Foodicine: годівниця для обраних

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Ринок медичного кейтерингу монополізує одна сім’я.

Для одних війна - час втрат, поневірянь і банкрутств, для небагатьох - час можливостей. Для обраних - час можливостей нечуваних. ТОВ “Хілінг Фуд” зі статутним капіталом лише у 25 тисяч гривень впевнено перемагає на чисельних тендерах з кейтерингу у лікарнях и шпиталях, кожного року стрімко збільшуючи прибутки і географію своєї експансії. Складові цього успіху зацікавили “Аргумент”.

Атакує бренд Foodicine

Більш-менш сталий ринок медичного кейтерингу (надання послуг харчування “на виїзді”) організаціям охорони здоров’я столичного регіону раптом перетворився буквально на плацдарм бойових дій саме з початком широкомасштабного вторгнення росії в Україну. З весни 2022 року. Лікувальні заклади Києва й області один за іншим почали позбавлятися традиційних, надійних постачальників їжі з репутацією. А їх місце займала нова на ринку, але широко розрекламована “ Foodicine” (“Фудіцина” - авт.).

На ринку, де всі основні учасники один одного знають, швидко стало відомо про “складові успіху” “новачка”. Про це розповідають очільники тих медзакладів, яким вдалося “відбитися” від нав’язуваних послуг. Виглядає це так: медичні установи напередодні тендерів на кейтерінг відвідують представники “Foodicine” і “ставлять козу”. Або заклад йде на їх умови, і тоді зацікавлені особи з-поміж керівництва закладу можуть розраховувати на якісь відсотки “бонусу”. А якщо ні - залякують керівництво закладу аж до звільнення: “Самі знаєте, зараз воєнні часи, цацкаться ніхто не буде”). При цьому “ультиматумники” натякають на свої впливові, «високі зв’язки». А у двох відомих «Аргументу» випадках прямо називали свого впливового покровителя - Валентину Гінзбург, керівницю Департаменту охорони здоров’я КМДА.

Очевидно, аргументи наводять переконливі, тому що слідом за переговорами тендерну документацію замовники прописують суто під пул компаній під брендом “Foodicine”. Як і самі договори. Таким чином від конкурсу “відрізаються” всі інші учасники, бо виграти тендер немає ніякої можливості. В результаті чого пізніше несуть втрати самі замовники - а це здебільшого державні та комунальні установи.

“Замовні” тендери та “примусові” договори

Ось лише три приклади наведеному вище.

Приклад перший: як “наслідила” “Foodicine” на Львівщині. Там скандал з корупційною складовою за участі компаній з пулу бренду “Foodicine” грянув у червні ще “довоєнного”, 2021 року. Тоді, згідно інформації у системі електронних закупівель “Прозоро”, комунальне некомерційне підприємство «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова» до аукціону на закупівлю послуг з харчування (з очікуваною вартістю 13 285 000,00 грн. з ПДВ) допустило дві київські ТОВ «Хелсі Смарт Фуд» та ТОВ "Хілінг Фуд". Відхиливши при цьому тендерні пропозиції двох інших учасників – ТОВ "Кейтерінг Сервіс Кампані" та ТОВ «Кейтерінг-Груп».

Місцеві спостерігачі одразу звернули увагу на “спорідненість” двох столичних претендентів на перемогу: так, керівником ТОВ «Хелсі Смарт Фуд» (адреса реєстрації  якого: м.Київ, Солом'янський район, вул. Героїв Севастополя, буд. 30) є Іванов Сергій Юрійович, кінцевий бенефіціарним власником та співзасновником - Бондаренко Олександр Миколайович, ще одним співвласником товариства вказаний Косарчук Віктор Миколайович. А директором, кінцевий бенефіціарним власником та засновником ТОВ «Хілінг Фуд» (м.Київ, вул. Вознесенський узвіз, буд. 22) є Солодкий Олександр Володимирович. Водночас з держреєстрів стало відомо, що раніше Олександр Солодкий, обіймаючи посаду директора ТОВ "Хілінг Фуд", одночасно був керівником вищеназваного ТОВ «Хелсі Смарт Фуд», і на цій посаді 24.12.2018 року його змінив «той самий» вищевказаний Іванов Сергій Юрійович.

