росія до вторгнення знищила в Україні 210 тисяч тонн артилерійських снарядів - Forbes

|
Версия для печатиВерсия для печати

 Росія мало що зробила правильно за 10 місяців війни проти України. Але їй дещо вдалося перед війною. Москва вела систематичну диверсійну кампанію проти українських складів зброї. І це призвело до знищення значної частини запасів 122- і 152-міліметрових артилерійських снарядів, а також 122- і 300-міліметрових ракет.

«Диверсії настільки сильно виснажили українські запаси, що коли сотня російських батальйонів зайшла в Україну з півночі, сходу і півдня в кінці лютого, була реальна загроза, що великі українські гармати будуть мовчати», - пише американський Forbes, додаючи, що для Києва це була б катастрофа.

Видання пояснює, що сухопутна доктрина України, як і російська, визначає артилерію ключовою силою. Танки і піхотинці виявляють і фіксують ворожі сили, щоб великі гармати і ракети могли знищити їх. Якби в України закінчилися снаряди, а за інформацією Forbes це майже сталосая, не лишилося б нічого, щоб зупинило російську армію.

«Єдина річ врятувала Україну: це термінові поставки західної артилерії, а також снарядів і ракет, щоб можна було вести вогонь далі. Пожертви гармат і боєприпасів допомогли 12 окремим артилерійсько-ракетним бригадам, а також артилерійським батальйонам в складі танкових і піхотинських бригад стріляти до тих пір, поки Україна не змогла б розширити власне виробництво боєприпасів», - пише видання.

Forbes пише, що в 2014 році, коли Росія розв’язала війну на Донбасі, українські артилерійські війська були в поганому стані. На той час в ЗСУ було лише шість окремих артилерійських бригад, озброєних 1900 одиницями ствольної артилерії і РСЗВ. У свою чергу, в Росії було 4200 одиниць такої зброї. Але Москва не покладалася на цю перевагу в наступній фазі війни.

«Готуючись до широкомасштбаної атаки проти України, Росія завдавала удари по українським боєприпасам. Диверсанти проникали через лінію фронту на сході і закладали бомби на українських складах», - пише Forbes.

В новому дослідженні Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) йдеться про те, що до 2022 року «запаси боєприпасів були виснажені через регулярні вибухи на українських арсеналах в результаті російських диверсій».

«З 2014 до 2018 року було шість таких вибухів. Вони знищили більше 210 тисяч тонн боєприпасів, з яких значна частина припадала на 152-міліметрові снаряди і ракети для РСЗВ. Для порівняння, за п’ять років війни на Донбасі Збройні сили України витратили близько 70 тисяч тонн боєприпасів загалом», - йдеться в звіті RUSI.

Forbes пише, що чим більше було вибухів на українських складах, тим більше експерти били на сполох. Найбільш боєздатні сили української армії могли стати безпорадними.

«Втрата і провал поповнення запасів боєприпасів для гармат і реактивної артилерії були критичною проблемою в Україні. В українських ЗМІ про це говорили мало не кожен день», - писав у своєму дослідженні аналітик Фонду Джеймстауна Глен Грант в 2021 році.

Forbes зауважує, що в реальності проблема була ще більш гострою, ніж здавалося. Міністерство оборони України було змушене діставати зі складів старі гармати і пускові установки, щоб озброїти нові артилерійські бригади. Але чим більше артилерії, тим менше боєприпасів припадає на кожну окрему гармату і установку РСЗВ. Оскільки вибухи на складах виснажили запаси. А структура артилерійських сил розширилася.

Видання пише, що ще в 2018 році «Укроборонпром» оголосив про випробування нових 152-міліметрових снарядів, виробництво яких планували запустити в Україні. Але перша партія з’явилася лише минулого тижня. Тож іноземні союзники Києва заповнили проганилу. Коли Росія розширила свою війну проти України в лютому, країни НАТО швидко почали передавати українській армії нове і вживане озброєння на десятки мільярдів доларів. Не дивно, що артилерія мала пріоритет. Forbes пише, що з весни країни НАТО передали Україні не менше 700 гармат і пускових установок. Частково це було озброєння радянських часів, яке стріляє 122-, 152- і 300-міліметровими боєприпасами. Але Київ також отримав зброю, яка стріляє боєприпасами тих калібрів, які використовують армії НАТО.

Forbes пише, що передача нових гармат і установок дозволило Україні не просто поповнити свої бойові втрати техніки, а й розширити артилерійські бригади і батальйони. Це також допомогло пом’якшити кризу боєприпасів, яка почалася ще в 2014 році. Тому що українська армія змогла перейти на види боєприпасів, які союзники Києва здатні виробляти.

«Восьмирічна диверсійна кампанія Росії проти українських складів зброї майже добилася успіху в тому, щоб змусити артилерію Києва замовкнути. Але все ж успіху не було. І тепер криза, здається минула. Більше того, тепер у росіян закінчуються боєприпаси», - пише видання, нагадуючи, що, отримавши далекобійні гаубиці і РСЗВ від США і європейських країн, українська армія почала систематично знищувати російські склади на лінії фронту.

Forbes визнає, що оборонна промисловість Росії значно більша, ніж українська. Однак, вона доволі крихка через відсутність модернізації. Крім того її роботу підриває корупція. Через дефіцит боєприпасів Кремль почав використовувати білоруські запаси, а також намагається купити зброю в КНДР і Ірані.

«Але запитайте себе ось що. Якби вам потенційно кілька років довелося вести артилерійську війну вздовж фронту протяжністю 800 кілометрів, які країни ви хотіли б бачити в ролі своїх постачальників боєприпасів? США, Велику Британію, Францію, Німеччину і Польщу? Чи Білорусь, КНДР І Іран?», - пише видання.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]