Життя сім'ї Путіна за кордоном — корупція, балет та армія охоронців

|
Версия для печатиВерсия для печати

«Важные истории» Der Spiegel отримали доступ до унікального архіву документів співробітника Служби безпеки президента Росії.

У середині квітня 2018 року в аеропорт Мюнхена з Москви прилетіла група співробітників Служби безпеки президента (СБП) Росії. До столиці Баварії вони прибули з особливим завданням.

З аеропорту президентські охоронці вирушили до готелю на околиці міста. Там вони пробули лише добу. Наступного дня група перемістилася до готелю ближче до центру. Проживши в ньому трохи більше тижня, вони знову змінили місце дислокації. Так співробітники СБП кочували мюнхенськими готелями протягом місяця: у номерах селилися по двоє, намагалися не привертати до себе зайву увагу.

Кілька разів до них прибували підкріплення з Москви. Загалом у «мюнхенській спеціальній операції» було задіяно 12 офіцерів російських спецслужб. У середині травня, виконавши свою особливу місію, вони відлетіли назад до Росії.

Це було не перше подібне відрядження. Протягом майже п'яти років — з 2016-го до 2020-го — охоронці президента Росії літали до Мюнхена десятки разів, часом з інтервалом лише кілька днів і, як правило, великими групами — від семи до десяти осіб.

Що за особливе завдання часто приводило до столиці Баварії співробітників російських спецслужб? У це важко повірити, але відповідь: кохання та балет.

Побачення

Під час своїх численних візитів до Мюнхена співробітники СБП найчастіше зупинялися у готелі Hotel an Der Oper. Своєю назвою готель завдячує Баварській державній опері, вона знаходиться на сусідній вулиці, у будівлі Мюнхенського національного театру. Там розташований Баварський балет.

Упродовж шести років — з 2016-го до 2022-го — балетом керував російський танцівник Ігор Зеленський. Він один із найуспішніших і найвідоміших артистів балету з Росії. Зеленський був солістом Маріїнського театру, прем'єром трупи нью-йоркського балету, а також запрошеним солістом Королівського балету Великобританії, Ла Скала в Італії та інших світових сцен.

У травні цього року «ВИ» та німецьке видання Der Spiegel з'ясували, що Ігор Зеленський – зять Володимира Путіна. Ось уже багато років танцівник перебуває у стосунках із молодшою ​​дочкою президента Катериною Тихоновою (нам невідомо, чи розписані вони офіційно). Наприкінці 2017 року у пари народилася донька.

Тим особливим завданням, з яким у квітні 2018 року десять президентських охоронців прилетіли з Москви до Мюнхена, була організація побачення Тихонової та Зеленського. Одночасно зі співробітниками СБП до столиці Баварії прибув розкішний бізнес-джет з бортовим номером LX-SIX (запам'ятайте цей код, ми повернемося до нього наприкінці історії). Літак перевозив Тихонову та її дочку. Погостюючи місяць у Мюнхені, донька та онука Володимира Путіна відлетіли до Москви на тому ж бізнес-джеті. Слідом за ними до Росії повернувся і натовп президентських охоронців.

Головна таємниця Росії

Протягом понад 20 років, що Володимир Путін править Росією, він відмовляється називати імена своїх дочок, пояснюючи це міркуваннями безпеки та тим, що його діти живуть скромним приватним життям.

«Я читав, звичайно, і в інтернеті там, і в деяких інших виданнях різних з приводу Катерини Тихонової, так само, як і з приводу інших моїх можливих родичів та дочок… Я ніколи не обговорюю питань, пов'язаних із моєю родиною. Вони не займаються бізнесом та не займаються політикою. Вони нікуди не лізуть», — так у 2015 році Володимир Путін відповідав на запитання РБК про своїх дочок. З того часу діти президента встигли «залізти» і в бізнес, і в політику, але Кремль продовжує охороняти їхню таємницю так, начебто це головний секрет Росії.

Наприклад, як повідомляла російська служба ВВС, старша дочка президента Марія Воронцова стала в 2019 році співвласником компанії «Номеко». Вона бере участь у будівництві одного з найбільших у Росії приватних медичних комплексів у Ленінградській області. Вартість проекту оцінюється у 40 мільярдів рублів. Його фінансує страхова група «Согаз», якою володіють та керують друзі та родичі Володимира Путіна.

Молодшу дочку президента Катерину Тихонову в липні цього року було призначено співголовою координаційної ради з імпортозаміщення Російського союзу промисловців і підприємців (РСПП). «Катерина Тихонова сідає на роздачу. Без її візи отримати гроші на імпортозаміщення, напевно, буде украй важко», — так в інтерв'ю Радіо Свободі прокоментував призначення економіст Сергій Алексашенко.

Сім'я Володимира Путіна користувалася своїм становищем не лише у бізнесі та політиці. Як показало спільне розслідування «Важливих історій» та німецького видання Der Spiegel, молодша дочка президента Росії Катерина Тихонова використала державні ресурси як свої особисті та в приватному житті — чи то побачення з Зеленським, чи поїздки до СПА-готелю, чи подорожі на альпійські курорти.

