Чи можна побороти прокурорсько-мсеківську мережеву мафію
Що стоїть за поспішною ліквідацією МСЕК та чи відійдуть у небуття «рішали», захмарні хабарі та прокурори-інваліди?
Спочатку — 6 мільйонів доларів у ліжку очільниці Хмельницької МСЕК, потім — історія з фейковими інвалідностями для прокурорів. Найбільш зухвалі корупційні скандали довкола МСЕК — медико-соціальних експертних комісій, які призначають інвалідність, — досягли свого апогею, пише hromadske. Після цього хвиля обшуків і затримань посадовців регіональних МСЕК прокотилась усією країною.
Читайте також: На Хмельниччині керівниця МСЕК викидувала сумки з півмільйона доларів у вікно при обшуку
Розцінки за фіктивні довідки про інвалідність у схемах ухилення від мобілізації, за даними поліції, сягнули 10, а то й 16 тисяч доларів. Часом наживались і на ветеранах — за «підвищення» групи інвалідності.
Врешті президент вирішив показати суспільству «жорсткі та швидкі» рішення. Після публічного «розбору польотів» на засіданні РНБО своєю посадою поплатився генпрокурор. А МСЕК зрештою мають узагалі припинити своє існування.
Чому до цього реформу фактично спустили на гальмах? Що тепер буде замість сумнозвісного органу? І головне — чи допоможе це звести нанівець корупцію у сфері, де продаж довідок про інвалідність поставлений на потік? Читайте у матеріалі hromadske.
Читайте також: Тотальна безкарність: жоден з пійманих на корупції працівників МСЕК не сів за грати - правоохоронці імітують роботу
Під час обшуку в керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи
Це ж було вже
Емоційна реакція та кардинальні рішення президента на Раді нацбезпеки й оборони викликають відчуття дежавю. Понад рік тому глава держави ініціював перевірки усіх висновків військово-лікарських комісій та МСЕК на тлі скандалів і сотень обшуків. Проте ні результатів цих перевірок, ні системних зрушень, зокрема в системі медико-соціальних експертних комісій, донині ми не бачили.
«Було багато засідань РНБО з дуже яскравими формулюваннями, які нічим не закінчились. Рік тому на засіданні про корупцію у ВЛК теж було безліч крутих красивих слів — і нульовий результат за рік. Я лише сподіваюся, що з цим буде по-іншому», — каже в коментарі hromadske очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Читайте також: Чому у Зеленського прокуратура перетворилася на "відомство фіктивних інвалідів"
Цього разу політичну відповідальність поніс генпрокурор Костін, який подав у відставку. Посади йому коштував скандал із тими ж хмельницькими прокурорами, котрі, як виявилось, поголовно оформлювали собі інвалідність у Хмельницькій МСЕК і натомість «не помічали» там корупції. Після цього в ОГП обіцяли взятися за перевірки всіх прокурорів.
Водночас залишається відкритим питання відповідальності міністра охорони здоров’я, адже реформа МСЕК залежить саме від МОЗ.
Ми як Міністерство охорони здоров’я є регулятором, я не призначаю і не звільняю керівників МСЕКів. Повірте, заяву, напевне, написати простіше, ніж реформувати МСЕК.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко
Масштабну реформу МСЕК Міністерство охорони здоров’я анонсувало ще понад півтора року тому. Тоді ж міністр Ляшко говорив про «нову модель підтвердження інвалідності» вже з 2024-го, а з 2025 року ці комісії, за його словами, могли припинити своє існування.
Це ж не перша проблема. Тому в мене питання до МОЗу: де ви були майже 3 роки повномасштабної війни? Де, холера, ви були весь цей час?
Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції
У МОЗ зарухались лише після нової публічної прочуханки. Міністр визнав, що «результати для нього та суспільства недостатні», повідомив про низку звільнень і навіть звітував про три раунди перевірок за рік: мовляв, переглянули понад 90 тисяч медико-експертних справ та опрацювали майже 19 тисяч у межах кримінальних проваджень.
