"Кожен українець має зібрати FPV-дрон": Як виготовляють ударні дрони "Дикі Шершні" (проект видання Цензор.НЕТ)
![Версия для печати Версия для печати](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![](https://argumentua.com/sites/default/files/7-001020298723534.jpeg?1692769486)
Цензор.НЕТ став частиною проєкту з виготовлення FPV-дронів "Дикі шершні". 400 дронів-камікадзе вже відпрацювали по ворожих цілях. Це стало можливо завдяки читачам видання, які інвестували у справу більше 5 000 000 гривень.
16 серпня Міноборони підтвердило, що українські військові під час контрнаступу звільнили від російських окупантів село Урожайне на Донеччині.
У цій операції брали участь і підрозділи озброєні дронами-камікадзе "Дикі Шершні". Проект з виробництва FPV-дронів "Дикі Шершні" фінансується читачами Цензор.НЕТ.
"Мінус два орка, вони 300, – розповіли нам у той день військові. – Це був бетонний бліндаж. Завдяки цьому ураженню ми зайшли на позиції та захопили їх".
Ще раніше боєць із позивним VASKES з підрозділу "Булава" разов з аеророзвідкою третього батальйону Президентської бригади ім.Б.Хмельницького під час звільнення Урожайного за один день уразив дві ворожі БМП і протитанкову позицію із ПТУРом за допомогою FPV-дронів "Дикі Шершні".
Проект "Дикі Шершні" робить фокус на результативні підрозділи, забезпечуючи їх дронами, акумуляторами, зв'язком, планшетами тощо.
Одним із таких підрозділів є група Асгард - підрозділу "Очі" 120-го ОРБ.
За день - 9 серпня, вони, за підтримки аеророзвідки 3-ї штурмової бригади, знищили два танки Т-80 і уразили ще танки Т-72 та Т-90 за допомогою "Диких Шершнів".
17 серпня у підрозділу Асгард був ще один успішний день - знищено 4 одиниці бронетехніки росіян: 1 БМП, 1 САУ та 2 танки.Забезпечення FPV-дронами "Дикі Шерші" не обмежується лише цими підрозділами, камікадзе постачаються ССО, 3 Штурмовій бригаді та іншим захисникам.
Перші успішні влучання "Диких шершнів" у ворожі цілі відбулися у травні 2023 року. Тоді команда вперше відправила на фронт більше десяти бойових FPV-дронів.
За п’ять місяців проект виріс до серійного виробництва, зараз команда здатна збирати 500 ударних дронів на місяць. Єдиним вузьким місце залишається фінансування. Наразі проект повністю фінансується спільнотою Цензор.НЕТ.
"Дзижчання шершнів – це останнє, що чує русня"
Кореспондент БізнесЦензор відвідав полігон, де команда "Диких шершнів" здійснювала обліт – випробувала чергову партіюдронів перед відправленням військовим.
Дорогою на полігон відчувається гул. "Асфальт покритий борознами від танків. Дороги гудять", – пояснює Ігор, що керує бусом.
Їдучі Київщиною, він згадує, куди півтора року тому дійшли танки окупантів, упродовж яких ділянок стояли розстріляні цивільні автомобілі, та як це перебувати у полоні.
"Я просидів у Бородянці, у церкві, три доби. Нас знали як волонтерів, що допомагають цивільним, та все одно затримали", – згадує Ігор.
Життя йому врятував місцевий священник, який заступився за волонтерів. Це було напередодні відступу росіян з Київщини і їм тоді було не до полонених волонтерів.
Після звільнення Київщини Ігор створив волонтерський центр, а пізніше приєднався до проекту "Дикі Шершні".
У проекті він відповідає за логістику - доставляє дрони і запчастини хлопцям на передову.
Пріоритетні цілі для дронів
– Важка бронетехніка: танки, БМП, БТР;
– Зв'язок, артилерійська зброя та ПТУРи;
– Автотранспорт, який задіяний у ротації та евакуації;
– Особовий склад противника.
На полігоні команда збирається часто. Кожен дрон, який прямує на фронт, особисто перевіряє Максим. Він головний інженер-розробник у команді та пілот із багаторічним досвідом.
Інші учасники проекту тільки навчаються пілотувати.
"Коли на польотах стається якась дурниця – щось не включається, згорає, вибухає – я радію. Супер, що це відбулося у мене тут, а не у хлопців там", – розповідає Максим, надягаючи окуляри.
Коли пілот в окулярах, він стає дроном.
"Дикий Шершень" розміром у 7 дюймів підіймається над полем. Робить кілька великих кіл та пікірує за метр від пілота.
"Задача дрону на фронті не набрати максимальну швидкість, а долетіти 5-10 км до цілі. І лише в останній момент дати такий розгон. Чим більше ривок, тим краще ураження, – пояснює Максим. – Дзижчання шершнів – це останнє, що чує русня".
5 етапів збірки FPV-дрона
Команда збирає три типи FPV-дронів: тренувальний та два бойових.
