Регіонали, яких оминули санкції Офісу президента (ПЕРЕЛІК)

|
Версия для печатиВерсия для печати

Проти кого санкції досі не запроваджені

Закон України "Про санкції" був ухвалений в далекому 2014 році. У травні 2022 року до нього внесли зміни, що надали можливість стягувати в дохід держави активи підсанкційних осіб. Наразі в Державному реєстрі санкцій зазначені 10 705 підсанкційних фізичних і 7 476 юридичних осіб. Однак є низка неоднозначних діячів, яким вдається уникати санкцій в Україні. Про це нагадує Цензор.НЕТ.

Наприклад, нещодавно петиція із закликом запровадити санкції РНБО проти колишнього заступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова набрала необхідні 25 тис. підписів.

Кабмін розглянув петицію, але не знайшов підстав для запровадження санкцій.

"За результатами опрацювання зазначеного доручення Мінекономіки прийшло до висновку, що петиція не містить обставин, що можуть розглядатися як підстави для застосування санкцій згідно із Законом. Крім того, петиція також не містить відомостей, що свідчать про терористичну діяльність А. В. Портнова у значенні терміна "терористична діяльність" згідно із статтею 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом", що можуть розглядатися як підстави для застосування санкцій згідно із Законом.

Слід зазначити, що МВС, Національною поліцією, БЕБ, Національним антикорупційним бюро, СБУ повідомлено Мінекономіки про відсутність на даний час інформації щодо наявності підстав для застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до зазначеної у петиції фізичної особи", – ідеться у відповіді на петицію.

Андрій Портнов раніше перебував у санкційному списку Європейського Союзу, запровадженому в березні 2014 року проти колишніх українських високопосадовців за підозрою в порушенні прав громадян України та незаконному привласненні коштів. Але вже в 2015 році ЄС виключив Портнова з цього списку.

Портнов перебуває під санкціями США з грудня 2021 року. Його внесли до переліку осіб за так званим "актом Магнітського". До цього списку вносять високопосадовців, причетних до порушення прав людини та масштабної корупції. У Міністерстві фінансів США пояснили, що станом на 2019 рік Портнов "ужив заходів для встановлення контролю над українськими судами, зміни відповідного законодавства, призначення наближених до себе осіб на високі судові посади і "придбання" судових рішень".

"Рішення Сполучених Штатів Америки про застосування санкцій не є визначеною Законом підставою для застосування санкцій", – ідеться у відповіді Кабміну на петицію щодо Андрія Портнова.

Ексколега Портнова Анд­рій Клюєв, який був секретарем РНБО, а потім очолив адміністрацію Януковича, також не перебуває під українськими санкціями. Водночас з 2015 року проти нього діють відповідні обмеження США.

Клюєва вважають причетним до організації розгону студентів на Майдані 30 листопада 2013 року. А після розстрілів 18-22 лютого 2014-го ексглава АП втік з України. У березні його оголосили в міжнародний розшук, та в 2017 році експосадовця з нього виключили.

Колишній чиновник є фігурантом кількох кримінальних проваджень. У лютому 2023 року президент Зеленський позбавив Клюєва українського громадянства.

Колишня очільниця МОЗ Раїса Богатирьова обвинувачувалася в розкраданні держкоштів в особливо великому розмірі та незаконному виведенні їх за межі Украї­ни. Фігурантка європейських та американських санкцій проти членів злочинного угрупування Януковича. У червні 2024 року Канада застосувала економічні санкції проти соратників Януковича, зокрема, проти Богатирьової. Національних санкцій щодо неї немає.

Відсутні санкції РНБО й щодо Сергія Арбузова – колишнього віцепрем’єра та виконувача обов’язків глави уряду. У Мінфіні США вважають цього експосадовця "провідним членом групи політичних ставлеників Януковича, які контролювали ключові економічні позиції в уряді". У березні 2021 року Рада ЄС виключила Арбузова зі свого санкційного списку. Усе через відсутність відчутного прогресу в розслідуванні його справи в Україні.

Едуард Ставицький, ексміністр енергетики, також досі не перебуває під націо­нальними санкціями. Він виїхав з України після розстрілів на Майдані. У березні 2014-го правоохоронці під час обшуків знайшли в його приміщеннях 40 кг золота, понад 4 млн готівкою та понад 10 коштовних годинників. Згодом стало відомо, що Ставицький отримав ізраїльське громадянство, ставши Натаном Розенбергом, та переховується від офіційного слідства. В Україні ексміністра підозрюють у зловживанні службовим становищем під час відчуження тоді ще держрезиденції Межигір’я.

Не варто забувати й про Юрія Бойка – ексчлена Партії регіонів, співголову колишньої фракції ОПЗЖ в парламенті. Після початку повномасштабної війни він очолив нову парламентську групу "Платформа за життя та мир". Але 14 грудня 2024 року Бойко опублікував у соцмережах проросійську заяву про "радикалів в Україні, які перейменовують міста", "заборону говорити рідною мовою" та "насильство над людьми".

Слова Бойка викликали великий резонанс в Україні, а СБУ зранку 17 грудня викликала політика на розмову. Там він мав детально пояснити свої останні заяви.

19 січня 2025 року Володимир Зеленський зрештою запровадив санкції проти Юрія Бойка, але на відміну від інших 17 осіб, які тоді також потрапили під санкції, Бойка лише позбавили державних нагород та інших відзнак. Політик зокрема мав звання Героя України, яке йому присвоїв Леонід Кучма у 2004 році.

Є ще Вадим Столар, який ставав фігурантом журналістських розслідувань, зокрема Bihus.info. У 2012 році, будучи депутатом від Партії регіонів, голосував за скандальний Закон України "Про засади державної мовної політики", відомий як "Закон Ківалова-Колесніченка". Нардепом IX скликання Верховної Ради став за списками ОПЗЖ.

На початку 2023 року Служба безпеки України проводила у Столара обшуки щодо участі підконтрольних йому будівельних компаній в легалізації коштів Віктора Медведчука й інших підсанкційних осіб. У 2021 році Офіс генпрокурора порушив три кримінальні справи проти нардепа. Провадження були відкриті через "протиправну діяльність, спрямовану на фінансування тероризму, легалізацію майна, отриманого злочинним шляхом та ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах".

У березні 2022 року народний депутат Вадим Столар повідомив, що вийшов зі складу фракції "Опозиційна платформа – За життя". У цей час він перебував за кордоном – проживав на Лазуровому узбережжі. Повернувся в Україну тільки в січні 2023-го.

Зображення вгорі: Андрій Портнов. Фото з відкритих джерел

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:58
Грузія демократична не здається: сьогодні 83-й день протестів
20:45
В Києві відбулася панахида на честь Героїв Небесної Сотні
20:40
ЄС готує зброю Україні на суму до €10 мільярдів – ЗМІ
20:35
Генштаб змінив трьох комбригів на Курахівському напрямку
20:13
Франція скликає уже другий саміт щодо безпеки Європи
20:09
Держдума рф ратифікувала "оборонний" договір із Білорусією, який втягує її у війну з Україною
20:00
У середу трохи сніжитиме на заході та півночі України
19:06
Не кращі за комуністів: "завдяки" малокультурній владі майже втрачена пам'ятка архітектури національного значення - Церква Різдва на Полтавщині
19:00
Там, де при владі відповідальні люди, а не брехлива, аморальна гопота: Фінляндія та Швеція скликали термінові наради парламентів щодо України
18:54
Жодна країна світу не допомагала Україні на початку повномасштабного вторгнення РФ, - про це заявив Зеленський, який брехав про неможливість вже очевидного нападу РФ

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]