Російська агресія у Керченській протоці: хроніка подій

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

Вночі з 24-го на 25-те листопада, група кораблів українських Військово-морських сил здійснює плановий похід з Одеси до Маріуполя. У неї входять буксир “Яни Капу” і два малих броньованих артилерійських катери, “Бердянськ” і “Нікополь”. Згідно міжнародних правил навігації, вони інформують берегові пости про намір пройти через Керченську протоку в Азовське море.

Росіяни не мають права заважати руху українських кораблів чи блокувати його, бо свобода судноплавства гарантується Конвенцію ООН з морського права і Договором між Росією та Україною про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року. Не зважаючи на це, росіяни не лише не відповідають на повідомлення українських кораблів про намір пройти в Азовське море, але і починають провокативні дії щодо них, включно з тараном буксиру “Яни Капу”, що призводить до його пошкодження.

Пізніше вони блокують Керченську протоку гігантським танкером, повністю перекривши судноплавство між азовським і Чорним морями. З обидвох боків протоки починають збиратися заблоковані торговельні судна. Надвечір 25 листопада, коли кораблі ВМС України вже відходять з протоки і залишають 12-мильну берегову зону, росіяни відкривають по ним вогонь. Українці відкривають вогонь у відповідь. Два українські катери пошкоджені і зупиняються, морський буксир “Яни Капу” теж. Шестеро українських офіцерів поранені внаслідок перестрілки. Російський спецназ захоплює два українські кораблі, третій – заблоковано.

Хронологія подій у Керченській протоці 25 листопада (за матеріалами Укрінформу):

3:58 ранку

Згідно міжнародних норм безпеки навігації, малий броньований артилерійський корабель ВМС ЗС України “Бердянськ” передає береговому посту прикордонників і портам “Керч” та “Кавказ” повідомлення про намір пройти Керченською протокою. Відповіді немає.

4:07 ранку

В ефірі лунає повідомлення диспетчера порту “Керч”, який доповідає російському кораблю “Суздалець” про знаходження українських кораблів ВМС у протоці. При цьому диспетчери портів “Керч” і “Кавказ” продовжують ігнорувати українські повідомлення.

близько 8:30 ранку

Грубо порушуючи Конвенцію ООН з морського права і Договір про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки, російські прикордонники починають агресивно провокувати українську групу ВМС. Російські кораблі типу “Соболь”, пошуково-розвідувальний корабель “Дон”, катери класу “Мангуст”, пошуковий корабель “Суздалець” наближаються до українських кораблів. “Дон” таранить буксир “Яни Капу”, пошкоджуючи його.

10-11 ранку

Не зважаючи на провокації росіян, українська група кораблів ВМС продовжує свій похід до Маріуполя, наближаючись до Керченського мосту. Генеральний штаб ЗС України нагадує, що свобода судноплавства у протоці гарантована міжнародним правом.

12:41

Міністерство закордонних справ України називає дії росіян “агресивними”, кажучи, що вони перетнули межу і грубо порушили Конвенцію ООН з морського права.

13:12

Зафіксовано захід двох ударних вертольотів ЗС РФ Ка-52 на бойовий курс із захватом на супроводження бортовими системами управління зброєю катерів Військово-Морських Сил ЗС України. Кораблі ВМС ЗС України вже третю годину чекають проходу Керченською протокою.

13:42

Підтверджується інформація про те, що росіяни посадили на мілину під Керченським мостом гігантський танкер, який до цього проходив ремонт у Керчі. Судноплавство через протоку цілковито заблоковано. У танкера виключена система навігації.

18:31

На виконання доручення Президента України, Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко терміново звертається до Радбезу ООН у зв’язку із ситуацією у Керченській протоці.

близько 19 години

Група кораблів ВМС України починає рух з протоки назад, аби уникнути подальшої ескалації. Росіяни переслідують групу, ультимативно вимагаючи зупинки, погрожуючи застосувати зброю. Українські кораблі продовжують рух.

20:28

Вже коли українські кораблі полишають 12-мильну зону, російські прикордонники відкривають по них вогонь. Малий броньований артилерійський корабель “Нікополь” пошкоджено, він втрачає швидкість. Один військовослужбовець поранений. Українським кораблям дають наказ відкривати вогонь на ураження.

21:00

Два українські катери пошкоджені вогнем росіян, і змушені зупинитися. Буксир “Яни Капу” теж зупиняється. Кораблі захоплює російський спецназ. Двоє українських військових поранені.

21:30

Президент України скликає на 22:00 зустріч військового кабінету у зв’язку з надзвичайною ескалацією у Керченській протоці.