На дроні розміром у 5 дюймів зручно навчатися. "Сімки" та "десятки" – дрони розміром 7 та 10 дюймів відповідно – несуть бойовий заряд.
"На "сімки" вішаємо 1,5 кг вибухівки, на "десятки" – 2 кг. Різниця у вазі невелика, але "десятка" літає на десять хвилин довше", – розказує Максим.
FPV-дрон також може працювати як бомбер — налітати на позиції ворога і скидати вибухівку. Скиди і корпуси для снарядів бійці друкують на 3D принтерах, які їм передали "Дикі Шершні".
За допомогою систем скиду "Дикі Шершні" можуть працюють і як багаторазові ударні дрони. Така тактика часто виручає операторів, коли дронів у запасі менше, ніж цілей.Живучість FPV-дрону залежить від об’єму акумулятора: "сімка" може повернутися, якщо ціль за три кілометра, а "десятки" вистачає на 10 км – туди і назад.
Але частіше за все політ відбувається в один кінець.
Максим спочатку збирав дрони самостійно. Коли кількість замовлень почала стрімко рости, то до команди приєдналося кілька інженерів.
"Ми усі разом збиралися в мене. За вихідні робили місячний обсяг у 20-25 дронів", – згадує він.
В червні рахунок FPV-дронів пішов на сотні, і Максим розбив збірку на 5 етапів. Тепер роботи виконує окрема інженерна команда з 10 людей. Половина з них є професійними радіоелектронщиками.
Перший етап найпростіший. Це збірка рами та монтаж двигунів. "Цьому я можу навчити за 20 хвилин, – посміхається Максим. – До мене приходив дідусь, 75 років, допомагав. Я сьогодні п'ять дронів зібрав, казав він. Показує, а очі світяться".
Другий етап – пайка контактів. Це робота з батареєю та напругою моторів.
Третій етап – пайка центру управління дроном, встановлення камери, відео- та радіопередавача.
Останній етап – збірка все в дрон. "Треба зібрати, затягнути на стяжки, щоб все було міцно збито – не люфтило. Це дуже важливий етап. Його я не можу делегувати", – каже Максим.
Перевагою дронів, як зброї, за його словами, є простота виробництва. Щоб налагодити конвеєр зі збірки дронів, Максим витратив близько місяця.
"Складним є лише етап налаштування і калібровки двигунів, щоб вони витримували навантження від ваги снаряду. Це вимагає досвіду", – пояснює співрозмовник.
Як з'явився проєкт "Дикі Шершні"
Перший дрон Максиму подарували у 2012 році. Він облетів ним Карпати і Крим. "З появою FPV я відчув себе суперменом у реальному житті", – посміхається він.
Максим є режисером кіно та телебачення. Використовувати відео "від першої особи" у роботі він почав, коли знімав рекламу енергетичного напою.
З початком повномасштабного вторгнення він віддав на фронт свій Mavic та ще кілька квадрокоптерів. А через рік вирішив переробити власні FPV-дрони на бойові. Об’яву щодо наявності дронів розмістив в соцмережах та додав, що може безкоштовно консультувати стосовно збірки.
Тоді FPV-дрони набирали популярність у війську.
"Зброя, яка була у піхотинців та протитанкістів до появи дронів-камікадзе, працювала в радіусі від 2 км до 6 км. Але і тут були обмеження - природні перешкоди, складки рельєфу. Військові шукали, чим можна вражати техніку противника на відстані 10 км", – розповідає Скіф, командир відділення протитанкового взводу окремої Президентської бригади ім. Б. Хмельницького.
Скіф, побачивши результати застосування FPV-дронів, почав шукати тих, хто може збирати їх на постійній основі.
"Скіф – мій товариш з мирного життя. Ми вели спільні проєкти, створювали сайти і заробляли на рекламі. Він знав, що я волонтерив і тому у лютому 2023 спитав: Є напрям FPV, чи можеш допомогти з ним?" – згадує Дмитро один з координаторів проєкту "Дикі Шершні".
Він не розумівся на дронах, почав шукати в мережі і побачив об’яву Максима.
"Я розмістив об’яву, а на наступний день в мене розірвався телефон, – згадує Максим. – Я працював цілодобово".
Скіф та Дмитро вийшли на Максима паралельно. Так почався проєкт: Скіф формував замовлення від підрозділу, Дмитро шукав потрібний обсяг комплектуючих та фінансування для них, Максим збирав дрони. Логістику забезпечував Ігор.
Оператор FPV-дрону "Дикі Шершні"
Назву "Дикі Шершні" вигадав ChatGPT. "Я написав промпт для ChatGPT, де зазначив, що ми безкоштовно збираємо дрони заради перемоги Україні, – розповідає Дмитро. – Та попросив надати 20 варіантів назви". Команда відібрала шість із них. Переможця визначило голосуванням в Instagram.
Комплектуючі для перших дронів Дмитро придбав за власні кошти. "Я був в ейфорії! – згадує він. – Нарешті я зможу приймати участь у знищенні ворога".
