Внутрішній фронт. У власності росіян й досі стратегічне підприємство у Рівному
Рівненський завод високовольтної апаратури – один із українських виробників електророзподільного та контрольного обладнання, яке критично потрібне для відновлення об’єктів української енергосистеми, що масово атакують росіяни.
Підприємство приватизували ще у 90-х. Нині воно офіційно у власності кіпрської компанії, бенефіціаркою якої є громадянка Естонії Ольга Дубовіцкая. Проте як встановили журналісти LVIV.MEDIA та українські органи правопорядку, естонське громадянство Дубовіцкая отримала відносно недавно, а справжніми власниками компанії залишаються російські бізнесмени. Журналісти видання «Четверта влада» поспілкувалися із директором РЗВА та представником Рівненської ОВА, щоб розпитати, чи працює підприємство та як ставляться до російського власництва, а також запитала у правника, чи можливе повернення заводу у власність держави.
Про номінальних власників РЗВА
За даними з порталу YouControl, з 2016 року власником рівненського ТзОВ «Високовольтний союз – РЗВА» є кіпрська компанія «Юнако ассет менеджмент лімітед». Бенефіціарами компанії станом на 2016-й були росіяни Сєргєй Пєтров, який жив у Києві, та Дєніс Тасаков, який на той час був зареєстрований в Естонії.
У 2018 році серед бенефіціарів згадували ще громадянку Великої Британії Маріну Бурагу, громадянина Польщі Павла Подкоритова, громадян Естонії Алєксєя Пєтрова (ймовірно, сина Сєргєя Пєтрова) та Яну Степаненко.
З жовтня 2022 року єдиною бенефіціаркою РЗВА, вказаною у держреєстрі, є Ольга Дубовіцкая.
Фірма – не кіпрська, але власники ті самі
Дубовіцкая також є кінцевою бенефіціаркою ТзОВ «Львiвська iзоляторна компанiя», одного з найбільших у Європі виробників скляних ізоляторів, які використовують на високовольтних лініях електропередач у 35 країнах світу.
Журналісти LVIV.MEDIA отримали документи, які дозволяють стверджувати, що Ольга Дубовіцкая має ознаки підставної особи.
Як пише LVIV.MEDIA, Львівською ізоляторною компанією повністю володіє естонська фірма «GIG Holdings». За даними аналітичної системи YouСontrol, у жовтні 2019 року кінцевим власником естонської фірми був росіянин Сєргєй Пєтров. Він же ж, нагадаємо, був серед власників РЗВА.
Із естонського реєстру журналісти LVIV.MEDIA дізналися, що, окрім Пєтрова, з 2018 року «GIG Holdings» контролювала низка людей із російським громадянством: Владіслав Бутін, Вадім Губін, Андрєй Рижиков та вже загадані нами вище Павєл Подкоритов і Дєніс Тасаков.
Через «GIG Holdings» вони контролюють не лише українську компанію, але й російський «Южноуральский арматурно-ізоляторний завод». Це випливає з фінансової звітності естонської фірми за 2020 рік.
Маючи єдиного власника в особі «GIG Holdings», «Львівська ізоляторна компанія» та «Южноуральский арматурно-ізоляторний завод», фактично, входять до трійки найбільших та найпотужніших виробників скляних ізоляторів у світі. За даними LVIV.MEDIA, «Львівська ізоляторна компанія» до 2023 року активно торгувала із пов’язаним з нею російським підприємством.
Структура власників і контролерів «GIG Holdings» різко змінилася у 2022 році. Ця подія збіглася в часі з реєстрацією у Верховній Раді законопроєкту, який пропонував конфіскацію українських активів не лише у державних структур країни-агресора, а й взагалі у всіх російських громадян.
З реєстру власників та контролерів «GIG Holdings» зникли російські громадяни. Їх змінили естонки Ольга Дубовіцкая та Терьє Ару, громадянка Великої Британії Маріна Бурага та громадянин Польщі Сєргєй Пєтров.
Зараз «GIG Holdings» володіють лише естонки Ольга Дубовіцкая (70%) та Терьє Ару (30%). Вирішальний вплив на компанію має Ольга Дубовіцкая.
Стала естонкою у 2021-му
Росіянка Ольга Дубовіцкая набула громадянство Естонії у травні 2021 року. В її естонському паспорті вказано, що вона народилась у росії.
За даними з витягу, який отримали журналісти Lviv.Media з автоматизованої системи «Роспаспорт», Ольга Дубовіцкая була громадянкою росії та проживала у Єкатеринбурзі.
