Кінець війни за Карабах: хто прийде в регіон замість росії
5 жовтня в іспанській Гранаді заплановано зустріч Алієва та Пашиняна. Якщо сторони до цього часу знайдуть компроміс щодо Зангезурського коридору й амністії карабахцям, які воювали, то відкриється вікно для підписання азербайджансько-вірменського договору, який має припинити конфлікт, що триває ось уже третину століття. Тоді у Вірменії з’явиться шанс стати учасником низки енергетичних і логістичних проєктів у Південнокавказькому регіоні, а також позбутися політичної, економічної, енергетичної та військової залежності від Росії.
Про це йдеться у статті виданя ZN.UA.
Республіка «Арцах» доживає останні дні.
Після проведених Азербайджаном одноденних «локальних антитерористичних заходів» у Карабасі влада «Нагірно-Карабаської республіки» прийняла ультиматум Баку, згідно з яким регіон втрачає автономію і переходить під повний азербайджанський контроль. Прапори «Арцаху» в Степанакерті (азербайджанська назва — Ханкенді) ще не спущено, а стяги Азербайджану наразі не з’явилися. Однак це вже питання тижнів: голова «НКР» Самвел Шахраманян підписав указ, згідно з яким невизнана республіка припинить існування з 1 січня 2024 року.
Нині представники «Арцаху» проводять із емісарами Баку прямі переговори щодо умов реінтеграції вірменської громади Карабаху до складу Азербайджану. Позиція карабахських вірменів ускладнюється ще й тим, що Баку вимагає видачі військового і політичного керівництва «Нагірно-Карабаської республіки». Під час спроби виїзду з Карабаху азербайджанські прикордонники вже затримали у Лачинському коридорі екс-держміністра «НКР», російського мільярдера Рубена Варданяна: Баку звинувачує його у фінансуванні тероризму.
Враховуючи нинішній рівень взаємної ненависті вірменів та азербайджанців, міжнародна спільнота побоюється, що в Карабасі відбудуться етнічні чистки. Тому представники Заходу на переговорах із азербайджанською стороною постійно закликають Баку гарантувати безпеку й права вірменів у Карабасі, виступаючи за те, щоб відправити до регіону місію міжнародних спостерігачів.
У Баку заявляють, що не бачать потреби в спостережній місії: за словами очільниці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманти Павер, президент Азербайджану Ільхам Алієв обіцяє гарантувати права вірменів: донедавна в Карабасі проживало близько 120 тисяч людей. Але багато вірменів бояться помсти азербайджанців і тікають із регіону. За даними на ранок четверга, з Карабаху до Вірменії вже прибуло понад 65 тисяч людей, а колони машин усе не закінчуються. У самому Степанакерті гуманітарна криза: бракує їжі, води, ліків і палива.
Такий вихід вірменів цілком улаштовує Баку. Але не Єреван, де звинувачують Азербайджан у геноциді: прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян стверджує, що найближчими днями в Карабасі більше не залишиться вірменів та заявляє про готовність прийняти біженців. Однак масова втеча вірменів із Карабаху загрожує його державі серйозними внутрішньополітичними й економічними проблемами.
Нині в Єревані відбуваються антиурядові демонстрації з вимогою відставки Пашиняна «заради майбутнього Вірменії», оскільки він зрадив карабаських вірменів. Але прем’єр не збирається йти на поступки. Одна з причин — самі вірмени здебільшого втомилися від конфлікту через Карабах і не готові воювати за нього. «Вірменському народу не потрібен ні Карабах, ні карабахці. Все!», — в розпачі каже полковник збройних сил «НКР» Карен Джалавян, який вирішив вести партизанську війну.
Мета Пашиняна — не лише втриматися при владі, а й зберегти стабільність і територіальну цілісність Вірменії. Він робить усе, щоб уникнути війни Вірменії й Азербайджану, результатом якої стане неминуча поразка й втрата частини Сюнікської області. Адже головне завдання, яке стоїть нині перед Алієвим, — возз’єднати Нахічеванську автономну республіку (азербайджанський ексклав, що межує з Вірменією, Іраном і Туреччиною) з іншою частиною країни — Зангезурським коридором, який проходить вірменською територією.
Цей коридор важливий не лише для Азербайджану, а й для Ірану й Туреччини.
Для Тегерана, союзника Єревана, принциповим є не допустити створення Зангезурського коридору, який відітне Іран від Вірменії — його єдиного союзника в Південнокавказькому регіоні. Для Анкари ж цей транспортний коридор означає й пряму дорогу до Баку, й посилення енергетичної безпеки Туреччини. І коли в понеділок у Нахічевані відбулася зустріч Ільхама Алієва й Реджепа Ердогана, азербайджанський і турецький лідери взяли участь у закладенні фундаменту газопроводу Игдир—Нахічевань.
Єреван виступає проти Зангезурського коридору. Тому вирішення «зангезурського» питання — потенційний привід для нової війни. (Азербайджан час від часу заявляє, що Сюнікська область — це історичні землі азербайджанців.) Пашинян приймає нову реальність у регіоні. Він намагається знайти компроміс із Алієвим, але без надання дорозі екстериторіальності, що означало б утрату суверенітету над частиною вірменської території.
