Що за держкошт купували за так званою “ковідною процедурою”: їжу собакам, боксерський шолом і новорічні подарунки

|
Версия для печатиВерсия для печати

 За практично півтора роки дії так званих “ковідних закупівель” за цією процедурою витратили близько 35 мільярдів гривень. При цьому значна частина цієї суми пішла на товари й послуги, які до боротьби з пандемією не мають жодного стосунку. Про це йдеться в сюжеті Павла Лісниченка для Bihus.Info.

Закон, який вивів “ковідні закупівлі” з-під дії вже звичного тендерного законодавства і дозволив державним і комунальним органам купувати окремі товари і послуги по суті без торгів, на будь-яку суму та максимально швидко, парламент проголосував у березні 2020-го. Далі Кабмін видав свою постанову, куди і вписав все те, що можна купувати без торгів. В той момент такі рішення виглядали як виправдані, адже на старті пандемії медичні заклади не розуміли до кінця ні потреб, ні обсягів всього необхідного, але вимушені були діяти максимально швидко.

Втім, протягом дії цих “нових правил” ними користувалися не лише для боротьби з COVID-19. Журналісти встановили, що окремі структури процедуру “ковідних закупівель” використовували для закупівлі палива, кормів для тварин, спортивного інвентаря, новорічних подарунків чи продуктів харчування. Окрім цього, журналісти й експерти регулярно фіксували факти суттєвих переплат. Для прикладу в один і той самий період одні й ті ж китайські концентратори OLV-10 купували і по 30 і по 60 тисяч гривень за одиницю.

Загалом, аудитори Держаудитслужби за період дії “нових правил” нарахували порушень на 407 мільйонів гривень. Втім, штраф, передбачений законом за уникнення торгів, коливається від 25.5 до 51 тисяч гривень, а переплату на ковідних торгів довести взагалі майже неможливо. Відповідно санкції не співмірні з мільйонними оборотами.

Верховна Рада намагалася виправити ситуацію декілька разів. Тут ще минулоріч зареєстрували першу версію закону, в якому пропонувалося повернутись до конкуренції на торгах, “вбивши” поняття “ковідних закупівель”. Документ пролежав в комітетах майже рік, а потім був повернений, доопрацьований, знову повернений і лише в липні цього року проголосований, але вже вже з суттєвими змінами. Депутати дозволили за “ковідною процедурою” купувати виключно ліки, вакцини, медичне обладнання, медичні розхідники і системи постачання медичних газів, а решту товарів і послуг вивели в “спрощену процедуру”. Остання є певним компромісом між практично безконтрольними “ковідними” і звичними та врегульованими відкритими торгами. Тобто конкуренція можлива, але якщо прийде лише один учасник – теж нормально.

Єдина вимога до “спрощених ковідних закупівель” – необхідність обгрунтувати, що закупівля дійсно необхідна для боротьби з пандемією. А далі купуй фактично будь що на будь яку суму.

Корм для собак, боксерський шолом і новорічні подарунки - що за держкошт купували за так званою “ковідною процедурою”

За словами Директора програми інноваційних проєктів Transparency International Ukraine Іван Лахтіонов, це не надто вплинуло на повернення процесу закупівель прозорості. Більше того – відкрито можливості для нових зловживань:

«Дозволили купувати будь кому будь що. Фактично звучить це так. Будь кому, тобто умовно якесь державне підприємство, яке сьогодні має доволі багато грошей каже – мені для боротьби там треба закупити автомобіль. Фактично воно обгрунтовує – мені треба автомобіль, якоїсь там певної марки, і купує цей автомобіль. Або там ремонт дороги, а чому б і ні. Для боротьби з коронавірусом нам потрібно відремонтувати дорогу».

Цікаво також, що список дозволених для закупівлі за “ковідною процедурою” ліків і обладнання від Уряду довелося чекати протягом двох місяців. Затягування з переліком призвело до блокування закупівель необхідного і втрати часу для підготовки до нової хвилі пандемії

Джерело:  Bihus.Info

 

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]