Копія естонського паспорта власниці «GIG Holdings». Дата видачі — 20 травня 2021 року. Джерело: Lviv.Media
Система зафіксувала отримання Дубовіцкою внутрішнього паспорта громадянина росії у 2003 році та заміну його на новий у 2013 році в зв`язку з досягненням 45-річчя (у цьому віці громадяни росії зобов`язані замінити старий паспорт на новий). Цей паспорт значиться у системі як недійсний з 29 квітня 2022 року.
Але згідно з даними системи «Роспаспорт», Дубовіцкая має чинний закордонний паспорт громадянина російської федерації, виданий 26 вересня 2019 року. Журналісти припускають, що з громадянства вона не виходила.
Також Дубовіцкая ніколи не була чужа російським власникам, яких вона змінила у реєстрі. Із документів, отриманих з тієї самої автоматизованої системи «Роспаспорт», зрозуміло, що вона була одружена з Павлом Подкоритовим.
А за даними з естонського реєстру нерухомості, з 2018 року Дубовіцкая є співвласницею будинку у Таллінні разом із Сєргєєм Пєтровим.
Lviv.Media припускає, що Дубовіцкая, ймовірно, просто стала у пригоді, коли виникла потреба швидко «переписати» чи «перегнати» ризикові активи на естонську громадянку.
Російські власники працюють на російську оборонку
Як пише Lviv.Media, за даними з російського державного реєстру юридичних осіб , Владіслав Бутін, Дєніс Тасаков, Васілій Бурага, Ксєнія Рижикова (ймовірно, донька Андрєя Рижикова) та Ніна Подкоритова (мати Павла Подкоритова) є співвласниками російського товариства «ЮНАКО-ІНВЕСТ».
На сайті Юнако вказані компанії, що входять у цю групу. Серед них – «Стройдормаш».
Протягом 2016-2022 років «Стройдормаш» та «Уральський компресорний завод» були учасниками та уклали понад 13 контрактів з військовими формуваннями російської федерації. Директором уральського заводу тоді був Дєніс Тасаков.
На запитання журналістів, чи підтримує він «спєциальную воєнную апєрацию», як називають росіяни розпочату ними війну в Україні, він відповів:
«Хороше запитання. Так!».
Також українські правоохоронці з відкритих джерел встановили, що згадані росіяни є власниками російського ТОВ «Високовольтний союз», основним видом діяльності якого є оптова торгівля виробничим електротехнічним обладнанням, машинами, апаратурою і матеріалами. Підприємство працює у Єкатеринбурзі, де жила Дубовіцкая.
Суд арештував майно РЗВА за зв’язки з росією та за підозрою у шахрайстві
21 квітня 2023 року Печерський районний суд міста Києва наклав арешт на майно РЗВА. Суд заборонив відчуження, розпорядження та користування приміщеннями та земельними ділянками товариства.
Також суд наклав арешт на корпоративні права «Юнако ассет менеджмент лімітед» в частці статутного капіталу РЗВА.
Заборонено державним реєстраторам, а також нотаріусам ухвалювати рішення про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, здійснювати державну реєстрацію змін та вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідні записи.
29 червня 2023-го Київський апеляційний суд частково змінив рішення першої інстанції: залишивши арешт у частині відчуження та розпорядження, дозволив РЗВА користуватися майном. Арешт корпоративних прав кіпрської компанії залишили без змін.
До суду з проханням накласти арешт на власність РЗВА звернувся Офіс генерального прокурора, оскільки ТзОВ «Високовольтний союз РЗВА» фігурує одразу у двох кримінальних провадженнях.
Одне відкрите 29 вересня 2022 року за ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою).
Інше – ще 9 квітня 2022-го за частиною 4 статті 110-2 (фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України, насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, вчинені організованою групою чи в особливо великому розмірі, або якщо вони призвели до інших тяжких наслідків).
Та за частиною 3 статті 209 КК України (набуття, володіння, використання, розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі).
В ухвалі апеляційного суду йдеться, що під час досудового розслідування отримали інформацію стосовно можливої причетності до вчинення вказаних кримінальних правопорушень фактичних власників – резидентів російської федерації – та службових осіб РЗВА.
В ухвалі Печерського районного суду від 14 червня 2023 року, якою встановлювали порядок зберігання речових доказів, про причетність власників РЗВА до країни-терориста розказали більше.
За даними, які зібрали слідчі, станом на 1 жовтня 2021 року власниками кіпрської компанії «Юнако ассет менеджмент лімітед», яка володіє РЗВА, були з–поміж інших вісім громадян росії, а також компанії «Ariadne Finance LTD» (Маршаллові Острови), «Virtus Holding S.A.» (Панама), «Infinity Financial Services LTD» (Маршаллові Острови) та «Bellvory foundation» (Панама).
