"Харчова мафія" не здається й атакує Міноборони базиліком

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Державний оператор тилу змушений був за останні два тижні замінити двох постачальників харчів для Збройних сил. На це були як об’єктивні, так і суб’єктивні причини.

Що знову не так з постачанням харчів – розбирались у виданні Цензор.НЕТ.

Як відомо, після того, як старі постачальники двічі зірвали торги на Prozorro, Державний оператор тилу змушений був укласти прямі договори.

13 секторів мали забезпечувати 5 компаній. Зокрема, Буський консервний завод, ТОВ "Твій хліб", "Черкаський м’ясокомбінат", "Фуд гранд" та "Юг прод торг".

Читайте також: "Харчова мафія" яка живиться на підрядах для Міноборони накопичує сили для удару у відповідь

Ціна за комплект коливалась від 104 до 119 гривень, що було на рівні з останніми торгами на Prozorro.

При цьому для низки продуктів ціни виявились нижчими порівняно з попередніми договорами. Наприклад, свинина, лопатка без кістки заморожена – 17 % економії; свинина, стегно заморожене – 31 % економії; куряче філе заморожене – 27 % економії; крупа гречана ядриця – 51 % економії; свинина, корейка без кістки заморожена – 25 % економії.

Арсен Жумаділов - гендиректор ДП

Частина з компаній вже мала досвід постачання для Міноборони як підрядники. Дехто з них відверто радів, що вдалось вийти з тіні попередників.

Втім, все виявилось не так просто. Нові підрядники мали почати поставки з 1 квітня. Але вже з перших днів телефони співробітників ДОТ стали синіти від скарг. Частина постачальників не впорались з доставкою. У соцмережах стали з’являтись скарги, що ще трохи - і частини будуть без їжі взагалі. І що вафлями армію не нагодуєш.

Станом на 6 квітня ситуація була такою:

 • - "Буський консервний завод" – понад 90 % поставлено;
 • -"Юг Прод Торг" – понад 90 % поставлено;
 • -"Фуд Гранд" – понад 90 % поставлено;
 • - "Твій хліб" – 50 % поставлено;
 • - "Черкаський мʼясокомбінат" (ЧМК) – 25 % поставлено.

У зриві постачань були як об’єктивні прорахунки постачальників, так і нечистоплотні дії окремих начпродів.

Так, деякі постачальники взялись розвозити харчі для військових за принципом доставки до ритейлерів – 20-тонними фурами. Як наслідок, якщо десь відбувалась затримка – а бували історії, коли пропуск у частину оформлювали кілька годин або м'ясо ті ж кілька годин перевіряли на сонці – то зривались поставки до інших частин.

Читайте також:  Корупція на марші: 15 найгучніших справ минулого року

Ті постачальники, які взяли менші автомобілі – змогли доставляти вчасно.

Другий чинник мав очевидно людський фактор.

Це стосується уже згаданих епізодів, коли машини не приймали по кілька годин з надуманих причин. Крім випадку з оглядом м’яса на сонці, були ще історії з тим, що крупи не прийняли, бо у водія не виявилось спеціальної шапочки.

Була історія, коли начпрод відмовився приймати товар 2 квітня, бо замовив його на 5 число. А в у ТОВ "Черкаський м’ясокомбінат" відмовились прийняти товар в одній з частин через... розмір палети, на якій він лежав.

Станом на 1 квітня ДОТ не було надано своєчасно заявки від 491 військової частини.

Станом на 3 квітня не було надано своєчасно 237 заявок.

Крім того, невідомими (принаймні наразі) особами ЦУПЗ КСЛ було надано вказівку невідкладно складати акти порушень щодо наявності "найменших зауважень до товарів та щоденно доповідати про це до ЦУПЗ КСЛ ЗСУ".

Цей наказ мав би видаватися цілком логічним та законним, якби не один нюанс.

Читайте також:  Що відбувається в Міноборони: стара корупція та нові проблеми

За результатами аудиту в попередній рік начпроди не складали акти в 45 % порушень з боку постачальників. Чому так відбулось? Бо, за даними внутрішнього аудиту, 98 % порушення строків та обсягів харчування у 2023 році пов’язані із порушеннями строків подачі заявок з боку військових частин.

Тобто начпроди пізно замовляли, а потім МО не могло оскаржити невчасну поставку або поставку геть іншого замість замовленого, бо військові самі були винні.

Відтак, виникає підозра, що з боку деяких начпродів зараз була спеціально організована позиція, щоб дискредитувати роботу ДОТ.

Адже через принцип дотчейн, коли заявки від частини мають тепер надходити ДОТ, а вже від нього постачальникам, розривається корупційний ланцюжок, який існував на місцях і годував багатьох непорядних людей.

Ще однією ознакою того, що була певна змова проти ДОТ свідчить і те, що замовляли частини.

