США вптритул наблизилсь до конфіскації $250 млн, вкрадених Павлом Лазаренко в Україні
Cудова тяганина тривалістю у 13 років США стосовно конфіскації активів Павла Лазаренка добігає кінця.
Про це в п’ятницю повідомляє видання DW.COM.
2009 року, через майже десять років після затримання у США, Павла Лазаренка засудили загалом до восьми років за ґратами за корупцію і відмивання коштів. Він вийшов на волю 2012 року. Сьогодні втікач з України живе у передмісті Сан-Франциско. І схоже на те, що головною справою життя для екс-прем\’єра стала боротьба в суді за виведені з України корупційні гроші.
На Павла Лазаренка у США працює ціла армія адвокатів. Їхнє головне завдання — поставити під сумнів, що всі заморожені рахунки перебувають під контролем саме Лазаренка. Не лише в офшорних юрисдикціях, але й, зокрема, у Швейцарії довести це виявилося справою багатьох років для американських слідчих. Значна частина грошей Лазаренка перебуває на рахунках трастів, створених підрозділом банку Credit Suisse. Швейцарці не розкривають бенефіціарів трастів, однак в американських слідчих є чимало доказів того, що саме Лазаренко здійснював контроль за рахунками.
Друга юридична битва між США та Лазаренком стосується того, чи підлягають конфіскації всі закордонні активи екс-прем’єра — навіть ті, які ніколи не переказувалися до США і щодо яких не можна застосувати норми про відмивання грошей. Американці посилаються на екстратериторіальні закони США про боротьбу з корупцією.
Судова тяганина просувається вкрай повільно. Очікується, що процес закінчиться не раніше кінця наступного року. Українська прокуратура вже заявляла, що після конфіскації очікує повернення грошей в Україну. Наприкінці квітня суд округу Колумбія ухвалив перше рішення, яке наближає американських правоохоронців до закордонних грошей Лазаренка. Суд остаточно й не на користь Лазаренко зняв питання, чи поширюється на гроші Лазаренка за кордоном американське законодавство.
Так, перекази вкрадених в Україні коштів у доларах США з однією країни світу до іншої через кореспондентські рахунки у Сполучених Штатах є достатньою підставою для визнання американської юрисдикції у цьому питанні, йдеться у рішенні суду.
Таким чином визнано юридичну основу для подальшої конфіскації заморожених коштів Лазаренка за кордоном.
Водночас, вказав суддя, лише використання американських коррахунків було би недостатнім для конфіскації на користь США. Вирішальним у справі українського корупціонера стало те, що частину коштів злочинного походження він відмивав безпосередньо у Сполучених Штатах.
Аналізуючи припустимість застосування законодавчих норм США для конфіскації коштів на рахунках Лазаренка за кордоном, суд округу Колумбія взяв до уваги чотири кримінальні схеми, гроші від яких надходили на нині заморожені рахунки українського екс-прем\’єра. Йдеться, як зазначено у матеріалах судового процесу, зокрема, про 35 мільйонів доларів «за кришування бізнесу», отриманих від діяльності компаній «Агроснабзбут» Павла Кириченка та «Дніпронафта» Олександра Дитятковського, понад 23 мільйони доларів від схеми розтрати державного майна через агрофірму «Наукова», а також через шахрайський контракт на півтора мільйони доларів на будівництво збірних будинків. Однак головне джерело нелегальних доходів, про конфіскацію яких нині йдеться — «газові схеми» за участі компаній «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ) та «Ітера».
Згідно з матеріалами процесу, суд проаналізував транзакції з рахунків ЄЕСУ, підконтрольної Юлії Тимошенко. ЄЕСУ переказала на підконтрольні Лазаренку рахунки щонайменше 162 мільйони доларів, зазначено у матеріалах справи. Йдеться, як раніше встановило слідство, про «відкати» за сприяння у діяльності енергокомпанії. Будучи прем\’єром, Павло Лазаренко, зокрема, видав державну гарантію на 200 мільйонів доларів за контрактом ЄЕСУ і «Газпрому» на постачання газу. Компанія Тимошенко не заплатила російському газовому монополісту за газ, і в підсумку розраховуватися довелося державі. А гроші від продажу російського газу спершу опинилися на офшорних рахунках Тимошенко, а потім і Павла Лазаренка. Останній визнає, що щодо «схеми ЄЕСУ» у позові США містяться суттєві докази міжнародної корупції, яка підпадає під американське законодавство. Водночас екс-прем\’єр, як і в інших випадках, наголошує, що гроші від «газових схем» ніколи не надходили до Сполучених Штатів. Суд, утім, не визнав це завадою їхній конфіскації.
Більше того, суд констатував наявність достатніх фактів, аби розглядати виведення грошей від Тимошенко у контексті законодавства США щодо міждержавного переміщення і отримання краденого майна, а також у контексті законодавства про відмивання коштів і про транскордонне хабарництво. Аналогічне рішення стосується і схеми незаконного збагачення через діяльність газової компанії «Ітера», через яку на рахунки Лазаренка надішли 53 мільйони доларів.
Водночас суд пристав на аргументацію адвокатів Лазаренка, визнавши, що в його випадку не можна застосувати американські законодавчі норми щодо вимагання й електронного шахрайства, оскільки відповідні злочини здійснювалися в Україні та не підпадають під американське законодавство про боротьбу з міжнародною економічною злочинністю.
Видання зазначає, що давній соратник Павла Лазаренка по партії «Громада», а нині секретар СНБО Олександр Турчинов свого часу назвав його арешт «провокацією проти опозиції»
В тему:
- О роли Тимошенко в деле Лазаренко рассказала экс-прокурор США
- Лазаренко обвинил ГПУ в совершении преступления и заявил о непричастности к убийству Щербаня
- Евгений Марчук брал взятки от Павла Лазаренко - американская юридическая компания
- Сергей Пашинский: казнокрад с историей
- Кириченко назвал Тимошенко заказчиком убийства Щербаня
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У вівторок в Україні без опадів, морози вночі, вдень -3...+2 °С
- 18:40
- Якийсь агент ФСБ Фіцо кличе Зеленського на зустріч
- 16:35
- Демобілізації в Україні до завершення війни не буде, звільнити можуть тільки певні категорії військових - "слуга народу" Веніславський
- 14:05
- Жорстокі бої: як розвивається наступ зс рф на Донбасі (КАРТИ)
- 12:06
- Всеволод Кожемяко: Найближчі 50 років ми будемо жити з постійною загрозою вторгнення рф
- 10:01
- Витрати рф на війну можуть перевищувати воєнний бюджет вдвічі та обвалити економіку
- 09:34
- Лише 3 прокурорам Хмельниччини підтвердили інвалідність, 56 не перевірили за 2 місяці - Ар’єв
- 08:00
- Ворог просунувся в Часовому Яру, Торецьку та біля 6 сел
- 07:44
- У польському суспільстві є втома через розкішний спосіб життя українських чоловіків у Польщі, - міністр оборони Косіняк-Камиш
- 20:00
- Погода в Україні на тиждень: 13 – 19 січня
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.