Глобальне потепління набирає обертів. 2021 рік - у п'ятірці найспекотніших в історії

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 Планета пережила черговий рекордно спекотний рік, кажуть вчені та попереджають, що разом із температурою збільшується і концентрація парникових газів - головної причини глобального потепління, спричиненого людиною.

Останні сім років були найспекотнішими за всю історію спостережень, зазначає ВВС. А 2021 зайняв п'яте місце, підрахували європейські вчені, які відстежують зміну клімату в центрі Коперника при ЄС. "Зараз як ніколи очевидна невідкладність боротьби зі зміною клімату", - сказав керівник програми Маріо Фаччіні, виступаючи зі звітом на пресконференції у понеділок.

Попри прохолодний початок року, 2021-й опинився серед рекордсменів і продовжив тривожну традицію минулого десятиліття, найбільш спекотного за 125 тисяч років.

І потепління продовжиться через накопичені в атмосфері парникові гази та нові викиди, упевнені вчені. Що б не робило людство, найближчі десятиліття цей тренд не змінити - можна лише пом'якшити його наслідки, попередила минулого року Всесвітня метеорологічна організація.

Центр Коперника підтвердив у понеділок, що концентрація парникових газів в атмосфері продовжила збільшуватись у 2021 році. Рекорди побили і вуглекислий газ, і метан.

Вже +1,2 °С

Минулого року вчені зробили остаточний висновок: планета нагрівається, а людина - безперечна причина глобального потепління. Під цим висновком підписалася як наукова спільнота, так і політики багатьох країн світу.

Вони ще раніше закріпили в Паризькій угоді обіцянку скоротити викиди парникових газів, щоб до середини століття спробувати утримати глобальне підвищення середніх температур у межах 1,5 °С у порівнянні з доіндустріальним рівнем.

Ця стеля буде пробита на 10 років раніше, вже 2040-го, попередили вчені. А наступний рубіж - потепління на 2 °С, що загрожує катастрофічними наслідками, настане вже до кінця цього століття, якщо найближчі два десятиліття ми продовжимо коптити небо і рубати ліси такими ж темпами.

У 2021 році, за оприлюдненою в понеділок інформацією центру Коперника, середньорічна температура була на 1,1-1,2 °C вище, ніж у 1850-1900 роках. 

У 2021 році у Гренландії розтанув рекордний об'єм льоду, а за останні 15 років - 5 трлн тонн. Цього достатньо для підвищення рівня світового океану на кілька сантиметрів. / Автор фото, Getty Images

Зміна клімату на планеті загрожує людству, оскільки несе природні катаклізми, масову міграцію, затоплені міста та поля, банкрутство страхових компаній та держав. Рахунок жертв глобального потепління вже йде на десятки тисяч.
Природні "гойдалки"

2021 ще раз підтвердив висновки вчених про те, що глобальне потепління виявляється не в приході затишного тепла на зміну мерзлякуватості, а в розгойдуванні погодних "гойдалок" між холодом і спекою.

Усе тому, що нагрівання планети веде до збоїв у системі охолодження і циркуляції води та повітря. Почастішають посухи, морози, урагани, лісові пожежі та повені. У 2021 році ці "гойдалки" були і географічними, і часовими.

Спекотна Австралія пережила найпрохолодніший рік за десятиліття. Вперше за останні п'ять років на континенті не було посухи. А Європа, навпаки, потерпала від спеки рекордно теплим літом-2021.

Загалом на планеті перші п'ять місяців минулого року були прохолодними для цього століття. Однак із червня по жовтень температури не опускалися нижче четвертого місця за всю історію спостережень.

Олексій Калмиков, опубліковано у виданні ВВС

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]