Чому справа судді Босого, ймовірного агента ФСБ - іспит для Держави

|
Версия для печатиВерсия для печати

Комісія проведе перевірку декларації доброчесності голови Госпсуду Києва.

Голова Господарського суду Києва Вадим Босий міг подавати недостовірні відомості в декларації доброчесності судді та в декларації про сімейний стан. Відповідну інформацію громадської організації "Народне коло" 11 жовтня розгляне Вища кваліфікаційна комісія суддів, йдеться на її сайті. Якщо комісія знайде порушення при заповненні цих документів, керівникові одного з ключових судів в системі господарського правосуддя може загрожувати дисциплінарне провадження, а за його наслідками – подання про звільнення з посади судді. Це прямо передбачено в законі "Про судоустрій і статус суддів".

Як звільнити недоброчесного суддю

Кожен суддя в Україні зобов’язаний подавати три декларації, що дозволяють здійснювати моніторинг його способу життя, а також підтверджувати дотримання високих етичний стандартів на цій посаді. Це декларація доброчесності судді, декларація про родинні зв’язки та майнова декларація, яку подають всі українські чиновники.

В декларації доброчесності суддя дає відповіді "підтверджую" або "не підтверджую" на 23 питання у формі тверджень про його доходи, майно, конфлікт інтересів, корупційні правопорушення, зловживання на посаді, порушення присяги судді, притягнення до відповідальності тощо. В декларації про родинні зв’язки суддя зобов’язаний вказати на родичів / близьких людей серед чиновників на топ-посадах – від Президента, членів уряду і парламенту, депутатів місцевих рад, керівників інших центральних органів влади, суддів, прокурорів тощо. Передбачається, що суддя дає правдиві відповіді, якщо не буде доведено зворотне.

Перевірку майнової декларації має проводити Нацагентство з запобігання корупції, а декларації доброчесності і родинних зв’язків – Вища кваліфкомісія суддів. Якщо суддя умисно подав недостовірні дані в декларації доброчесності, його кандидатуру можуть подати на звільнення з посади. Таке стягнення застосовується і у разі порушення суддею обов’язку підтвердити законність джерела походження майна, яка належить йому та членам його родини.

Кейс судді Босого

Саме такі перспективи, ймовірно, чекають на голову Господарського суду Києва Вадима Босого. Достовірність поданих ним декларацій про доброчесність та про родинні зв’язки 11 жовтня розглядатиме Вища кваліфікаційна комісія суддів. Це перша гучна справа щодо судді такого рівня, яку розглядатиме оновлений 1 червня склад ВККС (його формування було одним із завдань для України, які вона отримала разом зі статусом кандидата на вступ до ЄС). Згідно з даними сайту комісії, справу слухатимуть члени комісії Михайло Богоніс, Надія Кобецька та Галина Шевчук – досвідчені правники з великими практичними знаннями в сфері правосуддя. Відповідно, від рішення щодо голови Госпсуду Києва буде формуватися подальша практика, на яку орієнтуватиметься як сама комісія, так і судді, щодо яких розглядатимуть відповідні скарги.

Справу Вадима Босого ініціювали громадські активісти з ГО "Народне коло". Вони звернули увагу, що низка відомостей щодо майнового стану судді та щодо його родинних зв’язків, оприлюднена самим суддею в публічних відомостях, не відповідає дійсності і ставить під сумнів його доброчесність.

Зокрема, у матеріалах, переданих громадськими активістами, йдеться про факт фіктивного розлучення судді із дружиною – Босою (Прокопчук) Катериною Михайлівною. Босий розлучився в 2008 році, що дозволило йому не вносити в подальші декларації ані дані щодо дружини, з якою він фактично залишався в родинних стосунках, ані про сина, який народився через три роки після розлучення подружжя, ані про майно, яке його старша дочка і дружина набували в цей період. Окрім народження сина, факт спільного проживання або щонайменше близьких стосунків підтверджується спільними подорожами та сумісним користуванням майном одне одного.

Наприклад, суддя Босий проживав в квартирі Катерини в ЖК "Паркові озера", на автомобілі її матері Honda CR-V виїжджав за кордон, мав право користування іншими авто – Daihatsu Terios та Mercedes-Benz ML 350, які купила уже сама Катерина. Крім того, куплений "екс-дружиною" LEXUS NX 300H згодом перереєстрували на батька судді - Босого Петра Миколайовича. Сам суддя також неодноразово виїздив на цих машинах за кордон.

"Розлучення" дало змогу приховати ці витрати, так само як не зазначати і придбання квартир і машиномісць "екс-дружиною" і 22-річною старшою донькою судді в елітному ЖК на Печерську. Сукупна вартість прихованого в такий спосіб майна і непідтверджених доходами видатків становить близько $500 тис. Крім того, до сумнівних також можна віднести і подарунок від батька на суму 2,5 млн грн., який не підтверджується доходами останнього.

