Ключові путінські олігархи, які потрапили під санкції, продовжують заробляти мільярди на торгівлі з Європою
Компанії, акціонерами яких є близькі особисто до Володимира Путіна мільярдери, як ні в чому не бувало продовжують експортувати свою продукцію на Захід.
На угодах із країнами ЄС заробляють навіть підсанкційні особи, показало дослідження The Insider. Вони користуються лазівкою, що дає змогу компаніям безперешкодно працювати на ринках Євросоюзу, якщо частка акцій у бізнесменів, які потрапили під санкції, становить менше 50%. У підсумку мільярдний прибуток від торгівлі з Європою отримують найодіозніші олігархи, такі як Геннадій Тимченко, Алішер Усманов і Олег Дерипаска.
Олег Дерипаска
Якщо бізнесмен потрапляє під санкції, це не означає, що автоматично обмеження запроваджуються і щодо його активів. Для цього він має контролювати щонайменше 50% компанії. Другий варіант: якщо підсанкційних співвласників кілька, то вони в сумі мають володіти половиною акцій.
Читайте також: Який зв’язок між Дерипаскою, Манафортом та Настею Рибкою
Наприклад, як роз'яснює сам ЄС, якщо організацією на 30% володіє одна підсанкційна особа, на 25% - інша, то таку організацію вважають такою, що перебуває у власності підсанкційних осіб. Менше 50% у сумі - не вважається. Тому деякі олігархи для обходу санкційних обмежень просто знижують свою частку в проєкті. Так, наприклад, вчинив Олег Дерипаска. Він скоротив свою частку в En+ і, отже, в "Русалі".
Фото: "Коммерсантъ" / Дмитро Азаров
Сьогодні Дерипаска контролює En+ на 35%. En+, у свою чергу, володіє майже 57% акцій "Русала", великого виробника алюмінію.
Другий основний акціонер "Русала", Віктор Вексельберг, санкцій Євросоюзу уникає і продовжує вести бізнес у Європі. Він залишається безкарним незважаючи на те, що у складі наближених бізнесменів відкрито зустрічається з Путіним під час війни, а компанії олігарха беруть участь у виробництві ракет, які використовуються під час бомбардування території України.
Тільки за першу половину 2024 року на частку країн Європи припало $1,3 млрд виручки "Русала". Крім того, у "Русала" є своє виробництво також у Швеції (Kubikenborg Aluminium AB), Ірландії (Aughinish Alumina), Німеччині (Aluminium Rheinfelden) та Італії (Eurallumina).
Завод російського олігарха у Швеції. Erik Mårtensson/TT/www.dagenssamhalle.se/
Експортує свою продукцію "Русал" з Росії до Європи переважно через швейцарську дочірню компанію RS International GmbH. Так, через неї 2024 року поставлялася продукція Братського алюмінієвого заводу і АТ "РУСАЛ Урал". Алюмінієві сплави йдуть до Німеччини, Чехії, Австрії, Франції, Нідерландів, Італії, Словаччини, Хорватії, Польщі, Іспанії та Естонії.
Тільки через швейцарську фірму Дерипаска експортував до Європи за половину 2024 року продукції більш ніж на $100 млн. А експорт до країн ЄС здійснюється ще й за допомогою фірм з ОАЕ (Al Plus Global DMCC), Іспанії (C. Steinweg-Iberia S. L.) та інших зарубіжних постачальників.
Читайте також: 4 процента Путина. Как близкие к Кремлю криминальные авторитеты отмывают деньги в Монако
Дерипаска не раз опинявся в центрі скандалів через свої корупційні зв'язки з російською владою. Наприклад, з главою МЗС Сергієм Лавровим. Користується олігарх, як з'ясовував раніше The Insider, і привілеями дипломатичного паспорта. В обхід санкцій він купив собі бізнес-джет французького виробництва.
Напередодні великої війни Володимир Путін пообіцяв держпідтримку при модернізації Братського алюмінієвого заводу. Того самого, продукція якого йде на експорт до країн Євросоюзу. На гроші від Заходу Дерипаска утримує свою власну ПВК, що воює в Україні.
За час війни, з 2022 по 2024 рік, статки Дерипаски зросли більш ніж у півтора раза. Зараз вони становлять, за даними Forbes, $2,8 млрд.
Алішер Усманов
Ще один спосіб вивести свій бізнес з-під санкцій - оформити акції на менеджерів компанії (як варіант - з правом зворотного викупу), на родичів або інших підконтрольних осіб. Схожу схему обрав Алішер Усманов: він зменшив свою частку в USM, зараз близький до голови партії "Единая Россия" Дмитра Медведєва олігарх володіє 49% холдингу. Тому після занесення Усманова до санкційного списку ЄС в USM поспішили заспокоїти: самих компаній холдингу це не торкнеться.
До USM входить, зокрема, "Металоінвест" - найбільша залізорудна компанія Росії та СНД. Підприємства "Металоінвесту", звернув увагу The Insider, експортують свою продукцію до країн Європи.
