Схоже що російська армія збила цивільний пасажирський літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, загинули 38 осіб

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 25 грудня 2024 року в районі Актау зазнав катастрофи літак Embraer авіакомпанії Azerbaijan Airlines, що виконував рейс з Баку до Грозного. На обшивці уламків літака виявлено пошкодження, схожі на сліди від уражаючих елементів зенітної ракети.

Унаслідок аварії літака загинули 38 осіб, повідомив віце-прем'єр Казахстану Канат Бозумбаєв. За даними МНС Казахстану, вижили 29 осіб: 15 громадян Азербайджану, дев'ять росіян, двоє громадян Киргизстану, громадянство ще трьох осіб уточнюють.

За попередніми даними, під час зниження в Грозному літак був перенаправлений на запасний аеродром у Махачкалі через сильний туман. Однак, за інформацією опозиційного чеченського телеграм-каналу Niyso, вранці 25 грудня Грозний зазнав атаки українських безпілотників, що могло стати реальною причиною зміни курсу літака.

Адміністрація Mangystau Region / AP / Scanpix / LETA

Адміністрація Mangystau Region / AP / Scanpix / LETA

Після відмови від посадки в Махачкалі літак взяв курс на Актау. Відомо, що системи ППО Росії в цьому регіоні перебували в стані підвищеної готовності через нещодавні атаки безпілотників. Існує ймовірність, що літак міг бути помилково ідентифікований як ворожий об'єкт і збитий російською ППО.

Відеоролики з отворами на фюзеляжі літака, що розбився в Казахстані, можуть свідчити про те, що його могло вразити ракетою ППО, наприклад, системи "Панцир-С1", а не зіткнувся зі зграєю птахів, як припускає Росавіація. Про це говорять OSINT-аналітики, які опублікували свої розбори.

На кадрах на обшивці вцілілих уламків лайнера в хвостовій його частині добре видно сліди, схожі на пошкодження від вражаючих елементів зенітної ракети. Російський блогер Fighterbomber супроводив ролик таким коментарем:

З птахами розібралися. Поява цього відео була питанням часу. Якийсь час займатимуться безглуздим дрочиловом, БПЛА це, ЗРК чи бомба в багажному відсіку, але, думаю, недовго.

Версію про те, що сліди на обшивці літака могли з'явитися внаслідок потрапляння ракети, підтримали й інші провоєнні канали. У мережі з'явилися і нові відео, в яких добре видно ці позначки, а також пошкодження лівого крила.

Схожі отвори в обшивці можна виявити на багатьох відео та фото уламків військових і цивільних літаків, збитих ЗРК. Про потрапляння в Embraer великих осколків говорять і деякі вцілілі в катастрофі пасажири. Також у мережі з'явилися кадри з салону Embraer, на яких видно, що в літаку сталася розгерметизація, у кріслах помітні дірки (імовірно, від потрапляння осколків), а люди ззовні кажуть, що потерпілим потрібні засоби для перев'язки.

До вечора середи стало зрозуміло, як російська пропаганда подаватиме катастрофу азербайджанського літака Embraer E190AR, що летів до Чечні. У викладі пропаганди це авіакатастрофа, яку спровокувало зіткнення зі зграєю птахів із подальшим вибухом балона на борту. Ця версія передбачає замовчування низки фактів і підтасовування інших. Видання "Агентство" на прикладі сюжетів федеральних каналів пояснює, що конкретно замовчується, а що підтасовується.

Остаточні висновки щодо причин катастрофи будуть зроблені після завершення офіційного розслідування.

Катастрофа літака Embraer в Актау і збиття рашистами малайзійського Boeing рейсу MH17 дуже схожі та мають кілька подібних елементів, хоча обставини і контексти обох трагедій відрізняються.  

  1. Можливе використання зенітної ракети:

    • У випадку MH17 доведено, що літак був збитий ракетою ЗРК «Бук», яка запустилася з території підконтрольної  російським бойовикам у Східній Україні.

    • Для Embraer також припускається, що пошкодження могли бути спричинені елементами ракети, хоча це наразі не підтверджено.

  2. Громадянські літаки в зоні підвищеної військової активності:

    • MH17 летів через зону бойових дій на Донбасі, де активно використовувалися засоби ППО.

    • Embraer перебував у регіоні, де російські системи ППО могли бути приведені в стан підвищеної готовності через загрозу атак безпілотників.

  3. Можливі помилки ідентифікації:

    • У випадку MH17 цивільний літак помилково прийняли за військову ціль.

    • Випадок з Embraer також може вказувати на помилкову ідентифікацію.

  4. Міжнародна увага:

    • Обидві катастрофи викликали значний резонанс у світі. У випадку MH17 міжнародне розслідування виявило причетність Росії, що мало серйозні політичні наслідки.

    • Якщо версія збиття Embraer ракетою підтвердиться, це також може викликати міжнародний значний резонанс.

«Аргумент»

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
На вихідних сніжитиме та дощитиме на заході та півночі країни
18:02
Ось чим займається поліція під час війни, на що витрачається державний ресурс: оголошену в розшук вебкам-модель з Полтави засудили до трьох років умовно
16:03
Politico: Залякування словацького прем'єра Фіцо про енергетичну кризу в Європі провалилися
14:41
Ворог окупував Даченське, Новий Труд і Вовкове та ще багато де просунувся
14:33
Суд виніс вирок експрокурору та його поплічнику за "мільйонний хабар для ОГП"
13:02
Боєздатні бригади повністю залишили без поповнення, зокрема на Лиманському напрямку, - Бутусов
12:46
Замовники вбивства рятують покидька усіма можливими засобами: у Львові розпочалося засіданні у справі про вбивство Фаріон, перед цим суд "замінували"
12:01
Кількість податкових інспекцій в Україні за минулий рік скоротилася на 78%, – Гетманцев
11:01
Глави МЗС Німеччини та Франції прибули з візитом у Дамаск
10:04
Дар’я Каленюк: Про створення нових 14 бригад

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]