Три таємниці волонтерства фронтмена Тараса Тополі

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Про «крисятництво» на крові.

Український волонтерський рух ніколи не був монолітним. У всіх груп та окремих волонтерів були різні пріоритети, різні підходи до збору коштів, різні канали постачання. Але в одному їхня більшість була одностайна – зібрані кошти повинні піти на допомогу армії. Всі до останньої копійки. Хоча і цього, здавалося б, простого і беззаперечного постулату притримувалися не всі. На превеликий жаль лозунгами волонтерів успішно користалися шахраї, які, прикриваючись волонтерськими закликами, зібрані кошти витрачали на власні потреби. Сьогодні ми пишемо про один з таких ганебних прикладів.

Підґрунтям, основою матеріалу стали виписки 2014-2015 років по руху коштів на волонтерській та особистій банківській карточках фронтмена гурту «Антитіла» Тараса Тополі, що днями стали відомі. З них випливає, що своє волонтерство фронтмен гурту «Антитіла» та його друг-співпродюсер Сергій Вусик конвертували не тільки в потужний піар своєї групи, але й у чималий особистий зиск.

ТАЄМНИЦЯ ПЕРША: РЕСТОРАН НА АНДРІЇВСЬКОМУ

Одним з найрезонансніших проектів української волонтерської весни 2014 була спільнота «Евакуація Крим», котру молодий виконавець Тополя організував разом із одним подружжям громадських активістів. Саме в пік збору коштів на потреби кримських переселенців і військових це подружжя за $ 40 000 раптово відкриває ресторан на 70 місць в історичному центрі Києва на Андріївському узвозі, 21. Проте в жодному інтерв’ю на презентації цього закладу подружжя Марія Науменко та Анатолій Бондаренком чомусь жодного разу не скаже журналістам про «Евакуація Крим», хоча, за логікою речей, у 2014 році згадувати про «Евакуацію Крим» треба було всюди.

Як це і робив Тарас Тополя. На фоні деяких тодішніх топів українського шоу-бізнесу, що «не помічали» війну між РФ і Україною й суспільної дискусії щодо виступів в країні-агресорі та на хвилі актуальності волонтерства й концертів на фронті – хлопець став улюбленцем всієї патріотичної громадськості й усіх прогресивних ЗМІ тих часів. Його кліпи й пісні тих часів і фото з передової нарешті зробили молодого рок-співака модним і впізнаваним, шанувальників в групи «Антитіла» побільшало. Музична преса України в заголовках новин нарешті перестала його називати «чоловіком співачки Aльоші», і визнала його музичну індивідуальність.

Якщо ж підсумовувати загалом бухгалтерію «Евакуації Крим» по карточці фронтмена групи «Антитіла», то згідно банківських операцій всього благодійних внесків на волонтерську картку Т.Тополі було отримано 3 367 369 грн. З цієї суми щось пішло за призначенням учасникам АТО (зокрема, близько 90 000 грн було переведено у Фонд допомоги учасникам АТО, біля 500 000 грн перераховано окремими переказами на картки окремих фізичних осіб, можливо, у вигляді адресної допомоги), однак 1 692 000 грн було переведено на особисту картку рок-співака.

Мал. 1. Фрагмент руху коштів з волонтерської карти на особисту картку

Більше банківських операцій можна подивитися за посиланням

Завдяки активному піару свого волонтерства в центральних ЗМІ, грошові потоки на волонтерській картці фронтмена істотно збільшувались, в музикантів з’явилися зв’язки серед генералітету в Міністерстві оборони. І разом зі своїм партнером, співпродюсером та клавішником групи й другом ще по міліцейській академії Сергієм Вусиком Тарас зметикував, що могутнім фінансовим потокам і зв’язкам, що дозволять вигравати тендери, можна знайти більш цікаве застосування – так вони створюють власний бізнес по виготовлення спеціального вироба для зупинки крові. В 2014-му актуальним українським словом стало «Січ»: про козацьку Запорізьку й Задунайську Січі багато писали історики у ЗМІ, «Дунайська Січ» назвали рок-фестиваль в Бессарабії, в дусі часу вирішили назвати свою фірму й «Антитіла» - ТОВ «СІЧ-Україна», куди ставлять підконтрольних їм людей.

ТАЄМНИЦЯ ДРУГА: КАВЕР з «КИЇВГУМОЮ»

З 1929 року в Броварах існує велике підприємство ТОВ «Київгума», де працюють 457 людей. Тут виробляють гумовотехнічні вироби різного призначення, в т.ч. для агропромислового комплексу, будівельних і залізничних робіт, медицини, спорту й відпочинку, різні профілі, кільця ущільнювальні, манжети для гідравлічних пристроїв, техпластини, трубки вакуумні, засоби індивідуального захисту, вали обрезинені, кулі гумові та інше. «Київгума» регулярно виграє  тендери в Міноборони на поставку АМЗІ (Аптечка медична загальновійськова індивідуальна), у склад якої входить кровоспинний джгут "SICH-Tourniqet".

І ось це велике підприємство з історією, виробничими потужностями, власним конструкторським бюро й кваліфікованим персоналом  –  чомусь закуповує вкрай специфічний виріб у малого підприємства 2014 року народження, що наполовину складається з засновників та їх родичів, і де працівники, задля зменшення податків, отримують мінімальну зарплату. Причому платить  «Київгума» фірмі хлопців саме за виріб у великій кількості, а зовсім не за використання авторських прав (роялті) за його виготовлення. Один із засновників цього малого підприємства є родичем Тарасового партнера по групі Сергія Вусика.