Після військового вторгнення росії, намагаючись, як підозрюють слідчі, приховати фактичних власників-резидентів росії, кіпрська компанія 20 квітня 2022 року змінила власників. Ними стали «Infinity Financial Services LTD», «Bellvory foundation», Маріна Бурага з часткою 34% та Ольга Дубовіцкая, в якої опинилося 43,75%.
«Серед основних контрагентів РЗВА, – йдеться в ухвалі суду з посиланням на правоохоронців, – можна виділити Енергоатом, Одесаобленерго, Київобленерго, Укрзалізниця та ін.
Фактично, РЗВА здійснює господарську діяльність у сфері критичної інфраструктури, а саме забезпечення товарами та послугами компаній енергетичної промисловості.
Отже, здійснюючи управління ТОВ «Високовольтний союз – РЗВА», фактичні власники-резиденти російської федерації мають доступ до об`єктів компаній енергетичної промисловості України.
При цьому вказані особи продовжують здійснювати господарську діяльність на території російської федерації, тим самим здійснюють фінансування бюджету держави-агресора, тобто можуть бути причетними до фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України».
Позиція директора РЗВА
Директор РЗВА, Роман Миронюк каже, що офіційно йому не відомо про власників росіян. Скрин з відео «Суспільне Рівне»
Прокоментувати структуру власності та кримінальні провадження, відкриті на підприємство, журналісти попросили у керівника ТОВ «Високовольтний союз – РЗВА» Романа Миронюка. У телефонній розмові домовилися, що питання надішлемо на офіційну адресу підприємства. Протягом тижня вони отримали відповіді.
– Чи працює підприємство нині, попри арешт майна?
– Так, підприємство сьогодні працює відповідно до рішення Апеляційного суду міста Києва.
– Чи приїздила Ольга Дубовіцкая до Рівного? Чи цікавиться вона діяльністю товариства? Чи знаєте ви, що вона – громадянка росії та пов’язана з російськими бізнесменами?
– Ні, вона до Рівного не приїздила. Про її громадянство нам відомо з офіційних документів, наданих нам власником ста відсотків статутного капіталу заводу – «Юнаком Ассет Менеджмент лімітед» (Кіпр) – для внесення відповідної інформації до державного реєстру. У наданих власником документах, з відповідною консульською легалізацією, вказано, що вона має громадянство Естонії. Іншої офіційної інформації ми не маємо.
– Хто саме з представників власників комунікує з підприємством? Чи могли б ви назвати ім’я чи імена?
– З підприємством комунікує власник – компанія «Юнаком Ассет Менеджмент лімітед» – через своїх менеджерів.
– Правоохоронці відкрили кримінальне провадження, запідозривши, що фактичні власники РЗВА – громадяни росії, які через українське підприємство отримують доступ до української енергосистеми та через інші свої підприємства в росії фінансують країну-терориста. Прокоментуйте ці звинувачення.
– Це питання до правоохоронців. Зауважимо лише, що через наше підприємство апріорі не здійснюється доступ до української енергосистеми і наше підприємство ніхто ні в чому не звинувачує. Підприємство в міру своїх можливостей працює для України, для її оборони, для Перемоги (орфографія збережена авторська. – Ред.).
– За результатами діяльності підприємства за минулий рік та перше півріччя цього року, РЗВА мав прибутки та яка частина з них пішла власникам?
– У зв'язку з жорсткими карантинними заходами, пов'язаними з гострою респіраторною хворобою COVID-19, та введенням воєнного стану, підприємство з 2021 року не є прибутковим, тому ми плануємо, як покрити збитки, зберегти колектив, а не ділити прибутки. Слава Україні! Героям Слава!
Рівненська ОВА: РЗВА ніколи не відмовлявся від замовлень
Керівник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Рівненської ОВА Олександр Поліщук розповідає чому виробництво на РЗВА важливе для України. Фото з особистої фейсбук-сторінки Олександра Поліщука
Із запитаннями щодо роботи РЗВА журналісти також звернулися до Рівненської обласної військової адміністрації. Відповіді надав директор департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій ОДА Олександр Поліщук.
– Чи працює підприємство нині, попри арешт майна. Чи виробляє потрібне українській енергосистемі обладнання? Яка його важливість для української енергосистеми.
– ТОВ «Високовольтний союз – РЗВА» на сьогодні працює та виконує замовлення для енергетики України. Виробництво тимчасово було призупинено з травня по липень 2023 року.
ТОВ «Високовольтний союз – РЗВА» є основним виробником в Україні вимикачів та комплектних розподільчих пристроїв 6-35 кВ для усіх галузей господарства, комплектних трансформаторних підстанцій на 110/35/10 кВ.