Лебединський ГЗК
Так, Лебединський гірничо-збагачувальний комбінат за шість місяців 2024 року продав продукції приблизно на $150 млн в Італію, Іспанію та Польщу. Гарячебрикетоване залізо йшло на Захід через фірми Orex Intertrade (Узбекистан) і BFM Steel Trading (Дубай).
Читайте також: Мільярдери з рф через офшори на острові Мен приховують свої інвестиції на Заході та обходять санкції – WSJ
Партнер Усманова по "Металоінвесту" - депутат Держдуми від "Единой России" Андрій Скоч. Сам він перебуває під санкціями, але бізнес оформлений на його батька Володимира і дочку Варвару, на яких обмеження ЄС не поширюються. Дочка депутата-єдинороса має громадянство Кіпру, вона вийшла заміж за сина першого віце-прем'єра російського уряду Дениса Мантурова. Бізнес сім'ї Скоча (відповідно, і Усманова) при цьому користується заступництвом уряду і особисто Мантурова.
З початку великої війни статки Усманова і сімейства Скоча тільки зросли: до $13,4 млрд і $6,7 млрд відповідно. Сумарно за два роки вони стали багатшими майже на $4 мільярди.
Андрій Гур'єв і Володимир Литвиненко (автор дисертації Путіна)
"Фосагро" - найбільший у Росії виробник фосфорних добрив. Родині олігарха Андрія Гур'єва, який потрапив під санкції, належить 48,5% компанії.
Гур'єв на зустрічі з Путіним у квітні 2023 р.
Гур'єв - колишній партнер Михайла Ходорковського. Вони познайомилися наприкінці 1980-х, коли разом працювали у Фрунзенському райкомі комсомолу. Після створення "Менатепа" Ходорковський покликав Гур'єва до себе, запропонувавши займатися приватизацією нерухомості. У 1994 році, коли структури "Менатепа" приватизували "Апатит", Ходорковський доручив Гур'єву керувати підприємством.
Паралельно з бізнесом Гур'єв став членом "Единой России" і майже 12 років, з 2001 до 2013 року, був членом Ради Федерації. Арешт Ходорковського на кар'єрі Гур'єва не позначився. А незабаром у нього з'явився не менш цікавий партнер: ректор Санкт-Петербурзького гірничого університету Володимир Литвиненко, більш відомий як справжній автор фальшивої дисертації Володимира Путіна.
Читайте також: Російський мільярдер відхрестився від гігантської яхти у Карибському морі
Литвиненко і Путін
Під керівництвом Литвиненка Путін захищав свою кандидатську, а пізніше Литвиненко очолював у Петербурзі передвиборчі штаби Путіна у 2000, 2004, 2012 і 2018 роках. На виборах 2024 року був його довіреною особою. Гур'єв знайомий із Литвиненком від початку нульових і зробив його своїм партнером. "Мені здається, його взяли в "Фосагро", щоб показати певну лояльність структури Путіну. Як друга взяли", - говорила дочка Литвиненка.
Литвиненко і його дружина Тетяна, якій він у 2022 році передав понад 20% акцій "Фосагро", не перебувають під санкціями ЄС. І "Фосагро" вільно експортують свою продукцію в Європу.
Згідно з наявними у The Insider митними даними, підприємство АТ "Апатит" поставляє кормові фосфати та іншу продукцію в Нідерланди, Угорщину, Францію, Німеччину, Грецію та Румунію. Контрагентами виступають компанії PureFert Trading AG (швейцарська "дочка" "Фосагро"), Purefert Balkans D.O.O. (Сербія), PureFert Deutschland GmbH (Німеччина), Purefert France SAS (Франція) і Bige Holding Kft (Угорщина).
Торгівля добривами під час війни вигідна довіреній особі Путіна. Статки Володимира Литвиненка з 2022 року зросли вдвічі: до $3 млрд.
Постачає добрива в Європу і "Єврохім" олігарха Андрія Мельниченка, який знизив свою частку в компанії після потрапляння під санкції. Так, наприклад, у квітні 2024 року АТ "ЄвроХім-Північний Захід" поставило 23 тонни скрапленого безводного аміаку в Бельгію.
Читайте також: ЗЕ!«кроти» Москви на Банковій?
У квітні ж АТ "Ковдорський ГЗК" відправило апатитовий концентрат до Литви, вантаж оцінили у понад $5 млн. Одержувачем у митних документах зазначено компанію AB Lifosa, це литовська "дочка" "Єврохіму", яку уряд країни взяв під тимчасове управління. Також продукція Мельниченка експортується до Словенії, Італії, Франції, Румунії, Греції, Німеччини та Іспанії.
Роман Абрамович
Три дочки і син Романа Абрамовича володіють маєтком у Сен-Тропе. До Франції ж "Євраз" олігарха експортує безперервнолиті сляби - це сталеві заготовки прямокутного перерізу з великим відношенням ширини до висоти. Відправником виступає Нижньотагільський металургійний комбінат.
