"Я не контрабандист, я їхав допомогти людям в Україні". Кардіолог-волонтер з Еквадору в Молдові залишився без УЗД-апарату
Кардіолог із Еквадору Гнат Іванов уже двічі після початку війни в Україні їздив до сусідньої країни як лікар-волонтер — обидва рази через Кишинів. Вдруге він узяв із собою портативний УЗД-апарат. Прилад після прильоту вилучили в аеропорту Кишинева.
Видання NewsMaker розповідає історію Ігната — про волонтерство на Донеччині та про ризик стати фігурантом кримінальної справи в Молдові.
Еквадор від України відокремлюють сім часових поясів, два материки та один океан. Тут навіть всесильний Google Maps відмовляється прокласти маршрут.
Громадянин Еквадору, кардіолог Гнат Іванов двічі діставався з найбільшого міста Еквадору Гуаякіля до Києва літаками, автобусами, поїздом та машинами. У червні минулого року і в серпні нинішнього Гнат приїжджав в Україну як член команди організації FRIDA Ukraine — українсько-ізраїльської місії медичних волонтерів.
«Я народився у Харкові, потім, ще до розвалу Союзу, ми переїхали до Білгорода. Я вивчився у Росії, але розумів, що там не залишусь, мені було некомфортно. Одружився з дівчиною з Еквадору, і ми переїхали до цієї країни. Тут я вже осел, працюю і живу понад десять років», — починає розповідь Гнат.
Зараз Гнат знаходиться в Києві, його обличчя на екрані передає практично весь спектр емоцій — від подиву до обурення з приводу того, що сталося з ним у Молдові. Запитую, чи можу я зробити запис нашої розмови, і отримую відповідь: «Та ви її навіть можете опублікувати, я не проти». Гнат зізнається, що коли почалася війна, він дуже переживав за Україну. Там, у Києві, досі мешкає його бабуся.
«Ще до війни я перебував в одній медичній групі у Facebook. У цій групі я побачив, що лікар Роман Гольдман організував місію медичних волонтерів FRIDA для надання допомоги цивільному населенню. Лікарі-волонтери виїжджали до місць бойових дій та окупації, консультували місцевих мешканців. Тоді я зрозумів, що хочу до них приєднатися, хотілося зробити щось важливе, допомогти не лише донатами», – розповідає лікар.
Вперше шлях від Еквадору до України Гнат пройшов у червні 2022 року. Тоді він із групою лікарів-волонтерів надавав допомогу мешканцям Київської області — після відступу російських військ.
«Окрім самих мешканців, ми консультували та оглядали велику кількість переселенців зі сходу України. У період війни навантаження на місцеві лікарні нестерпне, колосальне. Люди хворіють як у мирний час, так і під час війни. Вони мають кудись звертатися по допомогу», — каже Ігнат. Він згадує, що того приїзду пробув в Україні близько місяця, потім поїхав назад: «Мені треба працювати, годувати сім'ю, але я розумів, що нагромаджу грошей і обов'язково повернуся».
Гнат каже, що після першої поїздки до України він зрозумів, що йому потрібні якісні інструменти для огляду людей із хворобами серця.
«Вдруге я вирішив взяти свій апарат УЗД. Це мій власний апарат, я працюю з ним. Він портативний, розміром із ноутбук, але якісний, преміум класу. На ньому можна подивитися все, що потрібно по УЗД серця. Ви не уявляєте, що зараз відбувається на сході України із лікарнями. Там навіть ліків немає, що вже казати про технологічну діагностику», — розповідає лікар-волонтер.
Разом з УЗД-апаратом у ручній поклажі та листом від організації FRIDA Ukraine Гнат вилетів літаком з Гуаякіля до Нью-Йорка, потім пересів на трансатлантичний рейс до Варшави, звідти — літаком до Кишинева. За словами Ігната, у США співробітники митниці провели з ним коротку співбесіду, він показав лист від організації, що приймає, і продовжив шлях.
