Чому російські війська втекли з півночі України

|
Версия для печатиВерсия для печати
 Photo: General Staff of Ukraine

Російські загарбникі  відступили з півночі України, відмовившись від початкових планів захоплення Києва.

Коли українська армія почала заходити в окуповані міста, світ був шокований розкриттям масових поховань і повідомленнями про злочини проти людства, які росіяни вчинили в Бучі , Ірпіні, Бородянці, і багато шокуючих історій ще попереду. Журналісти видання Euromaidan Press поговорили з військовим експертом Миколою Бєлєсковим про те, чому росіяни відійшли з півночі України, які чинники призвели до успіхів Української армії та чого нам очікувати далі на полі бою війни Росії проти України. 

Читайте також: "Порізав обличчя і ґвалтував". Російські нелюди та їх звірства, які неможливо осягнути

Не оточили та не знищили

– Що означає відступ росіян на північному фронті?

Два фактори зіграли свою роль. Перший: під час наступу вони не виконали ключового завдання – не оточили та не знищили наші сили. Наші війська з боями відступали, постійно змушуючи росіян платити велику ціну за наступ, і при цьому зберегли основні сили.

Жовтим кольором відзначено території, відвойовані Україною.

Жовтим кольором відзначено території, відвойовані Україною

На усіх напрямках наступу росіяни виявилися повністю нездатними реалізувати свої переваги, а це більша чисельність і маневровість, ніж у ЗСУ. Вони б мали оточити й знищити наші війська. Другий: окупанти перенацілюються на схід, на район ООС, і оскільки у них живої сили недостатньо, вони відходять, а наші сили це використовують. Ці два фактори стоять за відведенням російських сил з Київщини.

Те саме стосується Сумщини. Першу гвардійську танкову армію, яка там оперувала, відводять для перенацілення її у район Ізюма. Ми це використовуємо, щоб звільняти населені пункти, щоб максимально відкидати ворога. У них немає сил, їм треба перегруповуватися і стягувати все, що можна, саме на схід країни.

– Але коли вони наступали, у них же було переважання сил і техніки. Чому вони не могли скористатися цим?

Низка факторів. По-перше, вони не вміють скоординувати всі роди військ, танки, артилерію, авіацію. По-друге, вони наступали по основних дорогах або інколи не мали іншого вибору, окрім як наступати основними дорогами. Вони не могли одночасно зв'язати боєм супротивника в одному місці й оточувати в іншому, як цього вчить військове мистецтво. Бо їхня техніка загрузала в чорноземі, коли вони намагалися з'їжджати з основних доріг.

І вони йшли основними дорогами, де їх ефективно знищували. Вони дуже розтягнули свої комунікації, стали надзвичайно вразливими в плані забезпечення, гарантування безпеки комунікацій. Вони були вже на ближніх підступах до Києва на лівому березі, в районі Броварів, але водночас їхні конвої із пальним, їжею і боєприпасами активно знищували на Чернігівщині.

Ми ефективно проводили класичну оборонну операцію й ефективно вимотували противника.

– Чи правильно я розумію, що вони наступали по дорогах, але не могли територію між дорогами втримати?

В ідеалі це мало бути так: іде основна дорога, ідуть декілька паралельних доріг. В одному місці вони нас зв'язали боєм, в інших – обійшли, оточили, знищили. Цього їм не вдалося, бо вони були прикуті до основних доріг. А там, де вони намагалися це зробити, їх там зустрічали й знищували.

Це схоже на війну 1812 року. Наполеон зайшов, сили не розгромив основні, розмотав свою армію і потім тікав. Коли ти не знищуєш сили свого ворога – ти лише ослаблюєш свої, ти готуєш основу, щоби він потім наступав і тебе викидав.

