Існуюча система постачання продуктів для ЗСУ - рай для харчової мафії
Багатомільярдний ринок армійського харчування останнім часом струснули кілька скандалів, пов’язаних з якістю продуктів.
Формально система постачанням продуктів у ЗСУ передбачає контроль практично на кожному етапі, проте в армію, особливо у її бойові підрозділи, все ж, схоже, потрапляють десятки і сотні тонн неякісних продуктів. Як це можливо? Розслідувачі видання NGL.media виявили, що випадки постачання неякісної їжі в ЗСУ далеко непоодинокі, а існуюча система контролю, виглядає, сприяє недобросовісним постачальникам.
На початку жовтня NGL.media вже опублікували розслідування про постачання у бойові підрозділи майже 11 тис. бляшанок неякісної тушкованої свинини від ТОВ «Ментеріка», після чого підприємство Міноборони «Державний оператор тилу» (ДОТ) розірвало угоду на понад 2 млрд грн з компанією-постачальником «Трейд Граніт Інвест».
Міноборони тим часом не поспішало коментувати виявлені факти, тож журналісти вирішили проаналізувати ще чотири поставки продуктів до того самого батальйону, офіцер якого раніше заявив про неїстівну тушкованку. І результат приголомшив! Протягом місяця батальйон жодного разу не отримав нормальних консерв з підтвердженою якістю та відповідними документами – хоча іншими були і постачальник, і виробник.
Журналісти NGL.media виявили, що це не випадковість, а величезна діра в системі постачання продуктів до армії, завдяки якій підрядники в змові з виробниками можуть згодовувати армії величезні об’єми неякісних харчів і отримувати надприбутки.
Читайте також: Таке відчуття, що в Міноборони і на Банковій хтось спішить накрасти, поки є влада і можливість
Фальшування документів
Після публікації розслідування NGL.media спеціальна комісія Міноборони вилучила залишки консервів «Ментеріка» з підрозділів, куди їх постачали, і відправила на власне дослідження. Експерти лабораторії Міноборони підтвердили висновок незалежної лабораторії, що ці консерви неякісні, а службова перевірка виявила, що постачальник ТОВ «Трейд Граніт Інвест» використовував недіючі документи на підтвердження якості.
У цих документах було вказано, що якість консервів підтвердила одна з лабораторій Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини (УБХП), що підпорядковується Центральному управлінню контролю якості Міноборони. Ця лабораторія справді видала позитивний висновок на 19 тис. консервів, але пізніше анулювала його. Натомість компанія-постачальник використала уже анульований документ, щоб поставити щонайменше 38,1 тис. консервів.
Достеменно встановити обсяг поставок неякісних консервів неможливо, оскільки, за даними NGL.media, Міноборони провело службову перевірку лише в одній з військових частин, куди постачав харчі «Трейд Граніт Інвест». Проте навіть ця перевірка виявила, що за анульованими протоколами поставили 38,1 тис. бляшанок тушкованої свинини від «Ментеріки», за які ДОТ заплатив понад 4,8 млн грн. Про це свідчать три декларації якості виробника на партії різних об’ємів, але під одним номером (приклади: раз, два, три), які представники «Трейд Граніт Інвест» надавали під час відвантаження продуктів цій конкретній військовій частині.
Експертиза консервованої продукції в одній з лабораторій УБХП (фото Армія Інформ)
Тобто, окрім виявленого перевіркою Міноборони використання анульованих протоколів УБХП, мова йде про ймовірну фальсифікацію і декларацій якості, фактично – змову виробника і постачальника.
Читайте також: В очікуванні останньої битви: Чи зможе Міноборони перемогти пацюків харчової мафії?
Уважно стежимо за руками
Припущення про змову «Трейд Граніт Інвест» і «Ментеріки» з метою постачання продуктів в обхід існуючої системи контролю якості підтверджує ще один промовистий факт. У січні «Трейд Граніт Інвест» звернувся до УБХП з проханням перевірити 80 тис. бляшанок тушкованої свинини, виготовленої «Ментерікою» у серпні минулого року. Тоді фахівці УБХП виявили відсутність маркування на усіх консервах і забракували усю партію вартістю понад 10 млн грн.
