Україні потрібна техніка для наступу. Танковий геополітичний пінг-понг

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  leopard 2a7

На Заході ширяться заклики надати Україні усю необхідну військову техніку – не тільки для відбиття нового наступу російських військових, але й для того, щоб відкинути їх у східних та південних регіонах.

Бюро національної безпеки Польщі за участі президента Анджея Дуди та прем’єра Матеуша Моравецького 9 січня розглядало питання про постачання Україні танків Leopard. 

Танк Leopard 2 знаходиться у строю вже понад 40 років під час яких проходив постійні модернізації та оновлення, а загалом лише основних модернізацій – 7 видів,  існує доволі велика кількість версій Leopard 2. Це пов’язано з тим, що ця машина потрапила на озброєння Бундесверу ще у 1979 році, після чого проходила постійні оновлення від просто Leopard 2 до Leopard 2A7+ і це не рахуючи спеціальні експортні та частково локалізовані версії самого основного бойового танка. 

Читайте також: Для українського наступу впродовж найближчих місяців існують значні ризики. Що потрібно ЗСУ?

Цікаво поляки геополітично викручують руки німцям, щоб ті таки передали Україні танки Leopard 2. Розумію готовність поляків допомогти, але поки що мови про передачу не йде - поки будуть чекати на створення танкової коаліції, в результаті якої Німеччина повинна погодити цю передачу. Тобто, фізично поки 0 передали, але реально вже можемо розраховувати на 10 "польських" Леопардів.

Вже прогрес в тому, що принаймні нам не впарюють німецькі Лео1, а мова вже йде про Лео2. Тепер питання в тому, скільки і якої модифікації. Давати мало танків нам не треба - мова йде про батальйони танків (по 30+ штук), а не роти (10).

Коли говорять про дві тисячі Лео2, які є по всій Європі, то мова йде про декілька країн і багато різних версій танків. І там не все так просто.

13 країн, але частина з них "проблемні" в плані постачання техніки - Угорщина (4 штуки), нейтральна Австрія (56) та Швейцарія (44). Мабуть, можемо відкинути малих операторів цих танків, у яких мало танків, тому нема що віддавати - Данія (44), Португалія (37) та Норвегія (36 + але ще 16 2А4 на зберіганні - шанс для нас!). Це десь 10%+ наявних танків Лео2 в Європі.

Окремо стоять Туреччина (316) та Греція (353). Греки не віддають техніку, а намагаються виміняти у тих же німців на більш сучасну саме через Туреччину - їхній геополітичний суперник.

Те саме стосується турків - бачите як вийшло, що обидва гіпотетичних суперники "їздять" на німецьких танках. Так чи інакше, але це ще 30%+ всіх наявних Лео2, про які може йти мова в Європі.

Читайте також: Марина Данилюк-Ярмолаєва: Про те, де наші танки

Мабуть, можна якось домовитись з греками про частину танків, але тоді їм повинні німці пообіцяти ще новіші на заміну старих. Чому тоді їх не передати одразу Україні. Допомогти грекам - це створити проблеми з турками. Хочеш не хочеш, але все крутиться навколо німців та їх рішення.

Залишається 5 країн-операторів.

Іспанія - 327 танків. Версія Leopard 2A4 (108 штук) та 2E (219 штук - іспанська версія 2A6). Влітку Іспанія вже начебто хотіла передати Україні чи то 40, чи то 54 танки моделі 2A4, які зняли війська ще 15 років тому, частина з них від 11-ї бригади Екстрамадура, що пережили селевий зсув 1997-го року (можливо мов йде про повінь 1996-го року). Влітку все завершилось нічим, бо ці танки більше підходили для запчастин - хто знає, можливо це так само нам буде цікаво, якщо нам будуть постачати саме 2A4.

Але все одно бачимо, що більш модерновий танк у них це 2E, а от 2A4 - це рештки танкової армії Іспанії 90-х. Всі 108 не віддадуть. Скільки з них реально працюють? Скільки з них на зберіганні? З Іспанією треба домовлятись, може навіть про деталі.

Фінляндія - вони, хоча поки що голосами з парламенту, але могли б передати нам німецькі танки. У 100 танків версії 2A6 та ще 100 версії 2A4 на зберіганні. Тобто це три батальйони Leopard 2A4, на які можна розраховувати.

Польща - загалом 247 Леопардів, але все складно. 137 штук версії 2A4 з місцевим апгрейдом до версії 2PL, 105 штук більш нових Leopard 2A5. Ще 5 Leopard 2PL (якась місцева тестова версія).

Отже, обіцяна "польська" танкова рота скоріше за все буде з 2A4. Бачимо, що загалом тут може йти мова про 3-4 танкових батальйони від поляків версії 2A4. Хочеться 2A5, але будемо реалістами, 2A4 - найреальніший варіант.

Ну і власне Німеччина. Основа Бундесверу сучасні 2A5/A6/A7 (245 штук). З цього нам нічого не перепаде. Але у німців є 78 штук Leopard 2A4 на зберіганні, які поступово повертають в армію. Отже, це ще 2 потенційних "українських" батальйони.

Довідково : попри умовний рівень 90-х років, Leopard 2A4 вже має й тепловізори, й цифрову систему управління вогнем та всі інші особливості, які відрізняються сучасні танки. І до цих ознак, лише за певними компонентами у РФ, й доволі обмежено, наблизились лише на рівні середини 2010-х років і навіть це висловлювання скоріш за все доволі комплементарне.

Наступною генерацією Leopard 2 стала версія A5, яка з’явилась у 1995 році. Її головною особливістю стала інтеграція нової системи управління вогнем, заміна гідравлічних приводів на електричні, введення командирської панорами, а найбільшою візуальною відмінністю є інтеграція пакета додаткового бронювання башти. Водночас вага машини збільшилась до 62,5 тонн, що на 7,5 тонн більше за показник A4.