СПА-операція

 

Відомості про подорожі доньки Володимира Путіна та офіцерів його охорони нам відомі завдяки унікальному архіву документів з електронної пошти Олексія Скрипчака – співробітника СБП, закріпленого за Катериною Тихоновою.

Цей архів нам передало те саме анонімне джерело, що майже два роки тому надіслало до редакції «ВИ» листа колишнього зятя Путіна Кирила Шамалова. Ми не знаємо ані імені, ані мотивів джерела. Але ці документи мають велику суспільну вагу. Завдяки їм ми не тільки можемо дізнатися, як родина Путіна жила за кордоном, а й яка армія співробітників спецслужб її всюди супроводжувала.

Наприклад, наприкінці травня 2016 року Олексій Скрипчак забронював для Тихонової номер на дві ночі у готелі Hotel Continental Relax & Spa у портовому шведському місті Хальмстад. За день до приїзду молодшої доньки Путіна до Швеції до сусіднього готелю заїхали семеро офіцерів СБП. Наступного дня разом із Тихоновою прибули ще троє співробітників президентської охорони. Вони оселилися в тому самому Hotel Continental Relax & Spa.

 

Серед прибулих, наприклад, були Дмитро Даньков та Дмитро Посуненко. Нам вдалося виявити їхні фотографії у соцмережах, а потім за допомогою пошуку по картинках ми знайшли фото та відео з офіційних заходів, де Даньков та Посуненко охороняли Володимира Путіна.

Дмитро Посуненко

Дмитро Даньков

Таким чином, чисельність групи супроводу дочки Путіна до СПА-готелю становила десять осіб.

Або ось поїздка у березні 2017 року на два дні до Лондона. Олексій Скрипчак забронював три номери для шістьох охоронців (їм доводилося тулитися в тісних лондонських готелях по двоє) та три для Тихонової та тих, хто мандрував разом з нею.

Але, звичайно, головним напрямком подорожей дочки Путіна та її охоронців стала Німеччина, де працював Ігор Зеленський. Протягом кількох років Тихонова та співробітники СБП літали туди майже щомісяця, часом з інтервалом лише кілька днів між поїздками. Мюнхен став другим будинком для родини Володимира Путіна.

Така кількість охорони, мабуть, мала гарантувати безпеку доньки президента. Але вийшло навпаки. Такі часті поїздки до Німеччини такої кількості молодих, підтягнутих росіян із дипломатичними паспортами рано чи пізно мали привернути увагу німецьких спецслужб. Як повідомили джерела Der Spiegel, під час однієї з поїздок документи співробітників СБП викликали підозру і за ними, а також за дочкою Путіна почали стежити.

Усього за п'ять років — із січня 2016-го до січня 2021-го — Скрипчак бронював готель для охоронців, які обслуговують Тихонову, майже 100 разів. Лише третина бронювань припала на Росію, понад 40 на Німеччину, іншими популярними напрямками подорожей були Австрія та Італія.

У розвинених країнах світу подорож родичів керівників держави до СПА, на шопінг чи побачення у супроводі стількох охоронців немислима. Навіть у США, де членам президентської сім'ї охорона покладена за законом, ЗМІ та суспільство постійно критикують їх за необов'язкові поїздки світом, які б'ють по кишені платників податків.

У Росії члени сім'ї президента мають право на державну охорону, тільки якщо проживають разом із ним або супроводжують у поїздках. Очевидно, приватні мандрівки Катерини Тихонової не відповідають цим вимогам закону.

Бюргерське життя

На початку 2020 року Катерині Тихоновій, мабуть, набридло жити на два будинки та постійно літати до Ігоря Зеленського, тому вона вирішила переїхати до свого партнера. У жовтні 2019 року Олексій Скрипчак отримав листа з темою «Переїзд до Німеччини». У ньому менеджер логістичної компанії пояснював особистому охоронцю Тихонову, як правильно заповнити опис майна, що перевозиться.

Крім Мюнхена, дочка та зять Путіна любили проводити час на озері Тегернзеї. «Субота – сімейний день. Спочатку спимо, а потім попрямуємо у бік Тегернзеї. Баварські передгір'я Альп просто прекрасні», — так Зеленський описував свій типовий вікенд у колонці для німецького видання Sueddeutsche Zeitung.

У прекрасні передгір'я Альп члени президентської сім'ї вирушали у супроводі того ж натовпу співробітників російських спецслужб. Наприклад, під час двотижневої відпустки у листопаді 2019 року їх супроводжували загалом дев'ять офіцерів СБП. Вони розмістилися у чотирьох готелях вздовж озера.

Така кількість охоронців, мабуть, була потрібна для того, щоб уберегти Тихонову та Зеленського від згубного впливу західних цінностей, якими кремлівські чиновники та пропагандисти вже багато років лякають громадян Росії.

