"Стратегічна жорстокість": за чиїми наказами російські військові катували та вбивали людей під Києвом
Агентство Associated Press та телеканал PBS випустили розслідування (текст та фільм) про злочини російських військових під Києвом у перші тижні війни в Україні. Журналісти зробили висновок, що дії російської армії були «стратегічною та організованою жорстокістю», яка регламентувалася наказами високопоставлених командирів. Керував усім генерал-полковник Олександр Чайко, який очолював Східний військовий округ.
"Накази на рівні Чайко"
Після відступу російських військ з-під Києва у розпорядженні британського Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) опинилися копії «бойових планів» росіян. RUSI поділився цими документами із журналістами.
Експерти стверджують, що російські військові отримали наказ знищувати «націоналістичний опір». У солдатів і офіцерів, які проводили зачистки, нібито були списки від розвідки, відповідно до яких вони «ідентифікували та знешкоджували» тих, хто міг загрожувати.
«Ці накази писалися на рівні Чайко, – каже старший науковий співробітник RUSI Джек Уотлінг. — Тож він мав їх бачити та схвалити». Чи бачив Уотлінг самі накази і чи під ними є підпис Чайко, експерт не уточнив.
Чайко під Києвом
У розслідуванні йдеться, що у березні, коли російські війська стояли під Києвом, Чайко приїжджав до села Здвижівка Бучанського району, розташованого на північний захід від столиці України. Він жив у будинку дитячого садка, який зайняли російські офіцери. Чайко незалежно один від одного впізнали за фотографією два місцеві жителі. Один із них - Микола Скринник - каже, що обмінявся з генералом парою фраз.
30 березня, коли російські військові відступили з-під Києва, у саду будинку, де мешкали офіцери, місцевий житель Євген Пограничний виявив тіла двох людей. Наступного дня він привів до будинку інших мешканців, зокрема голову адміністрації села та священика — вони знайшли ще три трупи. У деяких були зав'язані очі та зв'язані руки.
Журналісти встановили, що трьох із п'яти загиблих затримали в селі Озера за кілометр від Здвіженки в період з 15 по 22 березня. Їх звинувачували у роботі навідниками для ЗСУ. Загалом у Здвиженці після відходу російських військових виявили 17 тіл загиблих.
Житель Здвижівки показує фото, зроблене того дня, коли в саду будинку, де мешкали російські офіцери, знайшли тіла цивільних. AP PHOTO / ERIKA KINETZ / SCANPIX / LETA
31 серпня українська Генпрокуратура звинуватила командувача Східного військового округу у плануванні та організації вторгнення на північ України.
«Якщо подивитися на все, що діялося в Здвижівці, стає зрозумілим, що це не просто окремий випадок, це їхня політика на захоплених територіях», — каже Тарас Семків, слідчий Генпрокуратури, який займається військовими злочинами. Семків впевнений, що Чайко не міг не знати про те, що відбувається у Здвижівці. «Треба це довести. І ми це зробимо», - додає слідчий.
24 березня Міноборони Росії виклало відео, на якому Чайко нагороджує військових, що відзначилися. Associated Press стверджує, що вона знята під Здвижівкою. В описі до ролика йдеться, що нагородження пройшло за 30 км від Києва, куди командувач Східного військового округу «прибув для постановки завдань та уточнення обстановки». За даними Google Maps, від Здвижівки до київської Великої окружної дороги близько 28 км прямою.
«Ви все робите правильно, — каже Чайко, звертаючись до військових. — Я як командувач пишаюся вами і впевнений, що ми успішно завершимо цю операцію».
Перші свідчення вбивств та тортур під Києвом з'явилися 2 квітня, коли було опубліковано фото та відео з Бучі. Згодом стало відомо про злочини російських військових в інших населених пунктах. «Важные истории» публікували оповідання місцевих жителів.
Чайко у Сирії
У 2019-2021 роках Чайко командував російським угрупуванням у Сирії. Правозахисна організація Human Rights Watch називає його відповідальним за бомбардування лікарень та шкіл, а також за застосування зброї невиборчої дії у районах із мирним населенням. За жорстокі методи ведення війни Великобританія внесла Чайко до свого списку санкцій. У Росії у 2020 році генерал отримав звання Героя країни.
У листопаді 2021 року Чайко призначили командувачем Східного військового округу. За даними британської розвідки, у травні 2022 року його звільнили з цієї посади.
Деталь
Російський військовий розповів «Важным историям», що у 2018 році був свідком телефонної розмови командира одного із з'єднань Східного військового округу (ВВО - по-російські) з Чайко, який, за даними сайту Міноборони, був тоді першим заступником командувача ВВО. Одна з відповідей офіцера заступнику командувача була така: «Пошел ты нахуй с такими приказами!»
На фото угорі: ГЕНЕРАЛ-ПОЛКОВНИК ОЛЕКСАНДР ЧАЙКО ПІД ЧАС НАГОРОДЖЕННЯ РОСІЙСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ ПІД КИЄВОМ, БЕРЕЗЕНЬ 2022 РОКУ. ФОТО: RUSSIAN DEFENSE MINISTRY PRESS SERVICE VIA AP/SCANPIX/LETA
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 16:57
- Рада заборонила трансплантацію органів загиблих воїнів
- 15:54
- НАБУ оголосило ще одну підозру "корабельній сосні"
- 14:26
- Зеленський у Рамштайні говорив про закінчення війни цього року та іноземні війська в Україні
- 14:19
- "Рамштайн" з початку 2022 року зобов’язалася надати Україні понад $122 млрд на військову допомогу, - Остін
- 14:13
- США надали Україні військову допомогу ще на $500 млн
- 13:45
- Рада продовжила термін добровільного повернення із СЗЧ до 1 березня 2025 року
- 12:45
- Центр «Місто щасливих дітей» відвідали кияни-меценати з новорічними подарунками
- 12:07
- Сергій Фурса: Нова реальність
- 11:58
- Рада ухвалила законопроєкт про приховану приватизацію комунального та державного майна - це антиукраїнська діяльність Стефанчука
- 10:26
- Зробили вибухівку для теракту біля ТЦК у Дніпрі: СБУ затримала військового у СЗЧ та його дружину
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.