Чому легалізувати російські дипломи отримані дітьми в окупації не вийде

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

З березня 2024 року українці, які жили та навчалися в окупації, отримають можливість підтвердити свою кваліфікацію, щоб далі працювати в Україні. Досі вони такої можливості вони не мали. Тим часом в окупації виросли молоді люди, які не мали доступу до української освіти. Новий правовий механізм дозволить визнати результати їх навчання.

Про те, хто і як може пройти процедуру визнання результатів навчання, журналістка видання "Реальна Газета" поспілкувалася з директоркою ГО “Донбас SOS” Віолеттою Артемчук.

Вчити навчених більше не потрібно

Не всім студентам і школярам пощастило виїхати з окупації. Дехто — особливо ті, які закінчили школу після 2014 року — з різних причин вступили до клонів університетів на окупованій території. Зараз вони отримують дипломи, які Україна не приймає. Проте є механізм, який допоможе влитися в українське середовище. 

“Людина хоче переїхати на підконтрольну територію, має якісь диплом і готовий або готова влитися в економічну діяльність тут, в Україні. Але вона не може цього зробити, бо процедури підтвердження знань не було. Тобто людина приїжджала готовим або готовою спеціалісткою з якоїсь спеціальності. А їй кажуть, що ти працювати не можеш на підконтрольній території за цією спеціальністю”, — розповідає Віолетта Артемчук.

Читайте також: Звідки діти можуть чути російську маячню про те "що України не існує" і "що вони живуть в срср"

Вищу освіту доводилося здобувати вдруге. Тобто людина мала можливість вступити за спрощеною схемою на ту саму спеціальність, за якою навчалася в окупації. Вчитися доводилося заново, і не всі були готові долати такий шлях. У практиці пані Віолетти було два подібні випадки. Більш-менш щасливо закінчився лише один.

“Хлопець переїхав з дипломом лікаря. Не став чекати закону, вступив на перший курс Богомольця. Тепер він студент першого курсу. Через 6 років, мабуть, знов таки буде онкологом гематологом. Я думаю що такі спеціалісти потрібні в Україні вже зараз, але він вибрав для себе такий шлях”, — розповідає юристка.

Інша історія трапилася з дівчиною, яка в окупації отримала диплом агрономки. Хотіла влаштуватися на одне з підприємств Київщини, проте їй відмовили через відсутність документів українського зразка. Заново навчатися 5 років вона не стала, тому влаштувалася неофіційно.

“Знання і навички в неї є. Підтвердити вона їх не може. Тому вона працює без трудової книжки і, мабуть, отримує зарплату в конверті. Вона дуже не захищена в майбутньому”, — розповідає Віолетта Артемчук і підкреслює, що таких історій дуже багато.

Читайте також: Як діти на окупованих територіях потайки навчаються в українських школах

Юристка каже, що механізм підтвердження знань необхідний для реінтеграції людей і територій вже зараз. По-перше, він дозволяє переселенцям влаштовуватися на нормальну роботу прямо зараз. По-друге, коли Луганщину, Донеччину, Херсонщину і Запоріжжя деокупують, там потрібно буде комусь працювати.

Там будуть люди, які мають потрібні знання та навички, проте не мають дипломів. На деокупованих територіях одразу будуть потрібні лікарі та вчителі, яких треба буде звідкись взяти. Прийнятий закон дозволить не переучувати вже навчених, а дозволить одразу їм влитися в економічне життя.

Підтвердження російських дипломів не буде

Одразу попередимо, що Україна не збирається визнавати дипломи про освіту, які видала країна-окупант Росія чи угрупування “ЛДНР”. Також дипломи, видані окупаційною владою, не можна буде обміняти на українські. Але можна визнати результати навчання — тобто знання та уміння, які здобув учень або студент.

Щорічно сотні школярів отримують атестати російського зразка, а студенти — російські дипломи. Проте не можна звинувачувати 16-17 річних підлітків в тому, що вони не покинули школу чи не поїхали у невідомість вступати в українські виші. В такому віці мало хто з молодих людей приймає самостійні рішення. А от пізніше людина свідомо керує своїм життям і треба вітати її рішення обрати Україну.

Читайте також: “Нам відразу треба співати гімн та заходити в школу з нашим прапором”: які перші кроки освітньої деокупації Луганщини радять вчителі та управлінці

Підтвердити результати навчання зможуть і колишні школярі, і колишні студенти, які вже мають якийсь диплом. По суті випускнику доведеться скласти іспит в одному із вишів. Перед цим кандидат зможе безплатно пройти курс української мови, історії України, основ держави та права. А у разі необхідності — поговорити з психологом.

Людина, яка отримала знання зможе:

  • отримати рекомендацію для вступу в коледж або університет;

  •   отримати рекомендацію для проходження кваліфікаційної атестації, щоб отримати відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень;

  •   отримати освітньо-кваліфікаційний рівень професійної (професійно-технічної) освіти або ступень фахової передвищої освіти, а також відповідної професійної кваліфікації.

