Кремлівська пропаганда з дипломатичним імунітетом. Як працює представництво РФ при ЄС

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:   © FT montage/Getty Images

Місія РФ при Євросоюзі й надалі працює в Брюсселі. Вона використовує офіційні канали комунікації, щоб поширювати антиукраїнську пропаганду. А її очільника підозрюють у шпигунстві на користь Росії. 

Українські активісти регулярно влаштовують акції протесту під будівлею Представництва, щоб нагадати Європі про злочини РФ. Але європейці говорять, що його закриття може бути контрпродуктивним кроком , зазначає видання RFI

Пропаганда з дипломатичним імунітетом. Як працює представництво Росії при ЄС

  © Ірина Кошель / RFI

Кожен робочий тиждень російського представництва в Євросоюзі починається з гімну України. Щопонеділка вранці активісти громадської організації Promote Ukraine влаштовують під його стінами демонстрацію. Вони приходять з синьо-жовтими прапорами та вмикають гімн України, коли працівники місії приходять на роботу.

Читайте також: Маск зробив платною синю галочку у твіттері - це збільшило кількість фейків проти України, які поширюють її власники

На майданчику під вікнами російського дипломатичного представництва українці проводять й інші акції протесту. Наприклад, така відбулася після масштабних обстрілів Полтави, Львова, Сум та Харкова. Учасники вимагали в країн Заходу надати Україні дозвіл використовувати далекобійну зброю для ударів по території Росії. Невдовзі під вікнами дипмісії вони планують встановити монумент на честь українських військових.

Демонстрація ГО Promote Ukraine навпроти Представництва РФ при ЄС. Бельгія, Брюссель, 5 вересня 2024

Демонстрація ГО Promote Ukraine навпроти Представництва РФ при ЄС. Бельгія, Брюссель, 5 вересня 2024 © Ірина Кошель / RFI

Правонаступниця СРСР

Російське дипломатичне представництво при ЄС займає будівлю кінця ХІХ століття на бульварі дю Режан. Вона розташована за 800 метрів від серця європейського кварталу, де працюють Єврокомісія та Рада ЄС, а також за 200 метрів від офісу прем’єр-міністра Бельгії. Радянський Союз купив цей будинок у 1946 році. Спершу там містилося представництво СРСР, згодом — Російської Федерації.

За десятиліття співпраці відносини між ЄС та РФ змінилися від партнерських до напружених. Причинами цього, зокрема, стали російська анексія Криму, початок війни на Донбасі, втручання в сирійський конфлікт, кібератаки, дезінформаційні кампанії та, зрештою, — повномасштабне вторгнення в Україну.

Євросоюз засудив напад, запровадив 14 пакетів економічних санкцій, почав позбуватися залежності від російських енергоносіїв і допомагати Україні. Москва перестала бути стратегічним партнером для Брюсселя, а для Росії всі держави-члени ЄС стали «недружніми».

Читайте також: "Батальйон тєлєга". “Жахіття мобілізації” та інші лякалки

Російське представництво при ЄС. Бельгія, Брюссель, 5 вересня 2024

Російське представництво при ЄС. Бельгія, Брюссель, 5 вересня 2024 © Ірина Кошель / RFI

Пропаганда в дії

Попри погіршення дипломатичних відносин російська місія при Унії й надалі працює. Її очолює 49-річний Кирило Логвінов. Він став виконувачем обовʼязків постійного представника після того, як його попередник, Володимир Чижов, потрапив під санкції Євросоюзу. Представництво РФ веде сайт і сторінки в соцмережах, де звітує про роботу, розміщує коментарі Логвінова з різних приводів та інтервʼю російським пропагандистським медіа.

Риторика цих повідомлень — антиєвропейська та антиукраїнська. Так, із нагоди Європейського дня пам'яті жертв сталінізму та нацизму 23 серпня в.о. посла звинувачує ЄС у «гібридній війні проти Росії», «спотворенні історичних фактів» та «формуванні паралельної реальності», а в назві пам'ятного дня навіть не згадує слово «сталінізм». 

Читайте також: Рашистська пропаганда через Фейсбук шукає лузерів по всьому світу, а соцмережа радо цьому сприяє

Чи не в кожному коментарі Логвінов говорить про Україну. Розвʼязану війну називає «кризою», українську владу — «нацистською» і критикує країни Заходу за підтримку України. На сайті поширюють новини російського МЗС. Там же у вільному доступі розміщений документ про нібито українські злочини проти людства за період повномасштабного вторгнення Росії в Україну з 2022 до 2023 року.

В.о. постійного представника Росії при ЄС Кирило Логвінов

В.о. постійного представника Росії при ЄС Кирило Логвінов © Russian Mission to the EU

Одна з останніх подій, організованих представництвом, — урочисте прийняття з нагоди головування Росії в міжнародному об'єднанні країн БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР). Як вказано на сторінці місії у Facebook, гостям показали виставку під назвою «Люди нових регіонів». Це — фотостенд про жителів тимчасово окупованих Росією українських територій: Генічеська, Токмака, Мелітополя, Горлівки та інших.

