Як голова ФДМ заробляв на схемах Фірташа і яку роль в цьому зіграв Офіс Президента

|
Версия для печатиВерсия для печати

22 березня САП і НАБУ повідомили про підозру колишньому Голові Фонду державного майна України Дмитру Сенниченку. Правоохоронці розкрили схему діяльності злочинного угруповання, яке протягом 2019 – 2021рр заволоділо більш ніж 500 млн грн коштів "Об’єднана гірничо-хімічна компанія" та "Одеський припортовий завод". Для того, щоб реалізувати схему, директор ФДМ поставив своїх людей директорами державних компаній. При цьому керівник ФДМ кілька років вдавав із себе борця з корупцією, викидаючи таким чином з конкурсів конкурентів потрібних фірм.

Про це йдеться у статті видання Цензор. НЕТ.

Схема на Одеському припортовому заводі

Одеський припортовий завод – одне з найбільших підприємств з переробки природного газу на аміак та карбамід, які є основними мінеральними добривами. Останні років 15 Фонд держмайна постійно заявляв про намір його продати, а натомість підприємство ставало годівницею для паразитів від чергової влади.

Потоки на ОПЗ команда Зеленського почала освоювати одними з перших. Так, 29 січня 2020 до Одеського припортового заводу завітали тодішній керівник Офісу президента Андрій Богдан, заступник голови Фонду держмайна Сергій Ігнатовський (теж згадується в матеріалах НАБУ) та представники нафтової компанії Азербайджану "SOCAR". На той момент азарбайджанська компанія розглядала можливість взяти участь у приватизації заводу. Але звичні схеми заробітку на давальницьких схемах перемогли.

Наприкінці січня 2020 НАБУ повідомило, що затримало трьох осіб, які хотіли дати 5 млн доларів хабаря керівнику Фонду держмайна Сенниченку за те, щоб він призначив потрібного їм керівника Одеського припортового заводу.

Переговори з керівником Фонду Дмитром Сенниченком підприємці начебто розпочали ще у листопаді та домовилися передати завдаток у розмірі 50 тисяч доларів. З якими їх і взяли 29 січня співробітники НАБУ.

Хто саме давав хабар, тоді у НАБУ, не повідомили, але у записах розмов звучали назви компаній "Ніра", ВЕК та ОСПП. Саме їхні інтереси мав нібито "просувати" новий директор, щоб завод почав брати у них газ за давальницькою схемою. Як з’ясується пізніше, насправді збирались просувати інтереси геть інших людей.

Але про учасників старої справи НАБУ варто згадати, щоб стала зрозумілою диспозиція. Одним з організаторів схеми 2020 року називалась компанія ВЕК – "Всеукраїнська Енерго Компанія".

У грудні 2017-го саме вона виграла конкурс на постачання газу за давальницькою схемою. До цього весь 2017 газ постачала ЕРУ Трейдинг, а продавала Агро Газ Трейдинг.

"ЕРУ Трейдинг" було створено у 2015 році на той момент керівником газового бізнесу "Нафтогазу" Андрієм Фаворовим, Дейлом Перрі та Ярославом Мудрим. Коріння "Агро Газ Трейдінг" натомість вело до колишнього керівника Фонду держмайна Ігоря Білоуса та ексглави АП Бориса Ложкіна.

ВЕК вдалося зайти на завод ненадовго. Вже 2 лютого 2018 року НКРЕКП звернулася до "Укртрансгазу" про порушення ВЕК ліцензійних умов ведення господарської діяльності щодо розподілу природного газу. Почалися суди ОПЗ із давальцями. Завод став, а потім на нього знову повернувся ЕРУ Трейдінг.

У січні за спроби повернути ВЕК у справу був затриманий його власник Вадим Колесніков та двоє його товаришів. Вже тоді співрозмовник автора на ОПЗ припустив, що цією "розробкою" Сенниченко намагався прикрити власні схеми, коли він заводив потрібних йому людей. Бо якраз в той час на ОПЗ призначили директора від голови ФДМ – такого собі Миколу Синицю, власника ресторанів "Два гуся".

І вже 6-12 березня 2020, виходячи з нинішніх матеріалів слідчих дій НАБУ, представники "Агро газ трейдинга" за допомогою Андрія Гмиріна домовлялись з керівництвом Фонду держмайна про те, щоб викинути з конкурсу компанію Ігоря Коломойського (на записах "Дєд") "Укрнафтобуріння", яка виконала всі умови.

Цікаво, що ще в 2017 на "Економічній правді" виходило розслідування про "Агро газ трейдинг" і вже там згадувався Гмирін (на той момент він був помічником голови ФДМ Білоуса) як людина, яка веде переговори від імені компанії. Як бачимо, те, що працювало в добу Порошенка, продовжило без змін працювати в часи Зеленського. Тільки прізвища голів Фонду держмайна змінили.

