Каховське водосховище перетворюється на річку

|
Версия для печатиВерсия для печати
Дані по стадіях осушення Каховського водосховища

 Науковці Українського гідрометеорологічного інституту обробили спектрозональні знімки території Каховського водосховища, надані Європейським космічним агентством (супутник Sentinel-2А).

Про це йдеться в повідомленні прес-служби  НАН України. 

Крім високої роздільної здатності, вони дозволяють виокремити площі, залиті водою, від суходолу, з високим ступенем точності (рис. 1). 

рис. 1

рис. 1

По цьому знімку можна побачити численні дуже дрібні водойми, площею близько 0,1 км2. Їх не варто враховувати під час обчислення площі залишків водосховища, оскільки вони ніяк не сполучені з іншими водоймами і руслом р. Дніпро та його відгалудженнями, тому швидко пересохнуть. 

Читайте також: Як вплинути на державу-терориста? Справа про підрив Росією Каховської греблі у міжнародних судах

Однак є і більш великі водойми, які сполучені з основним руслом або з’єднані з ним протоками. Вони вказують на більш глибокі ділянки водосховища. У цьому можна переконатися, додавши шар ізобат. На рис. 2 показана північно-західна ділянка Каховського водосховища з нанесеними ізобатами. Підписи над ізобатами вказують на глибину відносно поверхні Каховського водосховища до прориву дамби, на час виконання гідрозйомки.

Рис. 2. Північно-західна ділянка залишків Каховського водосховища

Рис. 2. Північно-західна ділянка залишків Каховського водосховища

Можна помітити, що межа суходолу і водної поверхні проходить приблизно по ізобаті 10 м. Тобто Каховське водосховище осушене на глибину 10 метрів. Водночас на цьому ж рисунку показані й інші ізобати, які відповідають глибині 11 або 12 метрів. Вочевидь ці залишкові водойми є досить мілкими, тому запас води в них невеликий і вони можуть швидко пересохнути. Так, на рис. 2 є й ізобата з глибиною 15 м, однак вона проходить біля лівого берега водосховища і відповідає руслу Дніпра. 

Читайте також: Що означає підрив російськими окупантами греблі Каховської ГЕС?

Саме русло також помітно на космічному знімку Sentinel-2A, зробленому у видимому спектрі (рис. 3). Також помітно, що значна частина площі водосховища має світло-коричневий колір, який характерний для сухої поверхні. Таким чином, значна частина водосховища вже не тільки позбавлена води, але й фізично висохла.

Рис. 3. Знімок із супутника Sentinel-2A в оптичному діапазоні

Рис. 3. Знімок із супутника Sentinel-2A в оптичному діапазоні

Якщо оцифрувати лише відносно великі водойми, а також ті з них, які мають сполучення з руслом річки, можна порахувати їх площу. Для наочності вона наведена на всіх рисунках. Відповідно, сумарна площа водної поверхні Каховського водосховища станом на 20 червня становить 509,23 км2. Це менше, ніж аналогічні дані 3-денної давності – 17 червня ця площа становила 655 км2. Таким чином, за три дні площа водосховища скоротилася ще на 22%. Відповідно, тепер вкрито водою лише 24% його площі від початкового рівня станом на 5 червня. 

Читайте також: Каховську ГЕС підірвали російські загарбники - п'ять вагомих чинників 

Причому, станом на 20 червня на русло р. Дніпро припадає 129 км2 площі водосховища. 

Дані по стадіях осушення Каховського водосховища показані на рис. 4.

Тобто в цей час ми спостерігаємо формування, а точніше, відновлення русла р. Дніпро.  Таким чином, більша частина водосховища у засушливий період року пересихатиме, в вологий – наповнюватиметься водою. 

Читайте також: Вчений-гідролог про знищення Каховської ГЕС: Екологічні наслідки надзвичайні, руйнування екосистем, зараження води

Це число – 6% площі водосховища, яка зайнята руслом – певним чином вказує на залишкові його характеристики. У кінцевому підсумку саме руслові процеси – формування чіткого русла, відділення від нього і висихання залишкових водойм – визначатимуть деградацію водосховища. І по суті, залишається не «площа водосховища», а площа русла.

За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]