Leopard

Наступна версія, яка з’явилась у 2001 році – A6, яка відрізняється новою гарматою. Попри те, що Rh-120 L/44 та її ліцензійна американська версія для Abrams під назвою M256, вже була певним еталоном, як точності, так і бойових можливостей, Rheinmetall встановив її подовжену версію Rh-120 L/55 з подовженим стволом.

Останнє дозволило збільшити початкову швидкість снарядів, в першу чергу бронебійних оперених підкаліберних боєприпасів та цим самим збільшити бронепробиття. При цьому без потреби створення нових неуніфікованих снарядів.Швеція - 120 штук Leopard 2A5, а саме місцевий варіант 2A5 з місцевою назвою Stridsvagn 122. Не дуже зрозуміло, чи цей варіант можна буде просто так потім ремонтувати та шукати деталі, бо це все-таки "шведська" версія.

У 2014 році з’явилась версія A7, яка оснащена допоміжною силовою установкою, оновленням тепловізійних приладів та системи управління вогнем, яка дозволила застосовувати снаряди з програмованим підривом, а також посилення бронювання, що збільшило вагу машини до 64,5 тонн.

Також є й інші версії Leopard 2, для більшості яких базою став Leopard 2А4, наприклад Швеція провела власну модернізацію цих танків фактично до зразка Leopard 2А5, які отримали внутрішню назву Strv 122. Власну модернізацію мають канадські Leopard 2 – A4M та A6M, а Польща розгорнула власну модернізацію Leopard 2PL. (Defense Express )

Отже, Залужний сказав, що нам треба 300 танків для повернення до статус-кво рівня 24-го лютого. Якщо скласти всі "європейські" наявні варіанти 2A4, то ми ледь-ледь набираємо 300-400 танків, це якщо всі погодяться нам все передавати, всі в строю, все працює:

78 (GER) + 137 (POL) + 100 (FIN) + 108 (ESP) = 423 штуки

Чи дадуть дійсно 100-200-300-400 танків Лео2? Чи дадуть 100 Лео2 та декілька сотень Бредлі зверху? Хм.

Частина точно є тільки на папері, частину треба залишити на деталі, частина повинна буде замінювати втрачені танки. Навіть більш сучасні версії турецьких Leopard горіли в Сирії від ПТРК. Тому це допомога, але не панацея - вони теж будуть втрачатись.

Звичайно, треба домовлятись з іншими країнами також. Є ще канадці - може завдяки діаспорі нам щось перепаде. Є ті ж таки греки, з якими можливо німці домовляться про черговий танковий обмін і т.п.

Якби у німців з французами вже була заміна Леопардам та Леклеркам у вигляді нового європейського танку MGCS, то це б нам і німцям дуже поліпшило розв'язання питання. Але цей проєкт затягується і поки що цей танк тільки в проекті.

Читайте також: Великобританія надасть Україні 12 танків Challenger

Німцям зараз треба прийняти для себе стратегічне рішення, "пересадивши" ЗСУ на свої танки, які дадуть бій російській армії. Частина буде втрачена. Щоб поповнювати втрати, треба одразу почати виробляти нові 2A7, які передавати наявним операторам. Забирати для України старі 2A4 та давати чи обіцяти на заміну 2A7. Згодом може навіть почати передавати Україні 2A5 чи навіть 2A7.

Проєкт MGCS таким чином відкладається. Німцям треба знову ставати танковою нацією вже зараз. Це дуже важке рішення. З одного боку, якщо німецькі танки зможуть перемогти українськими руками російську армію, то фактично це натяк Китаю та всім його сусідам-ворогам.

Після "перемоги" фактично в чергу за леопардами можуть стати (загинайте пальці) - турки, греки, азербайджанці, індуси чи/та пакистанці та ще багато країн.

Це з одного боку. З іншого боку, принаймні на рік танкова галузь Німеччини повинна перейти на військові рейки. Потреба буде в сотнях нових танків у найближчі роки + сотні ремонтів та апгрейдів вже цього року. І таким чином Німеччина відкрито стає геополітичним суперником Росії і опосередковано Китаю. Тобто вже ні про яку вісь Берлін-Москва-Пекін як противагу Вашингтону не може бути й мови.

Дуже складне рішення для німців, до якого вони будуть змушені пристати. Вступаємо поступово у вирішальні тижні. 

P.S. Так, все не так просто. 30 "німецьких" 2A4 вже законтрактовані для Чехії (15) та Словаччини (15), які нам передали Т-72. Здається треба думати знову про польський PT-91 Twardy...

Антон Павлушко, опубліковано на сторінці автора у Фейсбук


На цю тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:10
25 вересня, в Україні, погода буде літня, без опадів, до +27°С
19:27
Диверсанти провели вдалі рейди під Москвою знищуючи техніку рашистів
18:14
ППО окупантів в Криму не здатна впоратися з крилатими ракетами західного виробництва
17:11
Пашинян піддав сумніву ефективність ОДКБ та російських миротворців й наголосив на ратифікації Римського статуту
16:01
Євросоюз заповнив підземні газові сховища до опалювального сезону на два місяці раніше від плану
15:46
Ще один літак набитий "вагнерівцями" розбився вщент, тепер це був Іл-76 у Малі
14:29
По будівлі ФСБ в російському Курську вдарив безпілотник
13:28
Авіаудар по Бериславу та артудар по Херсону нанесли російські окупанти, є загиблі та поранені
12:28
Військо Польське хочуть зробити найсильнішою сухопутною армією в Європі
11:22
Австралія підтримала вимогу обмежити вето Росії в Раді безпеки ООН

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]