Сучасна освіта: як штучний інтелект змінює нашу реальність
Майбутнє, сповнене технологічних нововведень та інновацій, уже настало. Виставка VivaTech 2024, що відбулась у Парижі, яскраво продемонструвала, як цієї секунди змінюється освітня сфера. Серед представлених проєктів з усього світу були як нові освітні платформи, так і цікаві ідеї щодо застосування штучного інтелекту (ШІ) в навчанні. Сьогодні наша держава перебуває у світовому тренді розвитку сучасних технологій, і це відчувається в кожному інноваційному проєкті національного стенду, представленому на виставці.
Традиційна система освіти, де один метод навчання застосовується до всіх учнів, поступово відходить у минуле. Тепер технології дають змогу створювати індивідуальні освітні траєкторії, адаптовані до потреб кожного учня. Про це йдеться у статті видання ZN.UA.
Нині знання можна здобути у будь-якому місці та у будь-який час, що особливо важливо для віддалених регіонів і країн із обмеженими ресурсами.
Освіта стає дедалі більш інтерактивною та персоналізованою завдяки інноваціям: гейміфікації й адаптивному навчанню. На тлі швидкого розвитку технологій і появи штучного інтелекту в освіті навчання перетворюється на захопливу гру, де кожен учень може розвиватися відповідно до власних потреб і талантів.
Навчання як гра. Сьогодні школа стикається із сильною конкуренцією з боку розважальних платформ, таких як TikTok, Minecraft і Roblox, які привертають увагу учнів інтерактивним контентом. Проте школа має змогу використовувати гейміфікацію як потужний інструмент, аби зробити навчання не лише ефективним, а й цікавим. Тренд гейміфікації вже активно впроваджується в освіту в різних країнах. Гейміфікація дає змогу учням ефективніше опановувати матеріал, розвивати навички взаємодії й творчого мислення. Отже, використання гри в освіті — необхідний крок для привернення уваги школярів і підготовки їх до життя в сучасному світі, де інтерес є ключем до навчання.
Ми представили на виставці в Парижі наш проєкт Edmaps — оновлену гейміфіковану платформу для навчання, яка допомагає учням Unicorn School краще засвоювати матеріал через гру. Схожі проєкти представили компанії з Німеччини, Японії та Британії.
У Edmaps ми використовуємо ігрові елементи, такі як нагороди й рівні. Цей формат навчання передбачає, що виконання завдань і проходження навчальних матеріалів стає необхідним компонентом для успіху в грі. Більше виконав — більше винагород отримав, зайняв кращу позицію в рейтингу, побудував більший ігровий будинок тощо. А отже, школяр не витрачає часу на те, що не має цінності з його погляду, а грає в захопливу гру, яка ще й подобається його батькам.
Цікавим відкриттям стали представлені на VivaTech проєкти, що працюють із великими даними для персоніфікації навчання. В сучасному світі вчителі більше не є єдиним джерелом знань, тепер знання доступні скрізь і завжди. Це підтримується такими інструментами, як ChatGPT, який може відповісти на запитання учнів, замінюючи пошукові системи на кшталт Google.
Адаптивне навчання. Іспанська платформа Smartick використовує штучний інтелект для адаптації навчальних матеріалів до кожного учня. Система аналізує дані про прогрес учнів і пропонує індивідуальні завдання, щоб покращити їхні навички. Дослідження підтверджують, що адаптивне навчання підвищує ефективність освітнього процесу, дозволяючи кожному учню розвиватись у власному темпі.
Створення персоналізованих освітніх програм. Китайський проєкт Squirrel AI Learning використовує ШІ для створення персоналізованих освітніх програм. Платформа аналізує дані щодо кожного учня й пропонує завдання, що відповідають його рівню знань і потреб. Такий підхід допомагає усунути прогалини в знаннях і підвищити успішність, бо кожен учень має власну програму з певним набором навчальних матеріалів, завдань та їхньою кількістю.
