Як російсько-фашистські загарбники використовували будівлі православних храмів на окупованих територіях

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Віцепрезидент Української асоціації міжнародного права Тимур Короткий пояснює, що коли збройні сили противника облаштовують свої позиції, штаби, склади в церквах, вони таким чином перетворюють релігійну споруду, яка перебуває під захистом, на законну військову ціль. 

У березні в Бучі російські окупанти розстріляли священника ПЦУ Мирона Зваричука. Капелана Василя Вирозуба в російському полоні катували електричним струмом, цькували собаками, тримали на морозі. У травні через обстріли храмів та монастирів поблизу Рубіжного, що на Луганщині, загинули священники. З ходом повномасштабної війни стало зрозуміло, що воєнні злочини окупантів проти духовних осіб в Україні та напади на релігійні та культові споруди мають систематичний характер і відомості про них потрібно збирати для представлення у міжнародних судах.

Про те, хто документує в Україні воєнні злочини проти об’єктів та представників церков і чому відповідальність за руйнування церкви мають нести російські збройні сили, навіть якщо обстріл здійснили українські, читайте у матеріалі Центру правв людини ZMINA.

Читайте також: Исчезнет ли кремлевское православие в Украине?

Під час окупації Лукашівки на Чернігівщині в сільській церкві, що є пам’яткою архітектури, дислокувалися російські військові

 Читайте також: «Православний тероризм» московського патріарха Кирила Гундяєва

Для документування згаданих воєнних злочинів активісти створили проєкт “Релігія в огні”. Учасники проєкту почали збирати факти про убивства, поранення, викрадення українських релігійних діячів різних конфесій. Також вони документували, а потім систематизували дані про пошкоджені релігійні споруди у тих областях, що повністю або частково тимчасово перебували під російською окупацією.

За даними ЮНЕСКО, станом на вересень 2022 року в Україні пошкоджений 81 релігійний об’єкт.

Зокрема, за словами керівника проєкту “Релігія в огні”, релігієзнавця Руслана Халікова, дослідники стикнулися з тим, що статистика ЮНЕСКО про кількість пошкоджених релігійних об’єктів не повною мірою відображає реальну ситуацію.

“За нашими даними, за 7 місяців масштабної війни пошкоджено щонайменше 300 церков. Ми об’їздили понад сотню об’єктів на одній лише Київщині, пошкодженими серед них є приблизно третина. В містах, де ми буваємо особисто, документуємо всі культові споруди, які в ньому є, всіх конфесій. Навіть більше уваги приділяємо маленьким  церквам, меншинам. Іноді буває, приїжджаємо кудись, а там церква, про яку взагалі не було відомо”, – каже Халіков.

Читайте також: Путін захищає «рускій мір» в Україні руйнуванням церков. Чи приведе це до зникнення московського патріархату

Документатори проєкту «Релігія в огні» з настоятелем храму Вознесіння Господнього в селі Лукашівка, що у Чернігівській області

У вересні в межах проєкту “Релігія в огні” представники громадських організацій “Майстерня академічного релігієзнавства” та Фонду підтримки фундаментальних досліджень за сприяння коаліції “Україна. П’ята ранку” їздили Київщиною та Чернігівщиною. Моніторили з-поміж іншого факти використання релігійних споруд російськими військовослужбовцями з військовою метою. На сьогодні, кажуть документатори, відомо принаймні про 7 подібних випадків.

Так, в Лукашівці на Чернігівщині пам’ятку архітектури початку ХХ століття – храм Вознесіння Господнього окупанти використовували як штаб, шпиталь, склад боєприпасів. На дзвіниці Вознесенської церкви в селі Бобрик у Броварському районі на Київщині розмістили снайпера та корегувальника вогню.

Читайте також: Гундяєв снарядами вибиває своє мп з України

Ікони церкви в селі Бобрик досі зберігають сліди від ворожих снарядів

До слова, невдовзі після деокупації обидва храми змінили церковну юрисдикцію – перейшли від Московського патріархату до Православної церкви України.

Настоятель храму в селі Бобрик, архімандрит Іоанн (Шевченко), згадує, як 5 березня російські війська обстріляли село з “градів” і дві ракети влучили в храм:

“Стеля, дах, церковне начиння, ікони – буквально все було розтрощене уламками. Прилетіло до нас з боку Загоричів (сусіднє село, яке було окупованим, тамтешня церква внаслідок удару згоріла вщент. – Ред.).  Тільки-но окупанти зайшли у Бобрик, вони обшукали церкву, а  їхній снайпер та корегувальник зайняли позиції на дзвіниці. Просиділи там аж до кінця березня, поки наші війська не вибили окупантів з нашого населеного пункту. Думаю, що по селищу Велика Димерка росіяни били саме від нас”.

Читайте также: «Православный коммунизм» в фашисткой России: кто стоит за спиной Путина

Настоятель Вознесенської церкви в селі Бобрик на Київщині архімандрит Іоанн (Шевченко) разом з керівником проєкту “Релігія в огні” Русланом Халіковим

Приклад іще однієї православної церкви, яку російські окупанти використовували як штаб, документатори знайшли у Бучі на Київщині. Це – храм на честь Почаївської ікони Божої Матері. За словами настоятеля, протоієрея отця Михайла, після деокупації населеного пункту люди ще довго не ходили до церкви через страх, що в ній  залишився покинутий росіянами під час відступу склад вибухонебезпечних боєприпасів.

