СБУ взялася за старе - по лекалах КГБ і ФСБ

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

До співробітника Інституту фізики, який виступає проти плагіатора Шкарлета, прийшов "на розмову" куратор з СБУ. Бесіда відбулася наступного дня після призначення Шкарлета в.о. голови МОН, повідомив Сененко на своїй сторінці у Facebook.

Співробітник СБУ прийшов на розмову в Інститут фізики НАН України до кандидата фізико-математичних наук Антона Сененка, який 18 червня брав участь в акції протесту проти призначення міністром освіти ексрегіонала Сергія Шкарлета.

***

“Ну що, друзі, сьогодні до мене в Інститут приходив куратор з СБУ.

Поспілкуватися про акцію протесту, що відбулася минулого четверга, проти вчорапризначеного міністра.

Тобто прийшов не минулої п'ятниці, не в понеділок, а на наступний день після призначення.

Звісно, це збіг.

На цю тему: Не продажна СБУ, а журналісти підрахували багатства Медведчука в окупованому Криму

Вибачте, далі писатиму дуже стримано, бо нічого дотепного в цьому не бачу, а пишу з двох причин:

1. Я не давав жодних розписок, що не можу повідомляти своїх друзів і колег про надцікаве спілкування зі службою безпеки у свій неробочий день (так, у нас чотириденний робочий тиждень).

2. Передбачаю, що подібні візити відбудуться до інших учасників акції, тому друзі, головне - знайте, що Ви не самі. Повідомляйте мене будь-яким зручним для Вас способом, що до Вас теж приходили чи хтось має намір з Вами поспілкуватися.

Незалежно від того, чи ми знайомі, чи не знайомі.

Отже.

Куратор виявився дуже доброзичливим, якими вони зазвичай і бувають.

Його цікавили питання хто організатор акції, чи не сплачувалися учасникам акції за це кошти, хто ще був на акції з мого Інституту?

На це я йому принагідно повідомив, що у свій неробочий день (у день акції я взяв відпустку за власний рахунок у зв'язку з сімейними обставинами) я маю повне право приходити на акції, щоб висловити свою громадянську позицію, а хто там був з мого Інституту - відповісти не можу, бо практично всі були у масках. Про що я відкрито писав на своїй сторінці у фейсбуці.

На цю тему: Зеленский позвонит?! СБУ не реагирует на информационную диверсию Кремля

На питання про гроші я відверто і щиро посміхнувся - бо про такі випадки мені нічого не відомо.

Ба більше, він спитав, чи можу я йому показати сторінку події у фейсбуці, завядки якій я дізнався про акцію.

Я йому зауважив, що кожен має займатися своєю роботою, тому він може підписатися на мене у фейсбуці та погортати мою стрічку, і взагалі бути в курсі про всі цікавинки навколонаукового життя в країні, в т.ч. про сьогоднішню акцію протесту та акцію протесту у вівторок, про які я теж дізнався з соцмережі.

Також було питання про те, чому я вирішив прийти на акцію протесту проти.... за всю розмову він жодного разу не назвав прізвище нового міністра. Я теж не буду, може це якесь табу.

Довелось розповісти про академічну доброчесність, питання плагіату, що моя громадянська позиція не дозволяє мені з цим миритися.

Шановний пан намагався поспівчувати, що реформа науки не вдалася, на що я йому чітко відповів, що до вчорашнього дня з нею все було гаразд.

А потім зробив йому міні-огляд історії питання - про Національну раду з питань розвитку науки і технологій, Науковий комітет, Національний фонд досліджень, суть реформи.

На цю тему: У СБУ не получилось стать ФСБ

Про сканувальну тунельну мікроскопію теж розповів, про молекули і те, як робляться дослідження.

Не впевнений, що йому було цікаво, але я намагався популяризувати науку навіть за таких умов.

Було й дуже дивне питання - для мене основним є наука чи... оце усе ...(не знаю, що малось на увазі).

Відповів, що звісно наука, а науку можна творити лише в умовах академічної доброчесності, тому це все мене так і непокоїть.

Були питання про мою співпрацю з Прометеусом і міжнародними організаціями, його цікавили деталі про моїх знайомих закордоном, що могли лишитися після роботи у Франції, чи є в мене допуск (до всяких секретних штук).