На наведеному скріні НАБУ під літерою А теж приховується Гмирін, який веде переговори в інтересах "Агро газ трейдинг".

Відповідно до оприлюднених НАБУ матеріалів, упродовж травня 2020-жовтня 2021 рр. учасники змови незаконно продовжували дію додаткових угод з підконтрольним їм ТОВ про переробку газу в карбамід та аміак. Це було зроблено, щоб і далі платити менше заводу за переробку сировини.

"Згодом члени злочинної організації зрозуміли, що постійне безпідставне продовження дії договору між АТ "ОПЗ" та підконтрольним ТОВ може викликати запитання. Тому провели конкурсний відбір нового постачальника давальницької сировини, припускаючи перемогу в ньому саме підконтрольної їм компанії. Коли ж сталося інакше – незаконно скасували результати і підписали договір з наперед визначеним ТОВ, яке погодилося працювати із заводом на старих умовах, не збільшуючи, а згодом навіть зменшуючи суму компенсації заводу за переробку сировини. Як наслідок, АТ "ОПЗ" зазнало не передбачених договором витрат на суму понад 80 млн грн", - зазначено в повідомленні САП.

В рамках викидання компанії Коломойського сторони також обговорюють бюджети на розміщення матеріалів у ЗМІ про те, який "ФДМ молодець" та масове вкидання потрібних матеріалів. Далі в розмовах згадуються бюджети, що на це витрачалось до 30 тисяч доларів.

Судячи з діалогів, частина з них записана вже після того, як Сенниченко припинив працювати в ФДМ. В рамках однієї з розмов за участю Гмиріна згадується, що через "АГТ" було за ці роки виведено 1, 6 мільярди. При цьому в іншому фрагменті вказується сума 80-90 млн доларів і там вказується, що компанія не виводила їх собі. Там фігурували інші люди, яких кинули і які "тепер наздоганяють" тих, хто провертав ці схеми.

 

За час "провертання" схем на ОПЗ змінилось дві голови правління заводу. Оскільки Синиця з "Двох гусей" виявився не сильним в хімії, то його за сприяння тоді заступника голови ФДМ Кудіна замінили на Миколу Парсентьєва, якого пов’язували з Юрієм Бойком.

Парсентьев у "нульових" працював заступником голови правління "Лисичанськнафтооргсинтез", що експлуатувало Лисичанський НПЗ, після чого працював в "Укртрансгазі", також із вересня 2010 року до вересня 2015 року був головою ТОВ "Міжнародний консорціум з управління та розвитку газотранспортної системи України" - спільного підприємства між НАК "Нафтогаз України" і російським "Газпромом".

Після того як черговий конкурс на постачальника газу за давальницькою схемою виграла сингапурська DACHEX SHIPPING PTE. LTD, ОПЗ у 2021 знову зупинили, а Кудіна, який був куратором проведення конкурсу, перевели заступником у Мінекономрозвитку.

Схема ОГХК

АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" має у своєму складі два гірничо-збагачувальні комбінати — Іршанський та Вільногірський, які видобувають сировину (ільменітовий концентрат), що використовується для виробництва титану.

Тривалий час, до Революції гідності перебували під контролем структур, афільованих з Дмитром Фірташем. У 2014 році Кабмін Арсенія Яценюка своїм рішенням повернув їх державі. А вже через рік на підприємстві почали заробляти структури Миколи Мартиненка.

За даними слідства, у жовтні 2020 року Сенниченко домігся призначення "лояльного" в.о. директора АТ "ОГХК". Його спочатку призначили членом правління компанії, а потім вже в.о. директора. Вочевидь, ідеться про Артура Сомова.

Артур Сомов був фінансовим директором компанії "Карпатигаз", яку ЗМІ пов'язували з Фірташем. У 2011 році Укргазвидобування (УГВ), коли її очолював менеджер Фірташа – Юрій Борисов, підписала з "Карпатигаз" договори про спільну діяльність (СД) в сфері видобутку газу. В результаті компанія стала найбільшим партнером УГВ за договорами про СД. В ОГХК Сомова привів попередній керівник правління Пітер Девіс, також пов'язаний з Фірташем.

З огляду на матеріали НАБУ, в.о. директора АТ "ОГХК", на виконання вказівок Сенниченка у 2020-2021 роках умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику Сенниченка чеською компанією за заниженими цінами. Цей товар потім перепродали за ринковими цінами.

Йдеться про компанію Павла Присяжнюка, чеську EPI Group, яка у 2020 році отримала 472,89 тисячі євро з продажу ільменіту з ОГХК.