Водночас Пашинян має враховувати, що в разі нападу Азербайджану на Вірменію Росія навряд чи надаватиме військову допомогу своєму союзникові з ОДКБ.
Зі свого боку, в Баку розуміють, що війну з Вірменією в світі сприйматимуть інакше, ніж відновлення суверенітету в Карабасі. І хоча Євросоюз планує збільшити імпорт газу з Азербайджану, в разі проведення військової операції це може не зупинити європейські столиці від санкцій проти Баку. Принаймні цього слід очікувати від Вашингтона й Парижа, де сильними є позиції вірменської діаспори: сьогодні Франція — один із головних захисників Вірменії.
Нині Пашинян стверджує, що структури безпеки, в яких перебуває Вірменія, неефективні, й заявляє, що залежність від Росії в питаннях безпеки була стратегічною помилкою. Частина вірменського суспільства вже сприймає Росію як загрозу й підозрює Москву в змові з Баку та Анкарою. Звинувачуючи Москву в порушенні союзницьких зобов’язань, Пашинян намагається розширити поле для маневру у відносинах Єревана та Баку, прагнучи вивести Вірменію з-під дірявої російської парасольки безпеки й налагодити тісніші зв’язки із Заходом — США та ЄС.
Утім, ні Європа, ні Америка не мають наміру захищати Вірменію військовими засобами.
Зі свого боку, в Москві звинувачують Пашиняна в антиросійській політиці та прагненні зробити Вірменію заручником «геополітичних ігор Заходу». Для російського керівництва ця країна важлива і як «сіра зона» для експорту товарів військового призначення, і як блокпост зі збереження своєї присутності в регіоні. Тому Кремль, що відчуває антипатію до Пашиняна, робить ставку на протести опозиції, домагаючись відставки прем’єра: це має залишити Вірменію в зоні впливу Росії.
Та попри протести опозиції в Єревані, які емоційно підігрівають вихід вірменів з Карабаху, та заклики вірменського духовенства, цілком ймовірно, що Пашинян збереже владу. Зокрема й тому, що опозиція не пропонує жодного плану дій і не має лідера. Також малоймовірно, що найближчим часом відбудеться кардинальний розрив Вірменії з Росією, вихід Єревана з ОДКБ і закриття російської військової бази в Гюмрі: країна міцно прив’язана до РФ. Проте відносини Єревана та Москви погіршуватимуться й далі.
Повернення Карабаху під владу Азербайджану кардинально змінює розстановку сил на Південному Кавказі й означає зменшення впливу Росії в регіоні. Москві залишається сподіватися, що до влади у Вірменії прийде лояльний до неї політик, що дасть їй змогу й далі залишатися гравцем у регіоні.
Та чим буде заповнено порожнечу, яку залишає по собі Росія? Це радше буде зроблено за рахунок зростання впливу в регіоні не так західних країн, для яких Південний Кавказ залишається на периферії інтересів, як Туреччини й Ізраїлю: в Тель-Авіві розглядають Баку як союзника в протистоянні Тегерану. Та й Китай намагатиметься закріпитися в регіоні, через який пролягають транспортні коридори й трубопроводи. Такі перспективи непокоять Іран, оскільки йому, як і Росії, це загрожує зменшенням впливу на Південному Кавказі.
Іранська влада теж болісно реагує на посилення позицій Туреччини в регіоні, не розуміючи, чому Росія ставиться до цього нейтрально. Крім того, для Тегерана відновлення Азербайджаном суверенітету над Карабахом означає загрозу зростання сепаратистських настроїв серед азербайджанської меншини на півночі Ірану.
Нині проблеми у відносинах Азербайджану та Вірменії ще далекі від мирного розв’язання. 5 жовтня в іспанській Гранаді заплановано зустріч Алієва та Пашиняна. Якщо сторони до цього часу знайдуть компроміс щодо Зангезурського коридору й амністії карабахцям, які воювали, то відкриється вікно для підписання азербайджансько-вірменського договору, який має припинити конфлікт, що триває ось уже третину століття. Тоді у Вірменії з’явиться шанс стати учасником низки енергетичних і логістичних проєктів у Південнокавказькому регіоні, а також позбутися політичної, економічної, енергетичної та військової залежності від Росії.
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 09:00
- Рекорд ЗСУ: за добу ліквідовано 2030 окупантів
- 08:02
- Ворог просунувся у Кураховому, Берестках і ще біля 5 населених пунктів
- 20:00
- У п'ятницю дощ і сніг - на заході та півночі України
- 18:00
- Повернення на службу після СЗЧ або дезертирства: президент підписав закон
- 17:34
- Президент підписав історичне підвищення податків в Україні
- 16:44
- У Львові на честь Ірини Фаріон перейменували вулицю
- 15:37
- Нідерланди "поставили на паузу" передачу Gripen Україні
- 14:21
- Повітряні сили атаку рф: збито 90% крилатих ракет, але є 12 влучань в енергооб'єкти
- 13:36
- Як працює лізинг нового авто в Україні
- 12:02
- Майно родичів ексміністра Ставицького нібито знову арештували, але ОГП не називає ані дату арешту, ані номера рішення суду, ані кримінальної справи
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.