Булгаков – це совєтській пломбір

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня Булгаков – це пломбір.

Просто з «найсмачнішим у світі пломбіром» всі все швидко зрозуміли, коли вперше потрапили в західну Європу і спробували, скажімо, семіфредо. 

А от з якістю текстів вєлікого кієвляніна і любімчіка Сталіна -- все складніше.  Справа в тому, що поки світ читав, наприклад,  справді геніальний роман «Йосиф та його брати» Томаса Манна, ми зі священним трепетом відкривали для себе розмови Пилата з Ієшуа в Ершалаімі і розплутували нехитрі натяки на тему радянської влади і Сталіна-Воланда.

Саме оцей драматичний розрив, давня прірва – між доступною якісною літературою і третьою  копією «Мастера и Маргариты», зробленою на друкарській машинці під фіолетову  копірку – причина сьогоднішніх спорів про Булгакова. 

Читайте також: Ростислав Семків: чому не варто викладати в школі "Войну и мир", про українофобію Булгакова та що нам робити із Гоголем

Щиро кажучи, я з жахом уявляю, що мусить відчувати сьогодні людина, яка складається із супнабору цитат з Ільфа і Петрова-«Москва-Петушки»-БГ-«АукцЫона»-Земфиры-Шнурова- -сноб.ру-медуза.ру-собчак.ру-дудь.ру?  Що мусить відчувати така людина, коли бачить російські ракети? Що їй казати сьогодні, якщо вона все життя маркувала Ахматову з її «рыжим» -- як «своє», а інша культурна рамка їй в кращому випадку була чужа або й незнайома? 

Іноді людина робить зусилля і відкриває для себе світ за межами пломбіру і розвиває рецептори. І тоді все ґуд.  

Гірше, коли російські культурні коди виявляються єдиним і невитравним образом світу, незамінною оптикою, через яку ти цей світ бачиш.  І ось тоді доводиться не помічати, що Булгаков ненавидів незалежність з якоюсь несамовитою люттю. Що військо УНР він сприймав як катастрофу, як «серую тучу, что змеиным брюхом разливается по городу», а українську стихію, яка військо Петлюри вітає – як «страшную вопящую кутерьму». 

Доводиться вдавати, що фраза «Я б вашего гетмана за устройство этой миленькой Украины повесил бы первым!.. Кто терроризировал русское население этим гнусным языком, которого на свете не существует? Гетман... Сволочь он….» -- це зовсім-зовсім не alter ego самого Булгакова, а всього лише його персонаж, Алєксєй Турбін. 

Доводиться переконувати себе, що дискусія про «кіт/кот» -- це нормально і не принизливо, просто контекст часу. 

Читайте також: Русская культура всю свою историю лелеяла чмо — и оно выросло, расцвело

І врешті далі співвідносити себе з  кремовими шторами на Алєксєєвском спускє, теплом каміну і співом білогвардійських романсів під гітару сніжним вечором, коли на небі тремтить Марс. 

Переконувати, що Булгаков – це пломбір, що «Мастер и Маргарита» і тим більше все решта – цілком посередня література, складно і мабуть, не варто. Це однаково, що переконати не дуже освічену  людину, у якої в профілі написано «я не прав, но лев», що ця фраза – чиста пошлятіна. Ну як тут переконаєш? 

Можу лише порадити словами професора Преображенського: "Не читайте Булгакова". Вірніше, може так:  читайте, але в гігієнічних рукавичках.

Мирослава Барчук,  опубліковано на сторінці авторки у Фейсбук


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]