Раніше ЗМІ повідомляли, у липні-серпні 2020 року Об'єднана гірничо-хімічна компанія за контрактом з ITS International Trade почала відвантажувати ільменіт виробництва Іршанського гірничо-збагачувального комбінату в порт Одеси. Йшлося про 24 тис. т ільменіту вмістом TiO2 54% за ціною 172 долари за т при ринковій ціні на цей продукт 260-280 доларів за т.

Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам РФ та на територію тимчасово окупованого Криму. Це призвело до заподіяння державі збитків у понад 118 млн грн.

Учасники схеми Сенниченка і як вони потрапили на Банкову

У повідомленні про підозру САП не називає зі зрозумілих причин фігурантів справи. Там тільки наводиться схема та посади учасників злочинного угруповання.

Зокрема, серед учасників злочину:

  • голова Фонду державного майна України (керівник ЗО, організатор);
  • наближена до голови ФДМУ особа (співорганізатор);
  • радник голови ФДМУ;
  • два в.о. директора АТ "Одеський припортовий завод" (у різні періоди);
  • в.о. керівника АТ "Об’єднана гірничо-хімічна компанія";
  • два власники ТОВ – переможця аукціону на "ОПЗ";
  • дві фізичні особи – співучасники злочину.

Цензор.НЕТ зі своїх джерел серед бізнесменів вдалось ідентифікувати частину учасників.

Це вже згаданий Андрій Гмирін, який був посередником між Сенниченком та АГТ у схемі на ОПЗ.

Павло Присяжнюк, чия чеська прокладка EPI Group, заробляла з ОГХК. До речі, саме Присяжнюка (близького до Ростислава Шурми) називають реальним смотрящим за Сенниченком.

Також у схемі фігурують Володимир Колот та Олександр Горбуненко, партнери в тій самій AGT (з якою ОПЗ підписав контракт щодо постачання природного газу як давальницьої сировини). До речі, дружини Гмиріна та Колота - родички.

Крім того, у справі фігурують керівники правління ОПЗ Синиця та Парсентьєв, а також керівник ОГХК Сомов.

Але як вся ця компанія опинилась причетною до такого масштабу схем і хто їх допустив до цієї кормушки?

За інформацією Цензор.НЕТ, призначення Сенниченка пролобіював свого часу колишній голова АП Андрій Богдан. Це він згадується на записах НАБУ під літерою Б.

Як потрапили до керівників країни решта?

Кажуть, син Колота вчився в одному класі з сином Зеленського. Так вони і потрапили на вулицю Банкову. Крім того, вся ця компанія має відношення до спортивного бару в Парковому, де також розміщений офіс партії "Слуга народу".

У своїй розмові на записі Гмирін згадує, що після відставки прем’єра Олексія Гончарука (його звільнили слідом за відставкою Андрія Богдана) така ж доля загрожувала і Сенниченку. Там же Гмирін згадує, що його просили поговорити з Шефіром, чий телефон йому дав "Володя" (вочевидь, ідеться про Колота чи самого Зеленського).

Ще в 2021 Гмирін регулярно бував в Офісі президента. Він був смотрящим за податковою (свого часу він працював в УБЕП, де зокрема опікувався питаннями грального бізнесу) і просував Єрмаку-Татарову своїх кандидатів. Зокрема, Гмирін був негласним куратором конкурсу на голову Бюро економічної безпеки, на якому переміг Вадим Мельник. Тепер цей орган лише вражає своєю безуспішністю.

З минулого року Гмирін перестав бути популярним в Офісі президента, проте тепер на Банковій довго пам’ятатимуть про цей зв'язок.

На фото: Сенниченко - один з багатьох "підставних" покидька, ворога українців Іогря Коломойського в Офісі Президента і Уряді України, за допомогою яких цей спонсор Володимира Зеленського грабує українців і Україну. Фото з відкритих джерел

«Аргумент»


На цю тему:

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У неділю в Україні дощитиме лише на сході та заході, вдень тепло
18:04
Зауранія: чому росія лізе в Нігер
16:04
Бутусов: Про генералів, "паперові війни", "мистецтво доповіді" та сучасну війну: чому Сирський і Содоль потрапили під критику
14:11
Інформаційні ресурси упц (мп) поширюють тези російської пропаганди про «нелегітимність» Президента України, це свідома антиукраїнська діяльність
12:56
Залишення позицій під Харковом: проти командування 125 бригади відкрили справу
10:00
Мінкульт нарешті перевірить стан Почаївської лаври, якою користується московський патріархат
08:06
Втрати росії на фронті перевалили за півмільйона осіб
20:00
На вихідні в Україні переважно сухо, вдень +17-26°С
18:08
Влада дає рпц в Україні місяць часу на звільнення Нижньої лаври, далі застосують силу, - Карандєєв
17:13
До суду передали справу генерала Володимира Тоцького, ексзаступника голови СБУ часів Януковича

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]