Як телефони, планшети та ігрові приставки допомагають стріляти, збивати та рятувати: гайд по українських військових мобільних додатках
Після повномасштабного вторгнення в Україні розпочався бум винаходів та програмного забезпечення для оборони. Так ігрові приставки та мобільні телефони перетворилися на зброю. У травні 2023 року найбільші західні ЗМІ, присвячені комп'ютерним іграм та технологіям, написали про розробку українських волонтерів під назвою "Шабля". Це автоматична турельна установка. З її допомогою можна вести вогонь із кулемета дистанційно – з відстані п'ятсот метрів. Але не сам автоматичний кулемет зацікавив ігрових журналістів (розроблено його ще в 2014 році), а його пульт управління. Ним стала портативна ігрова консоль StreamDeck.
Зрештою, а чому б і ні? Ігрова консоль SteamDeck – це міні-комп'ютер на операційній системі з відкритим кодом Linux. Коштує він від $400 до $800, залежно від моделі. У той час як розробити з нуля та випустити пульт управління для подібних турелів – це десятки, якщо не сотні тисяч доларів. З початку війни українці адаптували під військові потреби різні пристрої та технології та розробили десятки додатків, пише видання currenttime.tv.
"Ти хто"
У перші дні повномасштабного російського вторгнення українці почали масово записуватись у сили територіальної оборони та виставляти блокпости. Відсутність загальної координації призвела до хаосу на дорогах: будь-яку людину зі зброєю, будь-який вантаж затримували та ретельно доглядали. Якоїсь миті навіть Олексію Арестовичу, на той момент позаштатному раднику офісу президента України, довелося виступити зі зверненням: "Надходять численні сигнали про те, що місцева самооборона практично паралізувала рух дорогами. Це погано. Коли надійде військова та гуманітарна допомога, ми не можемо вчасно її перекинути в центральні, східні та південні області, оскільки, як кажуть, місцева самооборона виявляє занадто багато запопадливості, дорогі друзі, давайте наводити лад на дорогах! втрутитися".
Відповіддю став додаток "Тих, хто". Його зробили лише за кілька тижнів після повномасштабного вторгнення російської армії. Додаток дозволяє силам територіальної оборони та поліції швидко перевірити підозрілу людину.
"Тих" вивчає "цифровий слід" і виконує пошук за відкритими реєстрами та списками: наприклад, чи немає людини в базі "Миротворець", чи не накладено на неї санкції Ради національної безпеки, чи дійсний паспорт, чи не рахується його документ у списку загублених , чи не викрадено автомобіль і так далі. Програма з'явилася не на порожньому місці. Це адаптація під потреби воєнного часу сервісу YouControl. Раніше з його допомогою перевіряли репутацію постачальників та контрагентів за відкритими реєстрами.
Чат-боти та "еППО"
Українська влада запустила десятки спеціалізованих чат-ботів у Telegram, щоб користувачі повідомляли про переміщення ворога, запитували допомогу волонтерів або знаходили близьких, зв'язок з якими обірвався через евакуацію.
У жовтні 2022 року, наступного дня після вибуху на Кримському мосту, Росія розпочала атаку на енергетичну інфраструктуру України. Ракетні удари завдавали з повітря та моря з акваторії Азовського, Чорного та Каспійського морів, а також за допомогою дронів-камікадзе.
Найскладніші цілі для сил ППО – це крилаті ракети, що низько летять, і безпілотники. Через особливості рельєфу та кривизни землі їх важко засікти на великій дистанції. А чим пізніше вони будуть виявлені, тим менше часу у бійців ППО буде на їхнє знищення.
Через два дні після початку атак на енергетичну інфраструктуру України – 12 жовтня – волонтери з Одеси випустили додаток "еППО”, що перекладається як "еППО". літаків і гелікоптерів Таке народне краудсорсингове ППО Через півтора тижні, 22 жовтня, за допомогою цієї програми вперше вдалося збити російську ракету "Калібр".
Як працює "єППО"? Достатньо навести смартфон на ціль, що летить, в небі, вибрати тип мети і натиснути величезну червону кнопку. Далі вся інформація надходить до єдиного центру, який верифікує цілі, і якщо інформація підтверджується, то сили протиповітряної оборони знищують загрозу. Запам'ятати систему помилковими попередженнями не вийде: верифікуватися в "еППО" можна лише за допомогою "Дiї" – це українська програма держпослуг/електронний паспорт.
MineFree
Міжнародна організація GlobSec визнала Україну найзамінованішою територією у світі. Боєприпаси, що не розірвалися, протитанкові і протипіхотні загородження займають до 30% площі країни. Це близько 174 тисячі квадратних кілометрів. Тобто як усі країни Балтії, разом узяті, сукупна площа Австрії та Чехії чи трохи менше ніж половина Німеччини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль назвав цифру 250 тисяч квадратних кілометрів, а це вже більше за площу Румунії чи Великобританії.