Читайте також: Як в Україні люди з інвалідністю й досі «воюють» з бюрократією та суцільною корупцією
Хоча, судячи з відповіді на запит журналістів, до скасування рішень МСЕК дійшло тільки в 74 справах.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Міністерство охорони здоров’я
Рішення зопалу: чи можливо реалізувати?
В останньому рішенні РНБО, яке Володимир Зеленський одразу ввів у дію своїм указом, є десяток «жорстких і швидких рішень» проти корупції у МСЕК. Зокрема:
-
простежити за виконанням минулорічного рішення РНБО про перевірки усіх рішень МСЕК від 24 лютого 2022 року;
-
за тиждень створити робочі групи, які перевірятимуть рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям. За 3 місяці — доповісти про результати перевірки;
-
протягом 2 тижнів підготувати план цифровізації проходження усіх етапів МСЕК;
-
за тиждень провести аудит нарахувань пенсійних виплат з інвалідності держслужбовцям; розробити законопроєкт про перегляд системи таких нарахувань;
-
за місяць розробити й винести на розгляд ВР законопроєкт, який реформує систему медико-соціальної експертизи в Україні та передбачає ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року.
Як і в торішньому рішенні Ради нацбезпеки, тут вказані доволі амбітні терміни. Юрист Володимир Романчук сумнівається у якості їхньої реалізації.
Читайте також: Двічі судився з Пенсійним фондом: керівник Запорізької облпрокуратури Сергій Спільник отримує одну з найбільших пенсій у галузі
«Усе йде специфічно, на мою думку, уже з того моменту, що Мінохорони здоров’я разом із ДБР, СБУ, Нацполіцією мають за тиждень створити об'єднані групи для перевірки вмотивованості рішень МСЕК. Окей, а якщо його не зможуть вчасно реалізувати? Немає визначеності, хто за це має відповісти. Я сподіваюся, що до цього рішення РНБО є якісь приписки, інструкції та закриті протоколи», — каже Романчук.
Мені здається, що це рішення ухвалене, знаєте, як удар кавалерійською шаблею. Тобто не дуже прицільно, не дуже точно і згарячу.
Юрист Володимир Романчук
«А щодо аудиту нарахувань пенсійних виплат держпосадовцям: за тиждень перевірити всіх державних службовців в Україні? Це сотні тисяч людей. Щоб перевірити правомірність нарахування, потрібно знайти накази, акти щодо нарахування конкретних сум, перевірити підстави. Це дуже багато роботи. А тут кажуть це робити за тиждень. Я вірю, звісно, у найкраще, але готуюся до гіршого», — продовжує юрист.
Не так просто усе може бути і з доведенням фіктивності довідок про інвалідність для прокурорів, які полювали за високими пенсіями. За словами колишнього головного військового прокурора й в.о. генпрокурора Віктора Чумака, довести шахрайство в цьому разі буде вкрай складно.
«Якщо у прокурора хвороба, встановлена під час МСЕК, від якої він теоретично може вилікуватись, то в принципі довести, що це підробка, зроблена навмисно, дуже складно, — сказав Чумак в ефірі “Радіо Свобода”. — Хіба що хтось із лікарів чи прокурорів піде на співпрацю зі слідством, у чому я дуже сильно сумніваюсь».
Читайте також: Більше половини керівників і лікарів МСЕК на Харківщині мають пенсії, багато хто має значні статки, - Харківський антикорупційний центр
hromadkse
Ліквідація МСЕК: що далі?
Найближчим часом МОЗ має розробити законопроєкт, який, зокрема, передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року. Ключове в цій історії — цифровізація процесів, каже Шабунін.
«Сама ліквідація МСЕК не скасовує необхідність держави визначати інвалідність. Тим більше під час війни. Тому ключовою є не ліквідація МСЕК, а цифровізація процесів. Бо це єдине, що може змінити це пекло, яке є конкретно в цій державній послузі», — вважає він.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, в Україні після ліквідації МСЕК запровадять «цифрову прозору європейську модель». Міністру охорони здоров’я дали час до 1 листопада подати усі необхідні законопроєкти на розгляд Кабміну.