Було видно, що знає він про мене багато, але от з прізвищем мого наукового керівника, наприклад, він схибив.

Зі свого боку я поцікавився, чому такий інтерес до моєї персони?

Куратор відповів, що нічого такого, це просто його робота і вони перевіряють інформацію про акцію протесту і чи немає там складу злочину по статті якійсь (чесно, не запам'ятав), а йому сказали (мабуть у службі, тобто мене там читають) , що я є людиною, яка багато чого знає.

На що я йому знову порадив підписатися на мене у соціальних мережах, бо все, що я знаю - я намагаюсь висвітлювати, коли є час.

Тому я тут зазначу, що радий новому підписнику і сподіваюсь, що мої дописи допоможуть боронити незалежність України.

Резюме.

По-перше, я дуже прошу вибачення у всіх в Інституті, хто був свідком цього візиту і кого це змусило хвилюватися та згадувати часи тотального контролю спецслужб над наукою.

Вчені пам'ятають. Вчені відчули. Вчені згадали. Вперше за не знаю скільки років.

Я бачив сьогодні їхні очі і розумів, що вони відчувають.

Той момент, коли мені перед ними було невимовно соромно, хоча я нічого такого не зробив.

Своїми діями чи бездіяльністю я жодним чином не хотів нікого змусити нервувати, але свою громадянську позицію висловлюватиму і надалі.

В неробочий час, звісно, та у відпустках за власний рахунок.

По-друге, вся ця ситуація - безвідносно до того, про що ми розмовляли, що мене запитували та що я відповідав - є жахливою сама по собі.

Сам факт, що у службі безпеки люди витрачають час на мою скромну персону свідчить про те, що щось в державі точно перескочило не на ті рейки.

Я зараз не буду давати жодних оціночних суджень, дякувати-дуже-дякувати і т.і.

Це все було смішно, допоки правила гри не змінилися.

Напрошується жарт про наукову інвестняню, але це не жарт.

Це нова реальність.

На цю тему: Голова СБУ Баканов виявився українським корупціонером і іспанським боржником (ВІДЕО)

Тому, друзі.

Я дуже добра людина.

Всі, хто мене знає, можуть підтвердити, що я веселий, життєлюбний, хоча інколи в соцмережах я ще та скалка в одному місці.

Але.

Коли мій час забирають невідомо на що, витрачають нерви дорогих мені колег та друзів, а при цьому в державі повно більш серйозних проблем з компетенції служби безпеки (хоча не мені їх вчити, звісно) - це змушує мене максимально серйозно поставитися до потенційних загроз, як виникають для мого майбутнього у нашій країні.

Жартів більше не буде, шановні.

Хто і що б мені не казав - раніше такого не було.

Будемо.грати.за.новими.правилами.нової.реальності.

Тому, ще раз.

Повідомляйте про випадки "доброзичливого" спілкування з Вами, якщо спілкуєтесь - будьте максимально стриманими. Не забувайте про свої конституційні права на мирні акції протесту і не забувайте цим людям, які кажуть, що це просто їхня робота, популяризувати науку.

На цю тему: Як олігархи, за сприяння СБУ та влади, плювали на карантин та на закони

Якщо вони витрачають Ваш час даремно, то зробіть так, щоб хоча б вони збагатилися знаннями.

Схоже, настають ті найтемніші часи, за якими і буде світанок.

Загострення - це добре.

Ніхто не обіцяв, що буде просто.

Переможемо.”

****

Я вдячний підписникам, медіа, своїм колегам, які поширили історію, юристам, що запропонували допомогу будь-якого штибу, вдячний сусідам і геть незнайомим людям, що вчора до мене підходили і дякували, що не змовчав (як Ви взагалі в масці мене впізнаєте?). Вдячний академікам НАН України, що шлють листи підтримки, а також усім друзям, що "обірвали" вчора телефон.

Окрім слів вдячності я читав коментарі і особисті повідомлення, з яких виходило, що нормальною вважається практика спілкування кураторів зі спецслужб з науковцями, які мають міжнародні науково-технічні проєкти, відрядження.
Є нормою приходити до них і доброзичливо (звісно, а як же ще) розпитувати, що вони досліджують, з ким спілкуються, про що тощо.

