Андрій Теліженко: чий засланий казачок?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Екс-працівник посольства України у США Андрій Теліженко

Історія про те, як маловідомий колишній третій секретар амбасади почав грати у велику політику. Хто тероризує українську дипломатію у США. І хто привів цю людину до влади.

У січні 2017 року в американському виданні Politico вийшла публікація «Спроби України саботувати Трампа нашкодили їй самій». У матеріалі йшлося про те, що українська дипломатична місія нібито втручалася в останні президентські вибори у США. Начебто українці грали на боці Гілларі Клінтон, на той момент кандидата і головного опонента Дональда Трампа, який у підсумку переміг. Цей скандал спричинив охолодження відносин між Україною та новою вашингтонською адміністрацією.

В тему: Ярема конфиденциально сообщал Могерини о невиновности Сергея Клюева, — нардеп

Стаття чи геополітична провокація?

Одним із головних спікерів у скандальній публікації Politico був дипломат, екс-працівник посольства України у США Андрій Теліженко. Саме він звинуватив своїх колег у намаганнях втрутитися у хід президентських виборів у США. Мовляв, українське посольство на чолі з Валерієм Чалим тісно співпрацювало під час виборів із американкою українського походження Александрою Чалупою, пов’язаною із Демократичною партією США. Саме від цієї політичної сили балотувалася Гілларі Клінтон. Пані Чалупа начебто збирала для партії викривальні матеріали про Пола Манафорта, члена виборчого штабу Дональда Трампа. Оскільки Манафорт був тісно пов’язаний з Віктором Януковичем, то його легко було прив’язати і до Росії. А отже  зібрані докази могли свідчити про російське втручання у вибори. За словами Теліженка, українські дипломати допомагали Демократичній партії дискредитувати Дональда Трампа саме зв’язками його оточення із Росією.

«Українські спроби саботувати кампанію Трампа попрацювали, щоб підсилити Клінтон. Так де ж розслідування генерального прокурора», - так відреагував президент США на ці заяви у Twitter.

Ukrainian efforts to sabotage Trump campaign - "quietly working to boost Clinton." So where is the investigation A.G. @seanhannity

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 25 июля 2017 г.

Для українських дипломатів у США такі звинувачення стали справжнім вибухом. Влітку минулого року посольство України у США виступило із заявою, в якій, звичайно ж, спростувало усі закиди колишнього співробітника. «Відповідально заявляємо: уряд України не допомагав жодному з кандидатів на виборах-2016», йшлося у заяві.

Але так просто зупинити скандал по обидва боки океану не вдалося. Вже тоді і у США, і в Україні цю тему почали використовувати персонально проти українського посла Валерія Чалого. В Україні, зокрема, звільнення посла вимагав дипломат Маркіян Лубківський, у США цю ідею озвучив політолог, директор маловідомої організації For a free Ukraine Джейсон Смарт. Але офіційний Київ жодних різких кроків тоді не зробив.

І ось фактично через рік ця історія отримала продовження. Днями Андрій Теліженко знову нагадав про себе. Цього разу його інтерв’ю вийшло у російськомовному виданні «Страна». Теліженко, по суті, ще раз повторив свої минулорічні обвинувачення на адресу української дипмісії у США і заявив, що зміна посла України в США може поліпшити українсько-американські відносини.

«Однією з основних помилок Петра Порошенка на американському напрямку стала відмова замінити посла у Вашингтоні. Наше посольство там сьогодні стало перепоною для розвитку відносин України і США, – говорить Теліженко в інтерв’ю. – Сигнал був зрозумілий: змініть посла, і все буде добре».

Цікавим є те, що далеко не найвпливовіший дипломат, а до останнього часу і зовсім невідомий широкому загалу колишній третій секретар посольства у Вашингтоні дозволяє собі оцінювати діяльність президента Петра Порошенка, посла Валерія Чалого та американських політиків.

Водночас в інтерв’ю, опублікованому у виданні «Страна» немає ні нових фактів з доказами нібито втручання українського дипломатичного представництва у вибори президента США, ні навіть запитань про те, чи викликали автора цих звинувачень на допити у США. Хоча, як вище зазначалося, влітку минулого року Дональд Трамп закликав генпрокурора дати відповідь на обвинувачення України, які з’явилися в американській пресі.

Автором останнього інтерв’ю Теліженка зазначена Надія Сасс, ведуча київської радіостанції «Голос столицы», яка входить до медіахолдингу UMH олігарха-втікача Сергія Курченка. Цікаво, що вона є автором всього лише двох публікацій на сайті «Страна.ua». Попередня була опублікована у лютому цього року – це інтерв’ю з депутатом Сейму Польщі Томашем Жимковським, одним із авторів «антибандерівського закону». До кінця грудня 2017 року Надія працювала ведучою на телеканалі NewsOne, але була звільнена через те, що розкритикувала президента Порошенка у прямому ефірі. Після звільнення вона започаткувала новий проект відеоінтерв’ю на тему міжнародної політики «САСС уполномочен заявить».

В тему: Как ГПУ (Виталий Ярема и Виктор Шокин) слила следствие по Дмитрию Табачнику

Хто такий Андрій Теліженко

«Главком» з’ясував, ким є екс-третій секретар посольства України у США. У відкритих джерелах про самого Андрія Теліженка інформації не так багато. Народився у Києвi в 1990 роцi. Активну життєву позицію мав зі школи. З 2005 по 2007 рiк був вiце-президентом Асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Українi. У 2006-му допомагав осередку партії «Наша Україна» у Черкаській області брати участь у парламентській виборчій кампанії. Нині є одним із співзасновників компанії Golden Lion Strategies Inc і позиціонує себе експертом у сфері міжнародних відносин, зовнішньої безпеки та політичних стратегій, проживає у США.

