Чому польська поліція не розганяє протести фермерів на кордоні з Україною. Чому ми піддаємося на провокації

|
Версия для печатиВерсия для печати
 Фото: Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza

 Два роки тому українці боготворили поляків, які першими щиро кинулися на допомогу. Сьогодні навіть стійкіші й розумніші українці оголошують бойкот польським товарам і недавнім друзям.

Розсипане, зневажене українське збіжжя, збиране в надскладних умовах війни, — картинка, яка б’є під дих і відбирає бажання задумуватися, пише видання "ТЕКСТИ".

Чому ми піддаємося на провокації

Українці за десятилітню війну Росії й ще довшу проросійську пропаганду на українських територіях, як ніхто в Європі, мали б розумітися на інструментах пропаганди країни-ворога. Темники, фейки, підміна понять, проплачена армія ботів, розгін інформації через куплені ресурси — все це українці бачили і бачать роками.

«У нездатності обробляти великі масиви інформації є свій привілей — я просто перестала купувати польські товари, — пише моя фб-знайома, яку я люблю і шаную. — Це приклад того, як рішення приймаються не розумом, а від емоційної незгоди».

Читайте також: Зернова диверсія польських москвофілів

Дехто з європейських політиків прямо каже про російський слід у фермерських протестах. Інші зазначають, що фермери самі перегнули палицю, а російській пропаганді вигідно все, що на шкоду Євросоюзу.

Картинка з розсипаним українським зерном — це кілок розбрату, який ворог ввігнав між Польщею та Україною

Картинка з розсипаним українським зерном — це поданий, умисно чи ні, у руки ворога кілок розбрату, який він ефективно ввігнав між Польщею та Україною.

І вже не так важливо, чого вимагають фермери по суті, які партії причетні й хто їх очільники (а там ще ті біографії). Українці мають велику претензію до всієї Польщі. Усі поляки в один момент перестали бути друзями.

Чому не реагує польське суспільство? Де польська влада? Обурюються українці.

«Українці очікують від поляків дій за власними мірками, — каже польський юрист Пшемислав Ліс-Маркевич. Він має активну проукраїнську позицію, роками надає українцям у Польщі безплатні юридичні консультації. Зараз висловлює неприхований жаль, що українці гребуть під одну гребінку всіх поляків. — Я втомлений антипольськими істериками українців, — засмучено додає правник. — Один ідіот вивісив плакат, винні усі фермери, усі поляки.

Фото дня

Читайте також: Проти польського фермера, який виїхав на протест з прапором СРСР і закликом до Путіна покінчити з Україною, порушили справу 

То що поза емоціями?

«Метою протестів є висловлення незгоди з політикою Європейського Союзу, Зеленим курсом і напливом товарів з України», — повідомляє на офіційній сторінці Інститут аграрної економіки й разом з організаторами протесту закликає фермерів з усієї Польщі до демонстрацій.

Європейський зелений курс — пакет політичних ініціатив, який має на меті до 2050 року зробити Європу кліматично нейтральною. На думку аграріїв, ініціативи ЄС загрожують їхнім інтересам. Зелений курс вимагає підвищення якості харчових продуктів, а для цього зменшення використання пестицидів, добрив та антибіотиків у сільському господарстві. Фермери вважають, що правила, які проштовхує Брюссель, призведуть до збільшення виробничих витрат і зменшення доходів.

Невдоволені пропозиціями ЄС фермери протестують не відсьогодні й не лише в Польщі, а й в інших країнах Євросоюзу. Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії, вже оголосила про відкликання деяких положень і проєктів зеленого пакета.

«Наплив товарів з України» у фермерських протестах спочатку був малозначущим фактором.

З повномасштабним вторгненням Росії в Україну Євросоюз, щоб підтримати українську економіку, скасував для українського експорту мита і квоти. Українські виробники пішли на ринок ЄС. Європейські, зокрема й польські, виробники — на український ринок. Утворилися нові схеми, які поширилися на Європу, але були, м’яко кажучи, дуже далекі від правил Євросоюзу.

Читайте також: Польські фермери, які проводять акцію протесту на кордоні, висипали частину зерна з трьох українських фур

У 2023-му польські аграрії впродовж кількох місяців проводили масові акції протесту проти транзиту української агропродукції через територію Польщі. Вони наголошували, що значна частина українського зерна не перевозиться до третіх країн, а осідає в Польщі, демпінгуючи таким чином закупівельні ціни на польське збіжжя.

Тоді Міністерство аграрної політики та розвитку села оприлюднило список імпортерів зерна з України. У ньому було понад пів сотні польських компаній. Схеми були обопільні.

Зелений курс — фіговий листочок

З низки глобальних і локальних причин за останні роки польська економіка перейшла від стану стабільності до стану глибокого дисбалансу. Торік у Польщі також відбувалися бурхливі парламентські перегони між проєвропейською опозицією й міцно вкоріненою популістською ПіСівскою владою. Настроями фермерів, незмінного електорату ПіС, жонглювали в цій боротьбі завиграшки.

Будь-який додатковий фактор, який потрапляв у бермудський трикутник ЄС — фермери — політика, ставав великим подразником. Так сталося і з українськими перевезеннями. І немає сенсу зараз докладно зважувати, на чиїх шальках більше правди чи вигоди, — терези хитнулися, зерно розсипалося, додалися людський фактор та емоції.

Є група організаторів, які розуміються на європейському праві. І є малоосвічені, але легко керовані селяни

«Треба брати до уваги те, хто такі фермери, — наголошує польський правник Пшемислав Ліс-Маркевич. — Є група організаторів, які розуміються на європейському праві. І є малоосвічені, але легко керовані селяни. Вони ладні йти за лідером і відтворювати гасла, які навіть не розуміють.