Всі ці приклади є воєнними злочинами, адже міжнародне гуманітарне право забороняє використовувати культові (релігійні) споруди “для підтримки воєнних зусиль”. Саме таке формулювання міститься в статті 53 (b) Додаткового Протоколу І до Женевських конвенцій про захист жертв війни 1977 р. Аналогічні норми містяться також в  Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року та в Другому протоколі до неї 1999 р.

Віцепрезидент Української асоціації міжнародного права Тимур Короткий пояснює у коментарі ZMINA, що коли збройні сили противника облаштовують свої позиції, штаби, склади в церквах, вони таким чином перетворюють релігійну споруду, яка перебуває під захистом, на законну військову ціль.

Читайте також: Як російські попи разом із силовиками насильно депортують українців до росії що має ознаки геноциду

“Наприклад, в Лукашівці на Чернігівщині є адміністративні будівлі, але російські військові дислокували свій штаб, склад боєприпасів у сільській церкві. На її подвір’ї розмістили значну кількість військової техніки. Окупанти нехтували знаком “пам’ятка архітектури” при вході до храму, що стоїть просто посеред цивільної забудови – всього в 40–50 метрах від житлових будинків”, – розповідає Короткий. 

Так, за його словами, церква перетворилася на військовий об’єкт, відповідно, – на законну військову ціль для ЗСУ при звільненні села наприкінці березня. Оскільки цивільне населення навколо храму на той момент було частково виселене росіянами, решта покинули домівки самостійно, а храм не використовувався для богослужіння, то атаку Збройні сили України здійснили з дотриманням необхідних запобіжних заходів. Внаслідок удару трапилось детонування боєприпасів, будівля зазнала пошкоджень, було знищено значну кількість російської живої сили та бойової техніки.  

 “Я докладно зупинився на цьому кейсі тому, що кожного разу необхідно аналізувати всі обставини подій, щоб правильно задокументувати й кваліфікувати. Були чи ні поруч з релігійною спорудою військові об’єкти? Як саме використовували церкви російські збройні сили? Звідки та з якого озброєння завдавався удар? В документуванні воєнних злочинів важливою є кожна деталь. Коректне документування та кваліфікація як представниками релігійних громад, так і експертами-юристами допоможе реалізувати право на справедливість постраждалих  від воєнних злочинів”, – пояснює експерт з міжнародного права.  

Згідно зі звітом проєкту “Релігія в огні”, його учасники у період з 24 лютого до 24 серпня зафіксували 263 пошкоджених через повномасштабне вторгнення релігійних об’єктів, 5 з них є пам’ятками національного значення, 13 – пам’ятками регіонального значення. Внаслідок бойових дій був пошкоджений також претендент до включення у Список світової спадщини ЮНЕСКО – Спасо-Преображенський собор у Чернігові, закладена у 1030-х роках пам’ятка архітектури часів Київської Русі.

Читайте також: Чи існує змова між ОП та Новинським про захист московської церкви в Україні?

Від російського обстрілу постраждала, але зараз майже відновлена капличка на кладовищі “Яцево” в Чернігові

Руслан Халіков розказує, що у першу чергу юридично задокументовані відомості команда проєкту передаватиме правоохоронним органам для представлення в міжнародних і національних судах. Крім того, результати дослідження планують поширювати на закордонну аудиторію.

“Поширюватимемо дані за кордоном, де здебільшого не усвідомлюють очевидну для нас річ: воюючи з церквами, РФ намагається знищити українську ідентичність.  Ми формуємо базу даних для подальших наукових розвідок. Попри те, що деякі історії вражають (наприклад, коли “згоріло все, крім ікон”), ми намагаємось працювати без емоцій, максимально академічно, щоб все коректно задокументувати, зафіксувати, зберегти”, – каже краєзнавець.

Ірина Назарчук,  опубліковано у виданні Центру правв людини ZMINA.


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:01
Перший день Олімпіади-2024: розіграють 14 комплектів медалей
09:41
Професор Нєбітов вважає вбивцю професорки Фаріон "абсолютно проукраїнським" - це таке у нас "проукраїнське" керівництво поліції
08:27
росія спланувала та здійснила теракт в казармах Оленівки, де перебували українські військовополонені, - Associated Press
08:00
DeepState: росіяни захопили Вовче на Донеччині
22:32
“Ліл”: військовий Олександр Рудоманов висвітлив злодіяння столичної ДМС
20:00
У суботу в Україні дощитиме, буде спекотно на півдні
18:51
Суд арештував підозрюваного у вбивстві Фаріон, на засіданні донька питала Зінченка "Навіщо?"
18:05
Мегавати будь-якою ціною: чи зможе Україна наростити імпорт електроенергії
17:25
САП просить ВАКС стягнути з начальника відділу Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції Жука активів на 4,5 млн грн
16:58
РПЦ дійсно втратила ознаки Церкви, — професор Людмила Филипович

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]