Гадаєте,  цей кровоспинний джгут є оригінальним конструкторським винаходом чи таким самим оригінальним ноу-хау, як і пісні рок-команди «Антитіла»? Аж ніяк. Використовуючи музикантський термін  – це типово український «кавер» на аналогічний американський продукт.

кровоспинний джгут

Мал. 2 – Той самий кровоспинний джгут "SICH-Tourniqet"

ТАЄМНИЦЯ ТРЕТЯ: 111,1 квадратних люкс-метрів

18 червня 2014 року в одному з інтерв’ю директор гурту Сергій Вусик розповідав, куди витрачаються кошти:

«На сьогодні всього зібрано 62 600 гривень. З них на бронiки витрачено 47400 гривень. Гроші, що залишилися вніс авансом на ще 29 бронежилетів. До кінця цього тижня вони будуть готові й 72 бригада буде повністю укомплектована».

Проте фактичні банківські виписки показують зовсім інше. Грошей збиралося набагато більше, але левова їх частка йшла зовсім не на волонтерство.

Вельми цікава картинка по руху коштів на банківських картках Тараса Тополі, де цифри 20, 50, 100, 200, 1000 гривень, перерахованих на його волонтерську картку сусідять із 5-6-значними цифрами (25200, 32000, 125 000, 134 000), що регулярно виводилися на особисту картку фронтмена групи «Антитіла». Сумарно у 2014 році волонтерських грошей було виведено 834 500 грн.

За дивним збігом обставин, на початку 2015 року щасливе подружжя українського шоу-бізнеса Тарас Тополя і Alyosha з орендованої квартири переїжджають у нові великі 3-кімнатні апартаменти загальною площею в 111,1 кв. м. Примітно, що в період збору коштів на потреби АТО з його особистої картки регулярно проводилися транзакції в одному з відомих будівельних супермаркетів на закупівлю будматеріалів, ймовірно, необхідних для облаштування й ремонту новоселі. Також звертає увагу й інша деталь: стійка звичка новомодної рок-зірки розраховуватися за покупки в одному з дорогих столичних магазинів чоловічого одягу в моменти, коли грошей на волонтерській картці більшало.

В своїх інтерв’ю Тарас Тополя зауважував, що найбільший сплеск по збору коштів відбувається саме після обстрілів українських позицій…

Припущення, що вищезгадані апартаменти придбані з гонорарів дружини Тараса, співачки Alyosha, були би доречні, але ж не в рік війни. Всі добре пам’ятають, що в 2014 в усіх, хто не їздив з гастролями в Росію, було сутужно з концертами, корпоративами й турами, а Alyosha до північних сусідів після анексії Криму не їздила. 

Щоб довершити картину, варто додати, що партнер Тараса Сергій Вусик теж в накладі не залишився: тільки з кінця серпня 2014 по травень 2015 він отримав від директора «СІЧ-Україна» сумарно 2,1 млн. грн, хоча формально до фірми він не має жодного відношення. Можливо, частково ці гроші пішли на «подяки» за перемоги в тендерах Міноборони України?

Мал. 3. Фрагмент руху коштів з картки директора «SICH-Україна» на карту С. Вусика.

Більше банківських операцій можна подивитися за посиланням. 

Та підприємство «Січ Україна» успішно працює і досі. Тільки Тополя з Вусиком вийшли зі складу засновників, але залишили там свою людину – того ж директора Олександра Гадомського, який там керував з самого початку. І масштаби операцій зросли – тепер «Січ Україна» вже учасник зовнішньоекономічної діяльності.

А у недалекому майбутньому «Січ Україна» знов стане монополістом з постачання кровоспинних джгутів військовим. Тарас Тополя вже активно цікавиться новим головнокомандувачем. І він сам каже, звертаючись до новопризначеного Головнокомандувача ЗСУ:

«Пане Головнокомандувач Валерій Залужний, готовий зустрічатися!

Платівку, календар, кепку для вас вже приготував ))))

А ще… купу планів та ідей по такмеду і Командуванню Медичних Сил.»

Чи є питання, що то за тактична медицина від Тополі?

Прикро, звісно, що цей поодинокий випадок кидає тінь на всю волонтерську спільноту країни, але ж і змовчати про це не можна теж.

Але тут є й інша сторона. Державні чиновники неодноразово намагалися поділити волонтерів на якісь сорти, ранги та ще щось таке. Одним вони пропонували допомогу (у чому?). Інших чиновники хіба що не оголошували майже ворогами держави. Перші отримували посади при міністерствах і державне фінансування. Другі їздили на фронт, на передову, ризикували життям нарівні з бійцями, вказували чиновникам на недоліки у постачанні та організації, але у відповідь отримували шалений тиск і мало не ярлики проросійських діячів.

Немає сумніву у тому, що, можливо і не маючи цього на меті, Тарас Тополя зробив свій немалий внесок у цю ситуацію. Завдяки йому та таким же «волонтерам» справжніх добровільних помічників армії піддавали цькуванню та переслідуванням. А «комерсанти» від корупції, криючись під іміджем волонтерів, завдяки шаленому піару тепер пнуться у новітні герої.

Єгор Карнаухов, «Аргумент»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]