«На Заході навмисне розмивались такі базові поняття, як сім'я, мати і батько, чоловік і жінка... У соціальній сфері неолібералізм насаджує індивідуалізм, егоїзм, культ насолоди, нестримного споживання, абсолютизує свободу будь-якого самовираження», — так у 2020 році громив західний спосіб. один із найвпливовіших силовиків Росії — секретар Ради безпеки Микола Патрушев. Після початку війни в Україні Володимир Путін взагалі назвав росіян, які розділяють західні цінності, націонал-зрадниками: «Багато хто з таких людей за своєю суттю ментально перебуває саме там [на Заході], а не тут, не з нашим народом, не з Росією».

Коли Путін вимовляв цю промову, що вже стала знаменитою, його зять і батько його внучки все ще працював керівником Баварського балету. Зеленський залишив свою посаду лише у квітні цього року, пояснивши догляд «сімейними обставинами».

Бізнес-джети

Постійні подорожі Тихоновій у супроводі такої кількості охоронців коштували дорого. Наприклад, бронювання готелів у квітні 2018 року для тієї самої поїздки до Мюнхена, з якої ми розпочали цю історію, обійшлося майже у два мільйони рублів. І це лише одна подорож, а таких були десятки на рік. В архіві Скрипчака немає даних про те, хто платив за ці поїздки, але очевидно, відрядження співробітників СБП оплачувалися з бюджету.

 

Члени путінської сім'ї використовували інші державні ресурси для своїх приватних поїздок. Наприклад, коли у квітні 2018 року розкішний бізнес-джет Gulfstream G650 з бортовим номером LX-SIX привіз Тихонову та її доньку до Мюнхена побачитися із Зеленським.

Переліт бізнес-джету, який використовувала родина Путіна. Сайт з відстеження польотів icarus.flights

Цей літак має цікаву історію. Спочатку він належав давньому другу Володимиру Путіну та одному з головних експортерів російської нафти Геннадію Тимченку. Як писали «Відомості», Тимченко купив цей літак «спеціально, щоб порадувати російського президента»: швидкість джету близька до швидкості звуку. Цей та інші літаки перевозили не лише сім'ю Путіна, а й самого президента і навіть його вихованців: «В окремих випадках, коли Путін у далекому відрядженні сумував за своїм лабрадором Коні, його доставляли президентові літаком», — писали «Ведомости».

У 2018 році кінцевим власником бізнес-джету став Російський фонд прямих інвестицій (РФПД). РФПІ - державна компанія, яку очолює Кирило Дмитрієв. Його пов'язують давні стосунки із членами родини Путіна. Дмитрієв був гостем з боку нареченої на весіллі Тихоновій та її попереднього чоловіка Кирила Шамалова. Керівник РФПІ познайомився із президентською сім'єю завдяки своїй дружині Наталі Поповій. Вона давня подруга Тихонової та її заступниця у фонді «Иннопрактика».

Відносини Дмитрієва з родиною Путіна не обмежувалися лише дружбою. Наприклад, керівник РФПІ ділився з Шамаловим конфіденційними документами про майбутні великі угоди фонду, зокрема про входження до капіталу компаній, що торгуються на біржі. Така інсайдерська інформація може принести багатство її власнику, а тому, хто її розкриває, — позбавлення волі.

Gulfstream G650 (LX-SIX). Фото: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Bombardier Global 5000 (M-FINE). Фото: Ronnie Robertson / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Літак РФПІ був не єдиним бізнес-джетом, у якому літали члени сім'ї Путіна. Вони також користувалися літаком Bombardier із бортовим номером M-FINE. Цей бізнес-джет належить офшорній компанії відомого російського підприємця Олексія Рєпіка, засновника фармацевтичного холдингу "Р-фарм".

Компанія Рєпіка - один з найбільших одержувачів держконтрактів на постачання ліків у Росії. Федеральна антимонопольна служба (ФАС) навіть підозрювала холдинг у змові з МОЗ, а також у участі в картелі з кількома фірмами, які підтримували високі ціни на ліки у російських регіонах. Але всі ці підозри не призвели до жодних серйозних наслідків ні для Олексія Репіка, ні для його компанії.

Вартість години оренди таких самих бізнес-джетів, на яких літала родина Путіна, становить близько семи-десяти тисяч євро. Таким чином, лише один переліт до Мюнхена і назад міг коштувати близько 40 тисяч євро. В архіві Скрипчака немає даних про те, хто платив - і чи платив? - за ці поїздки. Сама Тихонова, як і решта згадуваних у статті людей, поки що не відповіла на запитання «ВИ».

«Витрати на охоронців, які супроводжують доньку чиновника в СПА, — абсолютно неетичне використання коштів бюджету. Я можу сказати, що, наприклад, у Сполучених Штатах така поведінка на 99% вважатиметься зловживанням службовим становищем, і чиновник має піти зі своєї посади», — каже Куш Амін, юрист Transparency International. На думку експерта, використання Тихонової охорони та бізнес-джету держкомпанії в особистих цілях — це «приклад корумпованої поведінки».

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]