Нерозірвані снаряди та ракети, протипіхотні та протитанкові міни, міни-пастки – все несе смертельну небезпеку для цивільного населення. Лише з початку повномасштабної війни в Україні від протипіхотних мін загинуло 750 людей, кожна восьма жертва – дитина.
Додаток MineFree містить картку з позначками потенційно небезпечних місць, користувач також може залишити свою мітку та попередити ДСНС, тобто Державну службу України з надзвичайних ситуацій. Якщо людина наближається до потенційно небезпечної території, смартфон надсилає повідомлення, звукове та вібросигнал. Програма допомагає зберегти життя людей, але проблему розмінування вона вирішити не може. Розмінування України може зайняти десятиліття і коштуватиме десятки мільярдів доларів.
Система "Кропива"
Додаток-карта, яку створили волонтери для об'єднання розвідки, управління та вогневої поразки в єдину систему. Простими словами: розвідник за допомогою звичайного планшета на Android наносить на карту цілі, а найближча вільна артилерія "приймає замовлення" і завдає удару по вказаній геолокації.
За схожим принципом працює й інший розроблений волонтерами додаток - "ГІС Арта". У ЗМІ прозвали цей софт "Убер для артилерії". Саме ці додатки допомогли ЗСУ припинити спробу російських військ форсувати річку Сіверський Донець у травні 2022 року. Тоді росіяни втратили близько вісімдесяти одиниць техніки та майже п'ятсот людей убитими.
Система "Дельта"
У лютому 2023 року в Міноборони України офіційно використали "Дельту" – систему ситуаційної обізнаності та управління боєм. Це вже не просто програма, а цілий комплекс програм. "Дельта" складається з трьох частин: "Дельта монітор" - це загальна карта, куди потрапляє вся інформація про місцезнаходження українських військ та військ противника в реальному часі, тобто перетворює звичайну військову карту на таку собі подобу комп'ютерної гри з поправкою, звичайно ж, на військові технології.
"Дельта Element" – це захищений месенджер для комунікації та координації. І Delta Tube – щось середнє між YouTube та Twitch, система, яка показує відео з усіх доступних наземних камер, камер безпілотників та розвідувальних дронів, сенсорних систем, супутникових знімків тощо. Ще в "Дельту" інтегровані чат-боти, на кшталт "еВоріг" або Stop russian war, система "Кропива" та "ГІС Арта".
"Це така геопросторова система, яка може повністю забезпечити запит військових до інформації: де ворог, де свої сили, який задум командування, як його спланувати, як скоординуватися. І все це відбувається в кіберпросторі", - пояснює керівник IT-напрямку "Аеророзвідки" Руслан Приліпко.
Повний список військового обладнання та програм, які виробляють українські волонтери для армії, можна продовжувати довго. Це і безпілотники PD, "Фурія", і "Аист", і антидронова рушниця, і електровелосипеди для армії Delfast і Eleek.
Є такий децентралізований підхід до розробки технологій та мінуси. Насамперед це розпорошення ресурсів та брак координації. "Розпорошення не дозволяє фокусуватися на суперважливих речах, тобто вибирати пріоритети. У тому випадку, коли ви самі придумали проблему і самі її вирішуєте, ви, очевидно, розпорошуєтеся і не вирішуєте те, що потрібно. Інженери хочуть займатися тим, що цікаво, а не тим, що потрібно. І в цьому корінь проблеми", – вважає Руслан Приліпко.
У квітні українська влада запустила єдину платформу для оборонних стартапів Brave1, куди кожен, хто хоче допомогти державі своїми розробками, може відправити ідею та отримати фінансування, менторство чи необхідні для реалізації технології. Схожа система – Defence Innovation Unit – щодо впровадження комерційних технологій у військову сферу діє при Міністерстві оборони США з 2015 року.
Зображення вгорі: автоматична турельна установка "Шабля", якою керує портативна ігрова консоль StreamDeck. Скріншот з відео
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У середу в Україні хмарно з проясненнями, вдень близько 0°
- 18:02
- "Якщо настане криза чи війна" - ось справжній план стійкості
- 16:08
- На Рівненщині та Одещині три громади перейшли до ПЦУ
- 14:05
- Браковані міни: Міноборони проігнорувало проблеми та відправило боєприпаси на фронт, - ЗМІ
- 12:08
- Верховний Суд поставив крапку в оскарженні націоналізації ПриватБанку: банк не повернуть Ігорю Коломойському
- 10:01
- The Times: Енергетична "корупція" ставить українців перед смертельним холодом взимку. Дякуємо, Зеленський!
- 08:00
- Ворог просунувся біля 6 населених пунктів - DeepState
- 20:00
- У вівторок в Україні трохи сніжитиме на сході, вдень близько 0°
- 19:02
- НАБУ розслідує справу кума Єрмака про незаконне збагачення на 30 мільйонів
- 19:02
- Постпред президента у Криму Таміла Ташева стала народною депутаткою
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.