Різдвяний Святвечір: наші традиції
Розпочинати трапезу в цей вечір не можна до першої зірки.
24 грудня віряни відзначають Святвечір. Це свято передує Різдву Христовому. На Святвечір припадає останній день, коли необхідно дотримуватися Різдвяного посту.
Традиції Різдвяного Святвечора
З давніх часів в народі було заведено розпочинати підготовку до Різдва заздалегідь. Так, з ранку 24 грудні господині прибирали у хаті та готували святкові страви. Але важливо всю домашню роботу завершити до того, як на небі з'явиться перша зірка. Після цього дозволялося розпочинати трапезу.
На Святвечір на столі має бути 12 пісних страв, оскільки триває Різдвяний піст. Напої на столі цього дня мали були безалкогольними – гостям подавали узвар. Головними стравами на Святвечір були вареники та кутя.
До святкового сталу сідав спочатку батько, а потім інші члени сім'ї. В народі було прийнято відзначати цей день у родинному колі без запрошення гостей.
Перед початком святкової вечері господар будинку підкидав ложку куті до стелі. Вважалося, якщо декілька зерняток прилипало, то наступного року очікується щедрий врожай.
Господині обов'язково ставили на стіл порожні тарілки. Їх ставили для родичів, які не можуть бути у Святвечір з сім’єю та для тих, хто помер.
Під іконами на Святвечір ставили дідух. Його робили з житнього або пшеничного снопа. Дідух був символом багатства та добробуту у будинку. У другий день різдвяних свят існувала традиція спалення дідуха, а навколо нього люди співали колядки.
Після спільної вечері вся сім'я йшла на нічне богослужіння до храму.
Молитва у Святвечір
Отче Наш, Царю Небесний, дякуємо за велику милість Твою всьому людству – народження маленького Ісуса сина Божого в Вифлиємі. Цю новину приніс Ангел, як велику радість людям. Поява на світ Твого Єдинородженого Сина, багато років, вселяє надію і віру в наші серця. Ми йдемо до Нього так, як колись йшли пастухи до вифлиємських ясел, вклонитися і бути вірними Сину Божому. У день Різдва Христового, благослови нас прославляти Сина Твого, як прославляли Ангели в ніч, коли народився Він. Нехай сьогодні, в кожнім серці, разом з народженням Христа, народиться любов один до одного, доброта порузуміння, вміння прощати і вірити. Господи, нехай Син Твій оберігає і захищає нас. Дарує милість свою і благодать. Вкаже кожному шлях до правди і віри. Пробачає гріхи наші і дарує вічне життя на небесах святих. Амінь.
На цю тему:
- Святвечір: що потрібно і що не можна робити
- Готуємо 12 втрачених українських страв! Чому ми про них забули?
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 22:15
- Петиція про санкції щодо друга Офісу президента Портнова набрала необхідну кількість голосів
- 20:00
- Неділя в Україні буде хмарною, місцями вдень сніжитиме
- 18:09
- Казарін: Томос - як символічне трансформує політичне
- 16:04
- Україна та Польща обмінялися списками місць пошуку та ексгумації жертв Волинської трагедії
- 14:05
- США за 4 роки вклали у нові озброєння понад $1,2 трлн.
- 12:27
- Національний день молитви пропонують встановити 24 лютого у Раді
- 10:01
- Корсун: Ми більше не дізнаємося про кібератаки - засекречено
- 09:03
- Прем’єр Гренландії Егеде про острів: хоче бути незалежним, а не данським чи американським
- 08:00
- Ворог окупував Курахове та просунулися біля трьох сіл
- 20:00
- На вихідних температура повітря в Україні значно знизиться
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.