорувало проблеми та відправило боєприпаси на фронт, - ЗМІ
- 12:08
- Верховний Суд поставив крапку в оскарженні націоналізації ПриватБанку: банк не повернуть Ігорю Коломойському
- 10:01
- The Times: Енергетична "корупція" ставить українців перед смертельним холодом взимку. Дякуємо, Зеленський!
- 08:00
- Ворог просунувся біля 6 населених пунктів - DeepState
- 20:00
- У вівторок в Україні трохи сніжитиме на сході, вдень близько 0°
- 19:02
- НАБУ розслідує справу кума Єрмака про незаконне збагачення на 30 мільйонів
- 19:02
- Постпред президента у Криму Таміла Ташева стала народною депутаткою
- 18:04
- Україна 2025: на межі
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.