Проте уже за кілька днів «Трейд Граніт Інвест», як уже згадувалося вище, попросив перевірити значно меншу партію тих же консервів, якість яких військова лабораторія підтвердила і видала 71 оригінал протоколу випробувань для постачання у 71 підрозділ ЗСУ. Потім постачальник попросив УБХП переоформити цю меншу партію на вісім підрозділів, скопіювавши при цьому уже анульований 71 дозвіл. Ймовірно, саме таким чином «Трейд Граніт Інвест» зміг поставити у війська раніше забраковані 80 тис. бляшанок тушкованої свинини «Ментеріка».
Військові експерти забракували 80 тис. бляшанок тушкованої свинини «Ментеріка», проте вони все ж ймовірно потрапили у бойові підрозділи ЗСУ (фото NGL.media)
Варто наголосити, що постачальник купує у виробника продукцію лише після того, як отримає позитивний висновок УБХП – тому «Трейд Граніт Інвест» міг звернутися до іншого виробника. Проте компанія, очевидно, була дуже зацікавлена постачати продукцію саме «Ментеріки».
Компанії «Трейд Граніт Інвест» і «Ментеріка» не відповіли на запити NGL.media про коментарі до цієї статті.
Постачальник інший, а проблема та сама
Постачання неякісних продуктів – це, схоже, не поодинокі прикрі випадки, а звична практика армійських підрядників. Після розірвання угоди з «Трейд Граніт Інвест», новим постачальником для бойових підрозділів ЗСУ на Донеччині стало ТОВ «Контракт Продрезерв 5». Саме ця компанія уже постачала туди продукти до кінця липня цього року, коли її замінив «Трейд Граніт Інвест». При цьому «Контракт Продрезерв 5», як з’ясували NGL.media, також схоже постачав консерви без жодних перевірок і за недійсними документами.
На прикладі того ж батальйону, про який мова йшла у попередньому розслідуванні, журналісти перевірили чотири тижневі партії тушкованої свинини, які ТОВ «Контракт Продрезерв 5» постачав у період з 21 червня до 19 липня. Цей постачальник привозив консерви торгових марок «Classo М’ясо» та «Гарне Carne» виробництва «Бізнес міт продукт», але бійці щоразу скаржилися на їхню якість.
Одного разу начпрод батальйону просто відмовився отримувати неякісні консерви. «Забракували ми партію тушонки, яку намагались нам впихнути. Не прийняли, – написав нам тоді офіцер управління батальйону Дмитро Власенко. – Рекламацію не писали, бо її має підписати представник постачальника, а не водій-субпідрядник».
Читайте також: Хтось хоче отримати під свій контроль грошові потоки по закупівлі озброєнь для ЗСУ
Супровідні документи на ті консерви не відповідали дійсності, їх не перевіряли фахівці УБХП, підтвердило Міноборони у відповіді на запит NGL.media. Проте уже через тиждень ТОВ «Контракт Продрезерв 5» таки віддали військовим ту ж тушонку за тими ж недійсними документами. «Ми прийняли, бо нічим було годувати людей», – пояснює Дмитро Власенко.
За даними Міноброни, фахівці УБХП на прохання «Контракт Продрезерв 5» перевірили чотири партії тушкованої свинини «Гарне Carne» загальною кількістю 96336 консерв, з яких 31032 бляшанки визнали непридатними до вживання. Судячи з наполегливості «Контракт Продрезерв 5», ймовірно, саме ці консерви постачали у батальйон Власенка.
Представники ТОВ «Контракт Продрезерв 5» і ТОВ «Бізнес міт продукт» не відповіли на запити NGL.media про коментар до цієї статті.
Помилка та шляхи її виправлення
Формально система постачання продуктів та контролю їхньої якості виглядає налагодженою і робочою. Кожна ланка цієї системи виконує свої обов’язки: УБХП перевіряє пропоновані постачальниками партії продуктів і забороняє постачати неякісні та небезпечні, ДОТ збирає замовлення з військових частин та підрозділів і розраховується з постачальниками лише за фактично поставлені харчі, а начпроди на місцях оглядають їх та отримують документи. Як крізь цей контрольований механізм просочуються величезні об’єми неякісних та небезпечних продуктів?