Були там і свідчення, що вихваляють дбайливе ставлення так званої нової влади до цих регіонів. На цьому ж заході, судячи з опису, роздавали брошуру «25 питань про Крим» і демонстрували фільм виробництва забороненої в ЄС російської пропагандистської медіакомпанії RT під назвою «Русофобія: історія ненависті».

Шпигунська місія

За працівниками місії роками тягнеться шпигунський слід. Від 18 березня 2022 року російським і білоруським дипломатам заборонили входити до Європарламенту. У квітні того ж року 19 представників російської місії визнали персонами нон ґрата в ЄС і видворили через підозру в роботі під прикриттям. 

Сам очільник представництва Логвінов опинився в полі зору бельгійських спецслужб за підозрою у шпигунстві. Про це написала німецька газета Der Spiegel, провівши спільне розслідування з іншими європейськими медіа.

За даними журналістів, дипломата підозрювали в роботі на Службу зовнішньої розвідки Росії, а бельгійська контррозвідка закликала вислати його з країни. Згодом це питання порушили і євродепутати. У відповідь Єврокомісія повідомила, що не надає коментарів про конкретних осіб із дипломатичною акредитацією, але загалом відстежує загрозу шпигунської діяльності, координуючись із відповідними структурами.

Читайте також: АР: Кремлівська пропаганда поширюється новими шляхами попри заборони ЄС

Вимушене співжиття

Українські активісти здивовані, чому дипломатична місія з таким «послужним списком» досі працює в Брюсселі. Вона давно мусить бути закрита, — вважає віцепрезидент ГО Promote Ukraine Василь Кушмунс. Він розповів RFI, що під час акцій бачить, як до російського посольства часто приходять китайські дипломати.

Віцепрезидент ГО Promote Ukraine Василь Кушмунс на акції протесту навпроти російського Представництва при ЄС. Брюссель, 5 вересня 2024

Віцепрезидент ГО Promote Ukraine Василь Кушмунс на акції протесту навпроти російського Представництва при ЄС. Брюссель, 5 вересня 2024 © Ірина Кошель / RFI

І не тільки китайські, — пояснює асоційований старший науковий співробітник Центру досліджень європейської політики (CEPS) Стівен Блокменс. За його словами, російське представництво веде дипломатичну роботу з тими країнами, які дружньо ставляться до агресора. Наприклад, з Іраном. Просто ця діяльність сильніше обмежена Євросоюзом, ніж раніше.

Читайте також: Депутат від округу Луб'янка: як ФСБ використала євродепутатку Жданок для втручання у політику ЄС

Якось суттєво вплинути на роботу представництва, наприклад на поширення пропаганди, ЄС не може. При Європейській службі зовнішніх справ працює відділ стратегічної комунікації, який намагається протидіяти дезінформації. Але очевидно, каже експерт, що цих зусиль замало. Лишається хіба більше знижувати рівень відносин, та далі вже нікуди, — констатує Блокменс.

За його словами, технічно закрити місію можливо. Однак для цього потрібна згода всіх країн, що входять до Євроспілки. До того ж такий крок може бути контрпродуктивним для захисту європейців у Росії. Тож, навіть попри категоричну незгоду з позицією РФ, підозри в шпигунстві та поширення пропаганди, ЄС тримає базовий дипломатичний зв'язок із агресором. Зрештою, каже експерт, коли дійде до припинення вогню чи мирної угоди, треба, щоб за столом переговорів були всі сторони. І так чи інакше, а Євросоюз матиме справу з Росією для подолання наслідків війни, наприклад, під час відновлення України.

 Ірина Кошель, опубліковано у виданні RFI


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:09
У Європі перестали звертати увагу на ядерні погрози Путіна
09:19
Інститут нацпам’яті не отримував звернень від Польщі щодо ексгумації тіл жертв Волинської трагедії
08:15
Україна закликає суд в Гаазі змусити Росію демонтувати Керченський міст
20:23
В Україні 4 жовтня місцями невеликий дощ, до +26°, запиленість повітря збережеться до вихідних
19:05
Чекаємо що ще один "слуга" втече за кордон: НАБУ скерувало до суду справу про хапугу-нардепа Клочка
18:27
На Рівненщині лікар за 6,5 тис. доларів США ставив фіктивні діагнози «ухилянтам»
17:57
В телемарафоні після виходу Суспільного показують тільки «слуг народу»
16:17
Організував примусову мобілізацію громадян для війни проти України – повідомлено про підозру Пушиліну
15:01
Новий генсекретар НАТО Марк Рютте здійснив свій перший закордонний візит до Києва
14:25
ПАРЄ визнала Голодомор геноцидом українського народу

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]