Як зупинити розкрадання бюджетних коштів і махінації на тендерах

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Знаєте що саме цікаве в розслідуванні Бігуса про очільника київського метрополітена, який вкрав сотні мільйонів гривень?

В тому що розкрадання можна було зупинити навіть без волі київського мера Кличка. І загалом більшість махінацій на тендерах по країні можна зупинити відносно швидко.

Ого, скажете ви. Офіс Простих Рішень запрацював.

Але це правда.

І я зараз не буду про прозорість, політичну відповідальність і всяке таке.

Скажу вам одне слово – КЕШ. Готівка. Бабкі. Налічка.

Люди займаються корупцією, щоби отримувати гроші. Якщо гроші отримувати стане складно – корупція стане меншою. Автоматично.

Уявіть собі, що ви корупціонер і у вас є друг мер або міністр. У вас є якась КПшка або держпідриємство. Ви проводите якийсь там тендер на ремонт метра або чогось ще. Наприклад на мільярд гривень. І вирішили ви, наприклад, вкрасти третину, тобто триста мільйонів гривень. Звісно підряди на тендерах ви віддаєте на свої фірми-прокладки. З цим проблема нема, у вас же є друг мер. Але показати на тих фірмах прибутків на 300 лямів ви не можете.

Читайте також: Комарницький корумпував транспортну сферу Києва через Левченка і Брагінського

По-перше, треба буде сплатити податки.

По-друге, така маржинальність приверне увагу, бо будуть запитання чого ваша держконтора закупає настільки дорого. Будувати довші ланцюжки підприємств де залишати менші суми дуже складно та дорого, потрібні будуть десятки або навіть сотні підприємств. В вас просто не буде стільки знайомих та далеких родичів, щоб на них все це зареєструвати і вкрасти свої сотні мільйонів гривень.

Тому роблять простіше. Гроші з фірми посередника, після «перемоги» в тендері, кидають на так звані «ями». Або «скрутки». Загалом це частина конвертаційних центрів(конвертів), які використовуються корупціонерами для обналу (отримання готівки, без якої вся ця корупція сенсу не має). Загалом конверти, ще багато чого можуть робити, але це тема для окремих постів.

Читайте також: Комарницький корумпував транспортну сферу Києва через Левченка і Брагінського

Пояснюю. Спочатку словник:

  • Податкова яма - це фірма, послуги якої використовують інші платники податків для одержання податкової вигоди у вигляді ухилення від сплати податків.

  • «Скрутки ПДВ» - це сленгове словосполучення, що означає - неправомірне формування витрат платника податку, за наслідком яких у платника з'являється право на штучний податковий кредит, що автоматично призводить до зменшення зобов'язання з ПДВ.

  • Конвертаційний центр – штука трохи складніша. Це злочинна група, метою якої є надання послуг із конвертації та перерахування коштів до тіньового сектору економіки, легалізації коштів, отриманих незаконним шляхом, а також надання послуг з ухилення від сплати податків до бюджету.

Завдання корупціонера ось в чому.

Вам треба максимізувати прибуток реальний, а не бухгалтерський. Відповідно треба не сплатити усі можливі податки. Вам треба «вкрасти» ПДВ, податок на прибуток підприємства та податок на виплату дивідендів. Тобто треба докупити податковий кредит з ПДВ, щоб не сплатити ПДВ (так звана скрутка) та отримати чумадан готівки (обнал). Для того щоб не сплатити прибуток вам треба наростити витрати. Тому в найкращому випадку це декілька платежів з вашої фірми на фірми схемачів, які постачають вам неіснуючі товари/послуги з ПДВ.

Складно і я вас вже втратив? Поясню простіше.

На практиці це працює так: ви підписуєте платіж у банку на фірму схемачів, вам за це прилітає намальований ПДВ та приїзжає кеш. 

Як це працює дещо детальніше? Ви берете фіктивно щось купуєте у цих «ям», бажано щось, що схоже на те, що вам треба купити для того аби виконати замовлення з тендеру. У «ями» нічого з того фізично нема, але це не важливо, вони все намалюють. І за документами до вас поїде фарба чи металоконструкції. Далі ви перераховуєте їм гроші, а вони вам приносять бабки в чемоданах.

В гривні, іноді в валюті, і дуже швидко. На наступний день, якщо сума не велика, або за тиждень два, якщо мова про десятки або сотні мільйонів гривень. Все, мішн компліт, ви вкрали гроші. Вони у вас фізично, можете перераховувати. Ви можете вкрасти з мільярда десять мільйонів, можете сто, триста, можете вкрасти і весь мільярд(мінус відсоток, який ви сплатите схємачам). Це вже від вас залежить. А система конвертів перетравить будь яку суму.

Так працюють майже всі махінації на тендерах, без ям такі масштабні розкрадання неможливі, бо будувати таку інфраструктуру самостійно, коли ти простий очільник метро, і фірми-посередники записуєш вже на балерин та двоюрідних сестер, складно. Сестри скінчаться, а потрібні ж ще менеджери, щоб цим всім керувати. А так існує сервіс, який дозволяє вкрасти та вивести будь-яку суму, яку ви ризикнете розпиляти.