Читайте також: Корупція на марші: 15 найгучніших справ минулого року
Єдина логічне пояснення, яке знайшли NGL.media – відсутність координації між структурами Міноборони. Військові лабораторії УБХП підтверджують якість та безпечність конкретних партій і зазначають у протоколі випробувань обсяги дозволеної партії, список військових частин і номер договору постачання.
Натомість ДОТ, який розраховується з постачальниками, не володіє інформацією про обсяги партій, а виплачує гроші за документами від начпродів. Тобто немає звірки між обсягом дозволеної до постачання партії і фактично поставленими в ЗСУ продуктами і, відповідно, оплаченими ДОТ. Іншими словами, компанія постачальник може отримати в УБХП дозвіл на постачання 10 тис. консервів, а фактично поставити в війська і отримати оплату за 100 тис. консервів.
Натомість ДОТ розраховується з постачальниками за харчі на підставі актів приймання товару та видаткових накладних. В актах зазначається кількість комплектів їжі, які підрядних поставив до підрозділу. А складаються ті комплекти з базиліка, картоплі, консерви або усього разом – головне, аби в межах узгодженої суми за один комплект. А в додатках до актів з асортиментом продукти вказані без деталізації по виробнику, марці, даті виготовлення чи номеру протоколу випробувань УБХП.
Обидві структури Міноборони підтвердили припущення NGL.media про відсутність координації.
«Наразі ДП «ДОТ» не звіряє об’єми (партії) фактично поставлених до Збройних Сил України консервів з об’ємами, що проходили лабораторне дослідження в УБХБ, та здійснює оплату виключно за фактично отримані військовими частинами обсяги продукції», – йдеться у відповіді ДОТ на запит NGL.media.
Читайте також: Що відбувається в Міноборони: стара корупція та нові проблеми
Натомість УБХП, як випливає з відповіді Міноборони, повідомляє ДОТ лише про забраковані партії продуктів.
Таким чином виходить, що функцію контролю за якістю продуктів, які реально постачаються у ЗСУ, сьогодні повністю покладено на найнижчу ланку – начпродів бойових підрозділів. Схоже, саме вони мають контролювати усі паперові документи, які надають постачальники, і звіряти між собою масу інформації – зокрема, терміни дії угод, достовірність протоколів випробувань та декларацій якості, обсяги партій, і все це на десятки продуктів, які привозять одночасно. Забезпечити такий контроль в бойових умовах просто нереально.
—
Єлизавета Чип, опубліковано у виданні NGL.media
Читайте також:
- На свіжих харчових тендерах Міноборони в десятки млрд продовжують перемагати колишні монополісти, - НГ
- Міноборони витратило 2 млрд гривень на закупівлю мін та снарядів: гроші зникли, а зброї досі немає (ВIДЕО)
- Найбільша проблема, крім війни - корупція (ОПИТУВАННЯ)
- Корупція: УЗА заявляє про величезні збитки експортерів зерна через умисні затримки суден у портах Великої Одеси
- Чи може корупція в Україні спонукати Вашингтон припинити свою підтримку?
- Корупція у Міноборони квітне й досі, міністр Резніков ховається від депутатів - ТСК ВР
- Міноборони заплатило "Львівському арсеналу" вірогідного агента ФСБ 1,4 млрд на міни, але не отримало жодної
- Боснія розслідує крадіжку українських грошей за зброю, а Україна – ні
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 10:16
- "Звертаюсь до США: не надавайте допомогу Україні, поки не буде змінено військове керівництво" - "слуга народу" Безугла
- 09:45
- Викрита у хабарництві суддя з Одеси мобілізувалася, але запиячила ‒ "Слідство.Інфо"
- 08:43
- Ситуація у Покровську та Великій Новосілці неконтрольована. Відповідальні - Зеленський і Сирський, - Бутусов
- 08:03
- Прем'єр Великобританії Кір Стармер прибув до Києва
- 07:56
- Ворог швидко окупував Нескучне, Велика Новосілка загрожена
- 20:00
- У четвер трохи сніжитиме на заході України, вдень -1...+4 °С
- 18:16
- Президенти України та Польщі зустрілись у Варшаві
- 18:08
- Касьянов: Про наші оборонні проколи
- 17:36
- Законопроєкти про оподаткування всіх посилок вніс у Раду Гетманцев
- 16:50
- Прокурори - фігуранти скандалу з МСЕК залишились на своїх посадах
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.