Про те, що отримати 13,2 млн. грн. від Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги  Львова мають намір пов’язані між собою фірми (а отже, йшлося про фіктивну конкуренцію), свідчили й інші факти. Зокрема, те, що в обох учасників були завантажені  подібні документи. У їх числі – договори та додаткові угоди про надання транспортних послуг, що були укладені  з одним і тим самим київським ФОПом – Забожчук Тарасом Івановичем. Йшлося, зокрема, про договір між фізичною особою-підприємцем Т.Забожчуком та ТОВ «Хелсі Смарт Фуд» від 01 вересня 2017 року та договір між даним ФОПом та ТОВ «Хілінг Фуд» від 01 листопада 2018 року. Інші схожі документи – копії однаково оформлених (та з ознаками підроблення) сертифікатів на «систему менеджменту безпечності харчових продуктів» та на «систему менеджменту якості», завантажених ТОВ «Хелсі Смарт Фуд» та ТОВ «Хілінг Фуд» (які, судячи з відбитків печаток на даних копіях,  видав один і той самий  орган сертифікації – київська фірма «ЕВРОСЕРТ). Про підроблення може свідчити, зокрема, те, що на копіях сертифікатів, які подало ТОВ «Хілінг Фуд», органом сертифікації вказано болгарську фірму «ЕВРОСЕRТ». Тоді як на печатці під даним документом зазначено: «ЕВРОСЕРТ» та  «ЕВРОСЕRТ» (йдеться, вочевидь, про  назву вищевказаної київської фірми англійською).

Тоді тендер щодо закупівлі послуг по забезпеченню харчуванням стаціонарних хворих, які перебували у львівській лікарні, було призупинено через скаргу ТОВ «Кейтерінг-Груп» до Антимонопольного комітету України - на неправомірні дії та рішення Замовника. Але, мабуть, “бабло перемогло”, тому що тендер все одно було “розіграно” на користь ТОВ «Хелсі Смарт Фуд». Що у 2023 році все одно призвело до ще одного скандалу: “переможець” заборгував лікарні за комунальні послуги 5 828 137, 33 грн., які і не мав, і не має досі наміру повертати. Позов лікарні й досі розглядає Господарський суд Львівської області, але кінця-краю цьому не видно - адвокати відповідача майстерно затягують справу, боронячи клієнта.

Приклад другий. А ось тендер річної давнини КНП "Київський міський центр радіаційного захисту населення міста Києва від наслідків Чорнобильської катастрофи" виконавчого органу київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації), який “виграло” те ж саме ТОВ “ХІЛІНГ ФУД”. І на цьому тендері конкуренти завчасно попереджали Замовника про недоброчесність і передбачили неминучу “перемогу” ТОВ “ХІЛІНГ ФУД”.

Ось цитата: “Замовнику, для чого прописуєте вимогу: прийняти участь у цій процедурі закупівлі можуть тільки учасники, які мають повністю виконані аналогічні договори не менше 2 (двох) і строк виконання кожного договору має бути не менше 1 (одного) року (12 місяців). На ринку кейтерингових послуг очевидно "для кого така вимога" (не будемо багатослівними, подивіться через систему Кларіті проджект закупівлі, де брав участь ТОВ Хілінг Фуд і по яким укладено договори, для Вас підкажемо: при такій вимозі заходить тільки він один). В минулих закупівлях для вас ця вимога не була важлива!!! І як результати- були економії коштів!!! Цікаво, що змінилося?)) З даною вимогою, для наступного повідомлення правоохоронних органів, станом на 21 квітня 2023 року "передбачаємо": в закупівлю зайде єдиний учасник ТОВ ХІЛІНГ ФУД (допускаємо, що після нашого питання ідеальність корупційної змови буде вдосконалена: може бути "технічний", який не відповідатиме вимогам або його відхилять з ініціативи самого ж учасника (невиправлення невідповідностей тощо). Розраховуємо на Вашу адекватність та видалення цих вимог, бо інакше є ризики долучитися до спілки вже відомих замовників))”.

Але це ніяк не вплинуло на результати тендера - очевидно, що його результати були вирішені заздалегідь.

