Хапуги на марші. Схематоз на шкільних підручниках: вартість завищена у щонайменше два рази

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:   Схематоз на шкільних підручниках

 На українському ринку навчальної літератури з’явилося нове видавництво «Атлант», яке буквально за лічені місяці отримало від Міносвіти більше 100 замовлень на випуск шкільних підручників загальною вартістю майже 180 млн грн.

Про це пише видання NGL Media у своєму розслідування «Атлант» розправив плечі».

***

Лише за останні два місяці державна наукова установа Міносвіти «Інститут модернізації змісту освіти» уклала 83 угоди на видання підручників з ТОВ «Видавництво Атлант». Ці угоди на загальну суму майже 163 млн грн укладені впродовж червня-липня напряму, без оголошення тендерів.

Усі ці підручники призначені для шкіл з мовами навчання національних меншин (польською, угорською, румунською), а також для учнів з особливими освітніми потребами.

Типовим прикладом є укладена 27 червня угода вартістю 5,4 млн грн на видання майже 12 тис. підручників «Здоров’я, безпека та добробут» для шестикласників з особливими освітніми потребами (Для учнів з діагнозом F70. У міжнародній класифікації хвороб F70 означає легку розумову відсталість).

В угоду включені технічне завдання і планова калькуляція, де розписані усі витрати і прибуток видавництва. Очікувано найбільшою статтею витрат є поліграфічні послуги – 4,8 млн грн. Ще 370 тис. грн передбачені на загальні витрати і гонорари авторам. Рентабельність всіх етапів виробництва, згідно з калькуляцією, не перевищує 5% та становить менше 260 тис. грн. Таким чином один підручник від «Атланта» обійдеться платникам податків у 455 грн.

Щоб з’ясувати виправданість таких витрат на поліграфічні послуги NGL.media звернулися до кількох українських друкарень з проханням надати розрахунки вартості їхніх послуг з друку підручника за таким же технічним завданням (наклад, обсяг, щільність паперу, колір тощо).

У результаті виявилось, що вартість поліграфічних послуг у калькуляції «Атланту» завищена у щонайменше два рази.

Читайте також: Знищення історичного Києва забудовниками. Мінкульт повернув правила часів Януковича й валить все на Кличка, а той на ВР


Які ціни в інших друкарнях? 

Журналісти NGL.media звернулися до трьох друкарень, обладнання і потужності яких дозволяють віддрукувати необхідний тираж підручників.

Друкарня «Арт-Прес» (Дніпро) готова виконати замовлення за 2,082 млн грн. З урахуванням додаткових витрат і 5% рентабельності, закладених «Атлантом», загальна вартість угоди могла б становити 2,575 млн грн (215 грн за підручник). Термін виконання замовлення – один місяць.

Друкарня «Україна» (Дніпро) готова виконати замовлення за 1,725 млн грн. У цьому випадку загальна вартість склала би 2,2 млн грн (184 грн за підручник). Термін виконання замовлення – три місяці.

Типографія «Від А до Я» (Київ) готова виконати замовлення за 1,165 млн грн. Загальна вартість у цьому випадку знизиться до 1,611 млн грн (135 грн за підручник). Термін виготовлення накладу 12 тижнів.


Проте найцікавішою виявилась цінова пропозиція харківської друкарні ТОВ «ПЕТ», де друкує свої підручники видавництво «Атлант». Саме ця друкарня випустила усі підручники за минулорічними угодами «Атланту» з «Інститутом модернізації змісту освіти» (У грудні 2023 року ІМЗО уклав 21 угоду з видавництвом «Атлант», усі підручники за цими угодами друкувалися у ТОВ «ПЕТ»).

Отримавши від NGL.media технічне завдання з аналогічними показниками, ТОВ «ПЕТ» висловило готовність впродовж місяця видрукувати 12 тис. підручників за 871,2 тис. грн. Це майже у п’ять разів дешевше, аніж закладені «Атлантом» 4,8 млн грн.

Якщо врахувати додаткові витрати, гонорар і рентабельність, закладені «Атлантом», вартість одного підручника, оплаченого бюджетним коштом, могла б скласти 109 грн, а не 455 грн.

Читайте також: Як Україна (не) потрапляє у шкільні підручники в Німеччині

«Це очевидно будь-кому на ринку»

Угода на видання підручника «Здоров’я, безпека та добробут» для школярів з особливими освітніми потребами – це лише одна з 83 угод, які впродовж червня та липня 2024 року «Інститут модернізації змісту освіти» уклав з ТОВ «Видавництво Атлант». Загальна вартість цих угод – майже 163 млн грн. Враховуючи ще 21 уже виконану угоду, укладену у грудні минулого року, загальна вартість отриманих «Атлантом» бюджетних замовлень становить 178 млн грн.

