Українська повстанська армія. Розвідча служба (1945–1955 рр.)

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Українська повстанська армія

 Після завершення Другої світової війни радянська влада мобілізувала величезні сили проти українського національного руху опору на Західній Україні. Кремль усвідомлював, що діяльність ОУН і УПА перешкоджає процесам утвердження комуністичної влади в Україні, негативно впливає на настрої в суспільстві, справляє невигідне для комуністичного режиму враження на світову громадськість.

Для придушення і розгрому підпілля кинули величезні сили. Підпілля зазнавало значних втрат, але не припиняло боротьбу. Український визвольний рух виявився добре організованим, ідеологічно загартованим і безкомпромісним у прагненні за будь-яку ціну зберегти свої сили для подальшої боротьби за незалежність України.

Читайте також: Українська повстанська армія. Розвідча служба (1943–1945 рр.)

Водночас учасники руху опору, які опинилися в доволі скрутному становищі, були змушені остаточно перейти від наступальної (повстанської) до оборонної (глибоко підпільної) тактики боротьби. Нова тактика полягала у конспіративних діях в умовах підпілля, переході до боротьби з використанням дрібних підрозділів. У цій схемі опору важливе місце, як і за часів Другої світової війни, відводилося розвідці і контррозвідці.

Організаційна побудова спецпідрозділів, як свідчать документи із архіву СЗР України та інші джерела, переважно здійснювалася за територіально-функціональним принципом. Структури розвідки входили до ланок націоналістичного руху: центральних керівних органів, територіальних осередків і збройних формувань УПА (до 1949 року).

Основними напрямками розвідувальної роботи СБ ОУН(б) на західноукраїнських землях (1945–1950 рр.) були такі:

  • - збір відомостей про заходи радянської влади з метою організації акцій з їх зриву, а також забезпечення життєдіяльності підпілля;
  • - здобуття інформації про організацію, сили і засоби, дії органів і військ органів внутрішніх справ та органів державної безпеки, інших радянських військових та воєнізованих формувань;
  • - накопичення інформації про адміністративно-політичний устрій, військовий та економічний потенціал СРСР.

Головною передумовою ефективності розвідки було створення розгалуженої розвідувально-інформаційної мережі за територіальною та об’єктовою ознаками. Але наголос уже робився не на масовості, а на відданості, кваліфікованості та реальних розвідувальних можливостях інформаторів. У придбанні інформаторів акцентували увагу на особах, які мешкали легально і мали достатні розвідувальні можливості.

Читайте також: Українська повстанська армія. Із інтервʼю Степана Бандери 

Основні типами інформаторів були такі:

  • - «принагідні», тобто особи, які випадково мали змогу спостерігати певні події або дізнаватися про щось важливе від учасників підпілля чи інших осіб (кущові та рядові члени ОУН, боївкарі);
  • - «вишколені», тобто спеціально підготовлені особи чи підпільники, які отримували цілеспрямовані вказівки щодо збору інформації.

З урахуванням того, що головною базою руху опору була сільська місцевість, основу розвідувальної мережі становили інформатори в «кущах» (резиденти), які мали 2–3 помічники. Відповідно, кущові проводи були найнижчою ланкою організаційної мережі підпілля. Вище стояли районні, надрайонні, окружні, крайові проводи. Провід ОУН в Україні очолювали Роман Шухевич (до 5 березня 1950 року) та Василь Кук (до 23 травня 1954 року).

Роман Шухевич безпосередньо займався організацією розвідки на західноукраїнських землях, брав участь у складанні основоположних документів. Зокрема, ним була розроблена спеціальна інструкція щодо розвідки в умовах міста «Ігумен». Вона передбачала збір та узагальнення відомостей за такими рубриками:

  • - загальна характеристика міста (кількість населення, його національний склад, наявність військових частин, промислових об’єктів, правоохоронних органів, промислових підприємств, стан шляхів сполучень);
  • - ставлення населення до влади, національних меншин, міжнародних подій, ідей націоналістичного руху;
  • - військові частини, їх озброєння, рівень підготовки, настрої вояків;
  • - правоохоронні органи;
  • - партійні та комсомольські органи;
  • - стан промисловості, транспорту, соціальні умови життя робітників;
  • - культура, побут, релігійна сфера;
  • - становище окремих груп населення (жінок, молоді тощо).