Приклад третій. Договір між “ТОВ “ХІЛІНГ ФУД” з пулу “Foodicine” і КНП “Київський міський клінічний госпіталь ветеранів війни”:

 

Звертають на себе увагу такі п.п. Договору:

Згідно Додатку 3 Договору. «п. 2.6. Претензії по кількості та якості поставлених готових страв приймаються в момент фактичної поставки. Претензії заявлені Замовником після отримання готових страв до розгляду не приймаються та не підлягають задоволенню. п. 5.8. Зобов'язання Виконавця щодо поставки готової їжі вважаються виконаними у повному обсязі з моменту передачі Замовнику готової їжі у місці поставки та підписання відповідних документів (актів та/або накладних).»

 

Тобто, замовник надає право виконавцю не усувати недоліки, якщо пацієнти закладу (наразі поранені військовослужбовці) будуть скаржитись на неякісне харчування? А якщо буде факт отруєння і т. і.? Адже, згідно даним пунктам «Зобов'язання Виконавця щодо поставки готової їжі вважаються виконаними у повному обсязі з моменту передачі Замовнику готової їжі у місці поставки». Навіщо тоді добові проби, заявлені в п. 6.3.6., якщо претензії після фактичної поставки не приймаються?

Далі, з цього ж Договору: «п. 5.3. Обсяг послуги на кожен день визначається представником Виконавця за погодженням із представником Замовника відповідно до кількості хворих, які знаходяться на стаціонарному лікуванні, шляхом подання Замовником або представником Замовника заявок у порядку, який встановлюється Виконавцем.»:

Та про такі умови кейтерингу будь-які інші учасники ринку можуть тільки мріяти! Тобто, у Договорі прямо прописано, що виконавець може диктувати свої умови постачання і якості продукції Замовнику (у даному випадку - шпиталю)!

А ось і справжній “бонус” виконавцю: Замовник (тобто, шпиталь) у договорі прописує відповідальність сам собі … це штрафи за несвоєчасну оплату послуг, але немає жодної відповідальності Виконавця! (дивись документ вище, обведено жовтим):

Розділ «7 ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

7.1. У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов’язань за Договором Сторони несуть відповідальність у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством України та цим Договором.

7.2. За несвоєчасну оплату наданих послуг, Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі 1% від вартості неоплачених наданих послуг за кожний день прострочення. Крім того, за порушення строків оплати, Замовник (шпиталь) сплачує Виконавцю штраф в наступному розмірі: - за прострочення платежу від десяти до п’ятнадцяти календарних днів – 0,5% відсотків від суми договору.

7.3. Виконавець має право призупинити надання послуг до оплати Замовником суми основного боргу та пені, письмово попередивши Замовника про припинення надання послуг.

7.4. Сплата штрафних санкцій не звільняє Сторони від виконання договірних зобов’язань.

7.5. Виконавець має право призупинити надання послуг до оплати Замовником суми основного боргу та пені, письмово попередивши Замовника про припинення надання послуг.

7.6. Кожна Сторона несе відповідальність за неналежне виконання винятково своєї частини зобов`язань за цим Договором.»

Схоже, Замовник в особі керівництва шпиталю був позбавлений можливості коригування цього цинічного “документа” до бодай пристойного рівню. Документа, який йому (як і іншим клієнтам) нав’язує «потенційний переможець» ще до оголошення тендерів. Адже по даному питанню в Прозоро керівництву шпиталю на це вказували інші учасники.

Впевнені, що даною тендерною документацією зацікавляться і громадськість, і ДАСУ, і керівництво Медичних сил ЗСУ.

Хто стоїть за “Foodicine”

Нарешті, назвемо головних бенефіціарів бренду “Foodicine”. Можливо, саме ця інформація приверне увагу до ситуації з медичним кейтерингом у медзакладах столичного регіону, і не тільки.

Їх двоє: Солодкий Олександр Володимирович і Коваль Тетяна Валеріївна, чоловік і дружина, подружжя.

 

Олександр Солодкий

 

Тетяна Коваль (джерело)

“Foodicine” - це лише бренд, гарна “обгортка”, під якою діє пул компаній і ФОП із вузькою спеціалізацією “медичний кейтеринг”. “Переговірники” у медзакладах “сватають” саме “Foodicine” (“лідер у сфері медичного кейтерингу”), але юридичної особи з такою назвою немає - у тендерах беруть участь і підписують договори:

- ТОВ «Хілінг Фуд» (ЄДРПОУ 41744424; зареєстрована 17.11.2017 р., статутний капітал лише 25 тис. грн.; юрадреса Київ, Вознесенський узвіз, 22),

- ТОВ «Хелсі Смарт Фуд» (ЄДРПОУ 39932303; зареєстрована 05.08.2015 р., статутний капітал 491 269,00 грн.; юрадреса 03065, м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 30),

- ТОВ “Фуді-Кейтеринг” (ЄДРПОУ 42233257, зареєстрована 13.06.2018 р., статутний капітал лише 5 тис. грн.; юрадреса: Україна, 43023, Волинська область, Луцький район, місто Луцьк, вулиця Захисників України, будинок 2).