Визначити конкретні переплати по всіх цих угодах складно, бо для порівняння довелося би розраховувати сотні калькуляцій на підручники різних накладів і обсягів для кількох друкарень. Проте декілька експертів видавничого ринку, яких NGL.media попросили проаналізувати десять найбільших угод, стверджують, що очевидним є завищення вартості поліграфічних послуг у два-три рази.

«Звичайно, варто було б детально аналізувати кожну з цих угод, але проглянувши надіслані вами техзавдання і планові калькуляції, можу впевнено сказати, що вартість завищена у два-три рази, а подекуди і більше. Це очевидно будь-кому на нашому ринку», – сказав NGL.media технічний директор одного з українських видавництв (цей співрозмовник, як і інші опитані NGL.media експерти попросили про анонімність, оскільки це досить вузький ринок), яке також користується послугами ТОВ «ПЕТ».  

Виходячи з таких оцінок, прибуток «Атланту» від кількамісячної співпраці з державним «Інститутом модернізації змісту освіти» може сягнути 100-120 млн грн.

Директорка ТОВ «Видавництво Атлант» Лєля Мінакова фактично відмовилась від коментарів з приводу завищення вартості виготовлення підручника «Здоров’я, безпека та добробут», наполягаючи у письмовій відповіді NGL.media, що «такий факт відсутній».

Натомість директор державної наукової установи «Інститутом модернізації змісту освіти» Євген Баженков у відповіді на запит NGL.media заявив, що його організація не впливає на вибір друкарні. «Видавництва, у тому числі ТОВ «Видавництво Атлант», самостійно визначають поліграфічне підприємство, яке спроможне виконати державне замовлення щодо друку підручника у визначений термін на умовах видавництв», – стверджує він.

Обєднання титанів

Видавництво «Атлант», яке так стрімко увірвалося на ринок навчальної літератури, засноване менше року тому у Києві. Проте його засновниками і власниками є троє бізнесменів, які уже давно і дуже успішно освоїли цей ринок – Віктор Круглов, Олег Фурман та Олег Костенко. 

Віктор Круглов є власником видавничої групи «Основа» і видавництва «Ранок». «Основа» щороку випускає понад 200 нових найменувань навчальних, довідкових і пізнавальних книжок, а «Ранок» є традиційним постачальником підручників для Міносвіти. Наприклад, у 2021 році «Ранок» отримав на підручники 121 млн грн, посівши перше місце за сукупною вартістю підрядів від Міносвіти. Друге місце (82 млн грн) у цьому рейтингу отримало видавництво «Генеза», яким володіє Олег Фурман, а третє місце (81 млн грн) дісталося видавничому центру «Оріон» Олега Костенка. Ці три видавництва кілька років поспіль отримували більше половини всіх грошей, які уряд виділяє на видання шкільних підручників.

«Ранок» і «Генеза» продовжують лідирувати і у 2024 році, вже отримавши від Міносвіти понад 190 млн грн і 170 млн грн відповідно, а от третє місце з портфелем замовлень на 163 млн грн, отриманих лише за два місяці, посів «Атлант».

Формально Круглов, Фурман і Костенко є конкурентами на ринку навчальної літератури. Проте це не завадило їм об’єднати інтереси у новому бізнес-проекті, який менше ніж за рік уже отримав від Міносвіти 104 угоди на 178 млн грн.

Очолила новостворене видавництво «Атлант» Лєля Мінакова, колишня заступниця голови правління державного холдингу «Укрвидавполіграфія» –  найбільшої в Україні видавничо-поліграфічної компанії, що курує роботу 23 профільних підприємств.

Наразі «Атлант» отримував підряди лише на підручники для школярів з особливими освітніми потребами та мовами навчання національних меншин.

Щодо іншомовних підручників, «Атлант» укладає договори на переклад і адаптацію з видавництвами, які володіють авторськими правами на українську версію. Аналіз уже виданих «Атлантом» підручників показав, що такі угоди воно укладало з видавництвами своїх власників – «Ранок» та «Генеза».

З підручниками для школярів з особливими освітніми потребами ситуація трохи інша. Такі підручники готує авторський колектив і подає на конкурс державного «Інститутом модернізації змісту освіти», який у результаті відбору рекомендує їх для видання державним коштом. Такі підручники отримують відповідний гриф Міносвіти. Автори ж тим часом реєструють авторське право на підручник, а видавництво «Атлант» укладає з ними угоди на його використання. Такі угоди і дозволяють отримувати держпідряди.

Друкарня з досвідом

NGL.media переглянули уже видані «Атлантом» підручники, угоди на які були укладені в грудні минулого року, і з’ясували, що усі вони надруковані харківським ТОВ «ПЕТ». 

