На саміт в Астані вперше не запросили Путіна

|
Версия для печатиВерсия для печати

Російські ЗМІ намагаються пояснити, чому на саміт в Астані, який відбувся у четвер, 15 березня, за участю п'яти країн Центральної Азії, вперше не запросили  президента Росії Владіміра Путіна.

Російські мас-медіа повідомляють, що створюється враження, що південні сусіди Росії по СНД поступово відвертаються від Кремля. І на цьому тлі в цьому регіоні активізуються США і Китай.

Саміт в Астані відбувся з ініціативи президентів Казахстану і Узбекистану. Саме Нурсултан Назарбаєв і Шавкат Мірзійоєв претендують на роль двох лідерів в захоплюючому по своїй швидкості процесі інтеграції країн Центральної Азії. І в цьому дуеті, який нагадує франко-німецький тандем в Євросоюзі, все ж більш енергійним виглядає узбецький лідер. Назарбаєву вже виповнилося 78 років, а Мірзійоєв лише недавно відзначив свій 60-річний ювілей, стверджує видання.

Радикальні реформи, які затіяв Мірзійоєв в Узбекистані і його дружні візити в столиці Туркменії, Киргизії, Таджикистану і Казахстану вселили в жителів Центральної Азії надію на те, що ця "чудова п'ятірка" може створити модель інтеграції за прикладом Євросоюзу. Днями лідери Узбекистану і Таджикистану підписали в Душанбе угоду про введення безвізового режиму. У найближчій перспективі жителі чотирьох країн Центральної Азії, за винятком Туркменії, будуть безперешкодно перетинати кордони своїх країн.

З панегіриком на його адресу днями виступив президент Таджикистану. "Популярність президента Узбекистану серед населення республіки та інших країн регіону за рік виросла до такої міри, що йому може позаздрити будь-який політик", - заявив Емомалі Рахмон.

Дійсно, за рік правління Мірзійоєва раніше недружні стосунки Ташкента і Душанбе перетворилися в братські: сторони дійшли згоди в багаторічній суперечці з будівництва Рогунської ГЕС, вирішили створити спільні підприємства і багаторазово збільшити товарообіг.

Мірзійоєв налагодив також чудові стосунки з щойно обраним президентом Киргизії Сооронбай Жеенбековим, який відвідав Ташкент в грудні 2017 року. Киргизький лідер був вражений щедрістю свого узбецького колеги: той пообіцяв, що банки Узбекистану нададуть Киргизії кредити на загальну суму в 100 мільйонів доларів. І там же обидва лідери домовилися прискорити будівництво залізниці Узбекистан - Киргизстан - Китай.

Справжній прорив здійснив Мірзійоєв у відносинах з Туркменією. У 2017 році він двічі - в березні і травні - зробив візити в Ашхабад і зумів швидко налагодити дружні відносини з Гурбангули Бердимухамедовим. Зокрема, сторони підписали найважливіший меморандум щодо транзиту електроенергії з Туркменії в Казахстан і Киргизію через енергосистему Узбекистану.

Інша важлива домовленість: відтепер Узбекистан і Туркменія спільно розроблятимуть нафтогазові родовища на Каспії. 

І нарешті, відносини Узбекистану і Казахстану з приходом до влади Мірзійоєва вийшли на рівень стратегічного партнерства. Мірзійоєв і Назарбаєв відразу домовилися, що їхні країни зіграють роль локомотива в процесі політичної та економічної інтеграції Центральної Азії. 14 березня, напередодні візиту Мірзійоєва в Астану, Казахстан і Узбекистан підписали міжурядову угоду про збільшення до 2020 року товарообігу до небаченої раніше для цього регіону планки в п'ять мільярдів доларів на рік.

Виникає питання: а хто ж фінансуватиме масштабні інтеграційні процеси в Центральній Азії без участі Росії? Відповідь лежить на поверхні. Звичайно, Китай. Піднебесна не шкодує грошей на розвиток інфраструктури Центральної Азії. 

«Аргумент»


 В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:04
Начебто українська влада домовилася з російським олігархом Фрідманом: суд зняв арешт з акцій "Київстару". Чому саме - українцям, що гинуть в окопах, знати не потрібно
20:03
Фобія Зеленського щодо підвищення податків обійшлося держбюджету у 14 мільярдів
20:00
На вихідних в Україні сухо, вдень від 1° морозу до 4° тепла
19:15
День апостола Андрія Первозванного святкує завтра Україна
18:14
Касьянов: Про зрив мобілізації владою та аналогію із сьогоденням
17:08
Інтернет-безпека: як захистити свої персональні дані від шахраїв на гральних майданчиках
16:04
Московська церква продовжує знущатися над українцями в Україні
14:05
Бутусов розповів про бандитські "розборки" з трупом в столичному готелі: стрімко повертаються жахливі 90-ті, бандити наближені до влади
12:22
Вирок суду у ДТП з 16-річним водієм Infinity у Харкові: 8 років тюрми і по 1 млн дітям загиблого
10:35
У Британії судять п'ятьох шпигунів на користь рф

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]