Міжнародний суд в Гаазі видав ордер на арешт Путіна. Що означає це рішення

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують в незаконній депортації населення та дітей з території України до Росії.

 

 Йдеться про воєнні злочини, які були скоєні щонайменше з 24 лютого 2022 року, зазначає BBC

Путін

Фото, Getty Images

“Володимир Володимирович Путін, президент Російської Федерації, скоріше за все несе відповідальність за воєнний злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Росії Федерація (згідно зі статтями 8(2)(a)(vii) і 8(2)(b)(viii) Римського статуту)", - йдеться в повідомленні пресслужби суду.

У повідомленні суду зазначається, що "існують розумні підстави вважати, що Путін несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочини" - через безпосередню участь, дії спільно з іншими людьми або ж через неспроможність здійснювати належний контроль над цивільними та військовими підлеглими.

Приблизно такою ж є підстава видачі ордеру на арешт Марії Львової-Бєлової, яка з 2021 року є уповноваженою РФ з прав дитини, - за виключенням пункту про "неспроможність здійснювати належний контроль над військовими підлеглими".

Попри наявність ордера на арешт Путіна та Львової-Бєлової, МКС не має повноважень заарештовувати підозрюваних. Його юрисдикція поширюється лише на країни, які підписали угоду про заснування суду.

Росія не є підписантом цієї угоди. Речниця російського МЗС Марія Захарова вже повідомила, що рішення Міжнародного кримінального суду для Росії не має значення.

Що це означає для України

Андрій Костін

Фото, Getty Images / Генпрокурор Андрій Костін назвав рішення МКС історичним кроком та початком довгого шляху до відновлення справедливості

"Відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконній депортації та переміщенні українських дітей", - написав у фейсбуці генпрокурор України Андрій Костін.

На його думку, тепер світові лідери можуть обмежити спілкування з Путіним. "Світ отримав сигнал, що російський режим є злочинним і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності",- відзначив Костін.

Він назвав рішення МКС історичним та подякував прокурору МКС Каріму Хану, який відвідував місця скоєння воєнних злочинів в Україні.

"Чорний день для Путіна"

"Ми справді повинні вітати цю подію як першу ластівку. За нею будуть інші ластівки, але все починається з першої. Для Путіна сьогодні справді чорний день. Тому що він став офіційно оголошеним міжнародним політичним трупом. Це означає, що з ним більше ніхто з цивілізованого світу спілкуватися не буде", - каже в коментарі BBC News Україна ексміністр закордонних справ України (2007-2009) Володимир Огризко.

На думку дипломата, якщо Путін ризикне побувати в одній з країн, які ратифікували Римський статут, його можуть взяти під варту і передати в Гаагу.

"Оточення Путіна отримало сильний пас, який говорить, що в разі, якщо це оточення візьме Путіна і передасть його до рук Міжнародного кримінального суду, це означатиме, що вони принаймні зможуть врятувати власну долю, переписавши всі злочини на Путіна", - відзначає Володимир Огризко. 

Також, на думку дипломата, Китаю тепер буде складно робити вигляд, що нічого не відбувається, а в Сі Цзіньпіна буде привід задуматися, чи варто здійснити візит в Москву, запланований на 20-22 березня.

МЗС Росії: це "юридично нікчемне" рішення

Марія Захарова

Фото, Reuters

"Рішення Міжнародного кримінального суду для нашої країни не мають жодного значення, зокрема, з правової точки зору", - заявила речниця МЗС Росії Марія Захарова.

За її словами, Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду та зобов'язань щодо нього не несе і не співпрацює.

"Можливі "рецепти" на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемними", - відзначила вона.

Скільки дітей депортувала Росія з України

За словами генпрокурора Андрія Костіна, наразі зафіксовано депортацію понад 16 тисяч дітей з Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей, але реальна цифра може бути значно більшою. "Жодних сумнівів, це – спланована політика РФ, спрямована на знищення України як держави та українців як нації. Викрадаючи наших дітей, Росія буквально краде наше майбутнє", - відзначає Андрій Костін.

За його словами, Україні вже вдалося повернути 308 дітей, але треба повернути всіх, і засудити всіх причетних до депортації, а також до інших воєнних злочинів.

"Очікуємо від всіх держав, які вважають себе частиною цивілізованого світу, відповідних кроків щодо притягнення підозрюваних у вчиненні міжнародних злочинів до відповідальності. Навіть якщо це найвищі керманичі російського терористичного режиму", - наголосив Костін.

Марія Львова-Бєлова

Фото, Getty Images / Марія Львова-Бєлова публічно розповіла, як забрала собі дитину зі зруйнованого Маріуполя і як українських дітей змушують любити Росію та Путіна

16 березня Слідча комісія ООН назвала військовим злочином вивезення Росією українських дітей на свою територію. Російські посадовці про вивезення дітей з України та "перевиховання" їх у дусі любові до Росії розповідають із гордістю.

В опублікованій у четвер доповіді комісії, яка працює в Україні вже кілька місяців, наголошується, що міжнародне гуманітарне право забороняє – за деякими рідкісними винятками – евакуацію дітей стороною у збройному конфлікті.

Голова комісії, норвезький суддя Ерік Месе розповів на пресконференції, що він із колегами детально вивчив випадки 164 дітей віком від чотирьох до 18 років, вивезених із Донецької, Харківської та Херсонської областей.

Як пишуть у доповіді члени комісії, ці діти та їхні батьки розповіли, що російські соціальні служби казали дітям, що їх віддадуть у російські родини, а українські діти "висловлювали серйозні побоювання", що їх назавжди розлучать із рідними.

Російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова торік оголосила, що сама взяла у свою сім'ю дитину з Маріуполя - розбомбленого росіянами міста, а пізніше, у вересні, розповідала, що дітей звідти успішно вчать любити Росію.

"Коли ми їх привезли на територію Московської області, щоб вони трошки відновилися, почалася історія, що вони негативно відгукувалися про президента [Путіна], говорили всяку гидоту, співали гімн України, "Слава Україні" і таке інше, - розповіла Львова-Бєлова Громадській палаті.- Тому так, є ось цей якийсь негатив, можливо, на початку, але потім він перетворюється на любов до Росії".

Джерело: BBC


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]