Юридично ТОВ «ПЕТ» існує більше 28 років, але до видавничої справи прийшло не одразу, про що свідчить повна назва підприємства «Побутелектротехніка». За даними YouControl, компанія зайнялася поліграфічною діяльністю лише у 2011 році. Тоді ж про неї заговорили у медіа.

Михайло Шифрін – власник ТОВ “ПЕТ”. Фото: ynet.co.il

Михайло Шифрін – власник ТОВ “ПЕТ”. Фото: ynet.co.il

Рахункова палата виявила, що протягом 2010-2011 років усі видавництва, яким Міносвіти доручало видання підручників, замовляли поліграфічні послуги у ТОВ «ПЕТ». Проте компанія не мала достатніх виробничих потужностей і замовляла друк в реальних друкарнях, залишаючи собі 60-90% коштів, виділених на видання підручників. За даними Рахункової палати, вартість технічної бази «Побутелектротехніки» на той час складала 227 тис. грн і була представлена двома друкарськими машинами (аркушевої і рулонної), а штат підприємства налічував 18 осіб, з яких було лише два друкарі та два їхніх помічника.

Друкарня ТОВ “ПЕТ” після влучання російських ракет 31 липня 2022 року. Фото: bhol.co.il

Друкарня ТОВ “ПЕТ” після влучання російських ракет 31 липня 2022 року. Фото: bhol.co.il

У той час Міністерство освіти очолював Дмитро Табачник, який втік з України після перемоги Євромайдану. У 2015 році кореспонденти ТСН розшукали його в ізраїльському місті Натанія. Виявилося, що він жив у розкішній квартирі разом з Михайлом Шифріним – незмінним власником ТОВ «ПЕТ». 

Михайло Шифрін є громадянином Ізраїлю. З початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну він постійно живе у цій близькосхідній країні. В інтерв’ю місцевим медіа він розказує про свій новий проєкт – видання Тори та інших священних єврейських книг українською мовою, а також про значні збитки через російську агресію. За його словами, внаслідок російського ракетного удару по Харкову в його друкарні було пошкоджене дороге обладнання. 

Друкарня ТОВ «ПЕТ» розташована у харківському Будинку друку – комплексі споруд, де за часів СРСР були розташовані друкарні та редакції місцевих газет. Нині з державних тут лишилося одне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія». Цей комплекс споруд справді серйозно постраждав від ракетної атаки росіян у липні 2022 року. 

Єлизавета Чип, опубліковано у виданні  NGL Media  

Update: 

Міністерство освіти і науки України ініціює службове розслідування щодо закупівлі Інститутом модернізації змісту освіти підручників для дітей з ООП за завищеною ціною. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Міносвіти у Фейсбуці

Там отримали інформацію, що Інститут модернізації змісту освіти, який уповноважений організовувати експертизу і закупівлю підручників, уклав угоду на їхнє придбання за завищеною вартістю.

Інститут модернізації змісту освіти — окрема юридична особа, що займається організацією конкурсу та закупівлею підручників і посібників для шкіл.

Міністерство освіти і науки України заявляє, що неухильно дотримується антикорупційних принципів, тому там вдячні представникам медіа за те, що звернули увагу на можливі порушення.   

Update: 

Директорка та засновники видавництва «Атлант» підготували офіційну відповідь на розслідування, в якому намагались пояснити дороговизну контракту. Ключове слово "намагались" бо відповідь на те що вартість їх пропозиції в чотири рази вища за можливу виглядає вкрай непереконливою. З текстом відповіді можна ознайомитись нижче.


Читайте також: 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У середу трохи дощитиме на півдні України, вдень біля 0°
19:21
ЗСУ знищили російський плацдарм на Осколі
18:24
Потужна реформа: Уряд перейменував Мінреінтеграції на Міністерство національної єдності
18:11
Вʼячеслав Курбанов: Про "зниклих безвісті"
17:04
Корумповану Полтавську обласну МСЕК приєднали до корумпованої обласної лікарні рішенням корумпованої Полтавської обласної ради
16:19
Рада скасувала пільги позбавленим звання Героя України
16:02
Скасування арешту 2,6 млрд грн онлайн-казино, понад 200 закритих справ щодо п’яних водіїв: ВРП позбавила суддю Смик доплат аж на три місяці. Хабарами надолужить!
15:21
«Аль-Маядін»: ССО України воюють на боці повстанців у Сирії
15:02
ДБР затримало багату людину - ексзаступника голови Вищого господарського суду Ємельянова. Це більше схоже на перерозподіл злодійських статків, а не на покарання зла
14:50
Олексій Чернишов став міністром на ідіотській посаді

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]