Окей проблема в ямах. Може їх складно помітити? Ні, взагалі не складно. Складно їх не помічати. Фірма ТОВ «РІНВЕЛ», яку використав київський метрополітен як скрутку, мала судові провадження від податкової, як частина конвертаційного центру. Тобто податківці знали про її існування. Знали що це скрутка. А гроші через фірму все одно пройшли.

Падажіть скажете ви. В нашій країні Податкова ліпить ознаки ризиковості навіть доброчесним підприємствам. Існує система автоматичного блокування податкових накладних, під яку знову ж таки потрапляють навіть чесні бізнеси.

Весь інтернет забитий скаргами бізнесів на блокування. Загалом податкова може зупинити будь-яке підприємство, навіть абсолютно біле та чисте. Як жеж існують ями, які прокачують десятки мільярдів гривень зі всіх державних тендерів і не тільки з них? Там же все фікція, нічого вони метрополітену не постачали, там вся фірма - директор, бухгалтер та три стола. Але на неї впало 30 000 000 гривень. Які вже за тиждень отримав голова київського метрополітену, який почав там їх якось розпихувати по родичам і купувати їм квартири, дачу в Козині і тачки.

Читайте також: Кілька питань до очільника "Київського метрополітену", який намагається уникнути відповідальності

Голова київського метрополітену не один жеж такий. Він знав до кого звернутися. І міг обирати з великої кількості операторів. І кожен день так обирають сотні таких самих корупціонерів, хто їм в кеш конвертне натендероване.

Віктор Брагінський

 

Очільник КП "Київський метрополітен" Віктор Брагінський / Фото: КМДА

Тому всі все знали.

І в Податковій про конверти та ями знають. Не взагалі знають, а про конкретні. І про цю конкретну знали, навіть рішення суду є. Загалом існування ям зараз можливе ТІЛЬКИ за участю людей в податковій на якомусь рівні. Чим більший конверт – тим більший рівень посадовця в податковій, який це кришує. І все це стікається у вигляді бабла на самий верх. Ями платять якусь суму на місяць і продовжують існувати. Податківці постійно шукають ями, бо скільки знайдеш стільки і обілетиш. М - мотивація.

Знаєте чому на систему блокування податкових накладних скаржиться тільки білий бізнес, а фіктарі спокійно працюють? Бо система блокування податкових накладних ВЗАГАЛІ не направлена на боротьбу з фіктарями та скрутками\ямами. Тільки на контроль, бо що охороняєш, то і маєш.

Читайте також: Что делать с НДС, пока не всех пересажали

Блокування податкових накладних потрібно ЛИШЕ для того аби блокувати БІЛИЙ БІЗНЕС і викачувати з нього гроші, заморожуючи їх блокуванням ПДВ. Ми ж коли зробили легендарне «автоповернення ПДВ», то це не означало, що податківці почали менше красти або що збори по ПДВ якось зросли. Просто раніше крали, і касовий розрив із ПДВ призводив до неповернення ПДВ експортерам. А тепер крадуть ПДВ, касовий розрив з ПДВ падає на заблокований в накладних внутрішній ПДВ білих підприємств. При цьому західні партнери дуже щасливі, адже на корупцію повернення ПДВ при експорті тепер ніхто не ниє. Всі довольні, ситі в них еее… обличчя. Ну окрім бізнесу.

Бізнес просто через податкову кредитує бюджет та оплачує схематози податківців, а податківці звітують про результати роботи. Ось дивіться скільки ми наскірдували, ми ж хороші, не треба нас чіпати і не треба питати в нас як там існують ями. Проблема є, так, але ми з нею боремося. Чогось поки що не виходить, але я та моя молода команда щось робимо.

Висновок.

Політична відповідальність, навіть за умов існування Прозоро, справа не швидка. А іноді взагалі не наступає. Я вже не кажу про кримінальну. Кернес он мертвий мером був, тут перед Богом відповідальність настала першою, ніж політична.

Тим не менш є простий спосіб зламати махінації на тендерах. Просто йти за грошами, і не давати їх виводити. Для цього треба зрозуміти, що звільнення та арешти корумпованих податківців це не «окремі випадки», як нам розповідають, а системна проблема. Системна, тому що ловлять лише окремих, а треба змінити всіх.

Системна тому, що після кожного розслідування журналістів про схеми на тендерах, керівництво Податкової повинні визивати в Податковий комітет і ставити питання – хто ці всі мільйони та навіть мільярди пропустив, чому і скільки за це отримав. Але то будуть ті самі бджоли проти меду, бо керівництво Податкового комітету керівництво Податкової і призначило.

Читайте також: Поки не всіх пересаджали - 2. Митна мафія на кордоні

Тому треба перезавантажувати податкову, бо вони частина системи махінацій. Без податкової друг Кличка би не зміг спиляти сотні мільйонів собі в карман на тендерах. І всі інші мери би не змогли. І багато держкомпаній зі всіма міністрами би не змогли. Все величезна система крадівництва на тендерах би захекалась без зручного інструменту.

І податковій для цієї роботи не потрібно НАБУ, БЕБ(навіть якщо б він функціонував) або якісь інші правоохоронні органи. Всі інструменти у податкової вже є. Білий бізнес це відчуває. Якщо податківці хочуть комусь заборонити працювати – це в них швидко. Проблема не і в інструментах та інших органах. Проблема в податковій.

Її і треба міняти.

Антон ШВЕЦЬ, опубліковано на сторінці автора у Фейсбук


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]