Я зараз не критикую СБУ, зрештою я не є спеціалістом в Нацбезпеці і потенційний відтік технологій треба якось відстежувати (чомусь СБУ, ймовірно, не вбачає загрози Нацбезпеці у відтоці науковців з наукової сфери, бо протидії цьому я не бачу).

Але.

Вчора завдяки 24-му каналу наштовхнувся на коментар їхньої речниці з приводу ситуації, що склалася, і мені стало геть сумно:

"Речниця Служби безпеки України Олена Гітлянська в коментарі 24 каналу наголосила, що функцій "кураторства" в Службі ніхто не виконує, і посад таких немає. Тож вона чесно зізналася, що не до кінця розуміє, про що мовилося."

Кожен інститут, що вміє в фізику, хімію чи якусь інженерію мав чи має спеціальні відділи, допуски, режими секретності, мав чи має практику, що його вчені мусять отримувати дозволи на публікацію своїх статей, звітують окремо про свої візити за кордон або ж про візити їхніх закордонних колег до них. І куратори - відома тема.

В багатьох інститутах такі "пильні товарищі" працювали на постійній основі. Просто науковці про це не звикли говорити вголос, а для багатьох співгромадян це, виявляється, новина.

Інша справа - правильна назва посади. Якщо дійсно посади "куратор" в СБУ немає, але людина з СБУ приходить і представляється "Доброго дня, я Ваш куратор", то подібні коментарі речниці СБУ особисто для мене виглядають чимось середнім між "але ж вони не мої армійські друзі" і "іхтамнєт" або "уволілісь заднім числом".

Тому легше від того, що за офіційною посадою куратор є умовним товаришем майором чи старшим спеціалістом з якогось науково-технічного співробітництва, не стає.

Далі гірше: 

"Вона також зазначила, що про конкретний візит нічого не знає, але такий і справді міг бути через особливості функцій Служби безпеки. (о, тут дякую, не відхрещуються)

"Розумієте, СБУ проводить багато роботи з протидії тому, аби схожі акції використовували для дестабілізації ситуації в країні. Особливо багато людей, які в цьому зацікавлені, є за кордоном",– підкреслила Олена Гітлянська.

Вона пояснила, що дуже часто буває таке, що навіть коли збираються люди з благими намірами на різні акції, їх намагаються всіляко використовувати.

"Тому Служба безпеки веде багато такої профілактичної роботи. Я не можу сказати конкретно про цей випадок, але багато роботи спрямовано на те, щоб не допустити втручань в акції. Щоб усе проходило мирно й спокійно", – пояснила речниця СБУ."

Я був учасником багатьох акцій науковців - починаючи з часів Табачника, всіх акції проти ганебного фінансування науки, коли під кабмін виходили сотні вчених (може й під тисячу) упродовж 2015-2016 років, якісь пізніші акції, але ніколи такого не було, щоб до мене чи до моїх колег приходили спеціалісти служби безпеки, що непокояться про дестабілізацію, ще й підтримувану закордонням.

Ба більше, акція 19 червня була відверто маленькою, а листи-підтримки моїх колег, особливо старшого віку, які бачили на власні очі систему контролю в срср, лише утверджують мене в думці - те, що сталося вчора не може бути і не є нормальним.

Тому я особисто дякую Inna Sovsun за те, що вчора на СБУ пішов депутатський запит, аби вони розтлумачили, як це взагалі все стикується з їхніми прямими обов'язками.

Тому у вівторок, 30 червня на 10.00 я буду біля Кабміну, аби взяти участь у черговій акції протесту "СтопШкарлет: регіонал, корупціонер, плагіатор" https://www.facebook.com/events/357166865263985/

Чесне слово, в мене не виходило, бо мав нагальні невідкладні інші справи, однак вчора зробив все можливе, аби звільнити цей час.

Дякую за мотивацію.

Тож життя продовжується. Про фінал історії зроблю окремий допис. І вкотре прошу своїх колег - навіть не думайте мовчати, якщо доброзичливі люди мають спроби розпитати Вас про Вашу участь в акціях протесту. Це дійсно може Вами сприйматися як тиск.

У спецслужб достатньо технічних можливостей, аби все перевірити, не втручаючись в реальне життя людей, які все життя проводять біля "мікроскопів".

Anton Senenko,  опубліковано на сторінці автора у Фейсбук


На цю тему:

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]