Споживачами продукції є підприємства електромереж, атомні, теплові та гідроелектростанції, підприємства гірничодобувної, металургійної та хімічної промисловості, нафтогазовидобувні та переробні підприємства, залізниці та метрополітени, нафто- та газопроводи, а також об’єкти сільського та житлово-комунального господарства.
– Чи підприємство не відмовлялося від замовлень чи, можливо, оперативно їх не виконувало, коли потрібно було ліквідовувати наслідки російських обстрілів восени та взимку?
– Ніколи не відмовлялося. Всі можливі резерви надавалися на відновлення обладнання (номенклатура дуже велика).
– Чи йдеться наразі про вилучення активів РЗВА у власність держави? Чи можливо це зробити, якщо за документами власники – не громадяни росії?
– На сьогодні відсутня інформація щодо вилучення активів, питання вирішуватимуть на рівні центральних органів виконавчої влади.
Як РЗВА можна повернути у власність держави – коментар адвоката
Адвокат з ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов. Фото із сайту sylapravdy.com
З проханням роз’яснити, чи можливо вилучити активи РЗВА у власність держави, якщо офіційно власник не громадянин росії, розслідувачі звернулися до адвоката з ГО «Платформа прав людини» Євгена Воробйова.
За словами правника, стаття 3 Закону України «Про санкції» визначає підстави для застосування санкцій.
Серед них – дії, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку.
Згідно зі статтею 4 цього закону, видами санкцій можуть бути:
блокування активів – тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними та інші види санкцій.
Щодо блокування активів, то така санкція вводиться в дію указом президента України.
Щодо стягнення в дохід держави, правила виписані в статті 5-1 цього ж закону, де зазначили, що за наявності підстав та умов, зазначених у частині першій цієї статті, (Мін’юст) звертається до Вищого антикорупційного суду з позовною заявою про застосування до відповідної фізичної або юридичної особи санкції.
«Отже, щоб застосувати санкцію у вигляді стягнення активів в дохід держави, цьому повинна передувати санкція блокування активів, – коментує Євген Воробйов. – Рішення суду про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону «Про санкції», в день набрання ним законної сили надсилається Кабінету Міністрів для визначення суб’єкта, порядку та способу його виконання.
Кабінет Міністрів України уповноважений доручити заходи, пов’язані із тимчасовим управлінням активами, які підлягають стягненню в дохід держави як санкції, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Фонду державного майна України, військовим адміністраціям та/або іншим органам державної влади, суб’єктам господарювання державного сектора економіки.
За таких обставин процес переходу власності підсанкційних підприємств до держави, може зайняти деякий час. Можливо, на цей час робота підприємства буде заблокована, проте всі ці нюанси залежать від Кабміну та інших уповноважених осіб, наскільки вони оперативно зможуть відновити діяльність чи забезпечити безперебійність роботи підприємств».
—
Валентина Панюк Ольга Ольшанська, опубліковано у виданні «Четверта влада»
В тему:
- Хронологія зради: як частину атомної енергетики України здали російським окупантам
- Чому Офіс президента саботує санкції проти російських олігархів
- "Тихі гавані" для кривавих російських грошей
- Як Московська церква приватизовувала Києво-Печерську лавру. Від СРСР до Януковича
- ТОП-корупція: чому в офісі президента "не поспішають" із конфіскацією активів російських олігархів
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 16:41
- Уряд дозволив бронювати від мобілізації священників
- 14:05
- Про ризики множинного громадянства для України
- 12:02
- Винних не шукали, порушення не виявляли: як тимчасова комісія ВР закрила очі на “злиті” 400 млн на фортифікаціях
- 11:29
- Мінкультури розпорядилось законсервувати будівництво Меморіального комплексу Героїв Небесної сотні на багато років
- 10:03
- Типовий "слуга народу" Олександр Куницький втік до США вже після того, як ДБР нібито почало розслідування щодо нього
- 09:01
- Це переселенці канають без житла, а ціла зграя наближених до влади суддів і поліцейських приватизували службові квартири у київських новобудовах, - ЗМІ (ФОТО)
- 08:00
- Ворог окупував Українку та просунувся біля 7 населених пунктів
- 20:00
- У п'ятницю в Україні синоптики прогнозують сніг
- 19:25
- НАБУ відкрило кримінальне провадження щодо одеського експрокурора Олега Корнілова через утаємничену нерухомість у Дубаї
- 19:20
- Іспанський суд арештував віллу і автівки ексначальника Одеського ТЦК Борисова
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.