Абрамовичу належить 28,64% акцій "Євразу", великої металургійної та гірничодобувної компанії. Крім Франції, у 2024 році підприємства "Євразу" відправляли свою продукцію в Чехію. Одержувачем пентоксиду ванадію, зокрема, виступала фірма Czech Vanadium. Це чеський завод, який заявляв, що вийшов зі складу групи Evraz, однак отримувати продукцію Абрамовича, як показують митні дані, продовжив.
Є Абрамович і міноритарним акціонером "Норнікеля". Він виконує в компанії роль такого собі "гаранта" угод між іншими акціонерами: Володимиром Потаніним і Олегом Дерипаскою. Основного власника "Норнікеля" Потаніна Євросоюз не санкціонує, тому лідер гірничо-металургійної промисловості Росії не лише експортує свою продукцію, а й володіє на території Європи виробництвом.
Читайте також: У Зеленського непереконливо пояснили участь агента кремля Абрамовича у переговорах
Пікет активістів біля заводу Norilsk Nickel Harjavalta у Фінляндії
Геннадій Тимченко
"Гаманець" Володимира Путіна виступає як молодший партнер мільярдера Леоніда Міхельсона. Геннадію Тимченку належать частки в "Новатеку" (23,49%) і "Сибурі" (17%). Сам основний власник компаній Міхельсон не під санкціями ЄС, тому й на компанії, прибуток з яких отримує Тимченко, обмеження не поширюються.
The Insider уже писав про те, як близький до Путіна "Сибур" через свою австрійську "дочку" SIBUR International GmbH експортує продукцію в Європу. Після розслідування уряд Австрії заморозив рахунки компанії друзів Путіна. Але "Сибур" зміг оскаржити це в суді: якраз на тій підставі, що підсанкційні особи володіють менш ніж 50% акцій.
Путін і Тимченко можуть тільки аплодувати суду Відня
Міхельсон уникає санкцій ЄС, незважаючи на те, що про його вірність Путіну свідчить хоча б той факт, що путінський зять Євген Нагорний нещодавно став куратором будівництва газопроводу "Новатека" в Мурманській області. Крім іншого, Міхельсон спонсорує участь російських добровольців у війні з Україною. Міноритарій "Сибура", який ще один уникає європейських санкцій, - путінський племінник Михаїл Шеломов, що допомагає йому ховати активи й обходити санкції. Незважаючи на очевидну роль Шеломова в корупційних схемах Путіна, його санкціонувала тільки Велика Британія.
Читайте також: Російські олігархи тепер під санкціями України: як працюватиме конфіскація активів
Завод "Кріогаз-Висоцьк", спільне підприємство "Новатека" і Газпромбанку, експортував у 2024 році скраплений природний газ до Бельгії через швейцарську компанію NOVATEK Gas and Power Asia Pte. А ТОВ "НХТК", дочірнє підприємство "Сибура", у 2024 році відправляло пропан-бутан технічний та іншу продукцію "общака" друзів Путіна на Мальту, у Польщу, Латвію, Нідерланди, Словаччину, Румунію, Угорщину та інші європейські країни. За першу половину 2024 року "НХТК" експортувала в країни ЄС, згідно з митними даними, товарів на $119 млн.
—
Сергій Єжов, опубліковано у виданні The Insider
Читайте також:
- Будівництво яхти путіна «Шехерезада» коштувало майже 600 млн євро
- Мільярдери московії через війну вже втратили 45,5 млрд долларів
- Forbes склав рейтинг найбільш збіднілих мільярдерів росії
- Війна скинула маски. Як путінський режим обходить санкції Заходу
- The Moscow Times: компанії з країн ЄС в обхід санкцій поставили обладнання для проекту «Новатека» на 580 мільйонів євро
- Російські олігархи в Євросуді в Люксембурзі намагаються зняти з себе санкції
- Фінляндія заарештувала активи Ротенбергів та засновника Yandex
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- На вихідних температура повітря в Україні значно знизиться
- 19:07
- "Укрпошта" надрукувала марку з російською лайкою: Державу українців Смілянський і Зеленський перетворюють на сусідній бидлостан
- 18:05
- США запровадили руйнівні санкції проти російської нафти
- 17:59
- Трампу оголосили вирок: він стане першим в історії президентом США, засудженим за кримінальний злочин
- 17:03
- США введуть одні з найжорсткіших санкцій проти рф
- 16:02
- Табачника судитимуть за держзраду із запізненням у 30 років
- 15:15
- Кальян в ресторанах є незаконним - Верховний суд
- 14:51
- На сьогодні від мобілізації заброньовано до 950 тис. осіб
- 12:04
- Військова медицина в Україні не встигає за війною
- 11:00
- Мін'юст відновив роботу всіх основних сервісів ЄДР
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.