WP: У Польщі затримали учасників російської "шпигунської мережі", більшість із них — українські біженці, їх вербували через телеграм-канали
Польські спецслужби вважають, що членів «шпигунської мережі», про затримання яких у Польщі повідомлялося у березні, вербувала російська військова розвідка ГРУ, використовуючи для цього російськомовні телеграм-канали, які часто відвідують українські біженці.
Про це пише The Washington Post.
Усього у справі затримано 16 осіб, при цьому 12 із них — українці (ще троє — білоруси, один затриманий — росіянин). Як зазначає видання, публічно польська влада не визнавала, що більшість затриманих — українські біженці, намагаючись уникнути негативної реакції, на яку розраховувала Росія.
Журналісти поговорили зі співробітниками спецслужб Польщі, України та США, а також вивчили акаунти підозрюваних у соцмережах та документи зі справи. Як розповіли співрозмовники WP, більшість затриманих українців були родом зі східної частини країни, але, швидше за все, їхня мотивація була грошова і не пов'язана з симпатіями до Москви. За даними польського слідства, публікації, за допомогою яких проводився набір до «шпигунської мережі», розміщували в телеграм-каналах із пропозиціями про роботу та порадами з житла. «Роботодавець» пропонував розклеювати листівки чи афіші у публічних місцях, оплата пропонувалася невелика, але, як зазначає WP, обіцянка швидкого заробітку для біженців зі сходу України була привабливою.
Слідчий Агентства внутрішньої безпеки Польщі (ABW) розповів, що тим, хто відгукнувся, обіцяли заплатити від кількох доларів за нанесення графіті на вулицях Польщі до 12 доларів за розміщення плаката. Ті, хто незабаром погодилися на таку роботу, розуміли, що вона полягає в поширенні російської пропаганди. Листівки містили написи «Польща — це не Україна», «НАТО, забирайся додому» та «Не будь Байденом».
Поширення таких матеріалів слугувало двом цілям — розпалювати антиукраїнські настрої в Польщі та перевірити готовність новобранців виконувати більш серйозні завдання. Після цього, за даними польського слідства, протягом кількох тижнів завербованим доручали проводити розвідку в польських морських портах, розміщувати камери вздовж залізниць та підкидати пристрої стеження у військові вантажі. У березні 2023 року їм доручили «пустити під укіс» потяги, які перевозили зброю в Україну. У розпорядженні слідства також є таблиці з даними оплати доручень. Найбільша сума мала виплачуватись за підрив поїздів, підпали та вбивства на замовлення, при цьому навіть за такі завдання планувалося платити кілька сотень доларів.
«Операція була заснована на класичній структурі осередків. Кожна з них мала лідера — довірену особу російських спецслужб», — розповіли в ABW. У міру того, як кількість завдань збільшилася, навіть молодші члени мережі почали розуміти, що вони, мабуть, виконують вказівки з Москви. Деякі пояснювали, що їхня участь у такій діяльності була «щодо нешкідливої чи фінансово необхідної». WP зазначає, що, потрапивши у грошову залежність від Росії, вони, можливо, побоювалися, що «відступати вже надто пізно».
Вгорі: Російське посольство у Варшаві. Фото: Janek Skarzynski / AFP / Scanpix / LETA
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У вівторок в Україні буде хмарно, дощі на заході та Одещині, сніг у горах
- 19:48
- Чому все більше стартапів обирають DeFi для залучення капіталу?
- 18:05
- Різдвяне послання Патріарха Варфоломія вірним
- 17:02
- рф планує наступ на Херсон силами 4 тис військових
- 16:07
- Як Тімур Міндіч і Офіс президента заробляють на війні
- 15:21
- Майже половина українців згодні на вступ у НАТО без окупованих територій (ОПИТУВАННЯ)
- 14:58
- Безугла: Сирський хоче знищити DeepState, команду - "на м'ясо"
- 12:13
- 73% українців підтримують відновлення Україною ядерного арсеналу
- 10:52
- Суддівська мафія відправила у почесну відставку з довічними виплатами рекомендовану на звільнення суддю Ганну Андрієнко
- 09:00
- Київський картонно-паперовий комбінат: власник за чесну конкуренцію та захищеність споживачів від підробок
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.