Майбутня роль учителя та школи. У світі, де штучний інтелект є джерелом інформації, важливо визначити, яку роль відіграватиме вчитель. У Unicorn School ми вважаємо, що він залишиться провідником у світі знань. Інформаційний шум вимагає наставника, який допоможе учням орієнтуватися в цьому лабіринті даних.
Згадаймо роман Умберто Еко «Ім’я рози» та роль бібліотекаря, який був певним фільтром між знаннями й учнями. Бібліотека бенедиктинського абатства символізувала джерело мудрості, доступне лише обраним ченцям. Головний бібліотекар контролював доступ до книг, наголошуючи на небезпечності знання та необхідності його контролювати. Ключова ідея роману полягала в тому, що знання мають бути доступними для кожного, й це є доцільним. Проте в сучасному світі інформаційного шуму та мотлоху стало настільки багато, що фактчекінг і критичне мислення стають одними з найважливіших навичок. Відтак дітям важливо мати провідника, який навчить інформаційної гігієни й стане навігатором у величезному потоці інформації.
Сучасний учитель — більше не єдине джерело знань, але він спрямовує учнів до різноманітних джерел, таких як онлайн-курси, освітні платформи та штучний інтелект. Вчитель у такій системі стає ментором і наставником, допомагаючи учням максимально ефективно використовувати доступні знання.
Навіщо ж потрібна школа в майбутньому, якщо знання можна здобувати онлайн? Відповідь проста: для розвитку soft skills — навичок взаємодії та роботи в команді. Технології й онлайн-освіта надають доступ до знань, але саме школа створить середовище, де учні зможуть розкривати свій потенціал. Дослідження демонструють, що саме лише традиційне дистанційне навчання є не надто ефективним через брак мотивації та втрату інтересу. Не кожен дорослий здатний підтримувати високий рівень мотивації під час самостійного навчання, що вже казати про дитину. Тож школа, дистанційна чи очна, має створити середовище для ефективного обміну знаннями, думками та розвитку різноманітних soft skills, необхідних у дорослому житті.
Світові тренди освітньої галузі виходять на новий рівень завдяки розвитку штучного інтелекту. Це не просто технологічний прогрес, це філософський злам, що перевертає наше розуміння навчання, відкриваючи нові горизонти. Штучний інтелект стає рушійною силою змін, проникаючи в усі аспекти освітнього процесу — від персоналізованого навчання до автоматизації адміністративних завдань. Він може аналізувати величезні обсяги даних, прогнозувати потреби учнів і пропонувати індивідуальні шляхи розвитку. Україна активно інтегрується в цей глобальний процес. Діяльна участь і внесок українських ІТ-експертів, які виступають ключовими фігурами в розвитку EdTech проєктів, заслуговують на особливу увагу. Їхні досягнення вже відчутні в Україні й отримують визнання за кордоном. Вони мають усі шанси стати одними з лідерів цього процесу.
Фото: Viva Technology
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 08:00
- Ворог має на фронті значне просування та захопив кілька сіл
- 01:01
- Президент призначив командира 93-ї бригади Палісу заступником керівника ОП
- 00:01
- Президент призначив генерала Драпатого командувачем Сухопутних військ ЗСУ, а полковника Апостола заступником Сирського
- 20:04
- Начебто українська влада домовилася з російським олігархом Фрідманом: суд зняв арешт з акцій "Київстару". Чому саме - українцям, що гинуть в окопах, знати не потрібно
- 20:03
- Фобія Зеленського щодо підвищення податків обійшлося держбюджету у 14 мільярдів
- 20:00
- На вихідних в Україні сухо, вдень від 1° морозу до 4° тепла
- 19:15
- День апостола Андрія Первозванного святкує завтра Україна
- 18:14
- Касьянов: Про зрив мобілізації владою та аналогію із сьогоденням
- 17:08
- Інтернет-безпека: як захистити свої персональні дані від шахраїв на гральних майданчиках
- 16:04
- Московська церква продовжує знущатися над українцями в Україні
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.