Найбільш поширені прояви корупції в земельних відносинах
Якщо у 2016 році, коли дослідження проводилося вперше, 64% респондентів зазначили, що стикалися з корупцією, то у 2021 таких було 24%, у 2022 — 20%, а в 2023 — 16%.
Такі дані щорічного Всеукраїнського дослідження «Рівень корупції в земельних питаннях, з якими стикалися мікро, малі та середні аграрні підприємства у 2023 році», яке проводиться Програмою USAID з агарного та сільського розвитку (АГРО) спільно з дослідницькою агенцією InfoSapiens, зазначає AgroPortal.ua.
«Програма USAID АГРО з партнерами щорічно проводить дослідження проявів корупції в аграрному секторі. Отримані результати дозволяють виявити ключові проблеми, тенденції та напрацювати шляхи їх подолання. Дані свідчать, що в Україні є чітка тенденція до зменшення проявів корупції в аграрній сфері. Для нас точка відліку — 2016 рік, коли ми вперше провели таке дослідження.
Тоді зафіксували критичну цифру: 64% респондентів стикалися з корупцією. Сьогодні ж таких 16%. Важливу роль у подолані корупції відіграє проведення реформ у земельній сфері. Ці реформи Програма USAID АГРО підтримує і за останні декілька років ми бачимо величезний прогрес.
Водночас, попри певні успіхи на шляху до знищення корупції, проблемним питанням залишається недостатній рівень виконання законів та відповідальності за правопорушення. Зокрема, 75% респондентів, які не заявили про випадки корупції, з яким вони зіштовхнулися, вважають, що від їх заяви нічого не залежить. Це гостро ставить перед Україною питання проведення судової реформи», — зазначає директорка Програми USAID АГРО Ксенія Сидоркіна.
Найчастіше з корупцією у земельних відносинах стикалися ММСП у сферах м’ясомолочного виробництва (19%), зернових, бобових та олійних (17%) та плодоовочевого виробництва (13%). Агровиробники у сфері риби та аквакультури стикалися з корупцією у земельних відносинах на тому ж рівні, що й у секторі м’ясомолочки (19%). Рідше, аніж інші, стикалися з проявами корупції ММСП таких напрямків сільськогосподарської діяльності як виготовлення кондитерської продукції (7%) та птахівництво і яйця птиці (4%).
При тому в усіх сферах, крім виробництва кондитерської та крафтової продукції, рівень корупційних проявів третій рік підряд йде на спад. Водночас, кількість опитаних у сферах риби та аквакультури, виготовлення кондитерської та крафтової продукції, птахівництва і яєць птиці є замалою для надійного порівняння з іншими сферами виробництва.
Понад половина опитаних ММСП (59%) вважають, що корупція у земельних відносинах всеохоплююча або досить поширена. Водночас, на власному досвіді зіштовхувалися з проявами корупції протягом року значно менше респондентів — 16%.
Із усіх пов’язаних із земельними відносинами процедур найчастіше протягом останнього року респонденти стикалися із необхідністю отримати витяг із кадастру про земельну ділянку або про її нормативно-грошову оцінку (35%), незмінно у порівнянні з 2022 роком. А орган, який відповідає за цю роботу — Держгеокадастр — ММСП вважають найбільш корумпованим (37%). На другому місці (23%) — сільради, міські ради і ради ОТГ, на третьому — місцеві державні адміністрації (11%).
Проте респонденти, які зіштовхувалися з проявами корупції, зазначили, що більшість таких ситуацій виникала під час звернень щодо приватизації земельних ділянок (42%) або оренди ділянок державної чи комунальної власності (38%). Ця діяльність входить до сфери відповідальності органів місцевої влади, а не Держгеокадастру.
Затягування процедур у часі та створення штучних перешкод — найбільш поширені прояви корупції
Майже половина респондентів (48%) вважають створення штучних проблем і перешкод та затягування процедур у часі одним із найбільш поширених проявів корупції за останній рік.
Іншими найпоширенішими видами корупції ММСП називають:
-
отримання неправомірної вигоди через службові повноваження та участь чиновників у бізнесі через довірених осіб (40%)
-
участь чиновників у бізнесі через родичів чи довірених осіб (40%)
-
хабарництво (35%).
Майже вдвічі зросла частка ММСП, що заявили про факти корупції
У 2022 році 8% ММСП, що стикалися з проявами корупції, заявляли про це. У 2023 таких було 15%. Водночас, серед тих, хто не заявляв у 2023 році, найбільш поширеними причинами були недовіра до влади (61%) та впевненість у тому, що від їх заяви нічого не залежить (75%).
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 09:16
- На Курщині Україна використовує найкращу техніку, при цьому на Донеччині її не вистачає, - Forbes
- 08:00
- Ворог окупував Степанівку на Донеччині
- 20:00
- У вівторок в Україні буде хмарно, вітряно, сніжитиме на сході
- 18:12
- Тетяна Ніколаєнко: Про дрова та дегенератів у владі
- 17:05
- Прокурор ОГП Михайло Гармаш прикриває справу про розтрату 100 млн грн. головою правління одного з банків Петром Мельником, – ЗМІ
- 16:58
- 100 тисяч суддям і 22 тисячі прокурорам: скільки отримують українські спецпенсіонери
- 15:18
- "Кишеньковий" суддя Вовк з Печерського суду (того самого) зобов'язав Шабуніна спростувати інформацію щодо зрадника Углави
- 15:04
- Ворог України Сергій Мамоян загинув у ДТП (ФОТО)
- 14:05
- Чому друг Зеленського Іван Баканов має сидіти у тюрмі за державну зраду та співпрацю з ФСБ РФ
- 12:06
- Костянтин Корсун: Чому майже тиждень не працює державна система електронного документообігу
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.