Екоцид який творять рашисти. Витік мазуту з суден РФ міг вбити 50 тисяч птахів і тисячі дельфінів
![Версия для печати Версия для печати](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![Фото: Ivan Rusev / Facebook](https://argumentua.com/sites/default/files/imagecache/Full_tekst_600x/article/475386481_2707914989394576_1499552580006287108_n.jpg)
Внаслідок аварії танкерів у Керченській протоці в Чорне море, за даними РФ, потрапило майже чотири тисячі тонн нафтопродуктів. Токсичні плями дістались також узбережжя Азовського моря та Одещини.
Одеські екологи підтвердили перші забруднення мазутом ділянок піщаного пересипу в Одеській області біля НПП «Тузлівські лимани» і Дунайського біосферного заповідника 24 січня 2025 року © Ivan Rusev / Facebook
Українські екологи збирають мазут, але до деяких ділянок доступу немає. Як зазначив під час бесіди з журналістом RFI Українською Іван Русєв, еколог з Національного природного парку «Тузлівські лимани» на Одещині, навіть після очищення узбережжя, екосистема ще багато років відчуватиме наслідки аварії.
Читайте також: Що втратив Кінбурнський півострів за роки російської окупації: «Там немає живого місця»
«Прибирають тільки той мазут, який можна побачити на узбережжі. Але його дуже багато на шельфі. Він буде розчинятися і через різні ланки зоопланктону ставати частиною водного середовища. Звісно це буде негативно впливати на людей», — каже вчений.
Саме тут, на території «Тузлівських лиманів», наприкінці січня помітили наслідки аварії російських танкерів, що сталася у Керченській протоці ще в середині минулого року. Течія принесла мазут також до рекреаційної зони «Катранка» та Дунайського біосферного заповідника.
На території Національного парку екологи зібрали чотири кілограми мазуту, але це ще не кінець.
Працівники НПП «Тузлівські лимани» першими виявили мазут на узбережжі Одещини © Ivan Rusev / Facebook
Удар по екосистемі
«Станом на 28 січня у нас в Національному природному парку немає мазуту, але поруч є дві ділянки, які мають ще доволі багато мазуту. Він лежить на піщаному пересипу і там відповідальність обласної військової адміністрації. Але, на жаль, досі там ніхто нічого не збирає... Там може до пів тонни мазуту набереться», — каже еколог.
Як дрейфують токсичні відходи, наочно показує захисна маска, яку Русєв знайшов на узбережжі під час дослідження. Вона схожа на ті, що носили під час прибирання пляжів російські волонтери. Подолавши понад 600 кілометрів, маска та мазут на ній дісталися Одещини.
Захисна маска у мазуті на узбережжі Одещини. Січень 2025 © Ivan Rusev / Facebook
Втім, усе, що можна побачити на узбережжі — лише мала доля недосяжного оку рівня забруднення.
На Азово-Чорноморському узбережжі зимує дуже багато птахів — до 50 різних видів. І переважно всі вони харчуються рибою та морськими організмами. Навіть якщо птахи не забрудняться мазутом безпосередньо, вони відчують наслідки екологічного лиха через їжу.
«На даний час тільки офіційні дані різних пабліків, за якими ми слідкуємо, кажуть про 10 тисяч загиблих птахів. Наша оцінка — десь 50 тисяч, тому що деякі місця не досліджуються, а птахів там дуже багато зимує. І навіть ті птахи, яких намагаються врятувати, дуже мала ймовірність, що виживуть. Вони отримують шалений стрес від цієї процедури, потім змивається жировий прошарок, який захищає птахів від охолодження, і тому вони теж гинуть», — вважає Іван Русєв.
Найбільш серед птахів постраждав водоплавний вид пірникоза велика. Але також екологи знаходили мертвих бакланів, качок, мартинів, лебедів та навіть рідкісну червоношию гагару, що оберігається Червоною книгою України.
Читайте також: Куди зникають степи. Як війна й агробізнес знищують українську природу
Гагара червоношия на узбережжі Одещини. Січень 2025 © Ivan Rusev / Facebook
Фіксація наслідків
Зараз забруднена російським мазутом вода з одеського узбережжя, проходить лабораторні дослідження.