Якби вони не перенацілювалися на схід, то могли б почати окопуватися, і тоді було б важче. Але на лівому березі їм окопатися було б нереально, бо вони б стояли довкола доріг, а там не окопаєшся. Якщо на північний захід від Києва була ще територія, де можна було окопуватися, і звідти вибивати їх було б важче, то на лівому березі їм окопуватися було просто ніде. Тому не лише наша ефективна оборона, не лише їхні прорахунки, а й те, що їм треба вигрібати все, що є, і кидати в район Ізюма.

– А те, що вони на схід відходять – чи це означає, що російська армія досягла якогось ліміту в плані людської сили?

Це один із їхніх прорахунків. Вони замахнулися на набагато більше, ніж могли взяти. 200 000 військ на хоча б часткову окупацію України – це крапля в морі.

Читайте також:  Чесні відповіді на найпоширеніші на Заході питання про полк/бригаду/батальйон "АЗОВ"

Просто зараз нових сил у Росії немає

– Але вони ж проводять мобілізацію, намагаються з дальніх округів перекинути. Це не спрацьовує?

По-перше, вже нічого перекидати, наскільки я зрозумів з тих повідомлень, а по-друге, в Росії десь 160 батальйонно-тактичних груп, перед війною навколо України стояло близько 125. У них залишилося формально 35, але це, найпевніше, просто строковики, на противагу тому міксу контрактників-строковиків, яких на нас кинули. Їхня бойова якість нижче плінтуса. Все, що можна, Росія вже відправила в Україну, і в короткостроковій перспективі замінити розбиті формування нічим. Щоб сформувати нові боєздатні підрозділи, потрібно мінімум пів року.

– А що ми можемо очікувати на сході? Що там відбуватиметься?

Важкі зустрічні бої. Навколо Ізюма, в районі Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного, Попасної, Світлодарської дуги, Авдіївки, Мар'їнки. Вони кидатимуть все, що можуть, щоб прорвати нашу оборону. Ми будемо теж кидати резерви, які у нас є, будемо в активній обороні знищувати ворога. Ми знаємо, де вони будуть атакувати, і цей наступ дуже дорого обійдеться росіянам.

– Чи бачите ви ознаки того, що вони вже навчилися і змінюють свою тактику?

Чесно сказати, навіть якщо вони будуть обережніші та краще навчаться координувати діяльність своїх родів військ, тобто спочатку більше пропрацьовувати артилерією та авіацією, а потім йти піхотою та бронетехнікою... По-перше, артилерією та авіацією ти ніколи всього не подавиш, якщо правильно вибудована оборона.

А по-друге, ми теж не будемо сидіти на місці. Що таке активна оборона? Це коли їхні війська висуваються на 15–20 км, а їх критиме наша арта. Поки вони намагатимуться нас покрити та притиснути, наша арта буде їх душити. Паралельно все те, що у нас залишилося із важких артилерійських систем, битиме по їхніх штабах. Плюс працюватимуть наші спецпідрозділи по їхніх тилах.

Так само будуть атакувати їх на підступах, а коли дійде до ближнього бою, то NLAW, Javelin, наші системи тощо. Буде дуже страшна м'ясорубка.

Читайте також: Рашизм – ракова пухлина для людства. Палата число «Z»

 Український Генштаб завантажив це відео, на якому видно, як російські танки та бронетехніка потрапили під удари NLAW та Javelins

– А чому так сталося, що росіяни не змогли скоординувати свої операції, а в Україні навпаки?

Дуже великий фактор – рядова ініціатива. Генералітет зіграв свою роль, але саме значним чинником була рядова ініціатива, те, що у нас – на відміну від росіян – все не настільки централізовано. Тут не лише те, що українські генерали переграли російських, а й просто наші солдати набагато краще воюють. Кращі тактики, і вони не зв'язані детальними інструкціями.

Читайте також: Рассказ свидетеля казней жителей Бучи в оккупации: «Стреляли либо в затылок, либо в сердце» 

– Я пам'ятаю, що у 2014 році були нарікання на командування, що занадто централізовано. Чи можете ви сказати, що підходи української армії відтоді змінилися?

