Компанія SpaceX стала монополістом на ринку космічних запусків

|
Версия для печатиВерсия для печати

За першу половину цього року SpaceX успішно здійснила 21 комерційний запуск. Це 64% від загальної кількості запусків у всьому світі та вже близько до показника компанії за весь минулий рік. Ситуація на ринку склалася в такий спосіб, що компанія Ілона Маска стала фактично монополістом у космосі. І в найближчому майбутньому це не зміниться.

Ілон Маск створив SpaceX у 2002 році, щоб втілити свою мрію – відправити людину на Марс. Зробити це йому поки не вдалося, а Starship, який призначений для цієї мети, вибухнув у квітні цього року через чотири хвилини після старту. Але технічні неполадки, аварії, проби та помилки — невід'ємна частина будівництва таких складних пристроїв, як космічні ракети. Та й Ілона Маска не має підстав для розладу — його компанія — вже монополіст на ринку, який заробляє десятки мільйонів доларів за кожен комерційний запуск.

SpaceX виконала за перші шість місяців цього року 21 успішний комерційний запуск. Це майже дві третини від їхнього загальносвітового числа. За весь 2022 рік компанія Ілона Маска здійснила всього 27 запусків, а отже, цей результат з високою ймовірністю буде перевищено цього року. Більше того, у цій статистиці не враховуються запуски для виведення на орбіту супутників Starlink – підрозділу SpaceX.

Інші компанії просто не можуть запускати ракети так само часто і так само дешево, зазначає WSJ. Найближчий переслідувач SpaceX за кількістю запусків – новозеландська Rocket Lab. На її рахунку цього року аж п'ять запусків — у чотири рази менше, ніж у SpaceX. Наступна у списку — Індійська організація космічних досліджень із трьома запусками за півроку. У решті — максимум один комерційний запуск, а то й жодного.

Всі основні конкуренти SpaceX зараз займаються будівництвом власних ракет нового покоління. Роботи над ними ведуться вже кілька років, але жодна з них досі жодного разу не запускалася. Це і Vulcan Centaur від United Launch Alliance (спільного підприємства Boeing та Lockheed Martin), і New Glenn від Blue Origin Річарда Бренсона, і Ariane 6 від французької Ariane Group. До речі, Ariane 5 минулої середи, 5 липня, виконала свій останній в історії політ. Коли буде готова ракета наступного покоління, не відомо.

Допомогли SpaceX та антиросійські санкції, введені після початку спеціальної військової операції в Україні. Клієнти, які розраховували на запуск ракет «Союз», тепер змушені звертатися до інших операторів, пише Коммерсант.

У розпорядженні SpaceX є важкі ракети Falcon 9 та надважкі Falcon Heavy, які компанія з часом навчилася ще й використовувати більше одного разу. Один запуск Falcon 9 коштує клієнту $67 млн, а Falcon Heavy — $97 млн. Є ще можливість «ракетошерингу» — замовити виведення корисного вантажу на орбіту спільно з іншими клієнтами. Ціна - $6,5 тис. за 1 кг вантажу на Falcon 9.

За оцінками Deutsche Bank, загальносвітовий дохід компаній від запусків у 2022 році становив $8 млрд. До 2025 року ця сума може збільшитися до $13 млрд, левова частка з яких припаде на SpaceX. Адже зараз компанія Ілона Маска зайнята розробкою ракети Starship. Гроші від цьогорічних запусків, у свою чергу, йдуть і на її розвиток. Учасники ринку та аналітики впевнені: у разі успіху цей проект остаточно перетворить пана Маска на короля космосу.

Вгорі: старт ракети-носія Falcon 9, яка доставила до Міжнародної космічної станції корабель Crew Dragon із чотирма астронавтами на борту (21 травня 2023 року). Фото: John Raoux/AP

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]