В декларації про доброчесність судді одразу чотири питання з 23 стосуються відповідності майнового стану декларанта та його родини їхнім доходам. Зараз доступ до декларацій доброчесності і родинних зв’язків суддів обмежено з огляду на воєнний стан. Проте, оскільки суддя Босий очолює Господарський суд Києва і уже досить довгий час просувається кар’єрними сходами в системі правосуддя, цілком логічно припустити, що він у своїй декларації ствердно відповів на всі питання про майнову доброчесність.

Ще один факт, який може впливати на достовірність даних у декларації доброчесності судді Босого – це притягнення його до адміністративної відповідальності в період навчання в духовній академії в 1999 році, про що ЗМІ писали раніше. В своїх суддівських анкетах щонайменше за 2012 і 2018 роки, Вадим Босий заперечував цей факт (відповідав "ні" на питання про притягнення до такої відповідальності), тому очевидно, що в декларації доброчесності він відповів ствердно і на пункт "Мною не здійснювалися вчинки, що можуть мати наслідком притягнення мене до відповідальності".

Оскільки це явно протирічить фактам, які громадські активісти надали членам ВККС до розгляду, важко буде не зафіксувати порушення, а відтак – не визнати недостовірність поданих у декларації даних. А оскільки йдеться про порушення, пов’язані із майновим станом – цілком вірогідним наслідком має бути запит на пояснення приховування статків та факту "фіктивного розлучення". І якщо суддя Босий не зможе цього пояснити – позбавлення його посади є цілком реальною перспективою, прямо передбаченою законом.

Питання до незалежності

Інша справа – чи вистачить у членів Вищої кваліфкомісії суддів об’єктивності і незалежності для розгляду заяви стосовно судді Босого і ухвалення справедливого рішення. До цього активісти "Народного кола" вже зверталися із відповідними фактами про недостовірні відомості в майнових деклараціях і ознаки незаконного збагачення голови Господарського суду Києва до Національного агентства з питань запобігання корупції. Проте, у НАЗК вирішили не проводити відповідні перевірки, посилаючись на воєнний стан. І це попри те, що законодавчі акти не забороняють агентству проводити перевірки декларацій за "довоєнний" період. Більше того, у інших справах схожі перевірки активно проводяться, судячи з повідомлень у ЗМІ.

Відтак, журналісти припустили, що НАЗК може бути об’єктом тиску з боку певних чиновників з Офісу Президента, які можуть блокувати розгляд конкретно справи Вадима Босого, оскільки останній постійно хизується тісними відносинами зі Смирновим чи Татаровим. Адже Господарський суд Києва є місцем розгляду найгучніших економічних суперечок за участю найбільших підприємств країни та міжнародних інвесторів. Це має свої корупційні і репутаційні ризики. Зокрема, і сам Вадим Босий неодноразово ставав фігурантом різноманітних скандалів, пов’язаних із такими суперечками. Наприклад, він був фігурантом "плівок Вовка", коли ухвалював рішення на користь структур Ігоря Коломойського ціною в 9 млрд грн, або у спорі Київського метрополітену з компаніями проросійського олігарха Павла Фукса, підтримавши вимоги останнього на 2 млрд грн. за сумнівними кредитними договорами.

Досі і від медіа, і від громадськості новий склад ВККС отримував лише схвальні і підбадьорливі відгуки. Якраз напередодні обрання нових членів Національне антикорупційне бюро затримало на хабарі голову Верховного суду Всеволода Князєва і згодом лунали заяви, що "злочинне угруповання" могло впливати на відбір членів ВККС. Проте, за даними Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, ці факти не підтвердилися. Відтак, у цього складу комісії є певний карт-бланш і довіра на ухвалення об’єктивних і виважених рішень.

Справа судді Босого продемонструє, наскільки ці очікування є виправданими і наскільки рішуче оновлений регуляторний орган налаштований на боротьбу з корупцією всередині суддівської системи. Адже саме це питання є одним із ключових не лише для ситуативної фінансової підтримки України західними союзниками, але й для стратегічного поступу в бік європейської та євроатлантичної інтеграції. Результати розгляду цієї справи також дадуть змогу визначити, наскільки синхронізовані дії органів суддівського контролю із ініціативами і баченням центральної влади, зокрема РНБО та Президента України щодо посилення відповідальності за корупційні правопорушення в суддівській вертикалі.

(Джерело).

На фото: "суддя" Вадим Босий, який, судячи з деталей його біографії, навчанню в "духовній академії УПЦ московського патріархату і рішенням в інтересах російської федерації, є агентом ФСБ. Він - очевидний ворог народу України, якого "кришує" нинішня влада в особі очільників Офісу Президента. Фото з відкритих джерел

«Аргумент»


зидента На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]