Ну якісь певні ознаки цього я бачу. Ми б Харків так ніколи не втримали, якби не було рядової ініціативи.

І загалом, якби у нас не було децентралізації і якби все треба було координувати з командуванням, ми б просто не втримали фронт. Тому загалом те, що ми настільки ефективно стримуємо противника – це тому, що не треба все погоджувати. Що є розуміння, що ось ваш сектор оборони, а як ви там втримаєтеся – це вже вирішуйте самотужки. Ну як треба, ми допоможемо, вогнем артилерії, ще якимись засобами. Але ми не будемо вам детально розказувати, як на цьому відтинку вибудовувати оборону, це ваше завдання.

Тому те, що ми витримали цю навалу, коли ворог, який кількісно переважав, наступав із трьох боків – це загалом ознака того, що змінилося управління.

– Західні партнери кажуть, що успіхи української армії у тому, що вони тренувалися за стандартами НАТО.

Якісь, можливо, тактики вони й взяли, хоча тут теж питання: досвід війни, який має американець та британець – це досвід війн низької інтенсивності. Те, що було в Іраку та Афганістані – не порівняти. Ті іноземці, які до нас прибувають, самі визнають, що це зовсім інше – набагато серйозніше та складніше.

Що точно спрацювало – це тактична медицина. І це багато тренувалися, і це велика наша перевага і заслуга того, що ми працювали із Заходом. Порівнюючи те, що має російська армія – допотопну радянщину, де немає нормальних турнікетів, кровоспинного та іншого – це так. А інше... Те, що вони тренувалися, проходили злагодження на Яворові – це плюс, але сказати, що без цього ми не могли б воювати, було б применшенням суто наших заслуг.

Об'єктивно у Заходу не було досвіду війн високої інтенсивності. Ірак і Афганістан – зовсім не те. Вони там боролися з партизанами та терористами, а тут ворог, у якого артилерія, авіація, бронетехніка тощо. Тому, за усієї моєї поваги, основне – це заслуга наших командирів і солдатів.

Потрібна ствольна і реактивна артилерія

– Що ще Заходу нам треба дати, щоб ми перемогли?

Артилерію. Ствольна артилерія калібру 155 мм, яка битиме на кілометрів 30–40. Реактивні системи залпового вогню, які битимуть щонайменше на 70–80 км, ракетні системи дальністю до 300 км. Головне – це артилерія. Буде вона, ми будемо вимотувати ворога ефективніше. Одна справа – лускати з NLAW по танку, інша – накривати артилерією масовано десь там – невідомо де. І ми ефективніше будемо оборону вести, і наступати буде легше, проводити серйозні наступальні дії, не лише чекати, коли ворог наступить, а проривати лінію оборони.

Автор: Аля Шандра Оригінал: "Like Napoleon’s 1812: why Russian troops retreated from northern Ukraine"

Переклад: ТЕКСТИ


Читайте також:  

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

18:15
Світовий банк прогнозує втрату цілого десятиліття зростання глобальної економіки через війну в Україні і пандемію - FT
17:22
ПЦУ створює релігійну організацію в Почаївській лаврі, на яку претендує легендарна "катакомбна" УГКЦ
17:21
Штучний інтелект підніме ВВП у США та ЄС на 7% за 10 років
16:49
ПЦУ просить державу надати їй приміщення Києво-Печерської лаври для чернечого життя
16:27
УЗ призначила поїзди до Великодня і травневих свят: графіки
15:48
СБУ затримала прикордонника, який мав "злити" ФСБ дані про охорону північних рубежів України
15:12
ЦВК визнала Ірину Никорак новою нардепкою від "Європейської солідарності"
14:54
На законне бажання УГКЦ молитися в Почаївській лаврі влада відповіла мовчанням - Патріарх Святослав
14:19
рф через війну засекретила третину своїх видатків, це безпрецедентний показник - Bloomberg
13:41
Встановлено особистість російського "офіцера", який віддавав наказ бомбити Драмтеатр та пологовий будинок в Маріуполі

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]