22:20

“Бердянськ” і “Яни Капу” захоплено, вони буксируються росіянами. “Нікополь” заблокований та слідує у супроводі. 6 українських військовослужбовців зазнали поранення.

Хронологія подій 25 листопада:

00:01

Рада національної безпеки й оборони України розпочала надзвичайне засідання у зв'язку із ситуацією в Азовському морі та Керченськчй протоці. 

00:30

Порошенко підтримує рішення про запровадження воєнного стану.  Доля військовослужбовців ВМС України, захоплених російськими військами, наразі невідома. Президент України Петро Порошенко заявляє, що введення воєнного стану не означає, що Україна буде проводити будь-які наступальні дії.

00:55

Через вірогідність провокацій не тільки на морі а й на суходолі РНБО запропонував ввести військовий стан на 60 діб.  Президент України Петро Порошенко закликав Верховну Раду зібратися на позачергове засідання у понеділок, 26 листопада для розгляду питання щодо запровадження воєнного стану.

00:59

Спікер парламенту Андрій Парубій скликає на понеділок, 26 листопада, позачергову сесію Верховної Ради України.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішнього переміщених осіб Георгій Тука вважає, що у нинішній ситуації можливе введення воєнного стану на окремих територіях.

02:30

Поблизу посольства РФ палає машина з дипломатичними номерами.  Російські окупанти заявили, що затримали кораблі ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" за, нібито, порушення "російського кордону".  Україна вимагає від Росії негайно надати допомогу пораненим в Азовському морі військовослужбовцям і повернути їх додому, а також повернути захоплене українське військове майно.

 03:20

Постійне представництво України при ООН адресувало офіційного листа Генеральному секретарю ООН за підписом глави Місії Володимира Єльченка про загострення ситуації з боку Росії в Чорному та Азовському морях.

11:14

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз вважає, що Верховна Рада ухвалить виважене рішення щодо запровадження в Україні воєнного стану через агресію Росії в Азовському морі. 

12:04

Постійна рада ОБСЄ 26 листопада на спеціальному засіданні, скликаному на вимогу України, розгляне черговий акт збройної агресії Росії проти України в Азовському морі. 

13:24 

У Міністерстві оборони України відбулася зустріч з главою Представництва НАТО в Україні, директором Офісу зв’язку НАТО в Україні Александером Вінніковим, на якій було обговорено ситуацію у зв'язку з агресивними діями РФ. 

15:02

Україна проводить переговори з Європейським Союзом щодо запровадження спільних та окремих національних санкцій проти Росії за агресію в Азовському морі. 

15:20

Президент Петро Порошенко підписав указ №390/2018, який передбачає введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо запровадження в Україні воєнного стану.  

16:20

Верховна Рада зібралася на позачергове пленарне засідання щодо запровадження в Україні воєнного стану через агресію Росії в Азовському морі.

18:46

Рада Безпеки ООН у понеділок розпочала термінове засідання по ситуації в Україні, пов'язане з останнім розвитком подій у Чорному та Азовському морях.  Росії не вдалося "проштовхнути" власний порядок денний на терміновому засіданні Ради Безпеки ООН у понеділок щодо ситуації в Україні під заголовком "порушення кордонів Російської Федерації". 

21:28

Начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко заявив про відсутність зв'язку з 20-ма з 23-ох  затриманих Росією моряків. Відоме місце перебування лише трьох поранених. ООН просить Росію та Україну утриматися від ескалації насильства та максимально стримати інцидент у Керченській протоці. 

 21:38

Верховна Рада ухвалила закон №9338 "Про затвердження указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні". За відповідне рішення проголосували 276 депутатів.  

22:51

Українським кораблям повідомили про закриття Керченської протоки тільки о 14-й годині, втім російські кораблі пересувалися протокою вільно.  Про це на позачерговому засіданні Верховної Ради сказав начальник генштабу Збройних сил України Віктор Муженко. Він повідомив, що українські кораблі, які вже йшли до пункту попереднього базування, Одеси, супроводжували 10 російських суден, з яких 4 кораблі Чорноморського флоту, 6 - катери ФСБ. Окрім цього, наразі, за словами Муженка, є інформація про застосування військової авіації проти українських кораблів.

"Крім того, сьогодні ще отримана додаткова інформація, що в ході атаки на українські кораблі була застосована авіація Російської Федерації. СУ 320 здійснив таку атаку з витратою двох ракет", - сказав Муженко.

«Аргумент»


В тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]