Карта переходів громад з московського патріархату до ПЦУ станом на січень 2025 року

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

Закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" набув чинності у вересні минулого року. Його ухвалили, аби припинити діяльність на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою. Згідно з ним, релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, буде перевіряти експертна комісія

Утім, чимало громад не чекало на створення комісії, навіть не чекали на ухвалення закону і за власним бажанням покинули Українську православну церкву московського  патріархату. Всього за 2024 рік від УПЦ МП до ПЦу перейшли понад 200 громад.

Телеканал Еспресо підготував оновлену карту переходів від московського патріархату до Православної церкви України, станом на січень 2025 року.

Статистика переходів

Після надання Томосу Православній церкві України (січень 2019 року) про свій перехід від московського патріархату до ПЦУ заявили понад 1,8 тис. громад. Найбільше парафій змінили конфесійну приналежність у Хмельницькій області – 397. Понад 200 парафій покинули московський патріархат на Київщині (245), на Волині (223) та на Вінниччині (218), більше сотні громад – у Житомирській, Рівненській та Черкаській областях.

До статистики не внесено окуповані території, адже здійснювати переходи на Луганщині чи в АР Крим наразі неможливо. По одній громаді покинули МП у Донецькій та Запорізькій областях, по 9 парафій перейшли на Харківщині та Херсонщині.

Майже 40% парафій покинули організацію Онуфрія у Хмельницькій, Тернопільській та Київській областях.

На карті вказана інформація про кількість парафій по регіонах, які покинули УПЦ МП, станом на початок січня цього року. Дані зібрані з відкритих джерел, тому можлива похибка

Переходи у 2024 році

Впродовж 2024 року конфесійну приналежність змінили 205 громад, які раніше належали до УПЦ МП. Найактивніше московський патріархат покидали на Хмельниччині – 38 парафій вийшли з підпорядкування проросійської конфесії. По 29 громад втратила УПЦ МП у Київській і Черкаській областях. 25 парафій перейшло на Вінниччині.

У чотирьох регіонах (Донецька, Запорізька, Івано-Франківська та Миколаївська області) у 2024 році не було зафіксовано жодного переходу. По одній громаді московський патріархат втратив на Харківщині, Тернопільщині, Закарпатті та в столиці. 

"Московський патріархат вибрав тактику вичікування"

Попри те, що нардепи прийняли закон, за яким в Україні заборонена діяльність релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою, представники московського патріархату усіма способами перешкоджають здійснювати переходи громад навіть застосовуючи до парафіян фізичну силу.

Про це у коментарі для Еспресо розповів архієрей Православної церкви України, митрополит і заступник голови Управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ Євстратій Зоря. 

"Я би не сказав, що стало простіше, тому що процедура є багатоступеневою. І юридично пройти громаді всі етапи цієї процедури не є цілком просто. Тим більше, що представники московського патріархату здебільшого намагаються всіма силами перешкодити громаді зреалізувати своє рішення: від того, щоб не дати можливості провести збори громади і аж до того, що саботується вже ухвалене рішення", – пояснює Євстратій Зоря.

Перешкоди чинять навіть тоді, коли зміни до статуту вже зареєстровані. Громади часто фізично не допускають до храму, влаштовують силове протистояння і різноманітні юридичні суперечки.

"Процес переважно ускладнений більшою чи меншою мірою і він не є простим для конкретних релігійних громад.

Безперечно, що є певний хвилеподібний характер, тому що коли виникають якісь нові умови в порівнянні з тим, що було до цього, то з'являється більша кількість релігійних громад, які ухвалюють відповідне рішення. І, в принципі, слід очікувати, що коли громади почнуть отримувати вже, визначений законом, припис щодо усунення своєї афілійованості з релігійними організаціями з центром в країні агресора (тобто в Російській Федерації з Московським патріархатом), то перед громадами це питання буде стояти чітко, конкретно і доволі гостро", – розповів священнослужитель.

Представники московського патріархату чекають, що Росія повернеться

Московський патріархат в цілому, за словами митрополита, обрав тактику затягування і очікування. Зоря каже, що в середовищі МП між собою постійно поширюються чутки,  що, мовляв, треба пересидіти і дочекатися чогось. Начебто, Росія буде проводити переговори і однією з умов ставитиме повне повернення всіх юридичних прав і становища, яке було в Московського патріархату до початку повномасштабні війни.

"У них на це сподівання, що не треба нічого робити і не треба нічого виконувати. І що їм Росія допоможе повернути все, чим вони більш-менш користувалися за часів Януковича. Але це абсолютно хибні сподівання. І, в міру того, як релігійні громади будуть стикатися з наслідками невиконання українського законодавства, вони з очевидністю будуть все більше і більше ухвалювати відповідне рішення. Ну, щонайменше про вихід з московського патріархату", – додав Євстратій Зоря.

Українське законодавство жодним чином не примушує громади ухвалювати рішення про входження до якоїсь іншої релігійної структури, зокрема, до Православної церкви України. Законом це не визначено і рішення, який релігійний центр обрати, громада ухвалює добровільно.. 

"Головне, щоби це не був центр, який підлеглий країні агресору. У той час ми зі свого боку, як релігійне об'єднання усіляким чином сприяємо тим громадам, які звертаються до нас і просять, щоб бути включеними до Православної церкви України", – сказав владика.

У тому, що в 2024 році найбільше парафій покидали УПЦ МП в центральних регіонах України, Євстратій Зоря бачить певну логіку. 

"Оскільки йдеться про юридичний процес, який потребує участі цілої громади, то переважно простіше переходи відбуваються у тих регіонах, що є більш спокійними. Тобто, на першому етапі ми бачили, що найбільша хвиля була в найбільш західних регіонах і вже зараз, фактично, там є цілі області, де немає зовсім релігійних громади, афілійованих з Московським патріархатом. Буковина і Закарпаття є особливими регіонами, а загалом тенденція поступово поширюється в східному напрямку. 35 років тому і рух за автокефалію української церкви розпочинався з заходу і рухався на схід. Це є наша соціологічна реальність", – підсумував митрополит.

«Аргумент»


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]