Незалежного КСУ не буде: влада посилює контроль над ним, прикрившись європейською інтеграцією

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

Вчора на сайті Верховної Ради було оприлюднено законопроєкт № 9225, який ще більшою мірою політизує процедуру відбору суддів Конституційного Суду України.

Він мав би виправити помилки в законі, ухваленому наприкінці 2022 року, а натомість погіршує і без того заполітизований конкурс у КСУ. 

Нагадаємо, новоприйнятий закон передбачає створення Дорадчої групи експертів з відбору суддів КСУ. До її складу мають увійти шестеро членів: троє представників української влади та троє міжнародних експертів. Громадські організації застерігали, що такий склад ДГЕ дозволяв значний вплив на конкурс до Конституційного Суду з боку української влади. Венеційська комісія у своєму висновку CDL-AD(2022)054 чітко і безальтернативно висловила позицію, що ситуація потребує вирішення у випадках, коли ДГЕ не може ухвалити рішення (а голоси діляться 3 на 3). І тому кількість членів ДГЕ має бути збільшена до 7, при чому сьомий член має бути за квотою міжнародних організацій

Що пропонує № 9225 натомість?

Він, не вирішуючи проблеми чинного закону, погіршує модель ДГЕ далі. Замість сьомого незалежного члена Дорадчої групи законопроєкт збільшує вплив політичних гравців на рішення ДГЕ, підвищуючи вимогу для кворуму (мінімального складу ДГЕ, рішення якої можуть вважатися чинними) та кількість голосів, яка дозволяє кандидату бути рекомендованим у КСУ. З 4 до 5. Таким чином кандидат не може бути рекомендованим до призначення без голосів вже не одного, але двох членів ДГЕ, призначених політичними суб’єктами.

Для чого може бути використаний політично залежний Конституційний Суд?

Наприклад, для легалізації ідеї одночасних виборів президента та парламенту. Конституція навмисне передбачає розведення цих процесів у часі, щоб запобігти концентрації влади в руках однієї політичної сили. До того ж, стаття 83 Конституції унеможливлює проведення виборів до закінчення воєнного стану. Однак у публічному просторі та в парламенті вже лунають ідеї зміни виборчого законодавства.

Будь-яка подібна ініціатива муситиме пройти перевірку КСУ на конституційність. Це лише один з прикладів, яким можна проілюструвати потенційну політичну роль залежного КСУ. Крім того від КСУ вже зараз залежить доля кількох ключових реформ, а саме створення ВАКСу, реформи ВРП, ринку землі, тощо. У повоєнній Україні КСУ розглядатиме складні питання реінтеграції окупованих територій.

Тож закликаємо народних депутатів не ухвалювати № 9225 та будь-які інші пропозиції, які суперечать рекомендаціям Венеційської комісії. Зайвий раз нагадаємо, що Україна зобов’язалася провести реформу Конституційного Суду перед міжнародними партнерами. Від цього у т.ч. залежить відкриття переговорів про членство в ЄС. Строк повноважень суддів КСУ, яких збираються відібрати за чинним законом, 9 років! Не змінивши процедуру відповідно до вимог Венеційської комісії та інших західних партнерів, ми не тільки завдаємо критичного удару нашому іміджу на міжнародній арені, а й лишаємося жити із політично лояльним органом конституційної юрисдикції на десяток років.

Джерело:  Фундація DEJURE 


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У вівторок в Україні буде хмарно, вітряно, сніжитиме на сході
18:12
Тетяна Ніколаєнко: Про дрова та дегенератів у владі
17:05
Прокурор ОГП Михайло Гармаш прикриває справу про розтрату 100 млн грн. головою правління одного з банків Петром Мельником, – ЗМІ
16:58
100 тисяч суддям і 22 тисячі прокурорам: скільки отримують українські спецпенсіонери
15:18
"Кишеньковий" суддя Вовк з Печерського суду (того самого) зобов'язав Шабуніна спростувати інформацію щодо зрадника Углави
15:04
Ворог України Сергій Мамоян загинув у ДТП (ФОТО)
14:05
Чому друг Зеленського Іван Баканов має сидіти у тюрмі за державну зраду та співпрацю з ФСБ РФ
12:06
Костянтин Корсун: Чому майже тиждень не працює державна система електронного документообігу
10:02
Санду перемогла на президентських виборах у Молдові
08:03
Ворог просунувся на кількох напрямках, ЗСУ відбили Дружбу

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]