Журналісти закликали Зеленського та Міноборони припинити цькування та створити прозорі правила роботи
Журналісти в Україні сьогодні опинилися між двох вогнів. Буквально. З одного боку, вони гинуть від російських обстрілів, отримують травми і зникають в окупації. З іншого — змушені працювати в умовах цькування та полювання на відьом, яке влаштували свої ж.
З одного боку, президент Володимир Зеленський публікує на своїх сторінках щемкі світлини загиблих людей, руйнувань міст і сіл, які зняли українські та іноземні фоторепортери. З іншого — керівники місцевих адміністрацій та Служба безпеки погрожують медійникам кримінальною відповідальністю за знімання наслідків обстрілу, які вже й так розлетілися соцмережами, бо смартфон з камерою є в кожного першого.
Заява
до Президента України Володимира Зеленського, Офісу президента, Міністерства оборони, Служби безпеки, Генерального штабу та Міністерства закордонних справ
Ми, українські та іноземні журналісти, а також медійні й громадські організації та рухи вимагаємо негайно вжити всіх заходів, щоб припинити цькування журналістів, які є найбільшими союзниками України в цій війні. Ми також вимагаємо залучити кваліфікованих технічних спеціалістів та розробити прозорі правила щодо висвітлення російських обстрілів.
Внесок журналістів є надзвичайно цінним для України. Саме завдяки їхній роботі світ і громадяни України дізнаються про злочини Росії, про гуманітарну катастрофу, до якої вони призвели, про руйнування та жертви російських обстрілів. Саме завдяки вільній і безперешкодній роботі іноземних журналістів світ зараз підтримує Україну. Натомість російська диктатура докладає всіх зусиль, щоб винищити незалежних журналістів і редакції.
Через систематичні необґрунтовані заяви посадовців і офіційних структур у суспільстві почали вбачати зраду та "коригування вогню" в роботі всіх без винятку журналістів, що є надзвичайно шкідливим для України.
Закликаємо негайно розв'язати ключові проблеми як потрібні для покращення ситуації з роботою журналістів.
1. Врегулювати питання з акредитацією журналістів від Міністерства оборони. Надати роз’яснення підрозділам тероборони та Служби безпеки на місцях, що означає ця акредитація. Якщо від журналістів вимагають додаткових документів для підтвердження акредитації МО, то вказати, якими саме повинні бути ці документи, щоб зняти питання до журналістів.
2. Припинити практику "ручного режиму" доступу журналістів до місць знімання. Генерали армії повинні вирішувати бойові завдання, а не витрачати свій безцінний час на мікроменеджмент знімальних груп на місцях.
3. Залучити технічних спеціалістів і розв’язати нарешті питання про висвітлення артилерійських та ракетних обстрілів, місць руйнувань. Дозволити журналістам працювати на місці відразу після обстрілів, але за необхідності запровадити ембарго на публікацію інформації після обстрілів. Рішення про висвітлення обстрілів має бути обґрунтованим спеціалістами та прозорим.
4. Врегулювати питання про висвітлення точок роздавання гуманітарної допомоги, бомбосховищ, життя мирних міст тощо. Нагадуємо, що інформація про ці місця є загальнодоступною, і, навпаки, органи влади та активісти просять медіа її поширювати для інформування громадян.
5. Надавати всіляке сприяння роботі українських журналістів на рівні з іноземними медіа і припинити "подвійні стандарти" в ставленні до іноземних і українських журналістів.
Закликаємо сторони до діалогу та побудови прозорих правил роботи журналістів в Україні. Для перемоги України дуже потрібно побудувати максимально сприятливі умови для роботи вільної преси, наскільки це можливо в умовах війни.
*Заява відкрита до підписання журналістами й медійними організаціями. Для долучення вашого підпису, звертайтеся на [email protected]
- Медіарух
- Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації
- Юлія Федів, директорка ГО "Громадське телебачення"
- Антон Скиба, фотожурналіст і експерт з безпеки
- Ірина Земляна, медіаекспертка і тренерка з безпеки для журналістів Інституту масової інформації
- Роман Степанович, керівник Фонду 2402 (Фонд термінової підтримки журналістів) та голова ІА Заборона Медіа
- Тетяна Козак, кореспондентка видання "Ґрати" graty.me
- Юлія Банкова, головна редакторка Liga.net
- Катерина Сергацкова, головна редакторка ІА Заборона Медіа, співзасновниця фонду 2402
- Анастасія Станко, журналістка ГО "Громадське телебачення"
- Ольга Іванова, програмна директорка БО "БФ "Стабілізейшен Суппорт Сервісез"
- Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA
- Ольга Падірякова, головна редакторка видання ZMINA
- Антон Наумлюк, головний редактор издания "Ґрати", graty.me
- Олег Базар, головний редактор LB.ua
- Олександра Єфименко, кореспондентка "Радіо Свобода" і "Суспільного"
- Стас Юрченко, фотограф, більд-редактор "Ґрати"
- Євгенія Моторевська, головна редакторка hromadske
- Ганна Соколова, журналістка видання "Ґрати"
- Роман Кульчинський, головний редактор Texty.org.ua
- Олексій Фурман, фотожурналіст-фрилансер
- Стас Козлюк, репортер, фотожурналіст
- Наталія Лигачова, голова, головна редакторка "Детектор медіа"
- Наталія Адамович, журналістка Центру прав людини ZMINA
- Euromaidan Press
- Оксана Расулова, журналістка Громадське
Джерело: ІМІ
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- На вихідних сніжитиме та дощитиме на заході та півночі країни
- 18:02
- Ось чим займається поліція під час війни, на що витрачається державний ресурс: оголошену в розшук вебкам-модель з Полтави засудили до трьох років умовно
- 16:03
- Politico: Залякування словацького прем'єра Фіцо про енергетичну кризу в Європі провалилися
- 14:41
- Ворог окупував Даченське, Новий Труд і Вовкове та ще багато де просунувся
- 14:33
- Суд виніс вирок експрокурору та його поплічнику за "мільйонний хабар для ОГП"
- 13:02
- Боєздатні бригади повністю залишили без поповнення, зокрема на Лиманському напрямку, - Бутусов
- 12:46
- Замовники вбивства рятують покидька усіма можливими засобами: у Львові розпочалося засіданні у справі про вбивство Фаріон, перед цим суд "замінували"
- 12:01
- Кількість податкових інспекцій в Україні за минулий рік скоротилася на 78%, – Гетманцев
- 11:01
- Глави МЗС Німеччини та Франції прибули з візитом у Дамаск
- 10:04
- Дар’я Каленюк: Про створення нових 14 бригад
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.