На початку дрони збирали з того, що було. Мотори продавалися у кількості не більше 4 одиниць – саме стільки потрібно на один дрон. Те ж стосується й інших комплектуючих. Через це кожен наступний дрон відрізнявся від попереднього та потребував індивідуального налаштування.
"Між ринком комплектуючих, що був навесні, та тим, що є зараз – епохальна різниця: ціни спекулятивні і завищені в кілька разів, дефіцит комплектуючих, чимало перекупів та підозрілих учасників", – каже Дмитро.
Наразі логістика в проєкті налагоджена: це дозволяє виробляти дрони серіями. Комплектуючі закуповуються великими партіями, націнка не перевищує 10-20% від китайських цін.
Окрім того Дмитро веде перемовини з китайськими постачальниками, щоб з вересня перейти на прямі поставки.
"Китайці люблять гроші. У них гроші перемагають над усім і даже комуністичну партію", – посміхається він та наводить приклад. Дізнавшись, що замовлення з України, китайський виробник моторів відповів: "Чи можна не друкувати логотип компанії, а поставити абревіатуру ПТН ПНХ?" Так і зробили.
Чому Цензор.НЕТ почав виробляти дрони
Без логістики комплектуючих неможливо масштабувати виробництво. Але базисом для росту прєкту є фінанси.
"На початку квітня 2023 я звертався до адміністраторів десятків телеграм-каналів. Більшість хотіли отримати кошти за поширеня збору на виробництво FPV-дронів. Але були і такі, які допомогли безкоштвно розповісти про наш проект і зібрати всю суму", – розповідає Дмитро.
Таким телеграм-каналом був Цензор.НЕТ. Після верифікації редакція запропонувала читачам допомогти профінансувати першу партію у кілька десятків FPV-дронів "Дикі Шершні". Тоді було зібрано перші 400 тис. грн. З цього моменту розпочалася участь видання в проєкті "Дикі Шершні".
Скільки коштів перерахували читачі Цензор.НЕТ на дрони "Дикі Шершні"
Квітень: 400 000 грн.
Травень: 400 000 грн.
Червень: 1 000 000 грн.
Липень: 2 000 000 грн.
Серпень (перша половина): 1 500 000 грн.
Загалом: 5 300 000 грн.
Кількість вироблених дронів: 400 одиниць.
У зборах для "Диких Шершнів" редакція задіяла усі канали комунікацій видання: телеграм-канал Цензор.НЕТ, сайт Цензор.НЕТ, ютуб-канал Цензор.НЕТ та особистий телеграм-канал головного редактора Юрія Бутусова.
Довіра до проекту зростала по мірі збільшення кількості відео з ураженнями профінансованими читачами дронами-камікадзе.
"Кожен українець має зібрати FPV-дрон, хай і донатами", - каже Максим.
Для масштабування проєкт редакція вирішила формувати бренд, розробити логотип та айдентику "Диких Шершнів".
Логотип та шрифт бренду на безоплатній основі розробила цифрова агенція Tubik.
"FPV-дрони – це зброя, яку ми можемо робити тут і зараз своїми силами, – каже редактор БізнесЦензор Юрій Віннічук. – Ми видання, яке виробляє зброю та будемо масштабувати проєкт. У цьому Цензор.НЕТ завжди відрізнявся від колег по цеху. Але без підтримки наших читачів цього проекту не існувало б. Вони повірили у нас!"
На момент публікації тексту "Дикими Шершнями" було вражено більше 80 одиниць техніки окупантів на мільйони доларів. Інвестиції спільноти Цензор.Нет окупилися з вторицею
Долучитися фінансово та допомогти нам і надалі постачати захисникам ефективні FPV-дрони можна за реквізитами:
Моно-банка:
send.monobank.ua/jar/E5kHzqvBb
ПриватБанк: 4731219611037825
PayPal: [email protected]
(Джерело).
Вгорі: FPV-дрони "Дикі Шершні" перед відправкою на фронт
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:58
- Грузія демократична не здається: сьогодні 83-й день протестів
- 20:45
- В Києві відбулася панахида на честь Героїв Небесної Сотні
- 20:40
- ЄС готує зброю Україні на суму до €10 мільярдів – ЗМІ
- 20:35
- Генштаб змінив трьох комбригів на Курахівському напрямку
- 20:13
- Франція скликає уже другий саміт щодо безпеки Європи
- 20:09
- Держдума рф ратифікувала "оборонний" договір із Білорусією, який втягує її у війну з Україною
- 20:00
- У середу трохи сніжитиме на заході та півночі України
- 19:06
- Не кращі за комуністів: "завдяки" малокультурній владі майже втрачена пам'ятка архітектури національного значення - Церква Різдва на Полтавщині
- 19:00
- Там, де при владі відповідальні люди, а не брехлива, аморальна гопота: Фінляндія та Швеція скликали термінові наради парламентів щодо України
- 18:54
- Жодна країна світу не допомагала Україні на початку повномасштабного вторгнення РФ, - про це заявив Зеленський, який брехав про неможливість вже очевидного нападу РФ
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.