Післявоєнне підпілля мало на озброєнні кілька провідних тактичних схем: «Дажбог» (дії у глибокому підпіллі малими групами, спрямовані на виживання ОУН та протидію радянській владі); «Олег» (виховання і підготовка до боротьби молодіжних кадрів як основного джерела поповнення руху опору); «Орлик» (поширення впливу ОУН на східні та південні області УРСР).

Читайте також: Розсекречені архіви. Структурна побудова Української повстанської армії

У 1950 році Службою безпеки ОУН було створено інформаційну службу. Передбачалося, що кожен референт СБ від районного включно повинен створити широку інформаційну мережу в населених пунктах, державних закладах, підприємствах, збирати дані про політичний, економічний стан, військовий потенціал, правоохоронні органи. Уся розвідувально-інформаційна діяльність у цей період спрямовувалася насамперед на забезпечення функціонування підпілля, у другу чергу – на виконання розвідувальних завдань, які надходили від керівних органів ОУН.

Водночас при УПА існувала Українська пресова служба. В інструкції стосовно діяльності цієї служби, яка зберігається в архіві СЗР України, зазначається: 

«Стихійною життєвою силою, що розворушила нарід до боротьби, двигуном, що пхнув її на нові рейки, є збройна українська сила, що нею являється сьогодні Українська Повстанська Армія. Кожний чин УПА, це, з одного боку, твердий і непохитний крок нації в майбутнє, а з другого – це величезне минуле українського народу. З уваги на це треба: 1) щоб про кожний чин УПА знали якнайширше маси українського і поневолених народів і щоб тим самим розмах і подвиги молодого українського війська підносили їх на дусі та скріплювали віру у власні сили. Це у великій мірі допоможе УПА сповнити своє завдання супроти майбутнього. Одночасно не можна жодним чином допустити до того, щоб події сьогоднішніх днів прогули безслідно, залишаючись у памʼяті тільки сучасників. Тому: 2) історію, яку творить сьогодні УПА за допомогою куль і багнетів, треба записувати, передавати майбутнім поколінням. Для них мусимо докладно всі дороги, якими ми йшли для осягнення великої мети, описати, мусимо залишити для них історичні джерела, з яких вони вивчали б і відтворювали б нашу величну добу, з яких вони черпали б силу і натхнення до своєї праці й боротьби, як ми її черпаємо із учинків наших попередників» (ГДА СЗР України. – Ф. 1. Спр. 7088. – Т. 2. – Арк. 181).

Після загибелі Р. Шухевича УПА поступово втратила боєздатність. На межі 1952–1953 років підпілля розпалося на локальні проводи і групи. Як наслідок, і розвідувально-інформаційна робота суттєво звузилася.

Читайте також: Розсекречені архіви: Історія виникнення Української повстанської армії

Остаточне припинення організованого спротиву підпілля ОУН в Західній Україні в середині 1950-х років знаменувало водночас і завершення розвідувальної діяльності цієї організації в Україні. Надалі спеціальні підрозділи в повному обсязі функціонували переважно в межах закордонних українських емігрантських центрів.

Українська повстанська армія

Українська повстанська армія

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України


В тему: 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

15:52
Російські загарбники вбили трьох співробітників Міжнародного комітету Червоного Хреста
14:17
ВРП нарешті звільнила полтавського суддю-відмазувальника Сергія Гальонкіна
13:54
Судитимуть ексгенерала СБУ Наумова, який вкрав 4,1 млн грн
12:17
Українські бійці-спецпризначенці при виконанні завдань у Чорному морі збили Су-30СМ
11:21
У другому півріччі 2024 року економічне зростання в Україні сповільниться - МВФ
10:24
LG повертається в Росію: під брендом ОХУІ (OHUI) буде продавати косметику
09:22
«Замах на українську ідентичність» Польський сейм засудив викрадення Росією українських дітей
08:07
Блінкен та Ламмі оголосили нові пакети допомоги: “Ми хочемо перемоги України”
20:08
В Україні 12 вересня очікуються короткочасні дощі, місцями грози, до +31° тепла
19:11
Генералу-рашисту, який планував «бліцкриг» із захоплення Харкова повідомлено підозру

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]