Ви думаєте вони знають толком, що таке той Зелений курс, до чого там екологія? Зелений курс — фіговий листочок. Якщо їм сказати: винні українці, то вони так і повторюватимуть. Фермери думають тільки про свій шлунок і гроші. До речі, селяни ніколи не підтримували протестів інших соціальних груп. Але коли в них проблеми, усі повинні чути їхній лемент.

Читайте також:  “Російська онуча” стала голосом протесту польських фермерів проти України

Зрозуміло, що фермери хочуть протестувати так, щоб людям було максимально незручно. Щоб було видовище й щоб невдоволення і злість людей спрямовувалися на уряд, а не на них.

Прогресивні поляки, звісно, обурені, але що ми маємо робити? Руками відтягувати ті трактори?»

— А що каже про протести польське право?

Право на протести в Польщі гарантується Конституцією, достатньо повідомити локальну владу про наміри. Локальна адміністрація може винести заперечення, тоді справа перейде в суд, але суди зазвичай визнають конституційне право на протести і не обмежують його.

Через блокування доріг поліція відкриває провадження у справах про адміністративне правопорушення

Поліція стежить за порядком, за потреби обмежує рух. Діє так само й під час протестів фермерів, як, наприклад, під час протестів українців під російськими консульствами.

Звісно, блокування мітингувальниками дорожнього руху є порушенням закону. І поліція на таке реагує. Відкриває провадження у справах про адміністративне правопорушення. У деяких громадах місцева адміністрація виставляла заперечення на зібрання, коли протест переходив у блокаду.

— Тобто провадження у справах про правопорушення відкриваються?

Звісно, сто відсотків! Польща таки правова держава. Поліція на правопорушення реально реагує. Це стандартна ситуація, природна, як кисень. За блокаду доріг порушують адміністративні справи, за пошкоджене майно, зламані контейнери також.

Польська влада не бездіяльна. Кажете: як можна було дозволити на протесті повісити те провокаційне ганчір’я? Яке дозволити? Поліція зупинила зловмисника миттєво. Чоловіка вивели з колони й одразу порушили навіть не адміністративну, а кримінальну справу за пропагування символів тоталітаризму. Через дурний напис його можуть посадити, бо суспільство обурене. Польське суспільство обурене!

— Але якось тихо обурене.

То в Україні б’ються у Верховній Раді — у Польщі такого немає. Це у вас хабарників кидають у сміттєві баки — у нас таке неможливо. Чи ви чекали побоїща?

Поліція не розганятиме законні протести палицями та водометами. Аграрії мають право протестувати. Це їм, як і всім іншим, гарантують Конституція і Європейська конвенція з прав людини. Звісно, мене форми їхнього протесту дратують.

Поліція не розганятиме законні протести палицями та водометами. Аграрії мають право протестувати

Але якщо хтось виходить із закликом до Путіна, то це насамперед тупість. Чи брав він російські гроші, наші спецслужби також перевірять. Те, що Росія корумпувала посадових осіб в Україні, не означає, що може корумпувати в Польщі. У нас, якщо факт доведений, таких людей садять. Матеуш Піскорський, колишній засновник проросійської партії «Зміна», сидів кілька років у тюрмі за те, що брав гроші від росіян.

Читайте також: Експерти про блокування українсько-польського кордону: «Час говорити правду»

Ситуацію нагнітає істерика. А роботи поліції за цією істерикою не видно. Бо немає видовища. Поліція нікого не б’є, не кричить, спокійно виписує штрафи, направляє справи до суду. Через два тижні відбуваються також спокійні, не видовищні судові засідання.

У польському суспільстві не сталося жодної зміни стосовно українців

Я найсерйозніше закликаю українців оцінювати цю ситуацію об’єктивно. Тих фермерів, мабуть, 2% громади. У польському суспільстві не сталося жодної зміни стосовно українців. Ті, хто вас підтримував, підтримують далі. А ті, хто завжди був проти, тепер просто показують своє справжнє обличчя.

Не ображайте нас. Без колективної відповідальності, будь ласка. Війна ще не закінчилася. Поляки й Польща ще потрібні Україні й українцям. Жменька галасливих покидьків ні на що суттєво не впливає.

Єдині люди, яких я знаю, — і вважайте це компліментом, — які готові проливати кров і вмирати за цінності, — це українці. Під час Майдану і тепер. Єдині в Європі!

В інших, які виходять на протести, завжди справа в грошах. Селяни завжди були бідні, а тепер збідніли ще більше й через скруту йдуть мітингувати.

Олена Бондаренко, опубліковано у виданні Texty.org.ua


Читайте також:  


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

12:17
Влада пообіцяла солдатам на фронті по 70 тисяч, але грошей на це ще нема
11:04
Законопроект про мобілізацію нарешті направили на підпис президенту
10:04
Скеровано до суду справу нардепа "Батьківщини" Ніколаєнка, який збив на смерть 18-річну дівчину на Житомирщині
09:34
Типовий український прокурор Олександр Гуцуляк стрімко багатіє під час війни, мешкає в котеджі за 18 мільйонів і їздить на авто преміум-класу – Bihus.Info
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 16 квітня
21:22
Шайка "непридатних до військової служби" виродків з України веде розкішне життя за кордоном, їм допомогли ВЛК, ТЦК і ГУР Буданова (ВIДЕО)
20:55
Єврокомісія погодила виділення Україні €50 млрд на реформи
20:00
У вівторок в Карпатах сніг, на півдні - до +28°С, хмарно з проясненнями
19:12
Віталій Шилан: "Таємний план Б" від Германа Галущенко
18:07
Богдан Буткевич: Таких як Ганна Маляр там чимало

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]