Після завершення відрядження до американського посольства автор дипломатичного скандалу вирішив не повертатися до України, а залишився працювати у США. Його батьки, як стверджують «Главкому» наближені до українського дипкорпусу джерела, мають американське громадянство і проживають у Штатах. Тому рішення вчорашнього дипломата залишитися у США виглядає цілком логічним.

Теліженко, сентаор Маккейн, народний депутат Лещенко та журналіст Шеремета. Джерело: Facebook Теліженка

Екс-третій секретар посольства України у США Теліженко, сенатор Маккейн, народний депутат Лещенко та журналіст Шеремет. Джерело: Facebook Теліженка

На своїй сторінці у соцмережі linkedin.com Теліженко зазначив, що отримав ступінь бакалавра у США, вивчаючи політичні науки у Університеті округу Колумбія (2007-2010 роки), вивчав політичні науки і міжнародні відносини в університеті Оттави (2008-2009 роки), Канада. На сторінці у Facebook зазначається, що він вчився також і в Україні, у приватному Київському міжнародному університеті.

Ресурс «Посіпаки» підказує, що майбутній дипломат пройшов непогану практику. Він був помічником на громадських засадах народного депутата Володимира Ар’єва у VI скликанні, а також нардепа Дмитра Андрієвського. Обидва політики нині представляють провладний БПП. Володимир Ар’єв ніяк не захотів характеризувати свого колишнього помічника, ані з позитивного, ані з негативного боку. Депутат пояснив «Главкому», що дуже давно не спілкується з Теліженком «з багатьох різних причин».

А от Дмитро Андрієвський в коментарі «Главкому» розповів, що Теліженко був його помічником до 2014 року, займався в команді міжнародними справами, організовував візит депутата у США. «Якихось негативних речей казати не хочу… Оскільки міжнародний напрямок – це не дуже активна частина моєї громадсько-політичної діяльності, то якихось успіхів чи великих провалів не було», - каже Андрієвський. «Я б дуже обережно ставився до тієї інформації, яку надає Андрій (щодо нібито втручання України у вибори президента США). Думаю, тут потрібно більш дипломатично поводитися», - порадив колишньому підлеглому депутат з Блоку Порошенка.

У розпал Революції гідності у 2014-му ЗМІ Андрія Теліженка називали «активістом Євромайдану», одним із лідерів «Автомайдану» та другом Дмитра Булатова, голови цього руху, який згодом став міністром молоді і спорту. Теліженко працював і з Віталієм Яремою, першим віце-прем’єром (2014 р.) і генпрокурором (2014-2015 рр.). Спочатку був його помічником в уряді, а потім перейшов за шефом у Генпрокуратуру, де влаштувався на посаду начальника відділу офіційних заходів та протоколу ГПУ. Джерела «Главкома» у Генпрокуратурі розповіли, що цю посаду спеціально було створено для Теліженка. Взяли його на роботу за гарне знання англійської мови, попри відсутність профільної освіти і досвіду роботи в прокуратурі. Що цікаво, Теліженко залишався працювати начальником відділу ГПУ навіть після того, як Віталій Ярема пішов з посади керівника цього відомства, а очільником ГПУ став Віктор Шокін.

Екс-третій секретар посольства України у США Теліженко та колишній очільник ГПУ Ярема

Екс-третій секретар посольства України у США Теліженко та колишній очільник ГПУ Ярема

А потім відбулася історія, яка кардинально змінила кар’єру Андрія Теліженка… в заокеанський бік. Наприкінці квітня 2015-го ЗМІ повідомили про ДТП у Києві. Внаслідок аварії постраждали п’ять автомобілів, двоє жінок опинилися у лікарні. Винуватцем пригоди свідки називали водія автомобіля Infinity, який нібито перебував в неадекватному стані. Журналісти по фотографіях з місця події впізнали у водієві Андрія Теліженка. Джерела «Главкому» у генпрокуратурі розповіли, що герой скандалу був за кермом навіть не свого, а позиченого автомобіля Infinity, дійсно перебував у нетверезому стані і не впорався з керуванням. Щоби скандал не набув розголосу, Теліженка звільнили з відомства заднім числом. Саме тому у ЗМІ в новинах про ДТП він фігурує як колишній начальник відділу ГПУ. Вірогідно, за цим фактом не була порушена справа. Інакше навряд чи фігурант скандалу отримав би нову престижну роботу за океаном.

В тему: Цена предательства

Джерела «Главкому» переконують, що саме Віталій Ярема посприяв влаштуванню Теліженка у посольство США в Україні. Хоча за офіційною інформацією він був направлений до США «відповідно до конкурсної процедури призначення працівників закордонних дипломатичних установ України». Послом Україні у Сполучених Штатах в липні 2015-го тільки-но почав працювати Валерій Чалий. У відповідь на офіційний запит «Главкому» пан посол повідомив, що Андрій Теліженко працював в українському дипломатичному відомстві у Вашингтоні з грудня 2015 року до травня 2016-го на посаді третього секретаря. До його обов’язків входило «супроводження делегацій, моніторинг актуальних подій та організаційна підготовка зустрічей на політичному напрямі».

Як зазначають у посольстві, Андрій Теліженко «закінчив відрядження достроково за власним бажанням». Коментувати причини такого рішення колишнього співробітника відмовляються. За словами ж самого Андрія Теліженка, він звільнився через розбіжності із послом Валерієм Чалим у поглядах на хід президентської кампанії у США.

Михайло Глуховський, опубліковано у виданні Главком


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]