У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України наголошують, що належна фіксація та документування наслідків забруднення є важливими не лише для оцінки екологічних наслідків, але й для подання матеріалів до міжнародних судів з метою відшкодування завданої шкоди.
Збір води з узбережжя Одещини. Січень 2025. © Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Разом з цим, згустки мазуту поступово збільшуються у вазі та занурюються вглиб, що створює загрозу осідання нафтопродуктів на дні північно-західного шельфу Чорного моря. Наслідки цього вже відчули, зокрема, дельфіни.
Трупи цих ссавців після аварії знаходили поблизу Криму та Краснодарського краю.
Коли стається аварія з нафтопродуктами, то китоподібні гинуть в великій кількості, і океан або море викидає тільки 5%. Тому ми вважаємо, що в цілому загинуло десь 4-5 тисячі дельфінів від цієї проблеми. Але це тільки зараз по факту. Ще будуть десятиріччя попереду, коли мазут буде вмонтовуватися в харчовий ланцюг. Чорноморська природна екосистема замкнута, і наслідки будуть негативно впливати на життя всіх дельфінів, як вершини харчового ланцюга, — пояснює Русєв.
Читайте також: Як притягнути російських загарбників до відповідальності за екоцид в Україні
З 24 січня працівники Національного природного парку «Тузлівські лимани» проводять тижневий моніторинг територій. За даними екологів, велика маса мазутних фракцій досі дрейфує північно-західною частиною Чорного моря. При сильному штормі вона знов може опинитися на узбережжі.
Згустки мазуту на узбережжі Одещини. Січень 2025 © Національний природний парк «Тузлівські лимани»
За попередніми підрахунками Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, витік мазуту наніс екосистемі Чорного моря шкоди на суму понад 14 мільярдів доларів. Отримати повну інформацію про витік мазуту вкрай складно, адже РФ не розголошує ці дані.
Читайте також: Воєнний злочин російських загарбників проти довкілля. Чи можливе правосуддя?
Україна наразі звернулася за допомогою до ООН, Європейського Союзу, Міжнародної морської організації та інших інституцій. Також разом із сусідами по Чорному морю, Румунією та Болгарією, узгоджуватиме спільні кроки щодо ліквідації наслідків аварії російських танкерів.
За офіційними даними РФ, два танкери «Волгонефть» із мазутом потонули 15 грудня через шторм. Втім, капітанів суден звинувачуються у порушенні правил безпеки морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу.
—
Дмитро Долматов, опубліковано у виданні RFI
Читайте також:
- Бої за Кінбурнську косу. Початок деокупації
- Україна передасть до ООН матеріали про екоцид в окупованому Криму
- У Раді готують законопроєкт, що розв’язує руки недобросовісним лісорубам?
- Рік після підриву рашистами Каховської ГЕС: свідчення тих, хто пережив катастрофу
- Повітря Києва отруєне, в КМДА пояснили забруднення
- Європарламент визнав знищення Каховської ГЕС військовим злочином рф
- Рашисти отруїли річку Сейм. Що буде з Десною і Дніпром?
- Екоцид в заповіднику «Хортиця» як наслідок підриву рашистами Каховської ГЕС
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- На вихідні майже по всій Україні без опадів
- 18:12
- Трамп сказав, що планує зустрітися із Зеленським наступного тижня: хоче обговорити питання рідкісноземельних металів та завершення війни
- 17:02
- Ворог бреше про захоплення Торецька - DeepState
- 16:17
- Нарешті до влади дійшло: розшукувати ухилянтів має місцева влада та поліція, а не ТЦК, - Міноборони
- 15:15
- "Природня смерть": труп 32-річного чолов'яги "виявили" у ТЦК
- 14:06
- Борис Кушнірук: Що спільного між бандою Асхабова, МЗС України та Офісом президента
- 12:05
- В'чеслав Курбанов: Що знищує українську армію
- 11:20
- Фінляндія обмежить купівлю нерухомості для росіян через загрози нацбезпеці
- 10:15
- У Чехії припинили видачу громадянства росіянам
- 09:07
- Келлог: Трамп готовий подвоїти санкції проти рф., поки їхній рівень - 3 із 10
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.