Сфера діяльності - надання послуг з організації харчування пацієнтів та персоналу у закладах системи охорони здоров’я, заклади швидкого харчування.

Олександр Солодкий вийшов із засновників ТОВ «Хілінг Фуд» і склав із себе повноваження директора цього підприємства - він начебто повернувся на службу в ЗСУ, де раніше займав офіцерську посаду. Зараз ТОВ «Хілінг Фуд» керує т.в.о. Постайчук Наталія Андріївна - це саме та особа, яка веде перемовини з керівниками лікарень і шпиталей, ставить їм ультиматуми і погрожує звільненнями (за словами очевидців, “тероризує весь ринок”). Для масштабу ФОП Постайчук Наталія Андріївна, яка має в оренді приміщення під буфет у Вінницькій обласній клінічній лікарні ім. М.І.Пирогова, така поведінка виглядає, скажімо так, дивною для “буфетниці”.

Але можливо, що така поведінка Наталії Постайчук обумовлена нинішньою високою - і впливовою - посадою її колишнього (лише де-юре) керівника Олександра Солодкого. На рід занять якого і потенційну впливовість під час воєнного стану може вказувати місце його проживання і реєстрації - військове містечко у м. Вишгород у Київській області. Це інформація з відкритих джерел. Ця військова частина - елітна, інформації про неї багато у відкритих джерелах, вона має відзнаку від Президента України.

Цікаво, що саме під час “широкомасштабної війни” фінансовий стан ТОВ «Хілінг Фуд» радикально покращився: станом на 23.04.2024 р. ця компанія має такі показники згідно clarity-project.info:

 

Сьогодні вона має договори на постачання їжі у медзаклади Київської, Полтавської, Волинської областей та у прифронтових Запорізькій, Донецькій областях.

Про розквіт цього бізнесу (“сімейність” якого не афішується) свідчить і дружина О. Солодкого - Тетяна Коваль. Саме вона, співзасновник ТОВ “Фуді-Кейтеринг” (50% статутного капіталу), є керівником і “обличчям” проекту Foodicine з офісом за адресою Київ, вул. Верхній Вал, буд. 18.

“8 років бізнесу, 7 600 пацієнтів щодня, 9 Харчових виробництв, 62 медичні заклади, з якими співпрацюємо.” - йдеться на сайті Foodicine.

І це при тому, що ціни у компаній групи Foodicine В РАЗИ ВИЩЕ, ніж у конкурентів. Але якщо Foodicine програє тендер через високі ціни, то обов’язково йде зі скаргою до Антимонопольного комітету. Де - о, диво! -  майже стовідсотково справу виграє. 

Про масштаб експансії Foodicine свідчить перелік контрагентів-замовників, найбільш “титулованих” ми наводимо нижче:

Що маємо у підсумку?

Ринок медичного кейтерингу столичного регіону швидко монополізується групою компаній, яких об’єднує бренд Foodicine.

Монополізація відбувається штучно, під примусом і з погрозами, із застосуванням адмінресурсу. Як результат: медзаклади державної і комунальної власності ризикують своїми фінансами (а деякі - отримують збитки), а головне - наражають на неприємності своїх пацієнтів.

Свідомо руйнується конкуренція в галузі, що вбиває перспективний ринок.

Всі ці компанії де-факто контролюються подружжям Олександр Солодкий - Тетяна Коваль. Останні організували справу таким чином, щоб не бути безпосередньо причетними до негативних наслідків такої діяльності.

Монополія - це погано. Безкарність - погана також.

Тому редакція продовжить висвітлювати тему медичного кейтерингу в Україні та його “тіньової” складової.

Зображення вгорі ілюстративне, з відкритих джерел

Костянтин Іванченко, «Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  uargumentum@gmail.com