Чи всі охочі зможуть підтвердити результати навчання?

Проте закон про підтвердження знань — рамковий. Подробиці щодо того, як він діятиме, залежить від підзаконних актів, які ще мають з’явитися. Один з таких документів — це перелік спеціальностей, які зможуть скористатися процедурою підтвердження знань.

Віолетта Артемчук припускає, що підтвердити свої знання після навчання за російськими програмами не зможуть політологи, історики і студенти, які навчалися за воєнними спеціальностями. А от педагоги, на її думку, підтвердити знання зможуть. Те, що людину накачували пропагандою, не означає, що вона понесе її далі.

“Це суто моя думка, що так, їх (тих, хто здобув педагогічну освіту на ТОТ, — прим. РГ) треба підтверджувати. Наприклад вчитель географії або біології. Так, звичайно, їх накачували пропагандою.  Але це не означає що людина післязавтра піде працювати в школу. Має бути розроблений якийсь компонент громадянської позиції. Це не тільки про знання і навички, але про певні ідеологічні налаштування”, — пояснює Віолетта Артемчук і підкреслює, що охочі підтвердитися мають отримати інструкції, як протидіяти російській пропаганді. 

Читайте також: Як учителям відповідати на складні питання учнів на кшталт "Коли закінчиться війна?”

Наразі в школах на окупованій території історію України не вивчають, а українська мова залишилася в освітніх програмах хіба що на рівні факультативів. Вступники в українські виші, які виїхали з ТОТ, а потім підтвердили свої знання, зможуть навчатися за індивідуальними освітніми траєкторіями, де більше уваги приділене українській мові та історії, а також спеціальному курсу протидії російській пропаганді.

Підтвердження знань по суті — це іспит. Це може бути іспит за різними блоками шкільних предметів за 9 чи 11 клас. Тоді здобувачу видадуть атестат українського зразка, і колишній школяр зможе вступати в український виш. Попри те, що профільні відомства чи університети ще не розробили подібних блоків питань, сама можливість скласти такий іспит — це чудова можливість влитися в українське життя.

Відомо, що іспит з підтвердження знань буде безплатний для здобувача, гроші на нього виділятимуться з бюджету. Проте поки не існує списку вишів, які могли б проводити підтвердження. На думку Віолетти Артемчук, проводити підтвердження мають всі університети, хоча на початковому етапі це можуть довірити лише окремим вишам.

“Я взагалі колись казала що якщо цей закон вийде мені можна закінчувати діяльність в громадському секторі. Але я бачу, яка буде робота, щоб він запрацював. Підзаконні акти, налагодження механізмів, університети мають розробляти ці питання, це ядро програми”, — каже керівниця “Донбасу SOS”.

Отримання російського паспорта чи російського диплома в окупації — питання виживання. Люди змушені підлаштовуватися до реалій територій, окупованих вже 9 років. Жителі ТОТ в окупації залишаються українцями та не відмовляються від українських паспортів. Отже, право на освіту теж мають.

Підтвердження шкільних та університетських знань — це можливість витягнути молодь з окупації, дозволити вступити в університети, піти працювати чи поїхати до інших країн. Бо навіть імміграція краща за перебування на окупованих Росією територіях. Інакше Україна ризикує втратити ціле покоління.

Жителі окупованої території не змогли уникнути стигматизації, адже російська пропаганда малює їх захопленими прихильниками приєднання до Росії. Визнання дипломів РФ, визнаних в окупації — це черговий фейк, який намагається прижитися серед українців. Процедура підтвердження отриманих знань чи кваліфікацій ніяк з ним не пов’язана.

Єва Позднякова, опубліковано у виданні "Реальна газета"


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У вівторок в Україні майже без опадів, вдень +24-29°С
18:05
Марина Данилюк-Ярмолаєв: Російська мова та русифікація
17:16
Ірину Фаріон поховали у Львові на Личаківському цвинтарі
16:08
Марія Очеретяна: Дороге задоволення - українські паспорти тепер видаватимуть по-новому
16:04
В окупованому Криму зруйнували останню українську церкву - в цей час Верховна Рада захищає московську церкву в Україні від українців
15:02
Банки вже видають безвідсоткові кредити на сонячні станції та вітряки для громадян, – Мінекономіки
14:39
Похорон Ірини Фаріон у Львові: мовознавицю в останню путь проводжають люди зі всієї України. "Українська" влада похорон ігнорує (ТРАНСЛЯЦІЯ)
12:36
Відомий ресторатор Владіміров виїжджав на відпочинок як волонтер, а фірма матері його друга виграє тендери в Києві
10:01
Юрій Бутусов: Чому генерали ухиляються від відповідальності
09:01
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті та втрати ворога на 22 липня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]