Через те, що запитань було більше, ніж відповідей, згодом сам міністр охорони здоров’я Ляшко вийшов на брифінг — роз’яснивши суть реформи, чого з нею затягнули і що буде замість МСЕК.
«Ми робимо все можливе, щоб на 1 січня 2025 року МСЕК як окремі юридичні особи припинили своє існування. Функцію ми передаємо до кластерних і надкластерних лікарень. МОЗ визначило в кожному регіоні ці лікарні, які забезпечують доступність для пацієнта», — переконує Ляшко.
Цифровізувати процеси, за його словами, повинні завдяки Електронній системі охорони здоров’я, до якої мають бути підключені всі кластерні та надкластерні лікарні.
Читайте також: У Вінниці звичайний лікар МСЕК Власюк придбав 13 квартир і три Tesla, елітну нерухомість у центрі Києва оформив на дружину-пенсіонерку
«Це дозволить нам чітко відстежувати час, особу лікаря, діагноз, який він вносить і на підставі яких досліджень. Ми чітко будемо бачити вертикаль, хто, де і на яких етапах припускався помилок. Як показала практика цифровізації ВЛК, ми можемо відслідковувати в автоматичному режимі аномальні речі чи діагнози, пов’язані з лікарнею або з конкретним лікарем, і працювати на випередження, щоб не було ніяких потенційних корупційних зловживань».
Окрім того, як сказав Ляшко, відмовитись планують не лише від назви, а й від самого поняття «медико-соціальна експертиза». Його хочуть замінити на «оцінку функціонування людини та виявлення її потреб». До такої оцінки має долучатися Мінсоцполітики, Мінекономіки та Міносвіти — пропонуючи зі свого боку перенавчання, допомогу з пошуком роботи тощо.
«На кінцевому етапі це дозволить пропонувати не додаткові виплати, а компенсатори, спроможні повернути людину в соціум, бути соціально й економічно активною. Така суть реформи з медичного боку», — заявив Ляшко.
Міністр визнає, що із запуском реформи затягували. Проте обіцяє, що за два місяці надолужать усе. Виявляється, для пришвидшення потрібно було політичне рішення.
«Політичні рішення ухвалені — я думаю, що нам усе вдасться», — додав Ляшко.
—
Оксана Іваницька, опубліковано у виданні hromadkse
Читайте також:
- Поранені військові – про черги, комісії та бюрократію: "Відчуття, що система хоче тебе позбутися, а не допомогти"
- Очільниця обласної МСЕК з 6 млн доларів корупційної готівки, прогнозовано виявилась "слугою народу"
- Генпрокурор Костін йде з посади - він тікає від відповідальності
- Як Татаров та друг Єрмака Костін перетворили прокуратуру в ганебне посміховисько
- В органах прокуратури втричі більше осіб з інвалідністю, ніж у середньому серед населення, а серед начальників – 38%
- Пристосуванець. Хто такий і чи буде незалежним новий генпрокурор Андрій Костін
- Керівник Черкаської обласної прокуратури Шевцова у 42 роки отримує 785 000 пенсії
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 11:02
- росія вперше вдарила по Україні МБР "Рубеж"
- 10:01
- Сьогодні - Введення в храм Пресвятої Богородиці
- 09:00
- Україна відзначає День Гідності та Свободи
- 08:07
- Окупанти просунулись в Кураховому та ще на кількох напрямках
- 20:00
- У четвер в Україні сніжитиме та дощитиме
- 19:12
- Бутусов: "Зеленський не займається війною"
- 18:42
- Продажна, тотально корумпована влада: власник Telegram-каналу "Джокер" знявся з військового обліку, будучи за кордоном. Виродок шопиться у Парижі (ФОТО)
- 18:31
- Військові Данії затримали судно КНР з російським капітаном з підозрою в обриві інтернет-кабелів у Балтійському морі
- 18:20
- Марія Барабаш: Справжній план внутрішньої перемоги України
- 18:05
- Це теж "План стійкості": заброньовані львівські митники мають багато часу, сил і натхнення на футбольні змагання
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.