А серед замовленого виявились:

 • -820 кг сома охолодженого (гранична ціна 120 грн за кг);
 • -496 кг крупи саго (гранична ціна 150 грн за кг);
 • -140 кг телятини, лопатка заморожена без кістки (ціна 260 грн);
 • -348 кг телятини, задня частина заморожена без кістки (ціна 215 грн);
 • -765 кг осетра (ціна 300 грн за кг);
 • -10 кг насіння льону (ціна 240 грн за кг));
 • -50 кг базиліку (ціна 450 грн за кг).

Для порівняння гречана крупа зараз у каталозі іде по 23,50 грн, а перлова по 10,80 грн, рис нешліфований – по 45 грн.

Читайте також: Як крадуть та в золоті живуть наближені до "Слуг народу" постачальники Міноборони

Крупа саго

Якщо ви ніколи не чули про крупу саго, то це крупа з крохмалю, отриманого з серцевини стовбура сагової та деяких інших пальм, а також штучна крупа з картопляного або кукурудзяного крохмалю. Її перевага – вона не містить глютену.

Ковбаса сирокопчена вищого гатунку розцінена в каталозі за граничною ціною 473 грн. Неважко перерахувати, скільки ковбаси могли б отримати військові замість базиліку.

Читайте також: Тетяна Ніколаєнко: 500 тисяч хабаря за лакшері обкрадання армії

Але це не найцікавіше. Вказані позиції взагалі не замовлялись минулого року.

Рік тому автор була на нараді в Міноборони, де на прохання Мінекономіки обговорювалось скорочення каталогу. В результаті було сформовано список з 24 позицій, куди потрапили крупа саго, насіння льону, а також охолоджені індичатина та телятина. Керівники МО серединної ланки виступали проти такого скорочення під час попередніх нарад. Там же з’ясувалось, що телятину не замовляли з однієї причини – армію годували рік тоннами конфіскату з Білорусі.

Як бачимо, через рік деякі начпроди скористались списком того, що ніколи не замовлялось, щоб потролити ДОТ та нових постачальників.

Для порівняння: такий вигляд мав стандартний список для замовлення:

Стандартний список для замовлення харчування в ЗСУ

Стандартний список для замовлення харчування в ЗСУ
 

Найбільше такого тролінгу було щодо "Черкаського м’ясокомбінату". Як вже згадувалось, попри те, що в компанії були заповнені склади (а значить вони збирались виконувати замовлення), вона не справилась з логістикою.

Читайте також: Міноборони витратило 2 млрд гривень на закупівлю мін та снарядів: гроші зникли, а зброї досі немає (ВIДЕО)

Але це не все. Ще до того, як ДОТ вирішив відмовитися від цього постачальника, на адресу окремих частин надійшли листи від компанії "Продрезерв", що вони скоро повернуться до постачання.

Звідки взявся такий оптимізм - невідомо.

Лист від компанії "Продрезерв", що вони скоро повернуться до постачання.

Водночас, за інформацією джерел Цензор.НЕТ, після візиту в кілька кабінетів у Києві 3 квітня, де вони нібито почули щось про візити ДБР, керівництво "Черкаського м’ясокомбінату" зникло зі зв’язку, і ДОТ не було іншого вибору, окрім як розривати контракт.

4 квітня був укладений договір з "Контракт Продрезерв 5", якому і дісталось чимало дивовижних пунктів.

Наприкінці тижня частину договорів також було розірвано і з компанією "Твій хліб". Його замінить рівненська компанія "Аделін". Перші два тижні постачання за новими правилами показують, що в боротьбі з недобросовісними начпродами дотчейн не є вичерпним засобом.

Щоб уникнути спекуляцій із замовленням продуктів з каталогу, ДОТ і Міноборони не лишається іншого варіанту, як затвердити кілька десятків варіантів меню, щоб начпрод вибирав собі лише певний тип сніданку та обіду, а ДОТ уже рахував кількість необхідного продукту.

Це єдиний спосіб відучити деяких людей замовляти крупу саго та базилік, які навряд чи є найнеобхіднішим для харчування армії.

Тетяна Ніколаєнко, опубліковано у виданні Цензор.НЕТ


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У середу в Україні майже усюди короткочасні дощі, тепло
19:50
Україна уклала безпекову угоду з Португалією
19:05
Україна в нокдауні, але з рішучішою підтримкою ще зможе перемогти - Тімоті Ґартон Еш
18:04
Президент Украъни прибув до Португалії
17:55
Путін високо оцінив внесок Стефанчука у захист московського патріархату в Україні
16:12
ЗСУ щонайменше 1 раз застосували Рatriot над територією рф, через це Німеччина та США погрожували зупинити постачання ракет, - Bild
14:04
Керівництво "слуг" зневажає український народ - авторитетні громадські організації вимагають від нардепів заборонити РПЦ в Україні
12:01
Україна уклала безпекову угоду з Бельгією
10:02
Кураж агентури ФСБ: митрополит Новокаховської єпархії упц (мп) отримав паспорт рф, а на Волині московитський піп не хотів виходити з авто, щоб вшанувати полеглих Героїв
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 28 травня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]