«У Кишиневі я вийшов з літака, пройшов прикордонний контроль і попрямував зеленим коридором. До того мене пропускали без проблем, я не знав, що мені треба щось декларувати. Це мій особистий апарат. Розумієте, я тільки здійснив трансатлантичний переліт, ледве стояв на ногах, був у дуже поганому ментальному стані. Мене направили червоним коридором, просканували багаж. Сказали, що я мав задекларувати УЗД-апарат і що вони його забирають», — згадує Ігнат.
За його словами, співробітники митної служби Молдови запевнили його, що справа обійдеться адміністративним штрафом, а по дорозі назад з Києва через Кишинів лікар зможе забрати УЗД-апарат.
«Мені не запропонували задекларувати апарат на місці. Його просто забрали. Я показував лист-запрошення від організації, пояснював, що мені зараз потрібен цей апарат, що я їду туди, де дуже погано з медициною. Жодної агресії щодо мене не було, але я досі запитую себе: “Хлопці, якби здоров'я ваших батьків залежало від цього обладнання, за скільки часу вирішилося б питання? Напевно, за хвилину-дві”, — каже Гнат.
Гнат повернувся до Еквадору і поки ніяких звинувачень від молдавської влади не отримав, але звернувся до адвоката, щоб повернути УЗД-апарат. Джерела адвоката у Митній службі повідомили, що в Молдові Гнату загрожує не лише адміністративна справа, а й кримінальна за статтею «Контрабанда». Справа в тому, що його УЗД-апарат у Митній службі оцінили на суму понад 41 тис. доларів США. Цю інформацію підтвердили NM у відомстві.
«Мені потрібно повернутися додому, працювати з цим апаратом, я годуюсь від нього. Я не знаю, що робити, я вже ні в чому не впевнений. Я не якийсь контрабандист, я їхав допомогти людям. З Митного кодексу Молдови я дізнався, що якісь товари не підлягають декларуванню, якщо є надзвичайний стан і від цього залежить життя людей. Війна — це все-таки надзвичайна ситуація, на мою думку», — каже лікар.
Згідно зі статтею 138 Митного кодексу Молдови, «спрощений порядок митного оформлення передбачено при ввезенні до Республіки Молдова та вивезенні з неї товарів, необхідних у разі стихійних лих, аварій та катастроф».
Представники Митної служби у відповідь на запит NM повідомили, що «громадянин Еквадору Гнат Іванов мав задекларувати майно, вартість якого перевищує 430 євро».
«Громадянин Еквадору Гнат Іванов у момент перетину зони митного контролю проігнорував ст. 5 та ст. 7 закону "Про порядок ввезення в Республіку Молдова та вивезення з її території майна фізичними особами"», - йдеться у листі відомства. Відповідно до цього закону фізичні особи-нерезиденти мають право ввозити на територію Молдови майно, необхідне для їхньої діяльності або для особистого користування, за умови, що вони його задекларують та сплатять необхідні мита.
Окрім цього, у відомстві уточнили, що справу досі розслідують, проте порушень у діях митників не виявили.
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У вівторок в Україні буде хмарно, дощі на заході та Одещині, сніг у горах
- 19:48
- Чому все більше стартапів обирають DeFi для залучення капіталу?
- 18:05
- Різдвяне послання Патріарха Варфоломія вірним
- 17:02
- рф планує наступ на Херсон силами 4 тис військових
- 16:07
- Як Тімур Міндіч і Офіс президента заробляють на війні
- 15:21
- Майже половина українців згодні на вступ у НАТО без окупованих територій (ОПИТУВАННЯ)
- 14:58
- Безугла: Сирський хоче знищити DeepState, команду - "на м'ясо"
- 12:13
- 73% українців підтримують відновлення Україною ядерного арсеналу
- 10:52
- Суддівська мафія відправила у почесну відставку з довічними виплатами рекомендовану на звільнення суддю Ганну Андрієнко
- 09:00
- Київський картонно-паперовий комбінат: власник за чесну конкуренцію та захищеність споживачів від підробок
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.